Sport mi přináší dobrou náladu

Hraje, zpívá, tančí, cestuje, předvádí módu, aktivně sportuje a v repertoáru má řadu dalších činností. Například studuje další vysokou školu, protože ji baví učit se. Přesto o sobě Katka Klausová tvrdí, že je v podstatě lenoch. Těžko odhadnout, jak si představuje, že vypadá skutečný lenoch.


Poprvé jste na sebe upozornila rolí Adiny Mandlové ve filmu Lída Baarová. Co myslíte, že nás stále tak fascinuje na prvorepublikovém životě?

Nechci mluvit za ostatní, ale mně osobně ten styl života. Jak se lidé uměli bavit, šatit, konverzovat… Dnes mám pocit, že tato „morálka“ upadá.


Pro meziválečné hvězdy byl typický nejen styl, ale i osobitost. Hrají důležitou roli i ve vašem životě?

Velmi si cením, když je v současnosti někdo schopen zachovat si svoji autenticitu. V přehlcenosti informacemi a v době sociálních sítí je to obtížné. Denně jsme vystaveni tlaku ze všech stran, takže je velmi příjemné narazit na člověka, který má svůj „podpis“.


A jaký je váš „podpis“? Čím jej vyjadřujete?

Můj podpis se s věkem mění a dnes a denně ho hledám. Ale je to zábavná cesta, která mě moc baví. Nicméně kdybych měla být konkrétní, tak káva, arašídové máslo, neustálé pobrukování si a lehký sarkasmus!


Absolvovala jste humanitní studia a aktuálně studujete Fakultu sociálních věd UK, obor marketing a média. Znamená to, že byste k umění ráda přidala i nějakou jinou profesi?

Od rodičů mám v hlavě zakódováno, že škola je základ. Takže mě nikdy ani nenapadlo, že bych vzdělání neměla nebo nedokončila. Navíc učit se mě baví. Bohužel jen do té doby, než přijde zkouškové období. A ano, nebráním se nakouknout i do jiných profesí. Nebo ideálně je nějak zkombinovat s tou uměleckou.


Když jsem viděla, jak bydlíte, sázela bych i na nějaké designové odvětví…

Haha, děkuji, ale můj byt je hlavně zásluha mamky, která je i designérka. Láká mě spousta věcí, což je občas i kámen úrazu, protože chci dělat každou chvíli nějakou jinou. Anebo ideálně všechny najednou.


Kromě herectví a zpěvu se věnujete i modelingu. Vzhled je pro vás vlastně jedním z pracovních nástrojů. Jak o něj pečujete?

Tak tady zase vděčím rodičům za geny a dobrou průpravu, protože jsem zvyklá sportovat a zdravá strava je něco, co znám odmalička. A navíc mám spoustu kamarádek, které mě pravidelně zasvěcují do novinek v oblasti kosmetiky a tak podobně. Takže win-win!


Předpokládám, že vás baví i móda. Sázíte na originální autorské kousky?

Asi jako ve všem mám dvě období – jednak nákupů, sledování inspirativních lidí a značek, a pak to druhé: o teplácích, józe a přírodě. Každopádně mám dvě tři oblíbené značky jak zahraniční, tak lokální, které ráda spontánně mixuji. Aktuálně se ale zaměřuji především na kvalitu.


Zmínila jste, že vás rodiče vedli ke sportu. V čem je pro vás důležitý a co vám poskytuje?

Je součástí mého života. Lyžuji a hraji golf od pěti let a do toho si vždycky najdu i nějakou aktivitu, co mě baví, třeba tanec, jóga, surf, běh. Střídám to podle rozpoložení. Sport mi přináší dobrou náladu, vypnu při něm a cítím se dobře, protože vím, že dělám něco pro sebe a pro své tělo.


V golfu patříte k velice úspěšným hráčkám. Nezasvěcenému pozorovateli by se mohlo zdát, že je to vlastně jen takové popocházení od jamky k jamce. To je ale asi mylný pohled laika, že?

Golf zažil v posledních letech mediální boom. Z mediálního obrazu, který díky tomu vznikl, to tak skutečně vypadalo. Ovšem ten, kdo golf pozná, velmi rychle zjistí, co to je za psychickou tyranii! (smích) To, co se vám při tom popocházení leckdy honí hlavou! Soupeříte totiž hlavně sama se sebou, což bych řekla, že je snad nejhorší. A co se týče fyzické stránky, tak ano, golf není tak dynamický jako třeba tenis. Nicméně chodit pět hodin po hřišti s dvacetikilovým bagem na zádech a přitom se celou dobu soustředit není nic jednoduchého. Takže není pochyb o tom, že to v každém případě sport je!


Dopřáváte si také nějakou nesportovní relaxaci?

To si pište, na to jsem kanón. Já jsem totiž ve své podstatě docela lenoch, takže nějaké sauně či masáži se rozhodně nebráním. A můj velký relaxační koníček je čtení a cestování. Ideálně když je můžu provozovat dohromady.


Pokud se nemýlím, tak také máte pejska. I s ním se člověk skvěle odreaguje, ne?

Doma máme pejsky dokonce dva, přičemž jeden je nalezenec. S jistotou ale mohu tvrdit, že oba jsou nesmírně rozmazlené chlupaté koule. A musím říct, že tihle dva plyšáci jsou nejlepší věc do postele! (smích)


Narodila jste se ve znamení Štíra a ti mají vysoké nároky na sebe i na druhé. Platí to i o vás a o všem, co děláte?

Musím přiznat, že já jsem Štír jak vyšitý. Jenomže si o těch svých nárocích myslím, že nejsou tak vysoké a že jsem, jak už jsem řekla, vlastně lenoch. Takže si ty nároky vymyslím ještě vyšší, jenže ty se mi pak nedaří plnit, a to mě naštve a zároveň odradí… No, co vám budu povídat, občas to my Štíři nemáme se sebou jednoduché a myslím si, že ani ostatní s námi. (smích)


Všechno by ale bylo mnohem složitější a komplikovanější, kdyby člověk nebyl zdravý. Jak se o sebe staráte v tomto směru? Sázíte na prevenci, popřípadě dáváte přednost klasické medicíně, nebo té alternativní?

Poslední dobou si uvědomuji čím dál více, jak je zdraví důležité a jak je třeba si ho vážit, takže se snažím co nejvíce poslouchat své tělo a pečovat o ně. Co se týká léčby a prevence, pohybuji se někde mezi klasickou a alternativní medicínou. Aplikuji především metodu: zkouším – sleduji – vyhodnocuji.


Už jste zmínila, že zdravě jíst jste zvyklá odmalička. Jste v tomto směru nesmlouvavá?

Jsem zvyklá na zdravou stravu tak z osmdesáti procent a nejsem zase tak úplně striktní. Mám totiž velice kladný vztah k jídlu neboli jsem takzvaný žrout obecný.


Jako vášnivá čtenářka, kterou jste, dáváte přednost klasickým papírovým knihám, nebo vám nevadí ani elektronické verze? A jaká kniha, respektive žánr, vás vždy potěší?

Papír, papír a zase papír. Čtečku si neotevřete v půlce a neočucháte tu skvělou vůni. Jinak co se týká žánru, záleží na tom, na co mám zrovna náladu. Ale když je knížka hezká, ať už román, biografie či fotky, tak mě vždycky potěší.


Patříte k fanynkám Harryho Pottera. Věříte na kouzla i v životě?

Samozřejmě a ještě jednou samozřejmě. Bradavice existují, to je jasná věc!


Také ráda cestujete. Kam nejraději a co na svých cestách objevujete a obdivujete?

Mám oblíbená místa jako Rakousko, Itálii a Anglii. Česko počítám automaticky. Ale já ráda cestuji kamkoliv. Baví mě totiž objevovat a poznávat nová místa, tamní jídla a kultury.


Co vás v nejbližší době čeká, na co se těšíte?

Aktuálně mě čeká premiéra nového muzikálu Kvítek mandragory s hity Heleny Vondráčkové v Divadle Broadway. Do toho píšu diplomovou práci, což je trochu náročné. Také mě čeká nějaké natáčení a moderování, takže plány by byly.


Kateřina Grimmová
Foto: Eva NeužilováDalší informace najdete v březnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět