Více o počasí www.meteopress.cz


Podívejte se na náš facebook:CO JE NOVÉHO


Stále věříme bludům!

Dvě pětiny českých občanů jsou přesvědčeny o tom, že antibiotika zkrátí dobu léčby nachlazení. Omyl. Tři z deseti lidí si myslí, že antibiotika zabíjejí viry. Omyl. Na nachlazení ani na žádné jiné virové infekce antibiotika totiž nezabírají, umějí si poradit jen s bakteriemi. Nesprávným zacházením s antibiotiky (ze strany lékařů i pacientů) se ale bakterie vůči nim stávají odolnějšími. Státní zdravotní ústav kvůli tomu zahájil preventivní kampaň s názvem Prevence antibiotické rezistence.


Jak vybírat pečivo

Kromě chuti záleží i na tom, zda právě hubnete, hledáte výrobky s vysokým obsahem vlákniny a vitaminů či minerálů, nebo třeba máte lékařsky předepsanou dietu. Každopádně se řiďte složením. Pozor si dejte na všechny druhy, které mají označení „tmavé“, „fitness“ a podobně. Mnohdy totiž zdání klame a namísto zdravějšího pečiva se vám dostane jen obyčejného z bílé mouky, pouze obarveného. Takže výsledek bude v podstatě stejný, jako kdybyste si koupili klasický rohlík. Proto se opravdu vyplatí sledovat složení a názvy, které jsou upraveny směrnicemi. „Vybírat můžete třeba podle původu mouky, složení, zda byl použit kvásek nebo ne, zda se přidávají aditiva, staré pečivo apod,“ vysvětluje MUDr. Rodion Schwarz, praktický lékař pro dospělé z Přílepské ordinace.


Je libo kávu s medem?

Nemusíte se obávat, med rozhodně chuť kávy nezkazí, ba naopak. Milan Špaček, celoživotní včelař a milovník medu ze spol. Medokomerc, k tomu říká: „Češi jsou velmi zvyklí sladit, vařit a péct s bílým cukrem. Přitom tradiční pojetí české kuchyně historicky používalo právě med. Já osobně denně spotřebuji několik lžiček medu, protože si bez něj kávu nedokážu představit. Nejraději mám café latté se dvěma lžičkami pastovaného medu.“


Že vám nějaká čísla Zdraví unikla? Neváhejte a kupte si je na www.nasobchod.cz, kde najdete aktuální čísla, většinu starších čísel a také další zajímavé časopisy z našeho vydavatelství.