Víte, co potřebuje citlivá pleť?

Citlivá pleť vyžaduje pečlivý výběr pečující, čisticí a dekorativní kosmetiky. Důležité je vyhnout se přípravkům, které obsahují potenciálně dráždivé látky – ať už jsou to různé detergentní složky, emulgátory, barviva nebo syntetické vůně.

„Příčin vzniku citlivé pokožky je celá řada – mohou to být vnější faktory i vnitřní spouštěče, například hormonální změny. Někteří lidé mají k hypersenzitivitě pokožky predispozice dané geneticky, ale ani tak tento problém nelze zcela s jistotou předvídat, může se objevit v jakékoli fázi života. Ačkoliv na citlivou pokožku neexistuje lék, lze úspěšně mírnit její příznaky odpovídající šetrnou péčí,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Alena Reichterová. Často si myslíme, že citlivá může být jen suchá pokožka, což není pravda. Citlivost může trápit i mastnou či smíšenou pleť. Zvýšenou senzitivitou může trpět třeba jen oční okolí, ale také pokožka hlavy.


Jak citlivou pokožku poznáte?

„Nejčastějšími příznaky a projevy jsou šupinatění nebo silný pocit suchosti, nedostatek hydratace znatelný na pohmat (šustění) i patrný okem (pleť je povadlá), zhrubnutí, mírné zčervenání až zarudnutí, otoky, svědění, svrbění a pocit pálení nebo napětí. Pokud se tyto příznaky dlouhodobě neřeší, mohou vést k poškození a praskání pokožky kdekoli na těle. Citlivost může být způsobena sprchováním horkou vodou, agresivními kosmetickými výrobky, působením UV záření, pocením při sportu nebo klimatizací,“ říká dále dermatoložka, podle které jsou některé části těla k senzibilitě náchylnější, a to především ruce a obličej, protože je vystavujeme vlivům okolního prostředí nejčastěji. Přechodné zvýšení citlivosti pokožky mohou způsobit nejrůznější lékařské zákroky, například radioterapie, nebo některé léky.


Hydratujte a vyživujte

„Nejen s citlivou pletí doporučuji dát přednost přírodní kosmetice před konvenční. Citlivou pleť přírodní kosmetika hydratuje, chrání, posiluje a má anti-agingové účinky. Navíc je takovým ideálním ochranným kabátkem před vnějším prostředím, kde na pokožku útočí prach, smog, vítr, chlad, teplo či klimatizace,“ radí kosmetická školitelka a majitelka společnosti Krása na míru Martina Kudelková. Mezi skvělé pomocníky regenerující a chránící pleť před ztrátou hydratace patří bambucké máslo, ale také konopný olej v biokvalitě, který obnovuje rovnováhu extrémně citlivé pleti a dokáže ji harmonizovat na nejhlubší úrovni. „Oleje jsou vhodné zejména pro noční ošetření pleti i pokožky, ovšem pokud pár kapek smícháte v dlaních například s pleťovou vodou, vytvoříte si vlastní emulzi, která se rychleji vstřebá a splní funkci denního krému. Nejen v létě, ale i v zimě myslete také na účinnou ochranu před slunečním zářením, zejména UV paprsky,“ doplňuje MUDr. Reichterová. Mezi složky, které mají obnovující a antioxidační vlastnosti napomáhající zklidnění, patří heřmánek, měsíček a levandule, ale také hydratující, zklidňující a zjemňující mangové máslo či včelí vosk.


Šetrné mytí, odlíčení i výživa

Sprchové gely, které někdy pokožku dráždí, můžete nahradit hydrofilními oleji. Po smíchání s vodou se mění na blahodárnou emulzi, která odstraňuje z pokožky nečistoty, ale přitom ji nevysuší a dodá jí výživné a ochranné látky. Hydrofilní olej navíc můžete použít jak na šetrné očištění obličeje, tak i celého těla. „Pro pokožku je také vhodnější sprchování než koupel, teplá voda je prospěšnější než horká. Po umytí pokožku vysušujte spíše přikládáním ručníku než třením,“ doporučuje dermatoložka Reichterová. Hydrataci můžete pleti i pokožce dodat používáním květové vody, například levandulové, která navíc také zklidňuje. „Volte oblečení z přírodních materiálů spíše než syntetické. Přírodní materiály jako bavlna, len, hedvábí nebo bambus umožňují pokožce lépe dýchat a tak i snáze regulovat nejen tělesnou teplotu, ale i pocení,“ přidává radu dermatoložka.


Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock

Když svědí pokožka hlavy

Vnějšími vlivy, jako jsou změny teplot, ale také volbou nešetrných chemických přípravků či mechanickým drážděním může trpět i vlasová pokožka, která se pak stává citlivou. Projevy jsou různé – od svědění přes šupinatění až po nepříjemné napětí. I zde platí, že pokud vás tento problém trápí, je nutné zvolit přípravky pro péči, ale i styling, které neobsahují silikony, parabeny a umělé parfemace, a především jsou určeny pro citlivou pokožku. Využít můžete i speciální séra, která se zaměřují na zklidnění vlasové pokožky. Z bylinek mají utišující účinky levandule, heřmánek, aloe vera, smil italský či měsíček. Vyhýbejte se příliš častému mytí vlasů, nepřehánějte to se stylingem a fénováním horkým vzduchem.


Zeptali jsme se za vás

Jak by si ženy s citlivou pletí měly vybírat dekorativní kosmetiku?

Zaměřit by se měly především na její složení a vyhnout se konzervačním a syntetickým látkám, jako jsou parabeny, phenoxyethanol, propylen glykol, silikony (poznáte je podle koncovek CONE, SILOCANE, CONOL). Tyto umělé látky navozují pouhou iluzi jemné a vyhlazené pleti. Častým používáním se na ní ale vrství, vytvářejí neprodyšný film a způsobují dehydrataci. Vyhnout by se měly také ropným derivátům, jako jsou parafín, vazelína a minerální oleje, které se velmi často přidávají do make-upů, pudrů, ale i rtěnek a lesků. Velmi dráždivé pro citlivou pleť mohou být i umělé parfemace a barviva. Mezi složky, které naopak v dekorativní kosmetice pro citlivou pleť hledejte, patří sladký mandlový olej, který pokožku vyživuje, zklidňuje a obnovuje její elasticitu. Dále olej z virginského vilínu, jenž má pozoruhodné zklidňující účinky a velmi silný efekt proti zarudnutí, rozšířeným žilkám a pálení. Doporučit mohu i makadamový olej, který chrání narušenou pokožku, hydratuje ji a zabraňuje mezibuněčné ztrátě vody a je výborný v přípravcích na rty. Výtažek z olivovníku má zase protizánětlivé a omlazující účinky a chrání proti UV záření a výtažek z květu Spilanthes acmella stimuluje tvorbu kolagenu a opravuje pokožku zevnitř.

Martina Kudelková, majitelka společnosti Krása na míru a kosmetická školitelka

Mezi složky, které mají obnovující a antioxidační vlastnosti napomáhající zklidnění pleti, patří heřmánek, měsíček a levandule.

Další informace najdete v listopadovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět