Více o počasí www.meteopress.cz


Podívejte se na náš facebook:CO JE NOVÉHO


Další plus pro citrony

Němečtí vědci nedávno zjistili, že citróny jsou stejně efektivním dezinfekčním prostředkem jako uměle vyrobené produkty! Kyselina citronová totiž zabíjí viry, které způsobují střevní chřipku. Skutečně zajímavý však bude až následující výsledek vědců. Snaží se zjistit, zda je šťáva z citrusového ovoce vhodná i na přímou léčbu střevní chřipky.


Mít psa se vyplatí!

Pejskaři žijí zdravěji, potvrdila velká studie švédských vědců. Podle ní, ten kdo má psa, má nižší riziko předčasného úmrtí, ať už jde o kardiovaskulární choroby nebo jiné příčiny. Největší účinek vědci zaznamenali u majitelů psů, kteří žili sami. Nejpochopitelnější je vysvětlení je, že díky psům mají jejich majitelé více tělesné aktivity. Psi ale také zvyšují celkovou pohodu a sociální interakce, co také velice příznivě ovlivňuje zdraví.


Nezavrhujte brambory

Brambory obsahují pouze dvě procento bílkovin, ale jsou velmi kvalitní. Kromě toho obsahují také množství vitaminu B a C a patnáct různých minerálních látek a stopových prvků, přičemž zejména vysoký podíl draslíku představuje. A že nejíte brambory, abyste nepřibrali? Děláte chybu! V podobě hranolků a čipsů je určitě omezte, ale ne vařené brambory. 100 gramů vařených brambor obsahuje jen 69 kalorií. I rýže (100 gramů, 93 kalorií) nebo těstoviny (100 gramů, 150 kalorií) jich obsahují více.


V zimě pozor na oči!

Oči v zimě trpí zvláště na horách – nejnebezpečnější lidskému oku je ultrafialové záření. Podstatné je proto používat brýle s UV filtrem. „Při oslnění sluncem, zejména pak ve vyšší rychlosti na lyžích, se také rapidně zvyšují rizika spojená s pobytem v přírodě – čili úrazy v podobě vniknutí cizího tělíska do oka, zejména švihnutí větvičkou stromku či keře,“ varuje MUDr. Eva Jerhotová, lékařka oční kliniky DuoVize. A chránit je potřeba i kůži v okolí očí, která je velice tenká a nenese žádnou tukovou vrstvu.


Že vám nějaká čísla Zdraví unikla? Neváhejte a kupte si je na www.nasobchod.cz, kde najdete aktuální čísla, většinu starších čísel a také další zajímavé časopisy z našeho vydavatelství.