Více o počasí www.meteopress.cz


Podívejte se na náš facebook:CO JE NOVÉHO


Šedý zákal se neléčí pomocí očních kapek!

Navzdory tomu, co se povídá, nelze šedý zákal léčit léky, očními kapkami ani brýlemi, jedinou možností léčby je operace. Jakmile je oční čočka zakalená, je nutné ji z oka odstranit a nahradit ji čočkou umělou. Pravá příčina této nemoci není známa, objevuje se ale v souvislosti se stárnutím – jedná se o přirozený proces stárnutí oka, proto většinou postihuje osoby starší 60 let. Riziko vzniku šedého zákalu mohou ovlivnit vyšší dioptrické vady, cukrovka, záněty oka, dlouhodobé užívání některých léků, kouření a často také těžké úrazy oka.


Vysoké podpatky škodí zdraví

Lékařům Kliniky rehabilitačního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK se ve spolupráci s tureckými kolegy z Hacettepe University v Ankaře podařilo odhalit nová fakta vedoucí k lepšímu pochopení vlivu dlouhodobého nošení obuvi na vysokém podpatku, které může působit nepříznivě na pohybový aparát. Za prokázané se považuje především zvýšené riziko poranění hlezna a rozvoje vbočeného palce (hallux valgus). Jsou ale předpokládány i další zdravotní důsledky, jako je chronická bolest v kříži, artróza kolenních kloubů a onemocnění Achillovy šlachy. „Za relativně bezpečnou považujeme výšku podpatku do 3–4 centimetrů. Toto mírné zvýšení se doporučuje i u pacientů s bolestmi pat v důsledku přetížení (patní ostruha),“ říká MUDr. Kamal Mezian, Ph.D., z Kliniky rehabilitačního lékařství VFN a 1. LF UK.


Kurkuma a zdraví

Toto žluté koření působí protizánětlivě a má mimořádně pozitivní účinek na trávení. Mimochodem, právě na úpravu trávení se využívá nejčastěji. Kurkuma pomáhá činnosti jater, může odstranit problém s nadýmáním i pocit plnosti. Podle některých studií má kořen kurkumy také protirakovinné účinky. Kurkuma se hodí do různých zeleninových jídel, k rýži, těstovinám, ale dobře chutná i v luštěninových a masových jídlech. Zcela jednoduše ji lze přidat i do čaje.


Trik na výbuch vzteku

Trik na výbuch vzteku Něco vás rozčílilo a hrozí vám výbuch vzteku? Počítejte do deseti a mezi každými dvěma čísly se pomalu zhluboka nadechněte. Tato jednoduchá technika vám může pomoci zvládat stres a předejít výbuchu emocí. Počítání totiž na chvíli rozptýlí vaši mysl a prvotní pocity dostanou čas, aby se stabilizovaly. Pokud je deset příliš nízké číslo na to, abyste stihli uklidnit, pokračujte dál, dokud se vám to nepodaří. Dýchání je totiž jednou z nejmocnějších a přitom nejjednodušších funkcí našeho těla.


Že vám nějaká čísla Zdraví unikla? Neváhejte a kupte si je na www.nasobchod.cz, kde najdete aktuální čísla, většinu starších čísel a také další zajímavé časopisy z našeho vydavatelství.