Nejlepší pomůcky pro domácí cvičení 

Říkáte si, že už je načase začít s cvičením, ale nechce se vám do posilovny ani na aerobic nebo jiné skupinové cvičení? Pak je ideální volbou pravidelné cvičení doma. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších cvičebních pomůcek, které se vám budou hodit v domácím prostředí a pomohou vám v cestě za dokonalejší postavou.

Pravidelný pohyb by měl být součástí života každého z nás – a platí to dvojnásob v případě sedavého zaměstnání nebo máte-li nějaké to kilo navíc. Začít cvičit doma není nic složitého a má to jen samá pozitiva. Budete se pravidelně hýbat, zlepšíte si kondičku, zpevníte tělo a třeba se vám podaří shodit i přebytečná kila. Zapomeňte proto na výmluvy, že nemáte čas, nemáte co na sebe atd. Půlhodinku si na cvičení doma jistě najdete. A věřte, že vás takové cvičení bude i bavit. Zpříjemnit vám ho totiž mohou praktické cvičební pomůcky. Jejich cena není nijak závratná, většina z nich není ani náročná na místo, takže se vám v pohodě vejdou i do menšího prostoru.


Gymnastický míč

PRO KOHO JE VHODNÝ: „Cvičení na míči je ideální pro nastávající maminky, ale například také pro lidi s větší nadváhou, kterým tlumí nárazy na klouby a páteř. Hodí se i v rámci rehabilitace nebo jako součást funkčního tréninku,“ vysvětluje fitness trenérka Pavla Maříková. Míč si pořizujte podle své výšky. Například pokud měříte kolem 170 cm, je pro vás vhodný míč o průměru 65 cm.

NA CO POMÁHÁ: Podle Pavly Maříkové je cvičení na gymnastickém míči výborné na posílení středu těla, břišních svalů a působí jako prevence proti bolestem zad. Proto jej řada lidí využívá k sezení místo židle. Míč vám totiž prakticky nedovolí se hrbit, takže už samotným sezením na něm posilujete oslabené zádové svaly a zpevňujete i břišní svaly.

Elastické pásy theraband

PRO KOHO JSOU VHODNÉ: „Theraband je velmi praktická cvičební pomůcka, kterou můžete mít doma, ale zároveň i sbalit třeba na dovolenou. Slouží pro zintenzivnění jednotlivých cviků, kdy vytváří odporovou sílu,“ popisuje Pavla Maříková.

NA CO POMÁHAJÍ: „S therabandem perfektně posílíte celé tělo. Výběrem vhodných cviků se můžete zaměřit na konkrétní problematické partie,“ říká Pavla Maříková. Právě v tom je jejich velká výhoda. Tyto pružné pásy seženete v různé šířce, a dokonce se odlišují barvami. Každá barva znamená jinou tuhost pásu, čím tužší, tím je s ním cvičení pochopitelně náročnější, ale také účinnější.

Expander, posilovací guma

PRO KOHO JE VHODNÁ: Jedná se o pružnou gumu s úchyty, jež je ideální pro ty, kteří chtějí zapracovat především na posílení a zpevnění paží, ramen a hrudníku.

NA CO POMÁHÁ: Praktická pomůcka na kompletní protažení horních partií těla podobně jako theraband. Některé expandery se prodávají s možností nastavení zátěže, a tak můžete regulovat obtížnost jednotlivých cvičení podle toho, jak intenzivně chcete danou partii těla posilovat. K expanderu si můžete ještě pořídit klasickou posilovací gumu. Hodí se k protahování i k posilování horních a dolních končetin, posílíte s ní břišní svaly, protáhnete celé tělo. Také posilovací gumy se prodávají v různých barvách podle zátěže.

Švihadlo

PRO KOHO JE VHODNÉ: Tato jednoduchá, leč tak trochu opomíjená cvičební pomůcka je podle trenérky Maříkové určená všem, kteří chtějí i v domácím tréninku zapracovat na kardiu. Právě kardio cvičení je hodně důležité – pomůže totiž rozproudit krevní oběh a také dosáhnout správného srdečního tepu. A samozřejmě díky němu spálíte více kalorií a budete tak lépe hubnout.

NA CO POMÁHÁ: Pavla Maříková popisuje švihadlo jako „perfektní cvičební pomůcku, která vám pomůže zlepšit fyzičku a kondici. Využijete ho také při protahování nebo atletických hrách.“ Se švihadlem si zpevníte především dolní část těla, tedy hýždě, stehna a lýtka. Hodí se i na začátku tréninku na rozehřátí. Pokud vás skákání přes švihadlo bude bavit, pořiďte si zátěžové švihadlo. Je sice dražší, ale dosáhnete s ním lepších výsledků. Závaží bývá rovnoměrně rozložené po celém lanku.

Overball

PRO KOHO JE VHODNÝ: Malý nafukovací míč se vám bude hodit při protahování, posilování i rehabilitaci. Využijete jej coby začátečník i tehdy, když se cvičení stane pravidelnou součástí vašeho života.

NA CO POMÁHÁ: Protahovací cviky s overballem ulevují od bolestí zad, které trápí zejména řadu lidí pracujících v kanceláři. Posílíte s ním paže, prsní svalstvo i hluboký stabilizační systém. Pomůže i ke zpevnění dolních končetin. Jednoduše u něho můžete regulovat obtížnost jednotlivých cviků – více nafouknutý overball znamená, že cviky s ním prováděné jsou náročnější a tím účinnější.

Činky a kettlebell

PRO KOHO JSOU VHODNÉ: „Kettlebell je hitem posledních let a setkáte se s ním i ve fitku především při funkčních trénincích. Skvělé je, že najde uplatnění jak pro cvičení mužů, tak i trénink žen. Jde o jednu z nejvšestrannějších pomůcek pro domácí posilování,“ chválí kettlebell trenérka Maříková. Pokud si nejste úplně jistí, co přesně kettlebell je, tak vězte, že se jedná o železnou kouli, která je zespoda rovná, takže se dá bezpečně položit na zem. Na rozdíl od činek má úchyt, držíte ji tedy při cvičení oběma rukama. Kettlebell seženete od 2 kg výše. Jednoruční činky by vám v domácí posilovně také neměly chybět. Pro ženy jsou ideální ty o hmotnosti jednoho až dvou kilogramů. K dostání jsou i činky a kettlebelly s nastavitelnou hmotností.

NA CO POMÁHAJÍ: Podle trenérky Maříkové využijete činky i kettlebell při nabírání objemu, síly, ale také k formování a zpevnění postavy. Hodí se k posílení paží, ramen, hrudníku, zad, můžete s nimi ale dělat třeba i dřepy nebo výpady a zpevnit tak často problematické spodní partie těla.

Cvičební podložka

PRO KOHO JE VHODNÁ: Nejedná se sice o klasickou cvičební pomůcku, ale s ní je cvičení pohodlnější a bude vás tak víc bavit.

NA CO POMÁHÁ: Šikovný pomocník při protahování, posilování i krátkém odpočinku mezi jednotlivým opakováním cviků. Podložku využijete i třeba při pilates. „To je vhodné pro všechny, kteří chtějí mít dlouhé a štíhlé svaly a hledají spíše něco klidnějšího, než je například aerobic. Pilates totiž patří do skupiny cvičení body and mind, to znamená, že při něm zapojujete i mysl a dochází kromě posílení těla také ke zklidnění myšlenek,“ popisuje fitness trenérka Maříková.

Cvičení s vahou vlastního těla

PRO KOHO JE VHODNÉ: „Pomůcka“, kterou máte neustále u sebe – svoje vlastní tělo. Hodí se pro ty, kteří se chtějí dokonale protáhnout. „Cvičení s vlastní vahou je za mne ideální, pokud chcete docílit štíhlého a pevného těla. Je vhodné pro všechny věkové skupiny, ženy i muže. Jeho výhodou je to, že sami sebe máte kdekoliv, takže pokud si sestavíte vhodný trénink s vlastní vahou, můžete si jej odcvičit doma, venku, na dovolené, prostě kdekoliv,“ vysvětluje přednosti takového cvičení Pavla Maříková.

NA CO POMÁHÁ: „Na zpevnění a posílení středu těla, zformování problematických partií. Výhodou je i velká variabilita cviků,“ dodává fitness trenérka.

Balanční podložky

PRO KOHO JSOU VHODNÉ: Pro všechny, kteří chtějí zpevnit a posílit především střed těla a zlepšit koordinaci pohybů.

NA CO POMÁHAJÍ: Posilují ochablé svaly, zlepšují rovnováhu, ulevují při bolestech zad i kloubů. Čím častěji budete na takových podložkách cvičit, tím více oceníte jejich variabilitu. Nepatří sice mezi cvičební pomůcky, s nimiž rychle zhubnete, ale pomohou vám s formováním postavy i protažením.

Text: Jana Pištěková, foto: Shutterstock a archiv redakce

Výhody domácího cvičení

Cvičení doma má celou řadu předností. Například nemusíte nikam dojíždět. To oceníte třeba večer nebo za špatného počasí, kdy se vám ven opravdu, ale opravdu nechce. Ve své domácí posilovně si můžete zasportovat kdykoli a budete mít na cvičení také větší klid. Určitě oceníte, že vás nebude obtěžovat vydýchaný a nevětraný vzduch ani nepříjemný zápach potu z ostatních cvičících, který je v řadě posiloven dost častý. Nemusí vás ani trápit, že zrovna nemáte poslední módní cvičební úbor. A také si můžete ke cvičení pustit hudbu, kterou máte nejraději. Ani doma ale nepodceňujte úvodní ani závěrečné protažení, to je při každém cvičení velmi důležité. Vždy si předem rozmyslete, jak dlouho budete cvičit a jakým partiím se chcete v daném tréninku věnovat. Samozřejmostí je pitný režim. Připravte si láhev s vodou, případně s iontovým nápojem úplně stejně, jako kdybyste cvičili ve fitku, a během cvičení průběžně pijte.

Zeptali jsme se za vás
Jak často doma cvičit a na co si dát při cvičení nejvíce pozor?

Jsem velkým zastáncem cvičení doma, protože tím ušetříte čas a v mnoha případech i peníze. Také v malém bytě najdete určitě prostor přibližně 2 × 1,5 metru, na kterém lze procvičit celé tělo. Základní trénink zvládnete v pohodě i jen s vlastní vahou, pro zpestření tréninku doporučuji si pořídit pár cvičebních pomůcek. Ideální je cvičit buď podle instruktážních videí, nebo ještě lépe s trenérem, který vás naučí cviky provádět správně. A následně již můžete cvičit sami. Cvičení vám nemusí zabrat příliš času, stačí 15–20 minut denně.“
Odpovídá Pavla Maříková, fitness trenérka, autorka a zakladatelka sportovního programu fitMAMI.Další informace najdete v březnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět