Terapeutická síla vody

Hydroterapie patří k nejstarším léčebným metodám. Jakkoliv by se mohlo zdát, že voda nemůže mít žádný vliv na různé zdravotní problémy, opak je pravdou. Hydroterapie je po celá staletí, tedy i dnes, velice využívaný a především účinný způsob léčby.

Pozitivní vliv vody na lidský organismus využívali již starověcí Egypťané, Peršané, Řekové a Římané, kteří na místech s léčivými prameny zakládali lázně. Koupání v pramenité vodě předepisoval i nejslavnější lékař starověku Hippokrates. Pro moderní svět hydroterapii znovuobjevil jesenický přírodní léčitel Vinzenz Priessnitz, který poté, co se působením pramenité vody sám vyléčil ze smrtelného úrazu, začal promýšlet metodu léčby tímto přírodním prostředkem. Stejně tak německý kněz Sebastian Kneipp započal s výzkumem a budováním své jedinečné metody poté, co se díky pravidelně prováděným ponorným lázním v ledové vodě Dunaje uzdravil v té době z neléčitelné tuberkulózy. Na jejich odkazu a objevech staví hydroterapie dodnes. Blahodárný vliv vody na tělo i mysl je používán k prevenci, léčení akutních i chronických obtíží, voda je indikována také k regeneraci, rehabilitaci i relaxaci.


Jak a k čemu se využívá

V současné době je hydroterapie vynikající rehabilitační a relaxační metoda. V hlavní roli je samozřejmě voda a její teplota, respektive střídání studených a teplých podnětů. To je doplněné mechanickým působením, tedy využitím různých tlaků od bublinek přes slabý až po silný proud. Tímto způsobem dochází ke zvýšenému prokrvení a nastartování oběhové soustavy a krev pak mnohem efektivněji distribuuje kyslík a živiny do buněk a zároveň odstraňuje z těla toxiny. Vodoléčba zmírňuje napětí a bolest, uvolňuje svalstvo a díky tomu příznivě ovlivňuje i vnitřní orgány. Přispívá ke správné funkci imunitního systému, ale pomáhá i s hojením ran a se zánětlivými onemocněními jak revmatického, tak například gynekologického původu. Jednou z nejčastějších indikací je pak působení na nervový systém a psychiku. Při terapii vodou se využívají různé formy obkladů, zábalů, koupelí, ale také skotské střiky či podvodní masáže.


Priessnitzův odkaz

Některé z metod slavného jesenického léčitele jsou v Priessnitzových léčebných lázních Jeseník stále úspěšně využívány. Patří mezi ně samozřejmě unikátní Priessnitzův celkový zábal, který zlepšuje prokrvení a tím spouští hojivé procesy. Používá se k posílení imunity, relaxaci kosterního svalstva a při revmatických obtížích. Po předehřátí ve sprše následuje celotělový ovin mokrým studeným prostěradlem a klidné ležení v zábalu pod dekou. Zábal částečný má stejné účinky, ale přikládá se pouze na konkrétní části těla a bez předchozího předehřátí. Velmi oblíbené a často indikované jsou také venkovní koupele dolních končetin. Při nich se procházíte tak zvanou čapí chůzí v bazénku s protékající přírodní vodou o teplotě mezi 8–15 °C. Tato terapie zlepšuje funkci srdce a cév a odolnost vůči infekcím a stresu. Priessnitzovy venkovní koupele horních končetin zase spočívají v ponoření rukou do mělkého bazénku s protékajícím chladným přírodním pramínkem vody. Při každodenní aplikaci pomáhají při migrénách a nespavosti, poruchách funkce štítné žlázy, zmírňují alergické projevy a zlepšují dýchání. O poznání složitější procedurou je pak dvoufázová pololázeň, která kombinuje vodoléčbu, zábaly, polevy a kartáčování. Začíná Priessnitzovým zábalem, po němž následuje polokoupel v 35 °C teplé vodě s kartáčováním a poléváním šíje, zad a končetin chladnou vodou. Procedura povzbuzuje krevní oběh a funkce vnitřních orgánů. Po opakovaném provedení zvyšuje odolnost vůči stresu i infekcím, vyrovnává hladiny hormonů a zlepšuje funkci srdce a cév.


Relaxační i léčivé

Určitě všichni dobře známe uvolňující pocit, který zažíváme při domácí koupeli ve vaně (samozřejmě pokud máme to štěstí a vlastníme ji). Proto je zcela jasné, že jednou z hlavních součástí vodoléčby jsou právě vanové koupele. Při perličkové koupeli stoupající bublinky – perličky – vztlakem působí stimulačně na pokožku, snižují svalové napětí, zvyšují látkovou přeměnu, zlepšují vnitřní dýchání a mikromasáž kůže má relaxační efekt. Vířivá koupel se provádí ve vodě o teplotě 37 °C. Konkrétní části těla jsou vystaveny vířící vodě proudící pod tlakem z trysek. Procedura uvolňuje, odstraňuje únavu, regeneruje a podporuje látkovou výměnu. Vířivá koupel horních a dolních končetin se často indikuje při špatném prokrvení končetin po úrazech nebo při cukrovce. V lázeňských vanových koupelích se samozřejmě využívá především specifického účinku konkrétního léčivého pramene. Obohaceny ale mohou být o různé složky od bylinek přes rašelinu a soli po oleje či plyny. Například relaxační sirná koupel je vhodná pro léčbu chronických revmatoidních a kožních onemocnění. Na pokožku působí blahodárně ovesná koupel. „Je tak vhodnou procedurou například při léčbě atopického ekzému, kdy zklidňuje podrážděnou pokožku,“ uvádí primářka MUDr. Jana Rydlová, vedoucí lékařka dětských léčeben společnosti Lázně Luhačovice, a. s., a dodává: „Tuto koupel si navíc můžete dopřát i doma, a to buď v podobě předpřipravené ovesné koupele, která je k dostání v lékárnách či drogeriích, nebo s pomocí klasických ovesných vloček.“ Při některých onemocněních, například při zánětu močového měchýře, zácpě, hemoroidech a obtížích s pohlavními orgány terapeuti doporučují sedací lázeň.


Projděte se s Kneippem

Mezi nejznámější vodoléčebné metody německého kněze patří tak zvaný Kneippův chodník. Ten je nejčastěji tvořen bazénky se studenou (okolo 10 °C) a teplou (okolo 40 °C) vodou, jimiž se střídavě prochází. V teplé vodě se doporučuje přešlapovat jednu minutu, ve studené zhruba pět sekund. Tento cyklus se několikrát opakuje a končí pohybem ve studené vodě a následným otřením nohou dosucha. Střídání tepla a chladu zlepšuje krevní oběh a prokrvuje končetiny, takže zbavuje studených nohou. Kneippův chodník posiluje obranyschopnost organismu, pomáhá při bolestech hlavy, únavě a špatné náladě. Bazénky jsou často opatřeny i drobnými oblázky, které efektivně masírují chodidla, čímž dochází k celkové relaxaci a uvolnění.


Text: Anna Němcová, foto: Shutterstock a archiv redakce

Ptáme se odborníka
Na co pomáhají koupele s radonem? A nejsou nebezpečné?

Radonové koupele vykazují zejména protizánětlivý účinek a zároveň například zmírňují bolesti, zlepšují pohyblivost kloubů, prokrvení svalů a hojení ran či pozitivně ovlivňují krevní tlak. Navíc není potřeba se ničeho obávat – jejich bezpečnost dokládá mimo jiné i více než sto let účinné léčby nemocí pohybového a oběhového ústrojí či komplikací cukrovky a dalších.

Odpovídá MUDr. Jindřich Maršík, vedoucí lékař společnosti Léčebné lázně Jáchymov, a. s.

Hydroterapie pomáhá i zvířatům

V posledním desetiletí se velmi často využívají blahodárné účinky vody na pohybový aparát i v péči o zvířata, a to především psy. Terapie je vhodná pro pejsky s nadváhou, psí seniory, ale také jako rehabilitace po úrazech či chirurgických zákrocích. Je ale vhodná i pro psy zdravé, a to hlavně ty sportující. Pro pejsky, kteří milují vodu a plavání, jde zase o výbornou relaxační metodu. Aquaterapie se provádí pomocí speciálního zařízení, které funguje na principu řízeného pohybu psa na pohyblivém pásu umístěném ve vodní nádrži. Při hydroterapii jsou využívány fyzikální vlastnosti vody tak, aby došlo k maximálnímu kladnému účinku na pohybový aparát a tím ke zlepšení fyzického a sekundárně i psychického stavu zvířete.


Léčivé metody hydroterapie byste měli podstupovat až po lékařském vyšetření a vyloučení možných kontraindikací a vždy z rukou odborníků – ať už lékařů, sester či rehabilitačních pracovníků.Jen voda nestačí

Vinzenz Priessnitz i Sebastian Kneipp moc dobře věděli, že léčivé účinky vody jsou pouze jedním z pilířů na cestě ke zdraví a kondici, a proto součástí jejich terapií byla i další opatření, která nelze než doporučit i v dnešní moderní době:

• Konzumace lehkých, ale na vitaminy, minerály a další prospěšné látky bohatých jídel.
• Pobyt na čerstvém vzduchu v přírodě a v domácím prostředí časté větrání.
• Vyhýbání se úzkosti a strachu.
• Věnování se fyzickým aktivitám.
• Otužování.

Další informace najdete v únorovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět