Více o počasí www.meteopress.cz


Podívejte se na náš facebook:CO JE NOVÉHO


Nezapomínejte na klíšťata

Než se naplno rozběhne vakcinace proti covidu-19, lze čas využít na jiné, rovněž důležité očkování – proti klíšťové encefalitidě. Česká republika patří k tzv. endemické oblasti a klíšťata, která toto infekční virové onemocnění přenášejí, se vyskytují na celém našem území. V rámci Evropské unie je pak ČR dokonce zemí s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy. K dispozici je přitom již léta prověřená vakcína, která zajistí spolehlivou ochranu před touto nemocí!


Jarní úklid a oči

Jarní měsíce s sebou přinášejí také velké gruntování bytů, domů, balkonů i teras. K tomu samozřejmě patří čisticí a dezinfekční prostředky, které jsou sice velkými pomocníky při odstraňování špíny, ale pokud se dostanou do očí, mohou způsobit nemalé komplikace.
Co dělat? Jakmile dojde k zasažení oka jakoukoli chemikálií, co nejrychleji najděte zdroj čisté vody. „Zasažené oko vyplachujte proudem studené vody alespoň 15 minut směrem od vnitřního koutku ven. Důkladnost výplachu nepodceňujte! Zejména louhy jdou vypláchnout velmi špatně a rozsah poškození oka se může projevit až za několik dní. I po důkladném vypláchnutí stejně raději vyhledejte lékařské ošetření,“ doporučuje MUDr. Valešová.


Víte, co je to bludiště pro spermie?

Metoda nazvaná mikrofluidní separace. Postup, jehož úkolem je vybrat ty nejkvalitnější spermie, zavedla do praxe největší česká reprodukční klinika Reprofit. Speciální čip v sobě skrývá bariéry, které napodobují prostředí, jež musí spermie překonat, aby se dostaly k vajíčku v těle ženy. „V porovnání s ostatními metodami zpracování spermií je metoda mikrofluidní separace ke spermiím šetrnější. Vybrané spermie jsou kvalitnější, lépe se hýbou, a úspěšnost procesu umělého oplodnění tak vzrůstá. Díky této metodě lze vyhledat až o desítky procent více kvalitních spermií,“ říká MUDr. Pavel Otevřel, vedoucí lékař kliniky Reprofit. Na klinice už této možnosti využily desítky párů, které se zde s neplodností léčí.


Že vám nějaká čísla Zdraví unikla? Neváhejte a kupte si je na www.nasobchod.cz, kde najdete aktuální čísla, většinu starších čísel a také další zajímavé časopisy z našeho vydavatelství.