Poznejte moderní metody estetické chirurgie

Pokud patříte mezi ženy a muže, kteří již využívají nebo se chystají využít možnosti estetické medicíny, zcela jistě vás zajímají nejnovější trendy v této oblasti. Které zákroky jsou nejžádanější a jakým směrem se estetická medicína ubírá?

Konkrétní důvody a motivace, proč se lidé obracejí na odborníky na estetickou medicínu, se mohou lišit, ale hlavním cílem estetických zákroků je v naprosté většině případů totéž – něčeho se zbavit, někde naopak něco přidat nebo něco upravit. Estetická chirurgie už dávno neznamená jen náročné zákroky v celkové anestezii a pak dlouhou rekonvalescenci a čekání na výsledek. Tento obor jednoznačně zažívá ústup od radikálních a na doléčování náročných zákroků a směřuje k výkonům, které klienty zatěžují co nejméně a následuje po nich rychlá rekonvalescence. Kromě šetrnosti se klade důraz také na co nejpřirozenější výsledek. „Nahrazování radikálních výkonů těmi méně zatěžujícími je sice na úkor výraznosti efektu, který je o něco menší, ale pro klienty je to atraktivnější,“ uvádí MUDr. Martin Molitor, primář plastické chirurgie kliniky YES VISAGE. „Výkony se pak samozřejmě dají i několikrát opakovat,“ dodává. Kromě výše popsaného trendu, co se týče radikálnosti zákroků, primář uvádí, že dalším současným trendem je využití vlastního tuku, které má vyplňovací a regenerační účinky. „Jedná se o tzv. lipofiling, nebo také fatgrafting, a to jak v obličeji, tak v oblasti prsou a hýždí,“ upřesňuje.


Lifting v současném podání

Důraz, který zejména ženy kladou na vzhled obličeje, se promítá do žebříčku nejžádanějších zákroků. U žen mezi ty nejčastější patří právě lifting obličeje. Přestože chirurgicky prováděný lifting v obličeji má nejvýraznější a nejtrvanlivější efekt, i zde je patrný ústup od radikálních úkonů. „Hledají se alternativní metody a mezi ně patří aplikace výplní s liftingovým efektem či aplikace nití, ať už vstřebatelných nebo nevstřebatelných. Existují také různé možnosti zpevnění a lehkého vypnutí kůže pomocí různých energií, jako je laser, ultrazvuk nebo radiofrekvence. Využívá se spousta různých přístrojů s různými názvy,“ popisuje možnosti MUDr. Martin Molitor.


Liposukce dlouhodobě vede

Nejžádanějším zákrokem v rámci estetické chirurgie je podle primáře jednoznačně liposukce. Po ní následují operace prsou – zvětšení, modelace i zmenšení – a také operace očních víček. Liposukce a úprava víček hrají prim rovněž u mužů. „Klasická liposukce má největší efekt, ale existují i alternativní metody tzv. bez operace. Jedná se o destrukci tuku chemicky, chladem nebo ultrazvukem. Tuk se různým způsobem poškodí a pak se vstřebá. K těmto metodám patří například injekční lipolýza nebo kryolipolýza,“ uvádí primář plastické chirurgie kliniky YES VISAGE.


Jak získat mladistvou tvář?

Přestože stárnutí není možné u nikoho zcela zastavit a přibývající roky se na tváři více či méně podepíšou, současná estetická medicína a korektivní dermatologie nabízí širokou škálu možností péče o pleť. „Každý věk přináší do tváře určité změny, které ale dokážeme velmi dobře řešit. Většinou se jedná o drobnější invazivními zákroky, jež lze často podstoupit třeba i během obědové pauzy,“ přibližuje současné možnosti a přístup MUDr. Tereza Gabryšová, dermatoložka Kliniky YES VISAGE. „Rekonvalescence je v takových případech minimální nebo není potřeba vůbec žádná, takže okolí zaznamená zlepšení vzhledu, aniž by dokázalo určit, co za ním přesně je.“ Třicátnicím doporučuje dermatoložka většinou jemnou aplikaci botulotoxinu, která je v tomto věku postačující. „Botulotoxin dočasně přeruší nervosvalový přenos vzruchu, dojde k požadovanému svalovému uvolnění a vyhlazení vrásky a nežádoucí mimiky. Zamezí se tím také dalšímu prohlubování vrásek,“ vysvětluje princip této procedury a její přínosy dermatoložka. Jako prevence prvních vrásek a také jako jejich redukce podle lékařky velmi dobře funguje tzv. plazmalifting, který poskytuje pokožce hydrataci a regeneraci s omlazením v jednom kroku. Vše navíc probíhá rychlou a zcela přirozenou cestou.


Rady pro čtyřicátnice

„Čtvrtá dekáda znamená v estetické medicíně zejména doplňování ztraceného objemu, zvedání povadajících kontur, zvýraznění rtů a redukci vrásek,“ vyjmenovává nejčastější výkony MUDr. Tereza Gabryšová. Na povadlou pleť podle ní velmi dobře funguje kombinace kyseliny hyaluronové a niťového liftingu. Tuto kombinaci označuje za ideální volbu pro ženy, které v tomto věku chtějí využít možností estetické medicíny. Nitky, které se při liftingu používají, se vstřebají a zanechají jen zpevněný obličej. „Zapomenout však nesmíme ani na laserová ošetření. Jasně viditelný liftingový efekt je skvělou volbou i pro ty, kteří se zdráhají využít niťový lifting, výplně či skalpel a vyžadují razantnější účinek. Laser navíc umí zatočit i s nechtěnými pigmentacemi, jizvami či znaménky. Kombinace laseru a kyseliny hyaluronové, plazmy či botulotoxinu je v současnosti nejúčinnější omlazovací technikou,“ potvrzuje dermatoložka.


Praktické rady, kam pro mladistvý vzhled

Pokud se s novým rokem rozhodnete pro nový vzhled a chystáte se svěřit do rukou plastického chirurga, dermatologa nebo jiného odborníka na estetickou medicínu, měli byste dobře zvažovat, jaké pracoviště nebo zařízení si vyberete. Stejně jako v jakémkoliv jiném oboru se i v estetické medicíně může kvalita služeb jednotlivých pracovišť lišit. A to jak zázemím, tak i vybavením, personálem, používanými materiály či celkovým pojetím služeb. Zajímejte se tedy například o to, kdo v daném zařízení pracuje, jaká je jeho historie a v jakém prostředí bude péče probíhat. Pokud se chystáte na nějaký estetický zákrok, měli byste si ho také dobře načasovat. Zatímco například ošetření botulotoxinem je možné provádět celoročně, u laserového ošetření pigmentových skvrn nebo laserové epilace je vhodné načasovat úkony na podzim nebo na zimu. Ošetřená místa by totiž neměla být opálená a je potřeba je chránit před slunečním zářením. U větších, invazivnějších zákroků je samozřejmě nutné zohlednit aktuální i celkový zdravotní stav a podstoupit potřebná předoperační vyšetření.


Text: Petra Dulíková, foto: Shutterstock a archiv redakce

Co je co v estetické medicíně

Epilace – trvalé odstranění nežádoucího ochlupení včetně zničení kořínků chloupků
Depilace – dočasné odstranění chloupků, vousů či vlasů z povrchu těla
Rejuvenace – metoda omlazení pleti na obličeji, krku nebo v oblasti dekoltu
Lifting – vyhlazení pleti; z anglického výrazu vytažení
Liposukce – odsátí tuku v místech, kde je nadměrná podkožní tuková vrstva
Augmentace – zvětšení části těla pomocí umělého implantátu nebo vlastní tkáně
Rinoplastika – operace nosu, při které se upravují odchylky v tvaru, velikosti nebo postavení nosu
Kyselina hyaluronová – látka, která se přirozeně vyskytuje v těle, má schopnost na sebe vázat vodu a dodává tak pleti pevný a vypnutý vzhled. Kromě estetické medicíny se využívá i v kosmetickém průmyslu.

Zeptali jsme se za vás
Které jsou nejčastější estetické zákroky po padesátce a platí pro tuto věkovou skupinu nějaká specifická pravidla?

Je potřeba říci, že i po padesátce mohou ženy vypadat skvěle. Podstatně jednodušší je udržovat pleť v kondici trpělivou dlouhodobou péčí dermatologů pomocí neinvazivních a miniinvazivních zákroků, které jsou popsány v článku, než posléze rekonstruovat to, co je mnohá léta zanedbávané. Pokud jsou však výkony ve vyšším věku potřeba, časté jsou operace očních víček a různé typy liftingů. Už pouhé odstranění padajících víček dokáže omladit obličej až o 10 let.
Odpovídá MUDr. Tereza Gabryšová, dermatoložka Kliniky YES VISAGE


Současná estetická medicína a korektivní dermatologie nabízí celou škálu zákroků, kterých cílem je zlepšení stavu pleti.

Další informace najdete v únorovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět