Jak si poradit s kašlem, rýmou a nachlazením

Sychravé a chladné počasí, střídání vyhřátých prostor s venkovní zimou a více nemocných v našem okolí – to vše přispívá k tomu, že v zimě často bojujeme s kašlem a rýmou. Jak se s těmito problémy a s nachlazením co nejefektivněji vypořádat?

V první řadě je potřeba zopakovat, že nachlazení není totéž co chřipka. Za nachlazení se považuje lehká virová infekce, která postihne horní cesty dýchací, zatímco chřipka je nakažlivé virové onemocnění, při kterém organismus čelí závažnějším celkovým příznakům. Pro nachlazení je typická rýma, kašel, nepříjemný palčivý pocit v krku a malátnost. Někdy se může přidat mírně zvýšená teplota. Při chřipce pacienty trápí dráždivý kašel, horečka, bolesti svalů, kloubů a hlavy a výjimkou není výrazná schvácenost. U oslabených osob nebo rizikových skupin, jako jsou senioři nebo pacienti s chronickými onemocněními, může mít chřipka závažný průběh s různými komplikacemi. Vyplatí se proto důsledně dodržovat léčebný režim i následnou rekonvalescenci.


Léčba se odvíjí od příznaků

Pokud se dostavily potíže typické pro nachlazení, nemá smysl se u lékaře dožadovat antibiotik. Ta zabírají jen na bakteriální infekce a při léčbě běžného nachlazení nepřinesou žádný užitek. Nejdůležitější je soustředit se tzv. symptomatickou léčbu, tedy tlumení a zmírňování konkrétních příznaků. K tomu by neměl chybět klidový režim, dostatek tekutin a zvýšený příjem vitaminů. Jak tedy zatočit s jednotlivými příznaky nachlazení? Pokud se tělesná teplota vyšplhá přes 38 stupňů, úlevu přinášejí léky proti horečce – antipyretika. K těm nejběžnějším patří přípravky s účinnou látkou paracetamol, ibuprofen nebo kyselinou acetylsalicylovou. Ibuprofen navíc tlumí bolest a má protizánětlivé účinky. Od bolesti uleví i paracetamol, který je v porovnání s ibuprofenem šetrnější k zažívacímu ústrojí. Kyselinu acetylsalicylovou by ale neměly užívat děti mladší 12 let kvůli riziku poškození jater. U všech antipyretik je samozřejmě potřeba dodržovat doporučené dávkování, tedy nepřekračovat maximální možnou dávku a respektovat intervaly mezi jednotlivými dávkami. Horečku pomáhají kromě léků snižovat i fyzikální metody, jako jsou zábaly nebo sprchování chladnější (nikoliv ledovou) vodou. Na trhu je k dispozici také široká škála kombinovaných přípravků, které obsahují antipyretika a další látky – například vitamin C, kofein, pseudoefedrin, analgetika či látky tlumící kašel nebo naopak podporující vykašlávání. Někteří pacienti nedají na tyto přípravky dopustit kvůli jejich efektivitě, ale při výběru je potřeba pečlivě sledovat přesné složení kvůli případným lékovým interakcím s dalšími dlouhodobě užívanými léky.


Pastilky z lékárny i bylinná terapie

Od bolesti v krku a od kašle, což jsou při nachlazení běžné obtíže, mohou ulevit jak lokální protizánětlivé léky nebo antiseptika nejčastěji ve formě pastilek, tak podpůrná bylinná léčba. „Podráždění a bolest v krku zmírní například přírodní olejové spreje. Přípravek s rakytníkovým, měsíčkovým a bergamotovým olejem má antibakteriální, antivirové, regenerační i analgetické účinky. Jeho užívání je vhodné i při chrapotu, škrábání v krku či pocitech sucha v hrdle,“ uvádí MUDr. Bohumil Ždichynec. „Pokud se k potížím přidá i dráždění dýchacích cest ke kašli, je vhodné zvolit sprej doplněný navíc o extrakt z rozmarýnu a mátový olej. Ten má antimikrobiální, antioxidační a chladivý účinek.“ Olejová forma zvlhčuje a regeneruje podrážděné sliznice a působí přímo tam, kde je potřeba, tedy v dutině ústní a hltanu. V souvislosti s kašlem vyzdvihuje lékař zejména borovici a jitrocel. „Při potížích s horními i dolními dýchacími cestami pomůže borovice, která podporuje správnou funkci dýchacího systému a pomáhá tak volněji dýchat. Z mladých výhonků borovice, jehličí či šišek lze připravit čaj na kašel, její výtažky lze užívat již zpracované ve formě tinktur nebo tobolek,“ doporučuje MUDr. Bohumil Ždichynec. „Kromě borovice přináší úlevu také jitrocel. Ten lze užívat ve formě čajů nebo sirupů, které se hodí hlavně pro děti,“ dodává lékař.


Do domácí lékárničky přidejte i konvičku na výplach nosu

Rýma by se dala označit za „ukázkový“ příznak nachlazení. Naopak při chřipce tak obvyklá není. Počáteční pocit ucpaného nosu a pálení se při nachlazení většinou během jednoho dne rozvine do dalšího stadia, při kterém se spouští rýma. Kromě různých nosních kapek, s jejichž výběrem dobře poradí lékárník, můžete sáhnout po plastové konvičce určené k vyplachování nosu. Výplach solným roztokem je jednoduchý, šetrný a účinně uvolní a vyčistí dýchací cesty. Využívat ho mohou dospělí i děti. Výplachy pomáhají také při regeneraci nosní sliznice a posílení její obranyschopnosti. Pokud budete při rýmě spoléhat na nosní kapky a spreje, pamatujte, že některé byste neměli užívat déle než týden. Jejich dlouhodobé užívání může způsobit poškození nosní sliznice a zapříčinit vznik závislosti, u níž není odvykání jednoduchou záležitostí. Omezená doba užívání se týká například kapek obsahujících účinnou látku oxymetazolin nebo xylometazolin, které slouží k uvolnění nosu.


Text: Petra Dulíková, foto: Shutterstock a archiv redakce

Zeptali jsme se za vás
Jak můžeme podpořit obranyschopnost v době častého výskytu nachlazení a při jeho prvních příznacích?

V období virových infekcí dýchacích cest a chřipkových vln je nejdůležitější prevence, kterou je posilování imunity. Tělu proto dodejte potřebnou dávku vitaminů, zejména vitaminu C, který podporuje obranyschopnost. Tento vitamin je kromě prevence vhodný také jako podpora léčby při potížích s horními cestami dýchacími. Užívat ho můžete i v přírodní podobě – nejvíce ho obsahuje rakytník, šípek, citrusy a některé druhy zeleniny.
Při potížích s nosní sliznicí a horními cestami dýchacími jsou účinnými prostředky výtažky z jedle a borovice, které pomáhají vytvářet zdravé prostředí a přispívají k uvolnění nosu a regeneraci sliznice. K uvolnění horních cest dýchacích pomáhají také eukalyptus, máta nebo tymián. Vhodné jsou jak k vnitřnímu užití, tak k inhalaci.

Odpovídá MUDr. Bohumil Ždichynec, lékař, vědecký pracovník a autor populárních i vědeckých prací z oblasti lékařství a přírodních věd


Pomoc z přírody
Bylinky mohou pomohou nejen s posílením imunity, ale také při ucpaném nosu, kašli, bolesti v krku nebo horečce. Které to jsou?

Borovice
„Při potížích s horními i dolními cestami dýchacími pomůže borovice, která podporuje správnou funkci dýchacího systému a tím pomáhá volněji dýchat. Z jejích mladých výhonků, jehličí či šišek lze připravit čaj na kašel nebo její výtažky užívat již zpracované ve formě tinktur či tobolek, například Atmosil,“ říká MUDr. Bohumil Ždichynec. Borovice působí protizánětlivě, je antialergická, antioxidační a působí mukolyticky, takže pomáhá při odkašlávání.

Černý bez
Černý bez patří mezi hlavní bojovníky při horečkách doprovázejících rýmu, kašel a zahlenění, protože působí antivirově, protizánětlivě, usnadňuje vykašlávání, je antioxidační a podporuje imunitu. Užívá se zejména při potních kúrách. Vysoká teplota patří k obrannému mechanismu našeho těla, kterým se vypořádává s nemocí, neměla by však trvat déle než dva dny, v opačném případě raději navštivte lékaře. Černý bez lze užívat jak ve formě čajů, tak například jako součást tobolek pro uvolnění dýchacích cest.

Máta
„Máta pomáhá k uvolnění horních dýchacích cest. Vhodná je jak k vnitřnímu užívání, tak k inhalaci. Vyzkoušet ji můžete také ve formě sprejů do nosu, například Sinustrong,“ radí MUDr. Bohumil Ždichynec. Máta působí antioxidačně a má antimikrobiální účinky. Díky obsahu silic mentolu a menthonemu má větrovou, chladivou chuť a pomáhá snížit podráždění sliznice.

Měsíček
Měsíček působí především regeneračně, antibakteriálně a antivirově, ale také protizánětlivě a analgeticky. Pomáhá proto s léčbou zánětů a je silným přírodním antibiotikem. Užívat jej lze ve formě čajů, tinktur nebo jako kloktadlo, případně formou oleje ve sprejích do krku.

Rakytník
Léčivou sílu rakytníku znali již ve starém Řecku. Rakytník obsahuje celou řadu vitaminů, včetně notné dávky vitaminu C, která je několikanásobně vyšší než například v pomeranči. Olej z rakytníku pak pomáhá také antibakteriálně, působí regeneračně a zmírňuje bolest, proto se hodí také při léčbě bolesti v krku. Zároveň má antioxidační a zklidňující účinky, takže přispívá ke správné obranyschopnosti organismu. Výhodou olejové formy je, že zároveň zvlhčuje sliznici a brání jejímu podráždění. Užívat jej lze například ve formě olejových sprejů do krku nebo jako lízátka (Larfasol).


Na co si dát pozor

♦ Při přípravě bylinných čajů respektujte instrukce a nelouhujte je déle, než je uvedeno v návodu k přípravě.
♦ Bylinné čaje je možné využít i ke kloktání.
♦ Při užívání bylinných čajů v těhotenství a při kojení je potřeba velká obezřetnost. Řada bylin není pro těhotné a kojící ženy vhodná – jedná se například o lékořici nebo šalvěj. Výběr čaje se vyplatí zkonzultovat s lékařem nebo lékárníkem.Další informace najdete v prosincovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět