To nejlepší pro pokožku v chladných měsících

Chránit, regenerovat, vyživovat a hydratovat. Čtyři jednoduché kroky, které vám dopřejí krásnou a zdravou pleť, i když venku mrzne, fouká nebo svítí sluníčko.

Stejně jako s probíhajícím podzimem a nastupující zimou měníme své oblečení za teplejší, měli bychom vyměnit, respektive obměnit péči o pokožku. Ta může být vlivem vnějších faktorů, mezi které nepatří jen ty teplotní či povětrností, ale i pobyt ve vytápěných místnostech, kde je suchý vzduch, přecitlivělá, vysušená a mít sklon k podráždění. Lehké přípravky, které nás provázely v létě, tak nahraďme hutnějšími s obsahem ochranných a regeneračních složek.


Kde vše začíná…

Samozřejmě u jemného čištění, a to nejlépe vyživujícími odličovacími balzámy. Pro péči volte opravdu výživné krémy na bázi emulze vody v oleji. Ideální jsou ty s vyšším množstvím tukových látek, přírodních olejů a antioxidantů jako jsou vitaminy E, A a C, probiotik a dalších složek, které přirozeně podporují ochrannou bariéru pokožky. „Nejpřínosnější pro pokožku jsou produkty s obsahem bambuckého másla, konopí či včelího vosku. Velmi dobře pleť chrání, regenerují kožní buňky a podporují elasticitu,“ doporučuje jednatelka Organické Apotéky Vivinne Nagy. Pleti dopřejte také hydratační výživné masky a nezapomínejte na noční péči, ale také na ochranu očního okolí a rtů. Po koupeli či sprše, které by neměly být prováděny horkou vodou, dodejte pokožce živiny olejem, máslem či mlékem. A důležitá rada: Nepodceňujte ochranu před sluncem, a to nejen při pobytu na horách, a pleť chraňte produkty s spf.

Znáte Cold cream?

I když se s tímto označením setkáváme především v moderní kosmetice, jedná se o tradiční směs ingrediencí, jejíž základní recepturu sestavil ve 2. století našeho letopočtu známý řecký lékař a filozof Galén. Vycházel z blahodárných účinků včelího vosku, olivového oleje a růžové vody, které suché, citlivé či podrážděné pokožce dodávají výživu, zklidnění, ochranu a péči. „Takto označené přípravky jsou speciálně vyvinuté pro zimní období. Pokožku chrání před vnějšími vlivy prostředí, jako jsou vítr, mráz či sníh, a to díky obsahu lipidů, ceramidů a urey,“ říká dermatoložka Věra Terzijská z Perfect Clinic. Ovšem není všechno zlato, co se třpytí, a tak při jejich výběru hlídejte složení, tedy to, aby neobsahovaly ropné deriváty jako jsou například minerální oleje či vazelína.

Myslete i na své ruce

Zvláštní péči si zaslouží také pokožka rukou. Kůže na nich může být přesušená vlivem chladného počasí a časté používání dezinfekce jim také zrovna nepřidá. Navíc v tomto období trpí i naše nehty. Kvůli častému střídání teplot a suchému vzduchu se třepí, jsou oslabené a často se na nich vyskytují skvrnky. Vhodnou péčí pro ruce jsou zimní krémy s vysokým obsahem olejových složek, které vytvoří jemný film. Ten ruce chrání před nepřízní počasí. Na noc jsou vhodné zábaly, které pokožku hydratují a vyživují. Ideální je bambucké máslo, které je svým složením velmi podobné kožnímu filmu.

Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock a archiv redakceDalší informace najdete v říjnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět