Co byste měli vědět o koronaviru

Jak se chovat, abyste se nenakazili, co dělat v případě nákazy, rady pro domácí karanténu a další užitečné informace, které můžete potřebovat!

Koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19, se poprvé objevil v Číně koncem minulého roku. Jde o nový kmen viru, který dosud u lidí nebyl identifikován. Je součástí skupiny virů, do které patří i viry jako SARS a MERS. Původcem nákazy byla pravděpodobně zvířata na trhu v čínském městě Wu-chan. Není však zatím stoprocentně potvrzeno, z kterého zvířete pochází nákaza.


Co je to COVID-19?

Jde o vysoce infekční onemocnění, které se přenáší vzduchem z člověka na člověka. Způsobuje akutní respirační onemocnění -– virovou pneumonii. U nakaženého se mohou projevit příznaky virózy nebo klasických respiračních onemocnění (například chřipky), tedy teplota nad 38 stupňů Celsia, kašel, rýma, bolest svalů, bolest kloubů, bolest hlavy, dušnost a únava. V některých případech se objeví i zápal plic. Inkubační doba u tohoto typu koronaviru je obvykle 2 až 14 dní. Na koronavirus neúčinkují antibiotika a ověřená vakcína zatím neexistuje. U lidí, kteří se infikovali virem, se aplikuje podpůrná léčba zmírňující příznaky infekce. Využívají se běžně dostupné léky, přičemž léčba je individuální a vychází z konkrétních potřeb pacienta. Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání. Rozhodně však neplatí, že každý, kdo má teplotu a nějaké respirační potíže, trpí infekcí COVID-19! Každý případ infekce koronavirem musí splňovat epidemiologická kritéria, což znamená, že daný jedinec byl v kontaktu s někým, kdo je infikován, a také klinická kritéria – tedy vykazovat symptomy, které jsou charakteristické pro dané onemocnění.


Jak se chránit

Koronavirus patří ke kapénkovým nákazám, na které účinkují následující opatření:


♦ Časté mytí rukou mýdlem a vodou po dobu minimálně 20 sekund. Dá se použít i dezinfekční prostředek na ruce na bázi alkoholu.

♦ Nedotýkejte se očí, nosu a úst neumytýma rukama.

♦ Zakrývejte si nos a ústa při kašlání jednorázovým papírovým kapesníkem, který zahoďte po použití do koše, nebo ohnutým loktem.

♦ Vyhýbejte se blízkému kontaktu s lidmi, u nichž jsou viditelné projevy rýmy nebo chřipky.

♦ Dodržujte vzdálenost přibližně 1,6 m od nakaženého. Pokud jsme v kontaktu s nakaženým, někdy stačí i 15 minut na to, abychom se nakazili.

♦ Noste ochrannou roušku, pokud se zdržujete v blízkosti člověka s respiračním onemocněním.

♦ V domácnosti dbejte na zvýšenou dezinfekci povrchů.

♦ Chraňte se před kontaktem s divokými nebo hospodářskými zvířaty. Maso a vajíčka důkladně tepelně zpracujte.

♦ Pokud můžete, pracujte z domova.

♦ Z domu vycházejte jen v nezbytných případech (nákup, akutní návštěva lékaře).

♦ Omezte zcela návštěvy.

Co dělat v případě nákazy

V případě, že máte obavy o svůj zdravotní stav, musíte telefonicky kontaktovat svého registrujícího lékaře, lékařskou pohotovostní službu nebo krajskou hygienickou stanici pro informace o dalším postupu. Můžete se také poradit na celostátní bezplatné lince 1212. Rovněž se lze nechat otestovat. Pokud vám testování nařídil hygienik nebo lékař, je hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Pokud si ho chcete nechat udělat soukromě, zaplatíte cenu podle ceníku laboratoře. Seznam akreditovaných laboratoří, které testují na koronavirus, se neustále rozšiřuje. V rámci své ochrany i ochrany okolí nechoďte k lékaři ani do laboratoří osobně, zavolejte svého lékaře či hygienu a domluvte si postup testování. Odběr vzorku často probíhá přímo v domácnostech pomocí odběrové sanitky. Po odběru čekáte v prostředí svého domova na výsledek testů. Podle závažnosti je vám nařízena buď domácí karanténa (lehký průběh), nebo hospitalizace na infekčním oddělení do příslušné nemocnice. Další možností je dostavit se osobně na speciální odběrové místo (speciální zdravotnický stan), kde vám zdravotnický personál odebere vzorky pro test. Odběrová místa zřizují nemocnice ve svých areálech.


Jak se chovat v karanténě

Pokud vás lékař i hygienici po pozitivním otestování poslali domů, je to v pořádku. Nemocný s mírnými příznaky jde do domácí izolace automaticky, protože nemocnice by měla být k dispozici pro pacienty se závažnějšími příznaky a pro velmi rizikové pacienty. U mírnějších stavů se léčí symptomaticky přítomné příznaky, které virus způsobí, jako např. zvýšená tělesná teplota nebo kašel. Zhoršení stavu je pak signalizováno například dušností a dalšími respiračními problémy. Při zhoršení stavu se opět poraďte s lékařem. K léčbě příznaků můžete použít běžně dostupné léky, ale reakce každého je individuální, proto byste to měli konzultovat se svým lékařem. Je velice důležité dodržovat následující pokyny pro domácí karanténu:

♦ Nechoďte do práce, na veřejná místa a nepoužívejte hromadnou dopravu nebo taxi, dokud vám nebude řečeno, že je to bezpečné. Jestliže potřebujete obstarat nákup potravin, jiného zboží a léků, musíte požádat o pomoc jinou osobu. Také si můžete nákup objednat telefonicky nebo prostřednictvím internetu. V instrukcích pro dodání zboží musí být uvedeno, že nákup má být ponechán venku nebo na verandě nebo na jiném vhodném místě.

♦ Měli byste zůstat v dobře větratelné místnosti s oknem, které se dá otevírat, a pokud to lze, měli byste být separováni od ostatních osob v domácnosti. Zavírejte dveře. Pokud je to možné, používejte oddělenou koupelnu. Pokud sdílíte koupelnu s ostatními osobami, je nezbytný pravidelný úklid. Pokud nemáte k dispozici samostatnou koupelnu, měla by osoba v domácí izolaci používat zařízení jako poslední a poté by tato osoba měla koupelnu řádně uklidit. Osoba v domácí izolaci musí používat vlastní ručníky, které nepoužívají další členové domácnosti, a to jak pro osušení po koupání nebo sprchování, tak pro účely hygieny rukou.

♦ Pokud sdílíte s ostatními osobami kuchyň (na koleji apod.), pokud je to možné, nevstupujte do těchto míst, pokud jsou tam přítomni ostatní. Pokud to jinak nejde, noste ústní roušku.

♦ Jídlo jezte ve svém pokoji. Použité nádobí myjte ručně v horké vodě s čisticím prostředkem a osušte vlastní utěrkou.

♦ Všechny návštěvy lékaře by měly být předem projednány telefonicky. Je to proto, že ve zdravotnických zařízeních je potřeba minimalizovat kontakt s ostatními lidmi. V případě, že se zhorší váš zdravotní stav (objeví se zejména horečka, kašel, dušnost), kontaktujte telefonicky svého lékaře, který bude dále organizovat poskytovaní zdravotní péče ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí, případně volejte záchrannou službu.

♦ Pokud jste dostali ústní roušku, měli byste ji nosit v případě, že pobýváte ve stejné místnosti s jinými lidmi, i v případě návštěvy poskytovatele zdravotní péče. Pokud nemůžete nosit ústní roušku, měli by ji nosit lidé, kteří s vámi žijí, pokud jsou s vámi ve stejné místnosti.

♦ Při kašlání nebo kýchání si zakryjte ústa a nos kapesníkem na jedno použití. Lidé, kteří pečují o osoby čekající na výsledky vyšetření na infekci COVID-19, by také měli používat při kašli a kýchání jednorázové kapesníky. Kapesníky odhazujte do plastového pytle na odpadky a okamžitě po jejich použití si umyjte ruce mýdlem a vodou (po dobu nejméně 20 sekund), opláchněte si je a důkladně osušte. Stejně tak pečující osoba pomáhá při dodržování tohoto pravidla osobě, o kterou se stará.

♦ Myjte si ruce a osobě, o kterou pečujete, pomáhejte při mytí rukou. To by se mělo provádět často a důkladně mýdlem a vodou po dobu nejméně 20 sekund, poté si ruce opláchněte a důkladně osušte.

♦ Nedotýkejte se očí, nosu a úst nemytýma rukama.

♦ Předměty (skleničky, šálky, kuchyňské náčiní, ručníky, ložní prádlo nebo jiné předměty), které jste vy nebo osoba, o kterou pečujete, použili, byste neměli sdílet s ostatními osobami ve vaší domácnosti. Po použití těchto předmětů je důkladně omyjte mýdlem a vodou; k mytí nádobí a příborů lze použít myčku nádobí. Prádlo, povlečení a ručníky by měly být uloženy v plastovém pytli a vyprány, jakmile bude známo, že testy na SARS-CoV-2 (COVID-19) jsou negativní. Pokud to není možné a musíte prádlo prát, přečtěte si další pokyny k manipulaci s prádlem níže.

♦ Nezvěte si domů návštěvy. Pokud si myslíte, že je nezbytně nutné, aby vás někdo navštívil, proberte to nejdříve s vaším lékařem. Pokud musíte mluvit s někým, kdo není členem vaší domácnosti, udělejte to telefonicky.

♦ Snažte se držet dál od svých domácích mazlíčků. Pokud je to nevyhnutelné, myjte si ruce před a po kontaktu s nimi.

♦ Pokud potřebujete vyprat doma prádlo, ještě než budou k dispozici výsledky vyšetření, vyperte ho pomocí pracího prostředku při nejvyšší možné teplotě vhodné pro danou tkaninu. Vhodné jsou teploty nad 60 °C. Pokud je to možné, sušte a žehlete prádlo na nejvyšší možnou teplotu vhodnou pro danou tkaninu. Při manipulaci se znečištěnými materiály používejte jednorázové rukavice a plastovou zástěru a očistěte všechny povrchy v okolí pračky. Prádlo nenoste do veřejné prádelny. Po manipulaci se špinavým prádlem si důkladně umyjte ruce mýdlem a vodou.

♦ Veškerý odpad (včetně roušek a kapesníků) od osoby v izolaci by měl být uložen v plastovém pytli na odpadky a po naplnění musí být pevně zavázán. Plastový pytel by pak měl být vložen do druhého pytle a zavázán a až poté dán do kontejneru na odpad.

POZOR!
Pokud se zhoršuje zdravotní stav váš nebo osoby, o kterou pečujete, např. máte dýchací obtíže, vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud se nejedná o nouzovou situaci, telefonujte vašemu praktickému lékaři nebo do nemocnice. Pokud se jedná o stav nouze a potřebujete zavolat sanitku, informujte volajícího nebo operátora, že jste vyšetřováni na SARS-CoV-2 (nebo že pečujete o někoho, kdo je testován na SARS-CoV-2).


Jak se před koronavirem chránit v zaměstnání?

♦ Prvním pravidlem pro prevenci před koronavirem je důkladná hygiena. Udělejte si několikrát denně pauzu na mytí rukou, hlavně na to ale nezapomínejte po příchodu zvenku a před jídlem. Na stole by vám neměl chybět dezinfekční gel nebo ubrousky tohoto typu. S tím souvisí i používání jednorázových kapesníků. Při prevenci není vhodné si dávat před ústa samotnou ruku, ale papírový kapesník. Ten se snažte neschraňovat na další použití, ihned ho vyhoďte a nezapomeňte si umýt ruce.

♦ Také platí, že vitaminů není nikdy dost! Toto pravidlo samozřejmě platí v běžných situacích stejně jako dnes, i tak je ale třeba na něj upozornit. Koronavirus postihuje především lidi s oslabenou imunitou – čím si tedy pomoci lépe než pořádnou dávkou vitaminů? Ke snídani sklenice ovocného freshe, ke svačině jablko či pestrý ovocný salát. Nejenže posílíte svou imunitu, ale určitě se budete i skvěle cítit.

♦ Nepodávejte si ruce! „Toto pravidlo se týká především těch zaměstnanců, kteří se během pracovního dne dostávají do kontaktu s klienty nebo větším množstvím osob. V běžném provozu jsme zvyklí se s lidmi vítat právě podáním ruky, v tuto chvíli je ale vhodné ho vynechat,“ doporučuje Radovan Hypš, ředitel pracovního portálu JenPráce.cz s tím, že za současné situace se na vás rozhodně nebude nikdo dívat jako na člověka bez společenského vychování.

♦ Stres v práci je celkem běžná věc, snažte se ho omezit během celého roku. Teď se k němu přidává ještě strach z koronaviru, který je často větší, než je nutné. Média a sociální sítě jsou plné informací, které mohou na první pohled děsit, snažte se na to ale dívat s odstupem a chladnou hlavou. Myslete na to, že stres unavuje a oslabuje váš organismus, což dnes ani jindy nepotřebujete.

Text: Ivana Dulková s využitím informací MZČR, foto: Shutterstock a archiv redakce

Ptali jsme za vás
Doma už mi docházejí léky, jak si je obstarat?

Lékárny zůstávají na rozdíl od ordinací praktických lékařů otevřené. Pacienti by se ale měli řídit následujícími pokyny:


♦ Nechodit do lékárny – pokud kašlete, máte vyšší teplotu či další příznaky nachlazení, pošlete za sebe zdravého rodinného příslušníka. Respektujte pokyny lékárníka a opatření lékárny.

♦ Nepořizovat si zbytečné zásoby léků, lékárník váš požadavek může v zájmu ostatních pacientů omezit.

♦ Pro ochranu sebe i vašeho lékárníka preferovat bezkontaktní předání e-Receptu.

♦ Dodržovat odstup od ostatních dva metry. Při kontaktu s lékárníkem se vyhýbat kontaktu s výdejním pultem v lékárně.

♦ Platbu provádět, pokud možno, bezkontaktně.

A jak si zajistit léky, pokud jsem v karanténě?

Pokud je pacient již v karanténě anebo čeká na výsledky testů na koronavirus, případně pokud má příznaky respiračního onemocnění, měl by ideálně využít konzultace s lékárníkem po telefonu. Takto je možné si i léky v nejbližší lékárně rezervovat a poslat do ní zdravého rodinného příslušníka či známého. Lékárník samozřejmě i v tomto případě provede dispenzaci a požádá daného člověka, aby kompletní informace pacientovi předal spolu s léčivy. Telefonní číslo na nejbližší lékárnu i její otevírací dobu je možné rovněž nalézt v mobilní aplikaci Lékárny v ČR.
Odpovídá viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.

Ochranné roušky jsou velmi podstatným prvkem, kterým lidé chrání nejen sami sebe, ale i své okolí a celou společnost. Pokud ji nemáte, můžete si ji ušít i doma. Taková ochranná pomůcka navíc není jednorázová, ale může se opakovaně vyprat a vyžehlit!


Užitečné kontakty

Pokud potřebujete poradit v souvislosti s koronavirem, je k vám dispozici:

♦ speciální celostátní bezplatná linka 1212

♦ nonstop linky Státního zdravotního ústavu 724 810 106 nebo 725 191 367 nebo 725 191 370

♦ infolinky jednotlivých krajských hygienických stanic (najdete je například na webových stránkách www.mzcr.cz)

♦ Senior Pointy navíc spustily nově linku pro všechny seniory v České republice: 840111122. Volajícím 24 hodin denně 7 dní v týdnu podají informace či zprostředkují pomoc.

♦ dále fungují linky důvěry Modré linky. Každý den od 9 do 21 hodin pro kontakt zůstává v provozu telefonní číslo 608 902 410 a Skype modralinka. K dispozici je rovněž nové telefonní číslo pro účely krizové pomoci v tomto nouzovému stavu, a to 731 197 477 - v klasické provozní době každý den od 9 do 21 hodin. Zpět