Pečovat o pokožku se vyplatí

Kůže je největší orgán našeho těla a stejně jako všechny ostatní, i ty nejmenší, potřebuje živiny, hydrataci, regeneraci a především šetrné zacházení a důkladnou péči.

Nikdo nechce, abyste chodili po světě špinaví a neumytí, ale s osobní hygienou byste to neměli ani přehánět. To konkrétně znamená, že urputné drhnutí hrubou žínkou, kartáčem či jiným podobným předmětem dvakrát denně vaší pokožce nijak neprospěje. Používejte sprchové gely nebo oleje, které nejen čistí, ale také vyživují, regenerují, hydratují a nenarušují přirozené pH pokožky. Při koupeli myslete na to, že horká voda pokožku vysušuje a může způsobit i nepříjemné začervenání, přecitlivělost a svědění. I přísady do koupele by měly být přírodní, ať už mluvíme o solích, pěnách či olejích. Na mytí používejte bavlněné žínky nebo nebělené mořské houby lovené ručně a udržitelným způsobem. Mořské houby nejen šetrně zbavují pokožku nečistot a odumřelých buněk, ale také ji přirozeně zásobují minerály.


Hebká a pružnější

Jednou až dvakrát týdně si dopřejte peeling, který odstraní odumřelé buňky kůže a nečistoty. Nanáší se na vlhkou pokožku za pomoci jemné masáže malými krouživými pohyby. Díky tomu navíc dochází k pořádnému prokrvení a tím i k prevenci vzniku celulitidy nebo alespoň k jejímu zmírnění. Volte peelingy, v nichž jsou abrazivními složkami například mořská sůl, třtinový cukr či káva a jsou doplněny rostlinnými a esenciálními oleji, které zároveň o pokožku pečují, dodávají jí hebkost, pružnost a oddalují její stárnutí.


Olej si s vodou rozumí

Po sprše či koupeli použijte kvalitní tělové mléko, krém, máslo, balzám nebo olej. Másla a oleje by měly být v nejvyšší možné kvalitě – raw, lisované za studena apod., protože jen tak si zachovají všechny prospěšné látky. Vzhledem k tomu, že se jedná o bezvodé produkty, je důležité je nanášet na vlhkou pokožku hned po sprše. Pokud je nechcete aplikovat bezprostředně poté, co vystoupíte ze sprchy, navlhčete si při jejich nanášení alespoň ruce. Díky spojení s vodou se oleje mnohem snáze vstřebávají a mohou se i lépe rozvinout jejich úžasné vlastnosti.


A co ruce a nohy?

Právě na ně velmi často zapomínáme! Mytí rukou několikrát za den je samozřejmostí, a proto mýdla vybírejte jen ta, která mají jemné složky a neobsahují sulfáty a další nebezpečné chemikálie. Krémy by měly mít hydratační, zvláčňující a regenerační schopnosti a rozhodně nic nezkazíte, pokud budou disponovat, alespoň v létě, SPF ochranou. Nevynechávejte ani noční výživu a jednou za čas svým končetinám poskytněte i zábal. Nohám dopřávejte pravidelnou lázeň s přídavkem solí nebo koupelových olejů. I nohy byste měli pravidelně ošetřovat krémy a zbavovat je jemnou pemzou zrohovatělé kůže. Po koupeli je důkladně osušte i mezi prsty, abyste zamezili tvorbě bakterií.


Péče při odstraňování chloupků

Ať už se zbavujete chloupků epilací či depilací, pro kůži je to výrazný zásah, proto ji musíte náležitě ošetřit. Rozhodně zapomeňte na holení pouze pod vodou nebo na sucho! Vždy používejte speciální gely, oleje, krémy či pěny na holení. Po epilaci či depilaci ošetřete pokožku hydratačními a zklidňujícími přípravky s výtažkem aloe vera, heřmánku či levandule, výborný je také panthenol. Jestliže se přikláníte k odstranění chloupků pomocí vosku nebo cukrové pasty, volte ty, které obsahují zklidňující složky. Pokud dáváte přednost holení, tak používejte vždy ostré žiletky. Vyhněte se jednorázovým holítkům, která by se neměla používat více než čtyřikrát, a navíc se jedná o další zbytečný plast ve vaší koupelně. Podpaží zbavené chloupků si zaslouží nejen jednorázovou péči po jejich odstranění, ale také používání šetrných deodorantů bez obsahu hliníkových solí, které jemnou pokožku nebudou dráždit.


Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock a archiv firem

Pro péči o pokožku hledejte ve složení přípravků tyto jedinečné ingredience:

♦ Olivový, kokosový, slunečnicový, mandlový, arganový, jojobový, hroznový, kávový, meruňkový olej jsou doslova nabité antioxidanty. Pokožku chrání, regenerují, zjemňují, vyživují a zabraňují jejímu stárnutí. Olivový olej navíc obsahuje skvalen, který je blízký kožnímu mazu a pomáhá pokožce udržovat přirozenou bariéru, hydrataci a zvláčňuje ji.
♦ Bambucké máslo má vysoký podíl nenasycených mastných kyselin, které se snadno vstřebávají. Navíc pokožce dodává vitaminy D a F a antioxidanty v podobě vitaminů A a E.
♦ Vitamin E chrání buňky před oxidačním stresem a účinky volných radikálů, pomáhá zpomalovat stárnutí.
♦ Síra upravuje tvorbu kožního mazu a pomáhá organismu vzdorovat bakteriím, chrání před toxiny, negativními vlivy záření a znečištění, čímž zpomaluje proces stárnutí. Podporuje tvorbu kolagenu a kreatinu. Pozitivním způsobem ovlivňuje pokožku postiženou lupénkou a ekzémy.
♦ Geraniový, levandulový, růžový či vanilkový esenciální olej mají zklidňující, vyživující a hojivé účinky.

Zeptali jsme se za vás
Jaké jsou vaše tipy pro zdravou a krásnou pokožku?

Důležité je pokožce dodávat hlavně antioxidanty. Ty působí proti volným radikálům, které doslova pohlcují. Mezi nejdůležitější patří vitaminy A, C a E. Nepostradatelný je i betakaroten a již zmíněný vitamin A, který také oddaluje stárnutí pokožky a chrání pleť před UV zářením. Dalšími silnými antioxidanty jsou koenzym Q10, flavonoidy, fenoly a karotenoidy. Z minerálů bychom měli dbát na přísun zinku a selenu. Do koupele doporučuji přidávat Epsomskou sůl, která pomůže od otoků, těžkých nohou a doplní hořčík.
Barbora Blahůšková, kosmetička ze Studia OliOla organic beauty


Další informace najdete v srpnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět