Vaří a peče celá rodina

Alice Bendová má výhodu, že byla obdařena hned několika talenty, takže ji dnes televizní a filmoví diváci znají jako úspěšnou herečku, ale prosadila se také v modelingu a osvědčila se jako moderátorka nejrůznějších akcí. Zatím asi nejméně známá je jako výtvarnice, ale zato všichni o ní vědí, jak bojuje za práva zvířat.


Jste narozena ve znamení Štíra a ti mají výjimečně vyvinutou intuici a cit pro mezilidské vztahy. Jak se to u vás projevuje? Rozčilují vás například nespravedlnosti?

Dokážu se úplně rozběsnit, když se někomu děje příkoří, a je jedno, jestli někomu známému nebo úplně cizímu člověku. A to, jak jsem schopná bojovat za vlastní děti, raději ani nebudu popisovat. Jsem poměrně horká hlava, ale pak se zase dokážu docela rychle zklidnit.


Nespravedlností, a ne malou, je i to, že někteří pejsci, ale samozřejmě i kočičky končí v útulcích. Vy jste se hned tří takových odložených tvorů ujala. Proč jste se rozhodla pro pejsky z útulku?

Celá naše rodina má pejsky z útulku. Nevidím důvod, proč bych měla kupovat pejska s rodokmenem, který se i tak, předpokládám, bude mít dobře, když můžu zachránit nějakého opuštěného a týraného. Bojuji proti množírnám, podporuji útulky a mám velkou radost, když se i moji známí nechají přesvědčit a psa z útulku si vezmou. A když mi pak volají, že udělali to nejlepší, co mohli, tak z toho mám obrovskou radost.


A představíte nám své čtyřnohé přátele?

Máme slečnu Bigi, což je bruselský grifonek, Majka je z umísťovací výstavy útulku a pak je s námi ještě pejsek Fido z Trojského útulku. Snad ani nemusím nijak zvlášť popisovat, jak je milujeme, že? A že můžou všechno a že postele i sedačka jsou jejich a že všude máme chlupy… Ale ta láska a vděk za to stojí! Samozřejmě myslím náš vděk za to, že je máme.


Předpokládám ale, že vašimi největšími láskami jsou ty dvounohé, dcera Alice a syn Vašek. Jste přísná maminka?

O tom není pochyb, že jsou to moje největší lásky. Prý je rozmazluji a nejsem úplně důsledná. (smích) No, musím přiznat, že je to trochu pravda. Já totiž naprosto nesnáším nepohodu a příkazy. Naopak miluji smích a strašně ráda dávám všem okolo prostor k žití a k vyjádření vlastního názoru.


Netajíte se tím, že máte ráda jídlo. Na čem si s rodinou nejvíc pochutnáte?

Máte pravdu, moc ráda jím a celá rodina miluje vaření a pečení. Navíc už vaří i Vašík a mám radost, když vidím, že se učí, že ho to baví a že umí udělat zdravou večeři pro celou rodinu. No a Alička je zase servírka, moc ochotná a šikovná. Jinak jíme hodně zeleniny a ovoce a maso z farem. Pochutnáme si i na asijské kuchyni. Ráda dělám tiramisu a peču roládu s minimem cukru bez mouky, jen z ořechů, na kterou jsem získala recept od Mahuleny Bočanové. Přítel zase připravuje úžasné ryby a všichni rádi grilujeme. Já osobně mám ale asi nejraději thajské kari s krevetami a jasmínovou rýží a děti tvarohovo-bramborové knedlíčky s domácími jahodami a borůvkami.


Využíváte i suroviny z vaší zahrádky?

Samozřejmě, naše zahrada je doslova taková všehochuť. Nejvíc pěstujeme brambory – letos jich máme zasazených 150, bylinky, které dávám do všeho, od pomazánek přes pečená masa až po ryby, které děti sice nejedí, ale my s přítelem je máme moc rádi a jíme je často. Ze zahrádky máme také úžasné třešně, angrešt, moruše a třeba jahody, ze kterých Vašík vyrábí výborné marmelády. Alička zase dělá vynikající cukety s parmazánem zapékané v troubě. Zkrátka všechno, co vypěstujeme, také zužitkujeme.


Vždycky jste měla a stále máte úžasnou postavu, kterou vám asi nejedna žena závidí. Ale musíte i vy řešit problém většiny čtyřicátnic, že udržovat kila v normě je stále náročnější?

No to si pište, že to musím řešit, zvlášť, když tak miluju jídlo. Jsem schopná přibrat třeba pět kilo za pouhé dva měsíce – pak to jde hodně špatně a pracně dolů. No a tuhle zimu se mi povedl opravdu mistrovský kousek. (smích) Dostala jsem se na váhu, které jsem sama nechtěla věřit. Dost hnusné číslo. A tak jsem nasadila Nupo dietu a za sedm týdnů jsem zhubla sedm kilogramů. Výhoda je, že při této dietě nemáte hlad, protože je složená ze šesti dietních náhrad jídla denně a k tomu můžete normálně jíst zeleninu nebo třeba houby. Takže pro mě je to jasná volba, když potřebuji nějaké to kilo shodit a přitom se netrápit hlady!


Vy se ale nevyhýbáte ani pohybu, naopak k němu máte blízký vztah. Které sporty máte nejraději, a které vám naopak k srdci nepřirostly?

Miluji běh, běhám venku i doma na pásu. Pak ráda jezdím na snowboardu, plavu, hraji badminton, baví mě brusle a všechny sporty s dětmi. Rozhodně nechodím do posilovny, protože mě to nebaví. Nemůžu dělat něco, co nemám ráda. Ale něco vám prozradím. Víte, co z duše nesnáším? Běhání do příkrého kopce, fuj!


Tak to chápu. Musíte zvládat péči o tři pejsky, dvě děti, partnera, zahradu a k tomu nemálo práce… Nejde vám z toho někdy hlava kolem? Jinak řečeno, jak si nejlépe odpočinete?

To víte, že mi jde někdy hlava kolem, ale přiznám se, že spíš z povinností typu škola. (smích) Jinak když je školní rok a dětí mají gymnastiku a florbal, a to tréninky skoro každý den, je to opravdu náročné. A protože miluji olejové, relaxační a hlavně thajské masáže, tak si je občas moc ráda dopřeji a odpočinu si při nich.


Máte krásné nejen vlasy, ale i pleť. Zajdete si kromě masáží i na kosmetiku?

Tak to ne, v tom nejsem vůbec důsledná a na žádná kosmetická ošetření nechodím. Miluji studenou vodu, led, bambucké máslo, přírodní oleje, ale nic jiného pleti nedopřávám.


Mimochodem, máte i výtvarný talent, však jste také vystudovala uměleckou školu. Máte možnost a příležitost tyto znalosti a schopnosti využívat?

Celkem ráda se realizuji při zařizování nějaké nemovitosti, naposledy na Tenerife. Tady se dají na ulici najít krásné kusy nábytku. Teď jsme tady našli například úžasnou komodu a stůl a ještě hledám nějaké tyrkysové doplňky. Mám ráda kombinaci veteše a nových věcí. Zvlášť tady u oceánu se ty barvy kombinují jinak a tak nějak lépe.


Váš kladný vztah k módě je známý a na první pohled patrný. V jakém oblečení se cítíte nejlépe?

Úplně si nejsem jistá, že bych rozuměla módě, dokážu někdy splácat dohromady nemožné. Ani jsem nikdy neplatila za módní ikonu. Víte, já opravdu nerada nakupuji. Odhodlám se tak dvakrát do roka, a to se ještě snažím, aby se to nemuselo zkoušet. Ale úplně nejraději mám třeba tenisky, džíny, lněnou halenku nebo šaty a žabky. Jasně že si ráda vezmu i podpatky, ale to už musí být nějaká zajímavá příležitost.


Co vás v nejbližší době čeká, ať už pracovně či v soukromí a na co se opravdu hodně těšíte?

Do konce roku mě čeká natáčení nového seriálu a také premiéra filmu Špindl II. Nejvíc se ale vždycky těším na jakékoliv prázdniny s dětmi a přítelem. Na to, že odjedeme do tepla a budeme cestovat.


Text: Kateřina Grimmová, foto: Petra IbrahimováDalší informace najdete v říjnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět