Jak si poradit s kašlem

Léky na suchý dráždivý kašel pomohou lépe než babské rady!

Léky na suchý dráždivý kašel se nazývají antitusika. Známým lékem, který dostanete v lékárně i bez předpisu, je Stoptussin. K dostání je jako Stoptussin kapky i jako tablety. Jak nám tento lék uleví? V první řadě dráždivý kašel utiší. To ale není vše. Má schopnost rovněž obnovit na sliznicích dýchacích cest ochranný film, jehož úkolem je chránit nás před dalšími záchvaty suchého dráždivého kašle. Dále ředí hleny a ty se pak snadněji odkašlávají. Stejný účinek má i v provedení Stoptussin tablety.


Proč jsou lepší léky než babské rady?

Dokud neznáme příčinu kašle, je důležité jej především zmírnit. Kašel nám totiž dokáže dlouhodobě rozdráždit sliznici, při velké intenzitě umí způsobit bolesti hlavy i zad, potrápit nás dovede u silného kašle i stresová inkontinence. Než tedy začneme pátrat po příčinách kašle, je dobré si od něj především ulevit:

♦ Kromě účinného léku jsou vhodná i režimová opatření. Lepší je spát s vyvýšenou hlavou. Prostě si přidejte polštář navíc. Pozor ale, pokud jste citlivý na problémy s krční páteří.
♦ Před spaním rozhodně vyvětrejte, případně, pokud venku není příliš velká zima, spěte u otevřeného okna. I když jste nachlazeni, je lepší spát v chladnější místnosti než v místnosti přetopené.
♦ Pozor na dráždivé elementy, jakým může být například flanelové povlečení. Některé permanentně uvolňuje prachovou část tkaniny a ta pak umí pozlobit rozdrážděné dýchací cesty.
♦ Nezapomeňte zvlhčit ovzduší v místnosti. Pomoci dokáže i pouhé otevření okna. V zimě dejte na radiátor odpařovač. Denně jej čistěte, aby se v něm neuchytily plísně. Vhodné je dát do odpařovače bylinkový čaj vhodný k inhalaci nebo slanou vodu (případně Vincentku).
♦ I během noci pijte dostatek tekutin. Nejlepší jsou různé bylinkové čaje.

Vhodné je tentokrát dát i na některé babské rady a k pití si připravit cibulový čaj.

Jak připravit cibulový čaj?

Ingredience:
· 1 ks cibule
· 1 polévková lžíce majoránky
· 0,5 litru vařící vody

Postup:
· Oloupeme cibuli a rozkrojíme ji na čtvrtky.
· Cibuli vložíme do cca 0,5 l hrnečku, přidáme majoránku a zalijeme vařící vodou.
· Přikryjeme a necháme louhovat 15 minut.
· Scedíme.
· Pro užívání během noci je optimální cibulový čaj udržovat teplý v termosce nebo v termohrnku.

Zkusit lze i Priessnitzův zábal


Suchý dráždivý kašel, ale i bolest v krku, horečka, bolesti kloubů a svalů – to jsou chvíle, kdy lze sáhnout po tzv. Priessnitzovem zábalu. Vincenz Priessnitz se pokládá za zakladatele moderní vodoléčby.

Správný Priessnitzův zábal proti suchému dráždivému kašli vypadá takto:
1. Na krk přiložíme tkaninu, klidně utěrku nebo ručník, namočenou do studené vody. Látka musí skutečně dobře přiléhat ke krku. Studený obklad zhruba do třech minut zúží naše cévy.
2. Na mokrou látku přiložíme neprodyšný materiál – například igelit. Teplota se začne vyrovnávat a cévy se opět postupně rozšiřují. Místo se opět prokrvuje.
3. Poslední, třetí vrstvou, je suchá tkanina, opět například ručník či utěrka, která vrstvy pod ní postupně zahřívá.
4. Priessnitzův zábal se aplikuje na dvě až tři hodiny.
5. V případě, že chceme postup opakovat, necháme krk bez zábalu alespoň jednu hodinu.

Všechny tyto metody a opatření dokážou od suchého dráždivého kašle částečně ulevit. Přesto však je aplikace léku na suchý a dráždivý kašel nejsnadnější. Stoptussin kapky jsou navíc vhodné již pro kojence od šesti měsíců věku. Ale nezapomeňte, že před použitím každého léku je dobré si přečíst příbalový leták a při přetrvávajících potížích se obrátit na svého na lékaře.
Komerční prezentace
 Zpět