Péče nejen pro krásu, ale i pro zdraví

Péče o pokožku celého těla patří k základním hygienickým návykům. Ovšem pouhá voda a mýdlo nestačí, obzvlášť v případě, kdy vykazuje známky suchosti, citlivosti nebo dokonce atopie. Je důležité tyto projevy nepodceňovat a věnovat pokožce náležitou péči.

Nezdravý životní styl, ale i kosmetické přípravky plné potenciálních alergizujících chemických látek mohou zhoršovat stav citlivé, suché i atopické pokožky. Správná péče tedy spočívá ve třech krocích – zdravý jídelníček, dostatek tekutin a vhodné ošetřující přípravky. Ideální jsou především ty, které dodávají potřebnou vlhkost, zklidňují a mírní pocit napětí. Nezapomínejte ani na pravidelné, důkladné, ale jemné odličování, a to nejlépe odličovacími oleji, které dodají i potřebné látky. Naopak zapomeňte na kosmetické přípravky plné syntetických látek, vůní, barviv či pěnidel.


Když je citlivá…

… reaguje podrážděním na různé podněty. Kůže je vybavena ochranným pláštěm, lipidovou vnější vrstvou, která jednak udržuje kůži hydratovanou a brání jejímu vysychání, jednak má funkci ochrannou, kdy zabraňuje poškození vnějšími faktory. U osob s citlivou pletí bývá ale soudržnost kožního pláště narušená, lipidová vrstva je slabší a tenčí. Kvůli tomu mohou do pleti snáze prostupovat potenciálně dráždivé látky, které mohou být příčinou její negativní reakce či zánětu. Spouštěčem mohou být vítr, mráz, chlad či sluneční záření, ale také kosmetika nebo parfémy, a to především ty, které obsahují škodlivé chemické látky. Hlavními projevy podrážení bývá začervenání pleti, její svědění, brnění, pnutí, vyrážky a otoky. Citlivost se projevuje u každého jinak a může se objevit kdykoli v průběhu života. Nemalý vliv mohou mít také různé choroby jako onemocnění ledvin, diabetes i pravidelné užívání některých léků.


Když je suchá…

… trpí nedostatečným vytvářením kožního mazu, který zadržuje vlhkost, což má za následek ztenčení kůže a následné pnutí a zvýšení citlivosti pokožky. Příčiny jsou z velké části dané dědičností, ale svoji roli hraje také stres či životní styl. Lidé se suchou pletí mají v mládí výhodu, že je až tolik netrápí akné, ale s věkem se jejich pokožka stává citlivou, může šupinatět, je náchylnější na kožní nemoci, například ekzém, a má větší sklon k tvorbě vrásek. Citlivost suché pleti pak mohou velmi ovlivňovat vnější podněty, jako je vlhkost vzduchu, chlad, topení či klimatizace. Stejně jako u citlivé kůže na její stav negativně působí některé léky, ale i hormonální vlivy třeba v průběhu těhotenství. Může být také příznakem onemocnění, jakými jsou diabetes, choroby ledvin a jater a atopický ekzém.


Když je atopická…

… pak se jedná o dědičné zánětlivé kožní onemocnění doprovázené suchou pokožkou, silným svěděním, zarudnutím a opakujícími se záněty. Při akutním zhoršení stavu se rozvíjejí hodně svědivá místa, která vlivem škrábání mokvají a vznikají na nich krusty. Spouštěči zánětlivého procesu při atopické dermatitidě jsou alergeny – látky z vnějšího nebo z vnitřního prostředí, které u zdravého člověka nezpůsobují žádné potíže, ale u atopika mohou vyvolat nepřiměřenou alergickou reakci, tedy zánět. Mezi nejčastější provokační faktory patří některé druhy potravin, roztoči, trávy, detergenty, ale i psychika či stres. Ohroženy jsou všechny věkové skupiny včetně kojenců a malých dětí. Ekzém bohužel způsobuje nejen podrážděnou kůži, ale také stres a nespavost a negativně tak ovlivňuje kvalitu života. U atopického ekzému je velmi důležité stav konzultovat s dermatologem, který doporučí nejvhodnější opatření a možnosti léčby.


Na co se zaměřit

Při výběru kosmetiky se v první řadě zaměřte na kvalitu a účinné složky. Pokud si nejste jisti, jak bude vaše pokožka na daný přípravek reagovat, pořiďte si nejdříve tester a vyzkoušejte ho na malé ploše kůže. Vedle složek, o kterých jsme již několikrát psali, jako je například zklidňující a hydratující aloe vera, obnovující a vysoce pečující konopný, mandlový, jojobový či moringový olej a bambucké máslo, se můžete zaměřit i na tyto ingredience:

Bio koloidní oves odstraňuje nepříjemné pocity svědění a pálení, zklidňuje podráždění a alergické reakce a díky vysokému obsahu betaglukanů účinně hydratuje.
Glycerin přírodního původu v koncentraci do 5 % v daném produktu pokožku zvláčňuje, zlepšuje její vzhled, obnovuje normální funkci ochranné bariéry kůže a pomáhá kožním buňkám při regeneraci.
Rašelinový extrakt pokožku hydratuje, podporuje regeneraci buněk, obnovuje metabolismus kůže, mírní podráždění a svědění.
Brutnákový olej je díky vysokému obsahu gama-linolelové kyseliny silně protizánětlivý a podporuje přirozenou obranyschopnost pokožky.
Mořská sůl působí příznivě při dermatologických poruchách, jako jsou lupénka a ekzémy.
Zinek zamezuje vzniku vyrážek, zánětů kůže a usnadňuje hojení ran.
Panenský olivový olej má zklidňující, protizánětlivé a hydratující účinky.
Vitamin E podporuje regeneraci buněk a má významné protizánětlivé účinky.


Zeptali jsme se za vás
Jaké jsou vaše tipy pro péči o suchou a citlivou pokožku?

Spíše než klasické mýdlo, které vysušuje, používejte mycí přípravky na bázi olejů. Ty na pokožce vytvoří ochranný film, který v pleti udrží vodu. Vhodné oleje jsou například mandlové, jojobové nebo avokádové. Při nákupu kosmetických produktů se vyplatí číst zadní etikety o složení. Lidé s velmi suchou pokožkou by se měli vyhnout produktům, které obsahují sulfáty, alkohol a různá barviva, které pokožku dráždí a vysušují. Místo vany volte rychlejší sprchu s vlažnou vodou. Vyhněte se hrubé žínce či tělovému kartáči. Na osušení nepoužívejte hrubé ručníky a kůži si utírejte pouze lehkými pohyby. „Drhnutí“ ručníkem pokožce nesvědčí. A samozřejmě bychom neměli zapomínat pravidelně pít, protože pitný režim je pro krásně vypadající pleť základem.

MUDr. Lucia Mansfeldová, Perfect Clinic Dermatology


Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock a archiv redakce a firem
Další informace najdete v únorovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět