Hochficht: kvalitní lyžování i zábava na lyžích

Od loňska se pyšní novou kabinkovou lanovkou a i díky tomu se šumavský skiareál Hochficht kvalitou přiblížil těm alpským. Že se tu dobře lyžuje, ví i mnoho Čechů. Do areálu, který nabízí dvě desítky kilometrů sjezdovek, se vydávají se mimo jiné proto, že je nedaleko česko-rakouských hranic.

Chloubou skiareálu Hochficht je už druhou sezonu moderní desetimístná kabinková lanovka Reischlbergbahn, která za necelých šest minut překoná takřka 350 výškových metrů. Horní stanice lanovky se nachází přímo na česko-rakouské hranici na vrcholu Reischlberg (Hraničník) v nadmořské výšce 1281 metrů a při slunném počasí je odtud nádherný výhled na Alpy, celé Horní Rakousko a opačným směrem také do Čech. Díky tomu, že je Hochficht jen pár desítek minut od Lipenského jezera, sem ročně dorazí na sto tisíc Čechů. Mnozí z nich totiž volí variantu „spím v Česku, lyžuji v Rakousku“, která je pro našince finančně výhodná. Vědí to i mnozí ubytovatelé, kteří svým hostům díky spolupráci s Hochfichtem nabízejí i výhodnější cenu skipasů. Vstříc lyžařům se solidními cenami snaží vyjít i sami provozovatelé zdejších vleků. Děti do 10 let a mladší v doprovodu rodičů tu lyžují jen za tři eura za den a mládež do 19 let za dětské ceny.


Hochficht pro děti

Reischlberg je jen jedním ze tří kopců, po kterých se tu můžete projíždět. Nejvyšším vrcholem areálu je Hochficht (1338 m n. m.), na který se dostanete pohodlnou čtyřsedačkovou lanovkou. Na jeho vrcholu najdete Fichtl Adventure Slope, kde si užijí zábavu nejen lyžaři, ale i snowboardisté. Dolů můžete vybírat – jet se dá jak po modré, tak po červené trati, která se navíc na několika místech rozdvojuje. Také délky tratí nejsou k zahození. Nejdelší je rodinná modrá pista s 3,4 kilometru. Přímo pod ní narazíte na dětský lyžařský park Fichtl s pojízdným kouzelným kobercem, kolotočem a dalšími atrakcemi. Děti zabaví nejen zdejší maskot, ale i instruktoři lyžování hovořící mnohdy také česky. Až se děti naučí základy, mohou vyrazit na delší sjezdovky. Třeba do Juniorparku na výukový svah Rehberg, kde je 185 metrů dlouhý zastřešený pojízdný pás. Dostanete se s němu buď lanovkou s výstupem v mezistanici, nebo pomocí krátké jízdy na kotvovém vleku Holzschlaglift vedle Skiareny Hochficht. I ta je od loňska zcela nová a velmi komfortní – kromě nezbytného zázemí v podobě prodejny, půjčovny lyží a toalet je její součástí také prostorná restaurace, kde se můžete občerstvit (a zároveň zahřát) za rozumné ceny. Až tak učiníte, vezměte své ratolesti na dětskou skiroute – dobrodružnou sjezdovku pro děti, která je zavede do zasněženého lesa vedoucího ze sjezdovky Hochwald až ke sjezdovce Rehberg. Během jízdy lesem čeká na malé lyžaře mnoho překvapení.


I freestyle tu frčí

Zdatnější a zkušenější děti se mohou vydovádět i na zvlněné části sjezdovky Rehberg hned vedle zastřešeného pojízdného pásu. Ostatně právě proto, že děti se chtějí bavit a využijí každou vlnku či hromádku sněhu, na které se mohou „zhoupnout“, byly všechny rodinné „modré“ sjezdovky na Hochfichtu upraveny tak, aby byly na jejich okrajích zábavné dráhy s vlnami. Vyřádit se na Hochfichtu mohou na atraktivní boarder & ski-crossové dráze i milovníci adrenalinu, tedy freestyleři na prkně i na lyžích. Speciální trať Fun Park na sjezdovce Schwarzenberg nabízí rychlé klopené zatáčky a několik skoků, na kterých, pokud máte dost odvahy, zažijete ten správný adrenalin. Trať je vyznačená brankami a je vhodná jak pro běžný provoz, tak pro závody.


Černá má půldruhého kilometru

Nejnižší horou skiareálu Hochficht je Zweiselberg (1163 m n. m.). Kvalitou sjezdovek se ale vyrovná svým vyšším sousedům, navíc jako jediný nabízí černou, nejobtížnější trať. Jmenuje se Zwieselbergabfahrt a měří 1500 metrů. Také tento kopec ale bude vyhovovat i méně náročným lyžařům – dolů můžete jet i po pohodlné modré, která vás dovede k druhému, méně vytíženému parkovišti areálu. Další variantou je jízda po červených sjezdovkách, přičemž vybírat můžete hned z několika pist. Zpět „do centra dění“, tedy k prostřednímu kopci, se dostanete jedním ze dvou kotvových vleků. Odtud se můžete vydat, kamkoliv si zamanete, třeba zpět k hoře Hochficht – a tentokrát celý areál zdolat třeba méně náročnými, zato zábavnými lesními cestami.


Sněhu je tu pořád dost

Mimochodem, sněhu je na Hochfichtu díky nadmořské výšce, ale i stovce sněžných děl a také třem zadržovacím nádržím na vodu každoročně dost. Na začátku sezony byly nádrže naplněny až po okraj a také přítok z horských potoků Reischlbach a Stinglbach byl na běžné úrovni. Je to hlavně díky tomu, okolo sjezdovek Hochfichtu není uschlý les, a proto okolní zdravé stromy zadržují dostatek vláhy i vlhkosti. Připočteme-li fakt, že rakouská strana Šumavy je tradičně bohatá na srážky, mají lyžaři absolutní jistotu velmi dobrých sněhových podmínek, a to i v době, kdy níže položená střediska s nedostatkem sněhu bojují. Ostatně letošní sezona začala už v první půlce prosince a končit bude až v dubnu. Oproti alpským rakouským střediskům, kde se večer zpravidla nelyžuje, Hochficht své návštěvníky neochuzuje ani o tuhle zábavu. Večerní lyžování na osvětlené sjezdovce Wenzelwiese je v provozu každou středu a pátek mezi 17. a půl devátou hodinou večerní.


Ráj i pro běžkaře

Rakouská strana Šumavy poskytuje skvělé podmínky také milovníkům běžeckého lyžování. Hned za hraničním přechodem Zadní Zvonková – Schöneben se nachází v příznivé nadmořské výšce okolo 1000 m n. m. jeden z nejkvalitnějších běžeckých areálů na Šumavě. Sníh tu leží vždy od prosince do konce března a běžecké stopy, vhodné jak pro klasický styl, tak pro bruslení, jsou denně upravovány. Nabízejí nenáročné okruhy vhodné pro rekreační běžkaře, ale i kopcovité tratě, které uspokojí zdatnější borce. Hlavní nástupní místo na běžecké stopy najdete hned u příjezdové silnice do areálu Schöneben. Přímo u nástupu narazíte na multifunkční Böhmerwaldarenu s restaurací, převlékárnou, toaletami a dalším potřebným zázemím. Na běžecké stopy můžete nastoupit i z parkoviště Skiareálu Hochficht nebo v Grünnwaldu. Za 143 km stop se platí čtyři eura denně.


Text: Andrea Skalická, foto: Lipno Marketing, více informací na www.hochficht.at

Proč jet na Hochficht?

♦ ideální poloha hned u hranic s výhodnou nadmořskou výškou až 1338 metrů
♦ nepotřebujete rakouskou dálniční známku a vyhnete se kolonám – například z Prahy se sem dostanete za tři hodiny.
♦ celkem 21 km sjezdovek od lehkých rodinných po náročné závodní FIS tratě (9 km lehká obtížnost, 10 střední obtížnost, 1 těžká obtížnost)
♦ dětské výukové hřiště Fichtl Kids Park s maskoty a pojízdným kobercem
♦ 100 % sjezdovek se technicky zasněžuje (přes 100 výkonných sněžných děl)
♦ 10místná kabinková lanovka, tři čtyřsedačkové lanovky, dva kotvové vleky a dva pojízdné pásy
♦ večerní lyžování na osvětleném svahu (středa a pátek 17.00–20.30)
♦ moderní Skiarena Hochficht přímo u parkoviště: pokladny, restaurace s částí pro rodiny a dětským koutkem, lyžařská škola, půjčovna lyží a obchod
♦ občerstvení nabízejí i stylové horské hospůdky rozeseté po svazích
♦ personál v restauracích, v pokladně i v půjčovně lyží mluví česky


Víte, že…

… webový portál s nabídkou lyžařských pobytů Skiareál Hochficht spustil i české webové stránky www.hochficht-ubytovani.info? Najdete na nich aktuální nabídku balíčků se zvýhodněným skipasem. Sleva na skipas je platná celou zimní sezonu včetně jarních prázdnin. Zvýhodněný skipas obdržíte přímo ve vašem penzionu a místo na pokladnu vyrazíte rovnou na sjezdovku.

Zábavné atrakce

♦ Fun Park na sjezdovce Schwarzenberg – pro snowboard, lyže i freestyle
♦ Fichtl Fun Slope u zastřešeného pásu – zábavné vlny a zatáčky pro děti a začátečníky
♦ Fun Slope (horní část sjezdovky Standart) – velké klopené zatáčky, vlny a tunel
♦ Dráhy s vlnami na okrajích rodinných sjezdovek – zábavné vlny pro děti a začátečníky
♦ Sáňkařská dráha – vedle čtyřsedačkové lanovky Hochfichtbahn
Další informace najdete v lednovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět