Jak se vyhnout chřipce

Možná se vám zdá, že vysvětlovat stále dokola rozdíl mezi nachlazením a chřipkou a opakovat preventivní opatření je zbytečné, ale není. Existují tisíce lidí, kteří s obyčejnou rýmou plní čekárny lékařů, a spousta těch, kteří chřipku pořádně neléčí.

Měli bychom si pamatovat, že chřipka není totéž co nachlazení, které se běžně projevuje příznaky, jako je rýma, škrábání v krku, kašel, zvýšená teplota a únava. K léčbě nachlazení stačí běžné prostředky zakoupené v lékárně nebo bylinky. Při normálním průběhu nachlazení tedy není nutné chodit k lékaři a v čekárně nakazit další lidi nebo naopak chytit něco dalšího od nich. O chřipce, která je vysoce nakažlivým virovým onemocněním, jsme obšírně psali v minulém, tedy říjnovém čísle tohoto časopisu. Zopakujme pouze to, že hlavními příznaky jsou horečka, bolesti hlavy, svalů, kloubů, suchý kašel, bolesti v krku a celková schvácenost a že účinnou ochranou je očkování. Ovšem způsobů, jak se bránit chřipce, je mnohem víc a měly by jít ruku v ruce se zmíněným očkováním. A právě rukama můžeme začít stručný přehled základních preventivních opatření.


Myjte si je

Ale správně! Většina lidí, podle údajů až 95 procent, si myje ruce špatně a ne tak často, jak je zapotřebí. Navíc mnozí mají pocit, že stačí opláchnutí jen tak halabala pod tekoucí vodou a ještě k tomu studenou. Přitom je vědecky prokázáno, že až 80 procent všech infekcí, nejen chřipky, se šíří špinavýma rukama. „Lidé považují za nejkontaminovanější záchodové prkénko, ale ve skutečnosti je mnohem špinavější počítačová myš a tu zase několikrát předčí klávesnice. A naprostou katastrofou co do bakteriologického výskytu bývají houbičky a hadříky na nádobí,“ upozorňuje hlavní hygienička nemocnice Ústeckého kraje Mgr. Dana Vaculíková. Totéž ale platí o všech běžně používaných předmětech – penězích, tlačítkách ve výtahu, madlech nákupních vozíků a tak dále. Bakterie a viry se na nich velmi úspěšně množí a čekají na naše ruce, díky nimž se dál šíří, pokud je z nich pořádně nesmyjeme.


Jak na to

Navlhčete si ruce, nejlépe pod teplou tekoucí vodou, a aplikujte na ně dostatečné množství mycího prostředku. Mimo proud vody třete nejprve dlaň o dlaň, očistěte hřbety rukou, pak prst po prstu a nezapomeňte na meziprstní prostory ani na nehty. Na závěr ruce opláchněte a osušte ručníkem na jedno použití obzvláště tam, kde jeden látkový ručník může sloužit více lidem.


Tip navíc

MUDr. Vilma Benešová, zakládající členka Národní pracovní skupiny pro hygienu rukou, upozorňuje, že jsou případy, kdy jenom mytí rukou nestačí: „Důležité je uvědomit si, že v krizových momentech, jako je návštěva zdravotnických zařízení ať už v roli pacienta nebo návštěvníka, je nutné si ruce dezinfikovat. Ideálně při příchodu do zdravotnického zařízení a při odchodu z něj.“ Hlavním důvodem takového patření je vysoká koncentrace nemocných lidí a zároveň přítomnost rezistentnějších, tedy odolnějších kmenů mikroorganismů.


Další hygienická opatření

I ta se točí z velké části okolo rukou. Mýt si je správně a často bychom měli po celý rok, ale v chřipkovém období, což je především na podzim a časně zjara, je obzvláště důležité nezapomínat na jejich očistu. Kromě vody a mýdla můžete používat také různé dezinfekční prostředky na ruce na alkoholové bázi, a to nejen při návštěvě zdravotnického zařízení. V lékárnách i drogeriích je značný výběr z nejrůznějších konzistencí a balení, včetně dezinfekčních ubrousků, které ocení především ti, kteří hodně cestují jakýmkoliv dopravním prostředkem a jsou denně ve styku s mnoha lidmi. Ovšem používání dezinfekčních prostředků neznamená, že si nemusíme mýt ruce klasicky vodou a mýdlem. Berme je spíše jako prostředky první pomoci v momentě, kdy nemáme k dispozici vodu a mýdlo, a jako vhodný doplněk hygienických opatření.


Zbavte se zlozvyků

Většina rodičů učí své děti, že při zívání si mají dát před ústa ruku, což je v pořádku. Jenomže totéž jim mnoho z nich vštěpuje také u kýchání a kašlání, a to je špatně. Ruce používáme v krajním případě, kdy nestihneme sáhnout po kapesníku, pak si je ihned musíme umýt nebo dezinfikovat. Neplatí to pouze v chřipkovém období, platí to vždycky při kašlání a kýchání, a to i při tom vyvolaném alergií. Rozhodně neprskáme a nechrchláme kolem sebe a těm bezohledným, kteří to dělají, se snažíme velkým obloukem vyhnout.


Ruce mějte v kapsách

Pochopitelně, že je to myšleno s nadsázkou, ale v období chřipek byste se jimi neměli dotýkat obličeje a mnout si oči, abyste snížili riziko přenosu viru z rukou, které přišly do kontaktu s kontaminovanými předměty. A také se neobjímejte a nelíbejte, tyto projevy náklonnosti počkají na pozdější dobu stejně jako podávání ruky při setkání. Pokud ji k vám někdo napřahuje, omluvte se a vysvětlete, proč si stisk rukou tentokrát odpustíte, většina lidí to pochopí. Rozhodně si navzájem nepůjčujte mobilní telefony, pijte pouze ze své sklenice, jezte pouze svým příborem, používejte pouze svůj ručník, zkrátka v době, kdy hrozí chřipka, se s nikým skoro o nic nedělte. Není to sobectví, ale nutná prevence. Co nejvíce také eliminujte návštěvy míst s vysokou koncentrací lidí a vyhýbejte se kontaktu s těmi, o nichž víte, že jsou nemocní – pokud jsou zodpovědní a ohleduplní, sami raději zůstanou v ústraní.


Podpořte se

Přesněji řečeno, podporujte, a to celoročně a nejen při chřipce či nachlazení, svoji odolnost vůči onemocněním. Jak? Správnou životosprávou. Není to nic složitého, jenom člověk nesmí být líný věnovat sám sobě trochu péče a nezanedbávat se a neodbývat se. Což platí i pro další členy rodiny. Zde je šest základních bodů, které byste měli dodržovat:
♦ Jezte pestrou stravu.
♦ Zvyšte přísun přirozených vitaminů z ovoce a zeleniny.
♦ Otužujte se! Je to nejjednodušší a nejlevnější způsob posílení organismu.
♦ Buďte přiměřeně fyzicky aktivní, například choďte na procházky a pobývejte na čerstvém vzduchu.
♦ Nepřetápějte místnosti a často větrejte.
♦ Dostatečně odpočívejte a spěte.


Text: Anežka Kollmannová, foto: Shutterstock a archiv redakce

Pomoc pro ty, které chřipka ohrožuje nejvíce

Závažný průběh chřipky a různé následné komplikace hrozí především lidem s oslabeným imunitním systémem. Dlouholeté výzkumy ověřily účinnost unikátní směsi proteolytických enzymů, která je obsažena v tradičním léku systémové enzymoterapie – léku Wobenzym. Působí proti zánětům a podporuje oslabenou imunitu, proto pomáhá osobám s oslabeným imunitním systémem. Jestliže jsme chřipku už dostali, Wobenzym tím, že působí proti zánětům a posiluje oslabenou imunitu, ji pomáhá rychleji zvládnout. Navíc pomáhá zabránit dalším komplikacím, které závažný průběh chřipky může vyvolat, jako jsou zánět vedlejších nosních dutin, zánět průdušek nebo zápal plic, u dětí se v souvislosti s chřipkou často vyskytuje zánět středního ucha.


Ohleduplnost

Dodržovat všechna výše uvedená, a jistě i mnohá další preventivní opatření je velice důležité, protože mohou výrazně zamezit šíření chřipky. Ovšem k nejzásadnějším patří ohleduplnost jak těch, kteří už měli smůlu a onemocněli, tak těch, kteří měli štěstí a virus se jim vyhnul. A proto omezte na minimum osobní kontakty, a když není zbytí, snažte se udržovat alespoň metrový odstup, a to zejména od lidí, o kterých tušíte, že jsou nemocní.


Jak dlouho žije

Čím chladnější, drsnější a vlhčí je povrch, tím déle na něm virus chřipky přežívá. Tvrdé a neporézní hladké povrchy, například plasty či kovy, mu poskytují až 48 hodin života. Na oblečení, papírových kapesnících nebo papíru se drží až 12 hodin, na rukou zhruba pět minut.


Až 95 procent lidí si myje ruce špatně a ne tak často, jak je zapotřebí!

Aby jste se vyhnuli nákaze, co nejvíce eliminujte návštěvy míst s vysokou koncentrací lidí a vyhýbejte se kontaktu s těmi, o nichž víte, že jsou nemocní – pokud jsou zodpovědní a ohleduplní, sami raději zůstanou v ústraní.

Používání dezinfekčních prostředků neznamená, že si nemusíme mýt ruce klasicky vodou a mýdlem. Berme je spíše jako prostředky první pomoci v momentě, kdy nemáme k dispozici vodu a mýdlo, a jako vhodný doplněk hygienických opatření.

Další informace najdete v říjnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět