Nedovolte, aby je kašel trápil!

Mírný, úporný, dávivý, suchý či vlhký – v jakékoliv podobě je kašel nepříjemný pro kohokoliv. Pro děti, zejména ty nejmenší, obzvlášť. Není divu, že každý rodič chce svému potomkovi ulevit co nejrychleji. Ale jak?

S velkou nadsázkou by se dalo říci, že školky a školy jsou „jistotou“ toho, že dítě začne brzy kašlat a posmrkávat. Návrat do většího kolektivu po prázdninách je nepříjemnou zárukou toho, že začne pravidelný podzimní a zimní kolotoč různých nemocí. Pochopitelně že na vině nejsou vzdělávací zařízení ani samotný pobyt v kolektivu. Mnohem větším nebezpečím je počasí, kdy se střídají mrazivé dny s náhlým oteplením, ale hlavně stále se zhoršující životní prostředí. Inverze a smog v posledních letech trápí stále více oblastí naší republiky. Špatná kvalita ovzduší způsobuje, že se jak dospělí, tak především děti potýkají s dýchacími obtížemi, především s kašlem, v horším případě také se zánětem průdušek nebo plic. Možná právě teď s těmito problémy bojujete a hledáte účinný prostředek, jak své ratolesti ulevit a zbavit ji kašle, popřípadě rýmy a dalších projevů, protože kašel málokdy přichází sám.


Není jenom jeden

Podle řady hledisek se kašel dělí do několika skupin, ale nejčastěji se rozlišuje podle charakteru na suchý, vlhký (produktivní a neproduktivní) a na kašel dávivý. Roli v určování typu kašle hraje také doba jeho trvání. Ten, který je označovaný jako akutní, trvá méně než tři týdny, chronický u dětí přetrvává déle než měsíc, u dospělých dokonce dvojnásobně dlouho. Právě kašel patří k nejčastějším příznakům akutních i chronických onemocnění horních i dolních cest dýchacích. Organismus se kašláním brání vdechování škodlivých nebo cizorodých látek a napomáhá k jejich odstraňování z dýchacích cest, pokud už se do nich dostaly. Ale rozhodně se nejedná o příjemný způsob obrany a obzvláště pro děti je vyčerpávající a obtěžující. Způsobů, jak se kašle buď zbavit úplně, nebo alespoň zmírnit jeho projevy, je celá řada.


Imunita je základ

To vám potvrdí každý odborník, protože kvalitně fungující imunitní systém je tou nejlepší prevencí u dětí i dospělých. Doporučení na posílení a aktivaci dětské (nejen) imunity jsou notoricky známá: vyvážená strava s omezením živočišných tuků a cukrů a naopak s dostatkem zeleniny, ovoce, pohybu a spánku a tak podobně. Ne všichni je však dodržujeme, a tak se snadno stane, že dítě, hlavně s příchodem podzimu, začne postonávat. Co dělat v takovém případě? PharmDr. Ivana Lánová z lékáren Benu doporučuje zařadit látky rostlinného původu. „Vhodné jsou například extrakty z echinacey neboli třapatky, které se obvykle podávají od vypuknutí prvních příznaků onemocnění po dobu až osmi týdnů. Ovšem pozor, některé echinaceové kapky obsahují alkohol! Pro posílení imunitního systému organismu je dobré nasadit probiotika či prebiotika. Ta podporují osídlení střeva přirozeným mikrobiomem, což je velmi důležité právě pro imunitní systém,“ vyjmenovává odbornice a také radí při akutních onemocněních zařadit doplňky stravy, které obsahují zinek, a zvýšit příjem vitaminu C a D, který v zimním období nemůžeme získávat přirozeně ze sluníčka.


Pomoc z lékárny

Vypravit se do lékárny a požádat o nějaký lék na kašel je jedna z možností. Většina z nich je volně prodejných a zjednodušeně se dají rozdělit do dvou skupin. První skupinou jsou léky tlumící dráždivý suchý kašel, tedy antitusika, která potlačují kašlací reflex. Patří mezi ně například Stoptussin ve spreji nebo jako sirup, Sinecod či Robitussin junior, což je sirup na suchý dráždivý kašel určený speciálně pro děti, a celá řada dalších – každý lékárník vám rád poradí. Pro děti, které už umějí cucat bonbony a nepolykají je celé, jsou vhodné také Müllerovy pastilky s islandským lišejníkem. Jsou chutné a islandský lišejník má silné léčivé účinky. Do druhé skupiny řadíme léky, které usnadňují odkašlávání a napomáhají rozpouštění hlenu, tedy expektorancia a mukolytika. I na vlhký kašel seženete celou řadu prostředků, například šumivé tablety CCC, sirup Ambrobene nebo Hedelix a mnoho dalších. Léky, které nejsou volně prodejné, musí předepsat lékař, který nejlépe posoudí, o jaký typ kašle se u vašeho dítěte jedná a co mu pomůže. Porada s lékařem je obzvláště důležitá u astmatických pacientů a u těch, kteří trpí chronickým kašlem.


Pomoc z přírody

Tu nám může poskytnout například trochu opomíjená černá ředkev. Tato zelenina je celkem běžně k sehnání v našich obchodech nebo na trzích, ale většina lidí sáhne spíše po červených ředkvičkách, které zřejmě více lákají pozornost svojí barvou. Ovšem děláme velkou chybu, že si vzrůstem větší ředkve černé barvy příliš nevšímáme. Je totiž plná vitaminů a minerálů, podporuje trávení, činnost jater i žlučníku a čistí močové ústrojí. Ale především má výrazné antivirové, protiplísňové a antibakteriální účinky, takže slouží jako silné přírodní antibiotikum. Kromě mnoha jiných zdravotních problémů si poradí s kašlem, protože výborně rozpouští a uvolňuje hlen.


NÁŠ TIP: Sirup na kašel a hleny

Omytou neoloupanou černou ředkev nakrájíme na plátky zhruba půl centimetru silné, pokapeme je medem nebo posypeme cukrem, nejlépe třtinovým, ovšem s množstvím ani jednoho ze sladidel to nepřeháníme, plátky přiložíme k sobě a spojíme gumičkou nebo převážeme provázkem. Poskládanou ředkev uložíme do misky a dáme jí čas na to, aby mohla pustit co nejvíce šťávy. Užíváme třikrát denně jednu lžičku. Chutná, a hlavně skutečně pomáhá dětem i dospělým. Ostatně jako další nepřeberné množství darů přírody, ať už bylinky či zelenina.


Otužování nic nestojí

Je celkem známým faktem, že nepatříme k nejotužilejším národům, a to i přesto, že letní vedra, kterým jsme v poslední době vystaveni, málokomu vyhovují. Zimu trávíme v přetopených místnostech, ven chodíme nabalení ve svetrech, kabátech, čepicích a šálách, a tak není divu, že po prvním „ofouknutí“ hned stůněme. Velká propagátorka dětského otužování Štěpánka Štrougalová radí: „Otužujte děti pravidelně už od miminka. Otužováním máte možnost zvýšit u svého dítěte imunitu a připravit ho nejen na chladnější období roku, ale i na kontakt se všemi možnými bacily.“ Také své potomky neoblékejte více, než je nutné, a vrstvěte. „U větších dětí je dokonce lepší dávat o vrstvu méně, protože žádné není jen v klidu, ale pobíhá a poskakuje a vytváří si tak teplo. Miminkům, která pouze leží, naopak jednu vrstvu přidejte,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová, majitelka Baby Clubu Juklík, dětského centra, které je už řadu let průkopníkem v metodice kojeneckého plavání. Mnoho dalších užitečných rad týkajících se nejen otužování dětí najdete na blog.juklik.cz.


Text: Anežka Kollmannová, foto: Shutterstock a archiv redakcePodle řady hledisek se kašel dělí do několika skupin, ale nejčastěji se rozlišuje podle charakteru na suchý, vlhký (produktivní a neproduktivní) a dávivý.


Organismus se kašláním brání vdechování škodlivých nebo cizorodých látek a napomáhá k jejich odstraňování z dýchacích cest, pokud už se do nich dostaly.Zeptali jsme se za vás
Jaké bylinky můžeme použít, když děti trápí kašel?

Při léčbě dýchacích cest pomůže jitrocel kopinatý, který obsahuje látky, jež mění viskozitu hlenu a tím podporují vykašlávání. Vhodná je také mateřídouška obecná, která díky obsaženým látkám zmírňuje průběh kašle, stejně jako například tymián nebo sléz maurský. Výborně pomáhá i divizna velkokvětá, jejíž součástí jsou flavonoidy, třísloviny a saponiny, což jsou velmi užitečné látky pro léčbu suchého i vlhkého kašle. Divizna navíc umí chránit také sliznici dýchacích cest, na které zanechává ochranný film proti vysychání a omezuje nutkání ke kašlání. K dalším bylinným prostředkům působícím příznivě na dýchací aparát patří tinktura ze žampionů nebo z květů měsíčku. Nejpříznivější účinky mají ovšem gemmoterapeutika, a to z černého rybízu a z pupenů habru a modřínu.
Odpovídá bylinkářka Jarmila Podhorná.Další informace najdete v říjnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět