Pomůže jen operace!

Šedý zákal patří k nejběžnějším onemocněním zraku. Víte jak se léčí?

Objevuje se zejména u pacientů nad 60 let, ve věku 75 až 85 let již má šedý zákal dokonce až kolem 90 procent lidí. Pravdou však je, že se věková hranice osob, jež trápí šedý zákal, postupně mírně snižuje. Toto zrakové onemocnění očí, kterému se také říká katarakta, se však nevyhýbá ani mladší generaci, ve výjimečných případech dokonce může být i vrozené. „Vzniknout může i po úrazu oka nebo po dlouhodobém užívání některých léků,“ upozorňuje oční chirurg prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR, a dále pokračuje: „Toto onemocnění by lidé rozhodně neměli podceňovat. Mezi lidmi stále koluje mýtus, že šedý zákal potřebuje takzvaně uzrát, aby byla čočka tvrdší a lépe se s ní lékařům pracovalo. To platilo před mnoha lety, kdy se k operaci používala zcela jiná technika, při současných postupech je to nesmysl. Naopak když pacient otálí, zbytečně si zhoršuje kvalitu života špatným viděním a zvyšuje se riziko operačních komplikací. Pokud je šedý zákal ponechán bez operace, může vést až ke slepotě. Ročně kvůli šedému zákalu ve světě oslepne 37 milionů lidí, většina v rozvojových zemích. V Česku se z důvodu šedého zákalu neslepne.“


Šedý, nebo zelený zákal?

Všeobecně má na vznik šedého zákalu vliv zejména přirozené stárnutí oční čočky, určitou roli může hrát ale i dědičnost, dlouhodobé vystavování očí ultrafialovému záření, případně i některé nemoci, jako například cukrovka. Že člověk trpí šedým zákalem pozná, hlavně kvůli zhoršujícímu se zamlženému a neostrému vidění, může však docházet i k poruchám barevného vidění, dvojitému vidění nebo se projevuje vyšší citlivost na světlo. Při šedém zákalu se nitrooční čočka totiž zakalí, nepropouští světlo na sítnici, a je proto třeba ji co nejdříve vyměnit. „Šedý zákal se projevuje zhoršením vidění do dálky i blízka. Léčit se dá jen operativně, tedy vyjmutím zakalené čočky a nahrazením umělou nitrooční čočkou. Šedý zákal lidé často zaměňují za zelený, ten má ale jiný průběh a léčí se častěji očními kapkami než operací. Zelený zákal se projevuje nejdříve zhoršením periferního vidění, což pacient nemusí zpočátku vůbec poznat, proto jsou tak důležité pravidelné kontroly u očního lékaře. Na rozdíl od šedého zákalu, který se operací odstraní celý, se zelený zákal operací jen pozastavuje, ale zcela nevyléčí,“ popisuje rozdíly oční chirurg.

Pomůže jen výměna čočky

Jediným řešením, jak šedý zákal odstranit, je operace – tedy výměna původní čočky za čočku umělou, která již pak zůstává v oku natrvalo. Operace šedého zákalu je celosvětově velmi rozšířená, množství těchto zákroků rok od roku stoupá. „Počet pacientů postižených šedým zákalem pomalu narůstá s tím, jak stárne světová populace. Nárůst zaznamenává ale také počet operací. Například v České republice se v roce 1989 provedlo 11 tisíc operací, v roce 2013 už to bylo 80 tisíc zákroků, aktuální počet operací překračuje hranici sta tisíc ročně,“ říká dále MUDr. Pavel Stodůlka. Operace šedého zákalu probíhá ambulantně, bez narkózy a samotná výměna čočky trvá pouze několik minut. Na zákrok je však třeba operované oko cíleně připravit. To znamená těsně před operací jej znecitlivět pomocí anestetických kapek.

Jakou čočku vybrat?

Pokud nosíte brýle, lze se jich dokonce po operaci šedého zákalu zbavit. Záleží ovšem na výběru konkrétního typu čočky. Ten je velmi důležitý, protože zvolená čočka již v oku zůstává a nevyměňuje se. Tu základní, které se říká monofokální čočka, hradí zdravotní pojišťovna. Vyřeší tak dioptrie buď na dálku, nebo na blízko – a na druhou vzdálenost pak bude třeba stále používat brýle. Oční kliniky ale často nabízejí i řadu novějších typů čoček, díky nimž pak již pacienti nemusí nosit brýle na blízko ani na dálku, některé řeší dokonce i jiné oční vady. Tyto typy čoček si ale musí pacient uhradit sám. S výběrem konkrétní čočky pomůže oční chirurg. Protože se velmi často šedý zákal objevuje na obou očích, nejprve se odoperuje jedno oko a s určitým časovým odstupem pak přichází výměna čočky i na oku druhém.

Text: Jana Pištěková, foto: Shutterstock a archiv redakce

Zeptali jsme se za vás
Provádí se operace šedého zákalu také pomocí laseru? A jak rychle po zákroku člověk pozná zlepšení svého zraku?

Ano, laserová operace je nejmodernějším postupem. Laser při ní provádí některé kroky, které se při klasické metodě provádějí ručně mikrochirurgickými nástroji. Zákrok laserem je tak ještě šetrnější, bezpečnější a preciznější. Česká oční chirurgie patří mezi nejlepší na světě a čeští lékaři pomáhají vyvíjet nové lasery i pro operace šedého zákalu. Dva nové revoluční lasery CAPSULaser a Keranova byly poprvé na světě použity právě v Česku. Laserová operace šedého zákalu má tři fáze. V první fázi laser otevře oční čočku a ‚nakrájí' ji na drobné kousky. Ve druhé fázi se odstraní zkalená oční čočka a ve třetí se do oka implantuje umělá nitrooční čočka, která v oku zůstane natrvalo. Běžně pacient do 48 hodin po operaci vidí mnohem lépe než před ní.
Odpovídá prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR., oční chirurg, přednosta sítě očních klinik Gemini, www.gemini.cz.

Jak se chovat po operaci

Protože výměna oční čočky probíhá ambulantně, odchází pacient po zákroku domů. V následujících dnech je však třeba dodržovat určitá opatření, jejichž rozsah přesně stanoví oční lékař. Vhodný je samozřejmě klidový režim bez větší fyzické námahy. Důležité je oči nadměrně nezatěžovat, nepobývat v prašném prostředí, žádoucí není ani koupání se v bazénu či rybníku, nedoporučuje se ani návštěva sauny. Oko může podráždit i pobyt v zakouřeném prostředí. Je třeba se vyvarovat slunění a při nutném pobytu na slunci nosit vždy sluneční brýle. Ženy by si alespoň deset dní po zákroku neměly oči líčit.Další informace najdete v záříjovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět