Bolí mě často hlava. Co mám dělat?

Bolest hlavy různé intenzity během svého života zažil určitě každý z nás. A obvykle ne pouze jednou. Bolesti hlavy se totiž ve většině případů opakují, někdy o sobě dávají vědět i několikrát do měsíce a mnohdy dokážou být velmi nepříjemné. Příčin, proč hlava bolí, může být celá řada.

Do určité míry jsou bolesti hlavy jakousi civilizační daní. Jednou z hlavních příčin, proč se bolesti hlavy opakovaně dostavují, je totiž dlouhodobý stres, přepracování, vleklé psychické vypětí, nedostatečný odpočinek či absence kvalitního spánku. Těmto typům bolestí hlavy se říká tenzní a jsou nejrozšířenější. Bývají spojené se zvýšeným napětím šíjových a krčních svalů, může o sobě dát vědět i únava nebo nepříjemná bolest či tlak v očích. „Spouštěčů bolestí hlavy je ale mnohem více – změny počasí, určité jídlo, alkohol, ale třeba i prochladnutí v klimatizovaném prostředí nebo průvanu,“ upozorňuje fyzioterapeutka Mgr. Iva Bílková.


Pozor na dlouhou jízdu autem

Za častými bolestmi hlavy se může skrývat i špatné držení těla. V tomto případě se vyskytují nejen bolesti hlavy, ale přidávají se k nim i bolesti krční a bederní páteře. „V posledních několika letech prudce přibývá případů bolestí hlavy a nepříjemných migrén, které souvisí s poruchou funkce horní krční páteře. Několikahodinová práce u počítače, dlouhé sezení za volantem v autě, ale i mnoho manuálně zaměřených pracovních pozic nutí člověka držet hlavu v dlouhodobém předsunu a zároveň horní krční páteř v mírném záklonu. Vzniká tak svalová dysbalance mezi povrchovými a hlubokými svaly krční páteře. Pokud se problém dlouhodobě neřeší, velké napětí ve svalech se přenese i na samotný skalp, tedy povrch lebky, což vede k silným bolestem celé hlavy,“ popisuje Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT.

A co ještě?

Bolest hlavy se ale může objevit i z dalších příčin, například z velkého hluku, při nedostatečném pitném režimu nebo nepravidelném jídelníčku. Hlava může bolet také v důsledku vysokého krevního tlaku, někdy se bolest objeví dokonce i po konzumaci některých potravin, například kakaa, čokolády, zrajících sýrů a samozřejmě často hlava bolí po přemíře alkoholu. Pokud se u vás bolení hlavy objevuje častěji, zkuste vypozorovat, zda může mít návaznost třeba právě na některou z uvedených potravin anebo i alkohol, a případně je z jídelníčku zcela vyřaďte. Nezanedbatelným důvodem, proč může hlava bolet, je migréna. V případě tohoto neurologického onemocnění bývají bolesti hlavy velmi silné, pulzující, objevuje se při nich nevolnost, poruchy vidění, světloplachost, únava a celková slabost. Bolesti mohou trvat i několik dní, u žen může mít migréna i souvislosti s fázemi menstruačního cyklu.

Pomůže klid a studený obklad

Při bolestech hlavy je vždy důležitý odpočinek, dostatek tekutin, někdy pomůže třeba i procházka na čerstvém vzduchu. Úlevu přinášejí také chladivé obklady na čele, případně na spáncích. Pokud stojí za bolestmi hlavy dlouhodobý stres, je pochopitelně třeba se zaměřit na jeho postupné odstranění nebo alespoň zmírnění. Krátkodobě je samozřejmě možné sáhnout po volně prodejných lécích, které od bolesti uleví a pomohou uvolnit i případné svalové napětí. Mějte ale v takovém případě na paměti, že obvykle neřeší příčinu bolestí. Při záchvatu migrény mohou úlevu přinést jak běžně dostupná analgetika, tak v některých případech i lékařem předepisovaná antimigrenika. Zda se ale skutečně jedná o migrenózní bolesti hlavy, musí vždy stanovit lékař.

Pozvěte si na pomoc bylinky

Od bolestí hlavy vám mohou pomoci nejen analgetika, ale je možné jít i přírodní cestou, pomocí bylinek. Vhodné jsou například heřmánek, meduňka, levandule, třezalka, ginkgo biloba, bukvice lékařská, případně kombinace máty a meduňky. Ideálně v podobě čajového odvaru, protože tak zároveň podpoříte pitný režim. Úlevu ale mohou přinést i bylinné tinktury, kterými se v případě bolestí hlavy potírají spánky. Pokud se vám bolesti hlavy opakují příliš často a nepomáhají analgetika ani již zmíněná režimová opatření, je lepší navštívit lékaře, který zjistí jejich skutečnou příčinu a v případě potřeby stanoví léčbu.

Text: Jana Pištěková, foto: Shutterstock a archiv redakce


Zeptali jsme se za vás
Jak může fyzioterapeut pomoci od bolestí hlavy?

Prací fyzioterapeuta je odhalit příčinu bolesti. Lidé většinou řeší bolest hlavy tím, že si vezmou prášky, které ji utlumí, ale zdroj bolesti nezmizí, po čase se opět objeví, mnohdy s ještě větší intenzitou. K nepříjemným důsledkům blokád kloubního spojení mezi prvním krčním obratlem a lebkou patří kromě bolestí hlavy nebo migrény i hučení v uších či pohybující se světélka v zorném poli. Stejné symptomy mohou ukazovat i na přetížení žvýkacích svalů nebo blokádu čelistního kloubu, a to hned z několika příčin – pokud člověk příliš skřípe a cvaká zuby, trpí na záněty středního ucha, má problémy s osmičkami, špatný skus nebo častý stres. Zatínání zubů a svalů hlavy je typické pro stresové situace. Jelikož naše tělo reaguje komplexně přes svalové smyčky, často nacházíme společně s blokádou čelistního kloubu také blokádu v horní krční páteři ve skloubení mezi lebkou a prvním krčním obratlem. Ty jsou skoro vždy spojeny s přetěžováním povrchových zdvihačů hlavy, například při práci na počítači. Vedle samotného napětí žvýkacích svalů nacházíme také napětí povrchových svalů krční páteře a podobně. Tím se jen dokazuje, jak je náš pohybový aparát propojen a že pro úspěšnou terapii je vždy nutné vedle samotného ohniska bolesti řešit i na první pohled vzdálené poruchy, jelikož i ty mohou být spouštěčem. K uvolnění je zapotřebí jemných technik měkkých tkání. Už samotné promasírování skalpu či krátkých svalů pod hlavou přináší první úlevu od bolesti. Odpovídá Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky, www.fyzioklinika.cz

Už jste slyšeli o telemedicíně?

V poslední době zaznamenává velký rozmach a nyní ji již mohou využívat také pacienti s migrénou. Potřebné informace najdete na www.linkaomigrene.cz, kde se také můžete spojit s odborníkem v podobě online konzultace nebo se přímo k lékaři objednat. Lékařští odborníci zdarma do 48 hodin odpovídají na dotazy týkající se migrény a problémů s ní spojených. Poradna je určena nejen pacientům, kteří se již s migrénou léčí, nýbrž i těm, kteří toto neurologické onemocnění nemají dosud diagnostikované, ale potýkají se s bolestmi hlavy, jež by mohly právě migrénu signalizovat. „Najít vhodnou léčbu migrény je někdy zdlouhavé, možností je ale dnes již hodně i pro těžké pacienty – je potřeba se nevzdávat. Důležité je být v péči správného lékaře – tím může být neurolog, praktik nebo specializované centrum. Telemedicína s tímto umí pomoci. Odborník online poradí nebo poskytne druhý názor u komplikovaných případů. Online poradna ale slouží i jako rozcestník – zdravotní stav pacienta je posouzen odborníkem, který ho může doporučit k nejvhodnějšímu specialistovi,“ vysvětluje MUDr. Tomáš Nežádal, Ph.D., předseda Czech Headache Society a vedoucí specializovaného centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy v Praze.

Další informace najdete v červencovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět