Pylová sezona začíná. Alergici, mějte se na pozoru!

Roušky, které nosíme kvůli covidu, alergikům pomáhají, ale problém neřeší. Navíc jsou některé příznaky alergie zaměnitelné s běžným respiračním onemocněním nebo dokonce infekcí koronavirem.

Různými alergiemi trpí 2,5 milionu Čechů. U někoho jsou jejich projevy tak silné, že se neobejde bez léků předepsaných alergologem, řada z nás si ale od mírnějších obtíží pomáhá volně prodejnými preparáty. Ale jsou i jiné cesty, jak se s pylovými alergiemi vypořádat a práškům se vyhnout nebo je alespoň omezit.


Rozeznáte je?

Občas je obtížné rozlišit nachlazení od takzvané senné rýmy, která je hlavním projevem pylové alergie. Běžné nachlazení by ale mělo do týdne odeznít. Pokud potíže přetrvávají déle než týden a je právě pylová sezona, je velmi pravděpodobné, že se jedná o alergii. Ale poznáte ji i podle nejčastějších příznaků:

• Podráždění očí: „Naše oči při ní reagují především na alergeny, jako je například pyl, plíseň, srst zvířat nebo roztoči. V momentě, kdy se alergeny dostanou do očí, způsobí podráždění oční spojivky, která se zanítí. Oči začnou svědit, pálit nebo otékat,“ popisuje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno.
• Kašel: Vzniká jako obranný reflex při podráždění různého původu, včetně pylové alergie. Pokud je úporný, je vhodné se obrátit na lékaře, který vám doporučí, co a jak můžete užívat. Navíc může zjistit, zda se nejedná o koronavirovou nebo jinou respirační infekci, případně jejich kombinaci s alergií.
• Rýma: I ucpaný nos nebo naopak nos, z něhož neustále teče, může být příznakem alergie, ale také poukazovat na virovou infekci – proto i při přetrvávající rýmě opět navštivte lékaře a nechte si doporučit vhodný přípravek s ohledem na akutní potíže i individuální zdravotní stav.
CO SI PAMATOVAT: Každý z projevů alergie má negativní vliv na kvalitu života, navíc většinou dochází k jejich kombinaci. Kupříkladu u sezonní alergické rýmy trápí až 70 % pacientů současně oční i nosní obtíže. Obvyklá je také únava, bolesti hlavy nebo nespavost.

Štěstí přeje připraveným

Pokud máte potvrzenou alergii a víte, na které pyly, je dobré se ještě před začátkem sezony zásobit potřebnými léky a sledovat, které pyly jsou dominantní ve vzduchu a které můžete očekávat v nejbližší době. Léky je vhodné začít brát s krátkým předstihem, ještě před vypuknutím obtíží. Avšak pokud máte jen podezření na alergii, je nejlepší se poradit s lékařem. „Alergii je vždy třeba konzultovat s odborníkem a nechat se alergologicky vyšetřit. Lékař pak nejlépe posoudí, zda a jak potíže léčit. Nebezpečím mohou být nadužívané nosní uvolňující kapky, které mohou postupně poškodit nosní sliznici,“ upozorňuje Prof. MUDr. Petr Pohunek, CSc., z FN Motol.


Umíte se bránit?

Typická sezona travních pylů začíná v květnu a končí až v pozdějším létě, překrývá se s ní sezona alergenních bylin a plevelů. Alergikům se nejčastěji doporučuje vyhnout se pobytu v přírodě, a to především v rizikovém období. Pomoci může i rouška nebo respirátor, ale jen do jisté míry. Prvními sezonními alergeny bývají pyly jarních stromů, hlavně olše a lísky. K hlavním alergenům patří také břízy, jejichž pylová sezona začíná v únoru a končí v říjnu. Velké problémy může působit i řepka. Důležité je si také pamatovat, že čím více se alergik „svým“ alergenům vystavuje, tím víc se obtíže komplikují a mohou přerůstat například do průduškového astmatu. Předrážděná sliznice také hůře vzdoruje náporu virů, proto jsou alergici náchylnější k onemocněním a infekcím dýchacího systému. Co ještě můžete udělat?

1. Minimalizovat kontakt s alergenem i doma. Pyl se tam usazuje společně s prachem, a pokud se chcete alergické reakci vyhnout, vaším společníkem by se měl stát navlhčený hadřík a kvalitní vysavač s HEPA filtrem. Vybírejte modely s certifikací Service Allergie Suisse, což je nejuznávanější instituce testující vysavače v evropských podmínkách. HEPA filtr vyžadujte také při výběru čističky vzduchu, která vás zbaví nejdrobnějších polétavých alergenů v místnosti, především pylových zrnek. Existují dokonce pokročilé skleněné HEPA filtry, jejichž struktura je schopná zachytit částečky od 0,1 mikrometru, tedy i plyny, kouř a pachy.
2. Dbejte na výměnu a praní ložního prádla mnohem častěji, a to jednou za 7–10 dní. To je důležité nejen kvůli roztočům přítomným v domácnosti celoročně, ale také právě kvůli pylovým částečkám, které na veškerém textilu, tedy i tom ložním, ulpívají. Prát by se mělo při teplotě 60 °C. Při této teplotě hynou roztoči a rovněž dochází k dostatečnému vymytí prachových částeček včetně pylových zrn mezi vlákny tkaniny.
3. Investujte do větrací jednotky. Drobné částečky pylu totiž proniknou do obydlí při jakémkoliv otevření oken. Vyměňovat vydýchaný vzduch a odvádět výpary vzniklé přípravou pokrmů je ale nutné. Řešením může být větrací jednotka, která vydýchaný vzduch s oxidem uhličitým odvádí a přivádí vzduch čerstvý, ovšem zbavený všech částic, ať už jde o prach, zplodiny či zmiňovaný pyl. „Pořízení lokální větrací jednotky je dobrou volbou nejen v domácnosti alergiků,“ uvádí produktový specialista společnosti KORADO Martin Preclík a dodává: „Velkou výhodou jsou pylové a prachové filtry. Ty zvládnou eliminovat množství částic, které by se do domu dostaly běžným větráním.“
4. Dodržujte i pitný režim a oplachujte sliznice, ideální je inhalace minerálních vod a používání nosní sprchy. Obtíže lze zmírnit pravidelnými inhalacemi, které napomáhají zmírňovat projevy alergie, ale i astmatu či zánětů dýchacích cest. Účinky nastupují okamžitě, zvlhčená sliznice totiž dokáže lépe odstraňovat usazené alergeny.
5. Pokud „váš“ alergen zrovna neřádí, podpořte přirozenou imunitu pohybem na čerstvém vzduchu. Zařadit také můžete bylinky, jako je ostropestřec mariánský nebo měsíček, které povzbuzují přirozenou detoxikační schopnost organismu.


Text: Beata Gáliková, foto: Shutterstock a archiv redakce

Co byste měli určitě vědět

Pylové alergie se netestují přes léto z důvodu vysoké koncentrace alergenů ve vzduchu. Další stimulace imunitního systému alergotesty by mohla způsobit nepřiměřenou reakci. Testování se provádí během podzimu a zimy. V pylové sezoně můžete sledovat průběh obtíží v závislosti na pylovém zpravodajství pomocí aplikace pyly.cz. Součástí aplikace je i aktualizované pylové zpravodajství, které pomáhá identifikovat případné pylové alergeny.


Pomáhá i zelený čaj

O tom, že je zelený čaj zdravý, nikdo nepochybuje. Málokdo ale ví, že mnoho jeho pozitivních zdravotních účinků se přisuzuje tomu, že je doslova nabitý fytonutrientem zvaným epigalokatechin galát, který blokuje histamin a imunoglobulin E. To jsou látky vyráběné naším tělem, které jsou zodpovědné za nepříjemné projevy alergií. Že vám zelený čaj nechutná? Zkuste práškový zvaný matcha, který se dá přidat třeba do ovocného smoothie nebo ovesné kaše.


Zeptali jsme se za vás
Jaké léky si mohu koupit v lékárně bez lékařského předpisu, pokud trpím alergickou rýmou?

Pokud víte, že se opravdu jedná o alergickou rýmu, pak si můžete v lékárně koupit oční kapky a nosní spreje, které jsou určeny k léčbě vámi popisovaných příznaků. Tuto léčbu můžete doplnit i perorálně podávanými antihistaminiky, která si též můžete v malých baleních koupit v lékárně. Volně prodejné jsou i nosní kortikosteroidy, které jsou určeny pro dospělé. Jelikož jejich účinek nemusí nastat ihned po jejich aplikaci (obvykle to bývá po 3–4 dnech trvalého používání), doporučuje se jejich nasazení několik dnů před očekávaným začátkem pylové sezony, aby se předešlo rozvoji příznaků alergické rýmy. Existují i bariérové masti, které se nanášejí na okolí nosních dírek a pod obočí a fungují jako filtr alergenů, které se tak nedostanou na sliznice. S úspěchem lze použít i mořské vody v nosních sprejích, které na nosní sliznici vytvářejí ochranný film.
Odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, BENU Lékárna Mladá Boleslav


Další informace najdete v květnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět