Péče o pokožku je v zimě důležitá dvojnásob

Vítr, mráz, střídání teplot při přechodu z vnějšího do vnitřního prostředí, přetopené místnosti, ale i smogová inverze, to vše ovlivňuje stav pokožky v zimních měsících.

Výše zmíněné faktory narušují přirozenou obranyschopnost kůže a její strukturu. Pokožka v zimě tak bývá víc než kdy jindy citlivá, podrážděná, vysušená a také se mohou zhoršovat projevy některých onemocnění, například atopického ekzému. Právě proto si v zimním období naše pokožka zaslouží zvýšenou a speciální péči, kterou byste měli zahrnout do každodenních rituálů.


Pomohou krémy i oleje

K velkým omylům patří, že v chladných měsících roku pleť nepotřebuje hydratovat tak jako třeba v létě. „V zimě pokožka trpí hlavně na vysušení a také pnutí. Velmi důležitý je pitný režim, čímž se dosáhne správné hydratace a pleť nebude tak rychle vysychat. Vhodné jsou i potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny,“ říká kosmetička Olga Svobodová z Organic Beauty studia OliOla a přidává další rady: „Pořiďte si ochranný krém nebo balzám, který je intenzivní regenerační i hydratační a výživnější než v létě. Vhodné jsou i pleťové oleje, například mandlový, avokádový a arganový. Obsahují mastné kyseliny, které působí jako antioxidant a vyživují pleť do hloubky. Přírodní oleje jsou také zdrojem vitaminů A, E, F, C, D a B6. Oleje nanášejte na navlhčenou pleť, aby se správně vstřebaly. Využít je můžete na denní i noční péči. Nezapomínejte ani na výživné masky.“ Vynikající jsou také bavlníkový, geraniový, borůvkový a meruňkový olej.


Vsaďte také na másla

Jsou ideální pro péči o pokožku celého těla. Hluboce hydratují, vyživují a jsou skvělá i pro pleť podrážděnou či náchylnou k ekzémům a vyrážkám. Bambucké máslo obsahuje nasycené mastné kyseliny, vitaminy E a A a fytosteroly. Má protizánětlivé účinky, mírní svědění a zarudnutí, podporuje hojení a je skvělé k ošetření suché pokožky. Mangové máslo je bohaté na antioxidanty a prospěšné vitaminy A, C a E. Má vysoce zklidňující, zvláčňující a regenerační vlastnosti. Ghí máslo, jinak také máslový olej, se používá v ájurvédské medicíně k léčení jak vnitřně, tak zevně již po tisíce let. Ne nadarmo se mu říká elixír života. Díky vitaminům A a D vyživuje a podporuje regeneraci pokožky, pomáhá odstranit mrtvé kožní buňky a dodává pleti hodnotné lipidy – tukové látky, které jsou pro pokožku nezbytné, protože ji chrání před nadměrným vysušováním. Kakaové máslo je doslova nabité antioxidanty, obsahuje mastné kyseliny a pomáhá zklidňovat podrážděnou pokožku, kterou navíc skvěle hydratuje. Másla či přípravky s jejich obsahem volte v té nejvyšší možné kvalitě.


Zapomínat se nevyplácí

I když je očista pleti jedním z nejdůležitějších kosmetických kroků, stále na ni mnoho z nás zapomíná nebo ji odbývá. Především ve městech se znečištěným ovzduším jde ale o naprostou nezbytnost. V zimě navíc musíme často čelit i smogové inverzi, a tak na důkladnou očistu pleti nezapomínejte a věnujte jí čas. Ideální jsou balzámy a oleje, které ji zbaví nejen nečistot a make-upu, ale dodají jí i potřebnou výživu. Dalším prohřeškem je, že vynecháváme speciální oční péči. V zimě na oční okolí myslete ještě více než jindy, protože často bývá zatěžováno slzením, které v kombinaci s mrazem a větrem přináší nejen dyskomfort, ale také podráždění. Aplikujte tedy ochranný a výživný krém, olej či sérum ráno i večer. Službu udělá i pečující krémový korektor s obsahem některého z výše zmíněných olejů, který poskytne nejen krytí kruhů pod očima, ale postará se i o přísun vitaminů, hydrataci a výživu.


Péče na horách

Pokud v zimě vyrážíte do hor za sportem nebo jenom tak za odpočinkem a pobytem na čerstvém vzduchu, rozhodně nesmíte zapomínat na ochranu před slunečním zářením. Čím vyšší nadmořská výška, tím je riziko spálení a poškození pokožky větší. Svou roli hraje i sníh, který odráží a zintenzivňuje sluneční paprsky. Vybavte se tedy přípravky s fyzikálním ochranným faktorem, který záření účinně odráží. Pro pobyt na horách jsou ideální opalovací krémy v tyčinkách, které můžete mít neustále u sebe a použít je, kdykoliv bude třeba. Nezapomínejte si chránit ani citlivou pokožku rtů.


Text: Kateřina Grimmová, foto Shutterstock a archiv firem

K velkým omylům patří, že v chladných měsících roku pleť nepotřebuje hydratovat tak jako třeba v létě. V zimě na oční okolí myslete ještě více než jindy, protože často bývá zatěžováno slzením, které v kombinaci s mrazem a větrem přináší nejen dyskomfort, ale také podráždění.


Zeptali jsme se za vás
Jak se v zimě starat o rty a ruce?

Na rty používejte neparfémovaný a bezbarvý balzám, který obsahuje přírodní pěstící látky, jako jsou bambucké máslo, včelí vosk a vitamin E. Pokud se vám rty olupují, je vhodné ošetřit je domácím peelingem, například cukrem, a poté nanést výživný balzám. I péče o ruce je důležitá, protože jsou opravdu zatěžovány. Ošetřujte je proto krémem vždy, když je to zapotřebí, tedy několikrát denně. Alespoň jednou týdně jim dopřejte masku. Ideální je opět bambucké máslo, které naneste na ruce v silnější vrstvě, zabalte je do igelitových sáčků a nechte působit dvacet minut. Poté nevstřebané máslo setřete. Tato maska dodá rukám výživu, vláhu a maximálně je zregeneruje.

Odpovídá Olga Svobodová, kosmetička z Organic Beauty studia OliOla.Další informace najdete v říjnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět