Kam s dětmi o letních prázdninách? Tábor, babičky, nebo chůva?

Máte-li děti a chodíte do práce, pak asi moc dobře víte, jaké vrásky dokáže nadělat příprava na léto. Kam s dětmi, aby nebyly celé dva měsíce samy doma a neseděly u počítače nebo u televize? No a co v případě, že máte ještě předškoláky, kterým v létě na nějakou dobu zavřou školku? Jaké možnosti tedy existují, pokud jde o letní program dětí?

Není vůbec snadné vymyslet, jak zabavit děti o letních prázdninách, protože pokud oba rodiče chodí do zaměstnaní, jen těžko mohou strávit s dětmi celé dva měsíce. Dovolenou si mohou vzít maximálně na dva týdny v kuse, a to už většina šéfů remcá, protože dva týdny jsou prostě moc. I když na ně máte nárok, není to žádná legrace. Takže počítejte. Můžete se s partnerem rozdělit a vzít si jeden týden dovolenou vy sama a být s dětmi, partner jeden týden a být s dětmi a pak si vzít společně týden a být všichni dohromady). Pořád zbývá ještě pět týdnů. Když jsou děti už větší, není problém nechat je pár dnů samotné doma, ovšem chcete, aby desetileté děti trávily prázdniny doma nebo chodily někde venku, a vy nevěděli kde? Vždy je lepší vymyslet dětem program, zbytek už se nějak zvládne. Malé batole lze v dnešní době vzít i do práce, řada zaměstnavatelů vytváří ve svých firmách firemní školky. Ovšem opět se naskýtá otázka: Chcete mít tříleté batole celý den s sebou v kanceláři? Asi moc ne. Co tedy vymyslet, když je léto a jsou zavřené školy i školky?


Prarodiče – nejlepší chůvy

Pokud máte tuhle možnost, neváhejte. I podle psychologů jsou pro děti nejlepší právě babičky a dědečkové. Trendem je dnes dávat děti spíše do kolektivů, ale jak říká psycholožka Beníšková, děti nejvíc přirozeně ovlivňují rodiče a prarodiče. Co si budeme nalhávat, ať chceme nebo ne, babičky mají více životních zkušeností, které mohou dětem nenásilně předávat. A mají velmi často taky nadhled, který dnešním rodičům mnohdy chybí. Možná nejsou „hlídací“ babičky tak trendy, jako třeba prázdninový kurz pro předškoláky v angličtině, ale je to něco, co děti nikde jinde nedostanou. A funguje to stovky let, tak proč babičky nevyužít, pokud tedy mohou a mají chuť. Moderní babičky už totiž tolik času nemají, a pokud ano, chtějí ho trávit smysluplněji. Pokud ale máte babičku, která je ochotná vaše děti nějaký čas v létě hlídat, rozhodně neváhejte. Je to jedna z nejlepších variant pro dítě. Pozitivní pravidelný kontakt s prarodiči udržuje rodinnou kontinuitu a je přínosem pro všechny. Ekonomické hledisko taky není na škodu – neznám babičku, která by si za hlídání vnoučete nechala platit. Máte-li problém s tím, aby babička akceptovala vaše pravidla výchovy, prostě to s ní proberte nebo se smiřte s tím, že vždycky je něco za něco. Prarodiče by měli respektovat a dodržovat, co jste nastavili vy, na druhou stranu psycholožka Beníšková doporučuje, abyste prarodiče nechali, ať si zkusí jednat s vnoučaty, jak chtějí – pokud to není moc velký zásah do výchovy. Když to jde a máte tu možnost, dopřejte dětem o prázdninách babičku, jednou na to budou vzpomínat.


Příměstský tábor

Pokud zatím nechcete dítě posílat na tábor mimo bydliště nebo je teprve ve školce, je možné zvolit příměstský tábor. Existuje jich zejména ve velkých městech celá řada, a to i pro předškolní děti, někdy už od tří let. Jsou obvykle „jen“ na pět dnů, aby to dětem nepřipadalo moc dlouhé, ale skutečně jich najdete celou řadu. Velmi vhodné jsou pro malé děti příměstské tábory s prvky Montessori, kde je pro děti připravován zajímavý program od venkovních aktivit po výtvarné tvoření. Příměstské tábory mívají podobné zaměření jako ty běžné, pouze s tím rozdílem, že dítě ráno přivezte a navečer si ho vyzvednete. „Naši synové o letních prázdninách jezdili pravidelně na běžný tábor, kde byli deset dnů, pak chodili právě na příměstský tábor. Bylo to prima, vždycky jsme dopředu věděli, jaký program bude, a mohli jsme děti přihlásit na konkrétní den. Navíc jsou tyhle tábory dotované obcemi, takže byly i cenově velmi přijatelné,“ říká Eva (48) z Prahy. „Ocenila jsem, že v ceně bylo i stravování a pitný režim,“ dodává maminka. Při výběru si ověřte, kdo tábor pořádá. Vybírejte takové subjekty, které mají s dětmi zkušenosti, například Domy dětí a mládeže a podobně. Dejte i na reference.


Letní tábory

Máte-li malé dítě, které teprve začalo chodit do školy, na tábor byste je měli postupně připravovat. Povídejte si, pozvěte někoho, kdo už dítě na táboře měl. Opět při výběru dejte na reference, pečlivě si prohlédněte fotogalerii táborových činností a vyberte tábor podle toho, co vaše dítě baví. Rozhodně není vhodné přihlásit sedmileté dítě, které nikde nikdy nebylo, na třítýdenní tábor. Pro ně zvolte jen týdenní. Jestli už dítě zvládlo školku nebo školu v přírodě, pak víte, jak tamní pobyt snášelo. Myslete i na to, kde budou děti spát, pro menší dětí je rozhodně vhodnější zděná budova, ovšem některé děti považují chatku či stan za velké dobrodružství. Jste to ale vy, kdo zná své dítě nejlépe. Pokud jde o náplň, na výběr je dnes skutečně celá řada táborů. Ať už jsou to tábory výtvarné, keramické, sportovní, počítačové nebo filmové – je to jen na vás, co s dítětem vyberte.


Dětská centra

Většina větších měst má spoustu dětských center, která nabízejí během prázdnin hlídání dětí se zábavných programem. Obvykle od rána až do večera. O děti se zde starají vyškolené pracovnice a připraveny jsou tu pro ně různé hry, malování i naučný program formou her. Děti jsou vždy pod stálým dozorem, takže se nemusíte obávat. Nejčastěji jsou tahle centra určená pro děti od tří let. Tato centra se podobají jeslím nebo mateřským školám, protože tu jsou herny, zahrada a nuda tu dětem nehrozí. Můžete sem dávat děti na pár hodin nebo na celý den. Ceny jsou různé a pohybují se samozřejmě podle toho, kde se centrum nachází – od 100 Kč na hodinu, někde zaplatíte 240 Kč za celý den, jinde i 500 Kč.


Chůvy, kamarádky a starší sourozenci

Nemáte-li babičku a máte dostatek finančních prostředků, můžete využít chůvu. Existují agentury zaměřené na hlídání dětí a jsou prověřené zkušenostmi. Při výběru rozhodně dbejte na reference a raději vyberte takovou agenturu, kde si můžete sami vybrat z databáze chůvu podle vašich požadavků. Například můžete zvolit někoho, kdo má pedagogické vzdělání nebo zdravotnické, někteří rodiče preferují studentky. Ne vždy je ale vzdělání chůvy to nejdůležitější, mnohem důležitější jsou zkušenosti a to, jak si s vaším dítětem padnou do noty. Máte-li menší dítě, nedoporučujeme, abyste chůvy střídala jako na běžícím pásu. Některé maminky využívají i pomoc svých kamarádek, třeba nezaměstnaných, nebo těch, které mají malé dítě a jsou s ním doma. No a v některých rodinách nezbývá nic jiného než se spolehnout na starší sourozence, kteří aspoň pár dní v týdnu mladšího sourozence pohlídají (ne s nadšením zřejmě).


Do zaměstnání

Ještě před pár lety bylo něco takového nemožné, ale dnes už řada zaměstnavatelů nabízí volnější režim během letních prázdnin. Samozřejmě záleží na tom, kde pracujete – do kanceláře to asi půjde, do nějakého provozu u pásu nebo ke kase v potravinách to nejde ani omylem. Otázka také je, jak živé máte dítě, pochybujeme, že by kolegům dělalo dobře, kdyby šest hodin křičelo a běhalo po chodbě. Vždy je to o vzájemné dohodě. Některé firmy nabízejí takzvané firemní školky, kde můžete dítě nechat i po dobu, kdy pracujete.


Text: Ivana Ašenbrenerová, odborná spolupráce: Mgr. Tereza Beníšková, foto: Shutterstock a archiv redakce

Víte, že více než 35 procent českých dětí stráví podle průzkumů většinu letních prázdnin v domácím prostředí a jeho okolí? Naprostou většinu dětí ale takhle strávené léto nebaví a chtěly by ho prožít jinak. Za „nejoblíbenější“ letní činnost považuje pobyt doma pouze každé jedenácté dítě. Mladší děti rodinné dovolené milují nebo se na ně těší, ale pouze 20 procent dětí takhle tráví hlavní část letních prázdnin.

Další informace najdete v červnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět