Hemoroidy aneb Problém, s kterým se neradi svěřujeme

Jak se tohoto onemocnění vyvarovat, jak ho léčit a kdy je nejlepší zajít k lékaři?

Hemoroidy, jak se potížím s konečníkem říká běžně, trápí podle statistik téměř polovinu světové populace. Avšak podle lékařů je alarmující jiná skutečnost, a to že většina lidí přichází k lékaři s hemoroidy pozdě! Tím se riziko bolesti a obtíží zvyšuje.


Hemoroidy nejsou chorobou

Je to normální část zdravého lidského těla. Pouze při obtížích, jako je bolest, zvětšení nebo krvácení, mluvíme o hemoroidálním onemocnění, které stejně jako křečové žíly patří mezi chronická žilní onemocnění. Nejčastěji se vyskytuje (téměř u poloviny lidí), po padesátce a dva- až čtyřikrát častěji u žen. Za hlavní příčinu lékaři považují chronickou zácpu a zvýšený stah řitního svěrače. Zatímco stah svěrače je dán zejména tělesnou stavbou, na vzniku zácpy se podílí konzumace stravy s nízkým podílem vlákniny. „Uplatňuje se také rodinná zátěž. Bylo prokázáno, že jedinec, jehož rodiče a sourozenci trpí hemoroidálním onemocněním, má trojnásobně vyšší riziko onemocnění,“ říká proktoložka MUDr. Soňa Hořínková a dodává: „Obtíže zhoršují dráždivé potraviny, jako je alkohol, káva a pikantní koření.“ Pro ženy je rovněž rizikové období těhotenství a porod. „Hemoroidy často vznikají v těhotenství díky hormonálním změnám a zpomalenému návratu krve ze žil v dolní polovině těla. Při porodu se pak akutně zhorší kvůli tlaku na porodní cesty,“ vysvětluje gynekolog doc. MUDr. Tomáš Fait.


K lékaři co nejdříve

Lehčí hemoroidální onemocnění lze léčit konzervativně, tedy mastmi, čípky či sedacími koupelemi. Pokud tato léčba nezabere a nevede k úspěchu, je potřeba navštívit praktického lékaře nebo proktologa či gastroenterologa. Proč? „Je totiž třeba vyvrátit další možná onemocnění, která způsobují bolest a krvácení v oblasti rekta, a stanovit individuální léčbu,“ upozorňuje MUDr. Soňa Hořínková. Ta se odvíjí především od stadia nemoci. V lehčích fázích se obecně přistupuje ke konzervativní léčbě, která zahrnuje dietní a režimová opatření a medikamentózní léčbu. „Pro zástavu krvácení a zmírnění příznaků se používají antihemoroidální masti a především venofarmaka. Venofarmaka (léky na žíly, které vám předepíše lékař) zlepšují pružnost žilní stěny, ovlivňují její propustnost, zlepšují tok lymfatickými cestami a potlačují zánět. Masti a čípky mají úlohu v léčbě hemoroidálního onemocnění pouze podpůrnou,“ vysvětluje lékařka a dodává: „Pacientům bych doporučila, aby preferovali léky, které jim předepíše lékař po stanovení diagnózy hemoroidální nemoci. Jednak se tím snižuje riziko záměny hemoroidálního onemocnění za závažnější chorobu a jednak má pacient jistotu, že se léčí správně. Rozhodně bych nespoléhala na neověřené doplňky stravy, upozorňuje proktoložka.“ Velkou roli hraje i navození správného vyprazdňovacího systému, zejména pak odstranění zácpy, k čemuž pomůže změna jídelníčku a pitného režimu. Zásadou je udržet správnou činnost střev. Proto je třeba hodně pít, nejlépe čistou vodu nebo ovocné šťávy, jíst potraviny bohaté na vlákninu, tedy veškerou zeleninu a ovoce, hnědou rýži, ovesné vločky a celozrnné pečivo. Naopak se vyhýbejte potravinám způsobujícím zácpu (cukr, sladkosti, sladké pečivo, čokoláda). K normalizaci střevní mikroflóry mohou pomoci také probiotika a prebiotika. Vyzkoušet můžete i správnou polohu při vyprazdňování, při níž je vhodné mít kolena výš než kyčle pomocí podložky pod nohy.


Prevence není složitá

„Rozhodující je péče o správně formovanou stolici, zejména je potřeba předejít zácpě. Konzistence stolice závisí na obsahu nestravitelných zbytků v potravě. Kdo má potíže se zácpou, měl by dodržovat dietní opatření spočívající v konzumaci stravy s vysokým obsahem vlákniny a dbát na dostatečný pitný režim,“ vyjmenovává lékařka MUDr. Soňa Hořínková. Hodně vlákniny obsahuje celozrnné pečivo, pšeničné otruby, vločky, müsli, čerstvé ovoce a zelenina. Opatřením předcházejícím hemoroidální chorobě je zlepšení vyprazdňovacích návyků. Reagovat na hlásící se potřebu vyprázdnění, nutkání neoddalovat a na toaletě nevysedávat. Nelze opomenout ani zlepšení stavu kardiovaskulárního a pohybového aparátu nejlépe pozitivní změnou životního stylu. Významně prospívá i mírný a šetrný pohyb. Doporučují se chůze, běh, plavání nebo tenis. Při sedavém zaměstnání nebo dlouhém stání je dobré si dělat přestávky, protáhnout se nebo projít.


Text: Beata Gáliková, foto: Shutterstock a archiv redakce

Příznaky ve zkratce

Hlavním příznakem hemoroidálního onemocnění je krvácení. Od stopového množství krve na toaletním papíře až po masivní krvácení způsobující chudokrevnost. Krvácení se může vyskytovat pouze občas, ale opakovaně. Dále mohou hemoroidy působit bolest a pocit tlaku v řitním otvoru a kanálu, mohou svědit a způsobovat zduření, vlhnutí či výtok z konečníku.


Příčiny ve zkratce

• Rodinná zátěž a genetika – na vzniku hemoroidů se významně podílejí dědičná nedostatečnost pojivové tkáně a v rodině získaný nevhodný stravovací režim, způsob života a další návyky, například kouření či nedostatek pohybu.

• Výživa – ke vzniku hemoroidů přispívá nevhodná strava s nízkým obsahem vlákniny. To znamená málo ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin, luštěnin a převaha bílého pečiva, mléčných výrobků a průmyslově zpracovaných potravin, nedostatek tekutin a dráždivá jídla (například káva, kakao, alkohol, sladkosti a kořeněné pokrmy).

• Životní styl – přispívajícími faktory jsou sedavý způsob života nebo sedavé zaměstnání, dlouhé vysedávání na toaletě, přehnané úsilí vyvíjené při vyprazdňování, nedostatečná hygiena konečníku, časté nebo nesprávné zvedání těžkých břemen či některé druhy sportů, například dlouhá jízda na kole.

• Věk a hormonální vlivy – onemocnění častěji postihuje osoby ve věku nad 50 let a ženy během těhotenství nebo bezprostředně po porodu. Zde se kromě hormonálních vlivů uplatňují také mechanický účinek rostoucí dělohy, zvýšené prokrvení a zhoršený odtok krve z pánve a zácpa, jež je v těhotenství častá.

Čtyři stupně hemoroidů

1. První stupeň je spíše pocitový, kdy pacient udává určitý dyskomfort v oblasti konečníku a minimální množství jasně červené krve. Hemoroidální uzly jsou nepatrně zvětšeny, při vyprazdňování nebo zatlačení ke stolici nevyhřezávají navenek a provází je pocit tupého tlaku.
Terapie: Konzervativní, při které se podávají lokálně působící masti. Zabraňují kontaktu stolice s kůží. Lokální léčbu je třeba podpořit léky, které zmírňují zánět v žíle. Tedy venofarmaka obsahující flavonoid diosmin.

2. Druhý stupeň je charakterizován vyhřezáváním hemoroidálních uzlů při defekaci, které se ale po dokončení stolice samy spontánně vracejí dovnitř análního kanálu. Může je rovněž provázet krvácení, pocit tlaku, svědění a pálení.
Terapie: Podobná jako u prvního stupně s větším důrazem na zmírnění zánětu venofarmaky, která předepíše lékař. Dále existuje několik variant invazivní léčby, laserová a radiofrekvenční metoda, kdy dochází k tepelnému poškození hemoroidu, a Barronova metoda. Tato metoda se doporučuje především u druhého stupně a dochází při ní k mechanickému poškození uzlu podvázáním. Výkon je prováděn většinou ambulantně, riziko stoupá s množstvím podvázaných uzlů.

3. Při třetím stupni jsou uzly vyhřezlé mimo řitní kanál. Sliznice je na nich mechanickým drážděním ztluštělá a odolnější, proto je krvácení méně nápadné a nemocné provází pocit zduření, vlhnutí, někdy výtok z konečníku nebo obtíže s udržením řídké stolice a plynů.
Terapie: Opět konzervativní metoda podpořená venofarmaky a Barronova metoda. Další je pak hemoroidální arteriální ligace, tedy opich hemoroidální arterie za pomocí dopplerové sondy přes speciálně upravený anoskop, úspěšnost metody je 50–70 %.V tomto stadiu se často přistupuje i k chirurgické léčbě, kdy se odstraňují celé podvázané uzly. Od roku 2001 se v ČR užívá k operaci hemoroidální stapler. Jiný název je také Longova metoda. Jde o vynětí a sešití sliznice konečníku.

4. V posledním stadiu jsou již uzly velké a vyhřezlé trvale a nejdou zatlačit zpět. Navíc je doprovází komplikovaný zánět. Zevní hemoroidy více podléhají trombózám, které jsou spojeny s výraznou bolestivostí, někdy spontánní perforací a krvácením.
Terapie: Zásadní je zmírnění zánětu venofarmaky. Používají se i některé otevřené chirurgické metody.

Každé krvácení do stolice musí být vyšetřeno lékařem, protože může znamenat i vážnější onemocnění!

Další informace najdete v únorovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět