Více o počasí www.meteopress.cz


Podívejte se na náš facebook:CO JE NOVÉHO


Několik zásad k posílení obranyschopnosti celé rodiny

1. Choďte s dětmi do přírody, ať máte dostatek čerstvého vzduchu. Ten totiž napomáhá prokrvení dýchacích cest a sliznic očí i uší, čímž se zvyšuje jejich odolnost.
2. Pokud nemůžete ven, postarejte se o dostatek pohybu doma.
3. Častěji doma větrejte, i když je chladněji. Nejenže se do obydlí dostane čerstvý vzduch, zároveň se tím všichni otuží.
4. Zaveďte pravidelný režim a spánek. Změna režimu může mít negativní vliv, ať už oslabením imunity nebo ve formě stresu nejen na děti.
5. Veďte všechny členy domácnosti k tomu, že umývání rukou po použití toalety nebo po příchodu z venku je samozřejmost.
6. Vařte pestrou a zdravě vyváženou stravu. Správně vyvážený jídelníček je základem silné imunity, neměly by v něm tedy chybět:
• ovoce,
• syrová zelenina,
• luštěniny,
• celozrnné pečivo,
• rostlinné oleje (zejména olivový, mandlový či sezamový),
• maso, zejména pak rybí.


Lízátkový test pro školy i domácnosti

Nová metoda pro antigenní testování na koronavirus ze slin, která vstupuje na český trh pod názvem V-Chek, byla nedávno rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví ČR povolena k použití také pro širokou veřejnost. Odběr vzorku se neprovádí stěry ani vykašláváním slin, ale pouhým vložením speciálního odběrového tamponu, „lízátka“, do úst testovaného. Výsledek vykazující vysokou míru přesnosti je k dispozici do 15 minut. Test spolehlivě detekuje i nové mutace koronaviru. Používá se již například v Rakousku, Německu, Itálii nebo Španělsku.


Správná péče o chrup se vyplatí

A u dětí ještě více než u dospělých. „Zub dítěte se vyznačuje poměrně velkým nervem. Ve chvíli, kdy se kaz dostane ze zubu do nervu, stává se ošetření velmi bolestivým, náročným, drahým a mnohdy téměř nemožným,“ vysvětluje MUDr. Radoslav Lacina, vedoucí stomatolog Centra dentální péče MUDr. Laciny. Cílem prevence tedy primárně je, aby kaz vůbec nevznikl. A pokud už k tomu dojde, aby jeho progrese byla co nejpomalejší. Zatímco u dospělého se kaz dostane do nervu třeba za rok, dva, někdy až za čtyři, u dítěte se jedná o pouhé měsíce.

Že vám nějaká čísla Zdraví unikla? Neváhejte a kupte si je na www.nasobchod.cz, kde najdete aktuální čísla, většinu starších čísel a také další zajímavé časopisy z našeho vydavatelství.