Jak vrátit vlasům jejich krásu

Jestliže jsou vaše vlasy suché, hrubé, lámou se a třepí, jsou bez lesku a celkově vypadají nezdravě, je čas na jejich regeneraci. Pro jejich krásu a zdraví je však důležitá nepřetržitá, kvalitní a láskyplná péče.

„Stav vlasů o člověku hodně prozradí. Někdy si problémy s pokožkou hlavy a s vlasy způsobujeme nevědomky, i když v dobré víře, sami. Například dieta, která je „zaručeně“ bezpečná a slibuje nebývalý úbytek na váze, je dost často spojena i s nebývalým vypadáváním vlasů. A tohle žádné ampulky nevyřeší,“ říká Martina Kořínková ze salonu OliOla organic beauty, podle které mohou za potíže velmi často i některé léky, jako například antibiotika, špatná funkce štítné žlázy, stres či celková nepohoda a únava. „V těchto případech je nutné řešit primární příčinu potíží. Pokud vyloučíme zdravotní problémy, a přesto je něco špatně, měl by vám umět poradit kadeřník, a to především s výběrem vhodné kosmetiky,“ doporučuje zkušená vlasová stylistka.


Co poškozeným vlasům prospěje

Prvním krokem je diagnostika typu vašich vlasů a jejich potřeb. Od toho se pak odvíjí výběr šamponu, kondicionéru, případně různých sér, olejíčků, masek a také termoregulačních produktů na ochranu vlasů před horkem, popřípadě i vnějšími vlivy. „Pokud například používáte šampon na mastné vlasy, které se vám ale začínají mastit až třetí či čtvrtý den po umytí, je to cesta, jak si přesušit vlasy a pokožku. V takovém případě je lepší zvolit šampon na normální, běžně se mastící vlasy,“ vysvětluje Martina Kořínková a pokračuje: „Vysušování pokožky může způsobit i denní pití zeleného detoxikačního čaje. Kůže se následně olupuje, ale šampon na lupy v tomto případě nepomůže. Pokud máte sklon k tvorbě lupů, zejména těch mastných, nebo podobným projevům, jednoznačně doporučuji po každém mytí vysušit vlasy opravdu do sucha! Osobně nedoporučuji alternativní mytí NO POO, tedy bez použití šamponu, ani suchý šampon a v extrémním případě žádné mytí. Pokud vám není lhostejné zdraví a příroda, vyhněte se ve složení vlasových přípravků také slovům jako parabeny, silikony, sulfáty nebo PPD.“


Péče navíc

Pokud vaše vlasy opravdu nevypadají zdravě nebo máte najednou potíže s pokožkou hlavy, je namístě povolat do zbraně speciální regenerační masky, krémy a zábaly. V jejich složení hledejte například světlici barvířskou, která vytváří na pokožce ochranný film a zvyšuje její schopnost vázat vlhkost. Proniknout do hloubky vlasové struktury, maximálně hydratovat a zpevnit vlasy dokáže cukr obsažený v javorovém sirupu (ano, i ten je složkou regeneračních přípravků). Pšeničný protein je posiluje a dodává jim lesk a pružnost. Heřmánek modrý, šalvěj lékařská či rozmarýn lékařský napomáhají prokrvení a regeneraci vlasové pokožky a podporují růst vlasů. K posílení a ochraně významně přispívají extrakty z chmele, myrhy nebo kopřivy. K odstranění nečistot, odumřelých buněk, lupů a přebytečného mazu a k podpoře mikrocirkulace poslouží vlasové peelingy. Díky nim se pokožka zbaví všeho, co ji dusí, a je očištěná, okysličená a energizovaná. Peelingy ale používejte pouze v případě, že máte zdravou pokožku hlavy.


Nebojte se olejů

Jako jedinečnou péči používala oleje na vlasy už Kleopatra. Stoprocentně přírodní oleje regenerují, hydratují, zlepšují strukturu vlasů a zároveň prospívají i vlasovým kořínkům. Konopný olej dodává vlasům esenciální mastné kyseliny, arganový a šípkový je chrání, zvláčňují vlasové vlákno, hydratují a zklidňují podrážděnou a zánětlivou pokožku. Mezi nejčastěji využívané oleje patří také olivový, jojobový a kokosový, které můžete využít pro regenerační zábaly. Přidejte do nich i 100% přírodní esenciální oleje, jako například rozmarýnový, který posiluje kořínky a obnovuje pružnost pokožky, šalvějový a heřmánkový, které stimulují růst vlasů a regeneraci.


Barvení nemusí škodit

Podle kadeřnice Martiny Kořínkové může barva vlasům pomoci nejen k lesku, střihu s větší plasticitou a ke zjednodušení úpravy, ale také může přispět k tomu, aby se vlasy méně mastily. A především může barva vlasy i vyživit a tak zvaně vyspravit. Důležitý je ovšem její výběr! „Osobně pracuji s barvami Original Mineral, které jsou velmi šetrné, neobsahují amoniak, resorcinol, PPD, což jsou látky, které způsobují kontaktní alergie a jsou potenciálními karcinogeny. Naopak obsahují hydratační rostlinné extrakty z broskví, limetek a akácie a vyživující kokosový a makadamový olej. Stejně jako další profesionální bezamoniakové barvy Oway vlasy prozáří již během barvení, dodají jim hydrataci a lesk a 100% kryjí šediny,“ uzavírá kadeřnice.


Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock a archiv redakce

Zeptali jsme se za vás
Co je nejdůležitější při výběru kadeřníka?

Najděte si takového, který porozumí vám i vašim vlasům. Dokáže poradit se střihem i vlasovou kosmetikou. Nezapomínejte, že účes by nás měl dotvářet a podtrhnout naši osobnost. Měl by být komplikovaný jen tolik, co sami doma dokážeme upravit. Nebojte se proto své kadeřnici přiznat, že nemáte na úpravu vlasů čas a jak je nosíte nejčastěji. Při další návštěvě se klidně ozvěte a řekněte, co vám na střihu vyhovovalo a co ne. Pokud si nejste jistá, že kadeřnice rozumí vašim požadavkům, klidně si připravte obrázky. Budou-li vaše nároky větší než možnosti realizace, měla by vám to vaše kadeřnice umět vysvětlit. Je to cesta, jak docílit účesu a barvy, která vám bude vyhovovat, a budete se cítit dobře.

Odpovídá Martina Kořínková, vlasová stylistka salonu OliOla organic beauty, oliola.czDalší informace najdete v dubnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět