Nenechte se sužovat kašlem

Je sice nepříjemný, ale zároveň se jedná o přirozený obranný reflex, který pomáhá dýchacím cestám zbavit se cizorodých látek. Léčbu kašle ale rozhodně nepodceňujte a nezanedbávejte.

Než začnete s léčením, nejprve se pokuste určit, která forma kašle vás trápí. „Důležité je, zda se jedná o kašel suchý, zpravidla spojený s drážděním v krku, kdy pacient nevykašlává hlen, nebo produktivní, často doprovázený bolestí na prsou, kdy pacient vykašlává hlen snadno či obtížněji. Vykašlávaný hlen nemusí vždy pocházet z dolních dýchacích cest, ale může se jednat o hlen, který stéká z nosu či dutin, tedy o takzvanou zadní rýmu,“ vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová, vedoucí lékárník BENU Lékárny v Mladé Boleslavi.


Pomoc z lékárny

Pro léčbu akutního dráždivého a suchého kašle jsou vhodná antitusika, která jej tlumí. Volně prodejná jsou kodeinová a nekodeinová. Kodeinová antitusika mají centrální mechanismus působení, což znamená, že snižují citlivost centra pro kašel. Ovlivňují ale také centrum dechové, což může zpomalit očistu dýchacích cest. Jejich dlouhodobé podávání navíc může vést ke vzniku závislosti, proto to s nimi rozhodně nepřehánějte, vždy dodržujte přesně doporučené dávkování a o jejich užívání se poraďte s lékárníkem. Pro léčbu produktivního kašle se doporučují mukolytika, která snižují viskozitu hlenu a usnadňují jeho vykašlávání. Užívat můžete také léky s účinnou látkou guaifenesin, který pomáhá uvolnit hlen, usnadňuje jeho transport a vykašlávání. Léky na kašel ale nikdy nekombinujte! „Současné podávání antitusik a mukolytik není doporučováno, protože může dojít k útlumu kašlacího reflexu se současným nahromaděním hlenu v dýchacích cestách,“ varuje PharmDr. Ivana Lánová a dodává: „Často se stává, že se v průběhu akutního onemocnění mění i typ kašle a podle toho je třeba zvolit správnou léčbu.“ Pokud dáváte přednost bylinkám, můžete zkusit například přípravky s obsahem břečťanu popínavého nebo s jitrocelem a mateřídouškou.

Dopřejte si klid

Léčbu kašle podpořte také režimovými opatřeními, mezi která patří především odpočinek, pravidelné větrání a příjem tekutin. Právě ty jsou důležité, aby se hleny mohly naředit, a navíc tělu pomáhají s detoxikací a přirozeným vylučováním škodlivin. Kromě čisté vody můžete popíjet i bylinkové čaje. Proti kašli jsou nejúčinnější směsi, třeba kombinace divizny, květů bezu černého a lípy. Na uvolnění a vykašlávání hlenů jsou účinné odvary z tymiánu, mateřídoušky, máty, šalvěje, anýzu, slézu nebo majoránky.

Vyzkoušejte aromaterapii

Zvlhčený a čistý vzduch je pro úlevu při kašli, ale i pro jeho léčbu nezbytností. Pokud prostor navíc provoníte vhodnými esenciálními oleji, podpoříte vykašlávání a rychlejší zotavování. K ideálním rozhodně patří tymián, který díky vysokému obsahu thymolu podporuje imunitní a dýchací soustavu, a navíc pomáhá překonávat únavu a vyčerpání po nemoci. S uvolněním hlenů a jejich snazším vykašláváním pomůže eukalyptus, máta peprná zase potlačuje záněty v horních dýchacích cestách a celkově působí blahodárně na průdušky a plíce. K pročištění dýchacích cest poslouží kafrovník, vhodné jsou také esenciální oleje z borovice, jedle nebo cypřiše. S esenciálními oleji si můžete připravit i krátkou teplou koupel nebo je po zředění vhodným nosným olejem aplikovat na plosky nohou nebo na reflexní místo na nohou: Jemně promačkejte rýhu mezi palcem a ukazováčkem až do místa, kde se začíná zvedat klenba nártu, a mírně masírujte v obou směrech.

Staré dobré mazání

Úlevu přináší i osvědčená metoda našich prababiček – namazání hrudníku třeba za studena lisovaným olejem z černého kmínu smíchaným s mandlovým, při silném prochladnutí s hořčičným olejem. „Při produktivním kašli přimíchejte směs éterických olejů eukalyptu, ravintsary, borovice, cypřiše a yzopu, při suchém kašli je vhodnější směs benzoe, myrty, levandule-spaik, tymiánu a vavřínu. Všechny jmenované oleje navíc posilují imunitu a dýchací ústrojí, takže vám pomohou v boji proti akutnímu onemocnění a zároveň posílí obranyschopnost vašeho organismu,“ doporučuje Jindřich Milec z Nobilis Tilia a přidává ještě praktickou radu: „Možná se vám bude snadněji aplikovat hrudní balzám, jehož základem je bambucké máslo a sezamový olej a účinná směs antimikrobiálních éterických olejů pro posílení celého organismu. Balzámy mají také zklidňující účinek na noc a přes den podporují dýchací cesty a dodávají pocit volného dýchání. Vtírejte alespoň dvakrát denně do pokožky hrudníku a zad, ale také kolem kotníků a na nárty obou chodidel. Poté se zabalte do teplé deky a dopřejte si dostatek odpočinku!“Zeptali jsme se za vás
Na kašel jsou vhodné i různé bylinné tinktury. Které byste doporučila?

Na vlhký i suchý kašel lze použít tinkturu z divizny velkokvěté. Ta obsahuje třísloviny, flavonoidy a saponiny, které zklidňují podrážděné dýchací cesty, mají blahodárný vliv na sliznice dýchacího traktu, ředí hlen, čímž usnadňují vykašlávání, a mají zároveň ochranný efekt, který brání vysychání sliznice. Pomoci může také tinktura ze žampionu nebo měsíčku lékařského, který je známý svými blahodárnými účinky na dýchací cesty. Při dráždivém kašli je vhodný i černý rybíz, který je ideálním přírodním pomocníkem pro zvlhčování sliznic.
Mgr. Jarmila Podhorná, bylinkářka, Nadeje-byliny.eu

Zeptali jsme se za vás
Jak vybrat a správně používat éterické oleje pro aromaterapii?

Skutečnou biologickou aktivitu zaručují pouze 100% přírodní éterické oleje. Řada prodávaných éterických olejů nese označení „Vonná kompozice“ nebo „Pouze do aromalamp nebo do pot-pouri“. Ty jsou převážně syntetické nebo ředěné a pro zevní či vnitřní užití nejsou vhodné. Dbejte na správnou koncentraci a ředění. Nikdy nepoužívejte neředěné éterické oleje, ať už jednodruhové nebo jejich směsi, protože mohou způsobit podráždění. Pro použití na pokožku – pro masáž nebo koupel – doporučuji éterické oleje mísit s kvalitními rostlinnými, nejlépe těmi, které jsou lisované za studena. Éterické oleje rychle vyprchávají, proto nenechávejte lahvičky dlouho otevřené, nevystavujte je teplotním extrémům a výkyvům. Ideální způsob uchování je v chladu, temnu, ale nikoli v lednici.
Adéla Zrubecká, aromaterapeutka z Nobilis TiliaKdy navštívit lékaře

♦ Pokud kašel trvá déle než tři týdny.
♦ Je-li přítomna horečka vyšší než 39 °C (zejména u dětí a seniorů).
♦ Pokud pacient obtížně dýchá.
♦ Pokud pacient vykašlává krev (i nitky krve) nebo hnisavý hlen.


Několik tipů proti kašli ze spíže

Medový křen
Dvě lžíce jemně nastrouhaného křenu smíchejte s jednou lžící medu. Třikrát denně užívejte čajovou lžičku.

Cibulový sirup
Tři cibule nakrájejte na kolečka nebo klínky, dejte do misky a prosypejte třtinovým cukrem nebo prokapejte medem. Misku přikryjte a nechte odstát. Zhruba za dvě hodiny pustí cibule šťávu, kterou slijte a užívejte několikrát denně po lžičkách.

Majoránkový čaj s medem
Jednu lžičku sušené majoránky zalijte čtvrt litrem vody a přiveďte k varu. Odstavte a nechte louhovat přibližně 15 minut, poté přeceďte. Oslaďte medem, přidejte trošku šťávy z citronu. Pijte několikrát denně po doušcích.

Mrkvový sirup
Mrkev je známá svým vysokým obsahem významného antioxidantu betakarotenu, který podporuje regeneraci narušených a zatížených sliznic v dýchacích cestách a současně povzbuzuje obranyschopnost. V kombinaci s medem je jeho účinek ještě mocnější. Půl litru čerstvé mrkvové šťávy a pět lžic medu za občasného míchání pomalu zahřívejte v hrnci na mírném ohni, dokud nedosáhnete konzistence sirupu. Užívejte po lžičkách čtyřikrát až pětkrát denně.

Tvarohový zábal
Při úporném kašli velmi rychle pomůže zábal z tvarohu s rozmíchanými éterickými oleji. Tvaroh o pokojové teplotě rozetřete na plenu, tu přeložte a přiložte na hrudník, zabalte pevně teplou osuškou a nechte působit přes noc.Další informace najdete v prosincovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět