Dětský kašel zas a znovu

Pro každého, kdo nesnáší dlouhotrvající letní vedra, je podzim vysvobozením. Počasí je teplotně příznivější, a příroda navíc hýří barvami. Ovšem toto roční období přináší i řadu negativ v podobě zdravotních problémů. Takže pozor, nachlazení a dětský kašel opět útočí.

Podle charakteru se kašel nejčastěji rozlišuje na suchý, vlhký (produktivní a neproduktivní) a na kašel dávivý. Roli v určování typu kašle hraje také doba jeho trvání. Akutní trvá méně než tři týdny, chronický u dětí přetrvává více než měsíc, u dospělých může být tato doba i dvojnásobná. Kašel patří k nejčastějším příznakům akutních i chronických onemocnění horních i dolních cest dýchacích. Organismus se kašláním brání vdechování škodlivých nebo cizorodých látek a napomáhá k jejich odstraňování z dýchacích cest, pokud už se do nich dostaly. V žádném případě se nejedná o příjemný způsob obrany a obzvláště pro děti je vyčerpávající a obtěžující.


Zatočte s ním

Způsobů, jak se kašle zbavit úplně nebo alespoň zmírnit jeho projevy, existuje celá řada, je ale nutné určit, která forma vás nebo vaše dítě trápí. Suchý kašel je zpravidla spojený s drážděním v krku bez vykašlávání hlenu. Produktivní je často doprovázený bolestí na prsou a pacient snadno či obtížněji vykašlává hlen. „Ovšem vykašlávaný hlen nemusí vždy pocházet z dolních dýchacích cest, může se jednat o ten, který stéká z nosu či dutin, tedy tzv. zadní rýmu,“ upozorňuje PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren Benu. Jakéhokoliv kašle se každý chce co nejrychleji a hlavně účinně zbavit, zejména jej chceme zbavit naše potomky. Pro první pomoc většina z nás zamíří do lékárny, u nejmenších dětí k lékaři a od něj pak do lékárny nebo také do bylinkářství – podle toho, jaké léčbě dáváme přednost.


Co na který kašel zabírá

Pro léčbu akutního dráždivého a suchého kašle jsou vhodná antitusika, která jej tlumí. Volně prodejná jsou jak kodeinová, tak nekodeinová. „Kodeinová antitusika mají centrální mechanismus působení, což znamená, že snižují citlivost centra pro kašel. Ovlivňují ale také dechové centrum – to může zpomalit očistu dýchacích cest. Jejich dlouhodobé podávání navíc může vést ke vzniku závislosti,“ varuje zkušená farmaceutka Ivana Lánová. Na produktivní kašel fungují mukolytika, která snižují viskozitu hlenu a usnadňují jeho vykašlávání. Užívat můžete také léky s účinnou látkou guaifenesin, který pomáhá uvolnit hlen, usnadňuje jeho transport a vykašlávání. S množstvím léků na kašel, a nejen na něj, to nepřehánějte, vždy dodržujte doporučené dávkování, a hlavně je nikdy nekombinujte! PharmDr. Ivana Lánová vysvětluje důvod: „Při současném podávání antitusik a mukolytik může dojít k útlumu kašlacího reflexu se současným nahromaděním hlenu v dýchacích cestách. Často se stává, že se v průběhu akutního onemocnění mění i typ kašle – podle toho je třeba zvolit správnou léčbu.“


Lépe než léčit je předcházet

A jak? Odpověď je celkem jednoznačná: imunitou. To potvrdí každý odborník, protože kvalitně fungující imunitní systém je tou nejlepší prevencí u dětí i dospělých. Doporučení na podporu a aktivaci nejen dětské imunity jsou notoricky známá: vyvážená strava s omezením živočišných tuků a cukrů a naopak s dostatkem zeleniny, ovoce, pohybu a spánku atd. Ne všichni je však dodržujeme, a tak se snadno stane, že dítě s příchodem podzimu a návratem do školního kolektivu začne postonávat. Co dělat v takovém případě? PharmDr. Ivana Lánová z lékáren Benu doporučuje zařadit látky rostlinného původu. „Vhodné jsou například extrakty z echinacey neboli třapatky, které se obvykle podávají od vypuknutí prvních příznaků onemocnění po dobu až osmi týdnů. Ovšem pozor, některé echinaceové kapky obsahují alkohol! Pro podporu imunitního systému organismu je dobré nasadit probiotika či prebiotika, která podporují osídlení střeva přirozeným mikrobiomem, což je velmi důležité právě pro imunitní systém,“ vyjmenovává odbornice a také radí při akutních onemocněních zařadit doplňky stravy, které obsahují zinek, a zvýšit příjem vitaminu C a D, který v zimním období nemůžeme získávat přirozeně ze sluníčka. Zapomínat bychom neměli ani na otužování, které je pro upevňování zdraví velice důležité – začít s ním můžeme velice záhy a v podstatě nic nestojí.


Bylinky jsou dobré pomocnice

Dlouhými roky ověřený je jitrocel kopinatý. „Obsahuje látky, především sliz, které mění viskozitu hlenu a usnadňují vykašlávání,“ vysvětluje bylinkářka Jarmila Podhorná a dodává: „Na suchý i vlhký kašel pomáhá divizna velkokvětá, která chrání sliznici dýchacích cest, na níž zanechává ochranný film proti vysychání a mírní nutkání ke kašli.“ V našich končinách je velmi oblíbený také podběl lékařský, který je velice účinný. Podbělový čaj díky tomu, že pomáhá ředit hlen, je vhodný na vlhký kašel. Skutečně účinnou bylinou ulevující při kašli je tymián, který jsme zvyklí používat hlavně v kuchyni k ochucení pokrmů. Díky vysokému obsahu silic, například thymolu, cineolu, karvakrolu a dalších, napomáhá snadnějšímu odkašlávání a uvolňuje dýchací cesty zanesené hustým hlenem. Tymián se aplikuje vnitřně v podobě čaje, ale i zevně, například tymiánová mast je oblíbená a hlavně účinná a přináší skutečnou úlevu. Mezi další bylinky, které se mohou stát účinnými pomocníky při potírání kašle i nachlazení, patří kromě mnoha dalších bazalka, černý bez, máta, eukalyptus, sléz či mateřídouška. Čaje lze připravit pouze z jedné bylinky, ale lepší je namíchat směs z více rostlinek. Jarmila Podhorná také doporučuje tinkturu z květů měsíčku lékařského a tinkturu zpracovanou ze žampionů.


Text: Anežka Kollmannová, foto: Shutterstock a archiv redakce

Ptáme se odborníka
Co když dítě trpí dlouhotrvajícím kašlem a běžnými prostředky ho nelze vyléčit? Pomohly by lázně? A v jakém věku do nich mohou děti přijet?

Vážnost infekce samozřejmě musí posoudit ošetřující lékař dítěte nebo odborný lékař, který také vyloučí i jiné příčiny dlouhotrvajícího kašle, jako například vdechnutí cizího tělesa. Nicméně pokud dítě v kuse prokašle zimu a jaro, nezabírá ani opakovaná antibiotická léčba a lékař už neví, jak mu pomoci, jsou velmi účinným řešením právě lázně, které u chronických onemocnění pomohou stav stabilizovat. Výhodou navíc je, že lázeňská léčba představuje léčení přírodní cestou, tedy bez léků, což je po sérii antibiotik vítanou změnou pro organismus. U nás děti léčíme vodou z pramenů Vincentka a Nová Janovka, která má vysoký obsah minerálních látek a oxidu uhličitého a která dětem s dýchacími obtížemi pomáhá rozpouštět hleny a tím snadněji odkašlávat. V naší republice mohou být k lázeňské léčbě přijaty děti už od roku a půl, pochopitelně s dospělým doprovodem, a to až do šesti let. Důležité je, že doprovod dochází s pacientem na všechny procedury a učí se, jak se o nemocné dítě starat následně v domácím prostředí, což je také důvod, proč pojišťovna většinou hradí i pobyt doprovodu. Lázně jsou samozřejmě zařízeny i na pobyt starších dětí bez doprovodu.

Odpovídá MUDr. Jana Rydlová, ředitelka dětských léčeben Lázní Luhačovice, a. s.


Zkuste i aromaterapii

Odpočinek a zvlhčený a čistý vzduch jsou základem pro úlevu při kašli. Pokud prostor navíc provoníte vhodnými esenciálními oleji, můžete podpořit vykašlávání a rychlejší zotavování. Ideální je již zmíněný tymián – podporuje imunitní a dýchací soustavu. Navíc pomáhá překonávat únavu a vyčerpání po nemoci. S uvolněním hlenů a jejich snazším vykašláváním pomůže eukalyptus, máta peprná zase potlačuje záněty v horních dýchacích cestách a celkově působí blahodárně na průdušky a plíce. K pročištění dýchacích cest je vhodný kafrovník. Vhodné jsou také esenciální oleje z borovice, jedle nebo cypřiše. S esenciálními oleji si můžete připravit i krátkou teplou koupel nebo je po zředění vhodným nosným olejem aplikovat na plosky nohou nebo na reflexní místo na nohou.


Další informace najdete v říjnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět