OBJEDNEJTE SI PŘEDPLATNÉ časopisu Zdraví
Sháníte aktuální nebo i starší číslo časopisu Zdraví? Nabízíme možnost zakoupení v našem internetovém obchodě.

Časopis Zdraví si také můžete zakoupit v elektronické podobě.

Tématické a odborné publikace pro vaše hobby


 
Pořiďte si akční jarní předplatné!

Obdržíte 12 vydání časopisu + roční elektronické předplatné s přístupem do archivu (od roku 2010) za cenu 399 Kč

Pokud máte zájem, předplatné můžete objednat kliknutím na tlačítko “OBJEDNAT”, to znamená zde, případně prostřednictvím emailu predplatne@provolnycas.cz nebo telefonicky na 800 444 445. Uveďte kód JARO. Poštovné a balné je v ceně.

Tato akce je časově omezená do 31. 5. 2021. Předplatné bude zajišťěno od nejbližšího možného čísla. Údaje pro přístup do el. archivu časopisu budou zaslány na e-mail uvedený v objednávce do dvou týdnů od připsání platby. Můžete si stáhnout dárkový certifikát..

 
Jak zmírnit příznaky covid-19? A čeho se při léčbě vyvarovat?

Poradíme vám, jak zvládnout mírný průběh covid-19 v domácích podmínkách, co na něj nezabírá nebo kdy už je nutné vyhledat lékařskou péči. Navíc přidáme odpovědi na několik dalších klíčových otázek.

Stále zůstává pozitivní zprávou, že valná většina lidí, kteří covidem-19 onemocní, má poměrně mírný průběh nemoci a není třeba je hospitalizovat. V takovém případě intenzivní příznaky choroby trvají zpravidla 4–5 dní. Vzhledem k tomu, že na covid-19 zatím neexistuje žádný lék, domácí léčba se, stejně jako u chřipky a dalších virových onemocnění, zaměřuje na mírnění symptomů. Jejím absolutním základem je však vydatný odpočinek, dostatečný pitný režim, který se postará o odvádění toxinů z těla, jež zde vznikají v důsledku boje imunitního systému s nákazou, a také podávání tišících léků.
Více

 
CO BYSTE MĚLI VĚDĚT O OCHRANĚ PŘED KORONAVIREM

Jak si vybrat roušku a respirátor?

1. Ochranný prostředek vyberte podle účelu a místa, kde jej budete nosit - a to dle koncentrace a druhu škodlivých látek.

2. Zvolte typ roušky, popřípadě respirátoru - u roušek máte na výběr mezi jednorázovými a látkovými, typ respirátoru vyberte dle jeho úrovně ochrany.

3. Rozhodnout se můžete i dle životnosti produktu - postačí vám respirátory a klasické roušky vždy na jedno použití, nebo chcete raději látkovou ústenku, kterou můžete po důkladné péči nosit opakovaně?

4. Ochrannou pomůcku vyberte tak, aby vám dobře padla - neměla by nikde odstávat ani škrtit. Každý typ se většinou vyrábí v několika provedeních velikosti.

Více

 
Home office v pohodě!

Pro jednoho splněný sen, pro druhého noční můra. Ať tak či tak, práce z domova má svá specifika a pravidla, jejichž dodržování pomáhá k lepší výkonnosti, ale také duševní vyrovnanosti. V žádném případě neplatí, jak se vyjadřují někteří činitelé či zaměstnavatelé, že se jedná o dobře placenou dovolenou. Z domova musíme podávat stejný výkon jako na pracovišti. Ostatně na odevzdané práci to každý šéf jasně vidí. Samozřejmě, že home office má nejen nesporné výhody, ale bohužel i negativa. Ta lze ale minimalizovat, tak aby vás práce bavila, byli jste výkonní a v psychické i fyzické pohodě. Vzhledem k tomu, že v profesích, které to umožňují, bude home office trendem bez ohledu na pandemii, je dobré si pravidla práce z domova osvojit.
Více

 
Hraje, čte a sází stromy

Slunečná patří k nejsledovanějším televizním seriálům. Jednou z jeho nejvýraznějších tváří je Barbora Jánová. Ovšem zdaleka to není její první herecká příležitost, i když tato jí doposud přinesla zřejmě největší popularitu.
Více

 
I inkontinence má řešení

Nepříjemný problém, který se většinou objeví až s přibývajícím věkem – to je močová inkontinence. Potrápit může jak ženy, tak muže. Zatímco muži jsou v riziku mimo jiné po operacích na prostatě nebo při jejím zbytnění, u žen hraje roli i počet porodů. Na vině může být také obezita nebo neurologické nemoci.

Ženy tu radu dostávají už ve středním věku u gynekologa – cvičte a posilujte pánevní dno, je to dobrý způsob prevence jeho ochabnutí. Cvičení velmi pomáhá, ale časem mohou přijít i další zdravotní obtíže a inkontinence se i tak dostaví. Lékaři rozlišují dva typy – urgentní a stresovou. U mužů je častějším typem inkontinence urgentní. Jak už z názvu vyplývá, charakterizuje ji náhlý a neodkladný pocit nucení na močení, přičemž pacient často ani nestihne doběhnout na toaletu. Stát za tím může také onemocnění nervové soustavy, například demence, Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza nebo stav po cévní mozkové příhodě. Stejně tak se urgentní inkontinence může objevit i při diabetu, onemocnění prostaty nebo například po močové infekci. Urgentní inkontinence se obvykle léčí pomocí medikamentů. Jejich vlivem dojde ke zvětšení kapacity močového měchýře a zároveň ke snížení závažnosti nucení na močení. Pacient tak získá více času a na toaletu to takříkajíc stihne.
Více

 
Kdo by nechtěl bydlet zdravě?

Odpověď je jasná: Přece nikdo! Každý z nás chce bydlet zdravě, krásně, pohodlně a samozřejmě také levně. Jde to ale vůbec všechno dohromady? Další otázka, na kterou si hned umíme odpovědět. Samozřejmě, že jde. Zdravé, krásné a pohodlné bydlení nemusí mít přece nic společného s penězi.

Začněme tím nejjednodušším. Nebo možná naopak tím nejtěžším. To asi záleží na každém z nás. Základem zdravého bydlení je totiž psychická pohoda. Tedy to, jestli se domů těšíte, cítíte-li se tam dobře a bezpečně. Jak už to tak bývá, všechno souvisí se vším a prostředí, ve kterém se takto krásně budeme cítit, si musíme nejprve vybudovat. A tak se vraťme na úplný začátek a řekněme si, jak si takové zdravé bydlení, do něhož se vždycky budeme rádi vracet, zařídit.
Více

 
Krása a péče zrozená z rostlin

Pojďme se společně projít jedinečnou rostlinnou říší a poodhalit schopnosti bylin, stromů a květin pozitivně působících na zdraví, kondici a vzhled pokožky.

Výtažky z léčivých bylin, stromů a květin mají tolik prospěšných účinků, že by byl hřích nedopřát je naší pokožce. Možná se budete divit, které zajímavé rostliny se využívají v kosmetických přípravcích a jaké schopnosti mají!
Více

 
Zdravé mlsání nejen pro batolata

Děti si na sladké velmi rychle zvyknou a dožadují se ho. A to prakticky neustále, někdy i několikrát denně. Občas tak může být velmi náročné je nevyslyšet. Mnohem jednodušší proto je děti na sladkosti hned odmalička neučit a připravovat jim mnohem zdravější, ale chuťově i vzhledově zajímavé varianty.

Děti jsou v podstatě na sladkou chuť zvyklé od narození, vždyť mateřské i umělé mléko chutnají sladce. A jakmile později dostanou možnost ochutnat klasické sladkosti, obvykle si je velmi rychle oblíbí a často je pak vyžadují. A rodiče musí malému konzumentovi vysvětlovat, že tolik sladkostí mu může i uškodit. Je proto třeba hned od začátku významně regulovat jejich množství anebo ještě lépe jejich podání dítěti oddálit na později. Sladkosti, jako jsou sušenky, oplatky nebo třeba čokoláda, by se měly v omezené míře podávat až dětem starším tří let. A to hned z několika důvodů. Nejenže jsou přeslazené, hodně tučné, ale také v řadě případů obsahují umělá barviva i konzervanty. A tyto látky dětskému organismu rozhodně nesvědčí. Právě v této souvislosti se často hovoří o tom, že nadmíra cukru spolu s umělými barvivy vede k hyperaktivitě dětí. Navíc sladkosti a cukr všeobecně škodí dětským zoubkům a jeho nadměrný příjem může časem vést i k dětské obezitě.
Více

 
Proč je vhodné cvičit v těhotenství

Pohyb je důležitý v každém věku. Pravidelné cvičení má totiž pro tělo i mysl celou řadu výhod. A platí to také v těhotenství. Pokud to jen trochu jde, zbytečně se tedy pohybu nevyhýbejte ani v období, když jste těhotná. Dodržujte však několik zásad a také volte cviky, které vám uleví. Třeba od bolestí zad nebo nohou.

Prvotní radost z pozitivního těhotenského testu již máte jistě za sebou a nyní nastává několik měsíců čekání, než miminko přijde na svět. Rozhodně je ale, pokud vám to zdravotní stav dovolí, nemusíte celé prolenošit. Cvičení je totiž i v těhotenství velmi prospěšné. Pokud jste sportovala již před otěhotněním, nepřestávejte a cvičte i nadále, nejlépe samozřejmě pravidelně. Pohyb má jednoznačně příznivý vliv na udržení i vylepšení fyzické kondice, zlepšuje činnost srdce i kapacitu plic, snižuje krevní tlak, zpevňuje tělo a samozřejmě dodává také dobrou náladu. „Cvičení v těhotenství je pro budoucí maminky prospěšné i z dalších důvodů. Například pomáhá těhotným ženám cítit se lépe, zmírňovat komplikace, které mohou během těhotenství nastat, jako je třeba vznik křečových žil, otoky, rychlý nárůst hmotnosti, gestační diabetes, vysoký krevní tlak, zácpa nebo bolesti nohou, zad či kyčlí,“ připomíná cvičitelka těhotných Dagmar Vlčková. Podle ní má cvičení v těhotenství zároveň velmi příznivý vliv také na následné období po porodu. „Pravidelné cvičení i během těhotenství pomáhá ženě se po porodu vrátit rychleji zpět na původní váhu, zlepšuje poporodní regeneraci, napomáhá předejít nebo omezit vzniku břišní diastázy, což je rozestup břišních svalů, jež se po porodu u některých žen objevuje, a také inkontinenci neboli samovolnému úniku moči. Ta zase může souviset s ochabnutím pánevních svalů,“ dodává Dagmar Vlčková.
Více

 
Zakuklené léčivé účinky

Kuklík je malebná víska na Vysočině s nádhernou okolní přírodou a celou řadou památek, včetně dvou chráněných lip. A bylo by s podivem, kdyby v Kuklíku nerostl ani jeden kuklík, hlavně ten městský.

Lidově se kuklíku městskému říká také benedikt, brantovník nebo zaječí oko. V každém případě se jedná o vytrvalou bylinu z čeledi růžovitých vysokou od 30 centimetrů až do jednoho metru, která roste na okrajích lesů, v křovinách, na náspech, mezích, v parcích, ale i v zahradách nebo na starších zídkách. Kuklík zkrátka vyrůstá všude tam, kde je aspoň nepatrné množství hlíny, takže ho najdeme i mezi městskou dlažbou, a někteří lidé ho proto považují za neužitečný plevel, což je hluboký omyl. Vyskytuje se v celé Evropě vyjma Islandu, části Skandinávie a nížin severního Ruska. Setkat se s ním můžeme i v dalších částech světa, třeba v Severní Americe i v Austrálii. Od května do září na sebe upozorňuje sytě žlutými kvítky – na rozdíl od kuklíku potočního, který je méně hojný a objevuje se na vlhkých místech podél potoků nebo na rašelinných loukách a má převislé načervenalé květy s lehkým žlutým nebo hnědým nádechem. I on má léčivé účinky, podobné jako kuklík městský, ale o něco slabší.
Více

 
Co byste měli vědět o koronaviru

Jak se chovat, abyste se nenakazili, co dělat v případě nákazy, rady pro domácí karanténu a další užitečné informace, které můžete potřebovat!

Koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19, se poprvé objevil v Číně koncem minulého roku. Jde o nový kmen viru, který dosud u lidí nebyl identifikován. Je součástí skupiny virů, do které patří i viry jako SARS a MERS. Původcem nákazy byla pravděpodobně zvířata na trhu v čínském městě Wu-chan. Není však zatím stoprocentně potvrzeno, z kterého zvířete pochází nákaza.
Více 
Praktičtí lékaři doporučují raději větrat

Kvůli koronaviru není třeba dělat z domu hned nemocnici

Jedním z opatření boje proti koronaviru je i dodržování správné hygieny a postupu při dezinfekci. Pokud ale nesdílíte domácnost s nakaženým člověkem, není podle lékařů nutné snažit se ve svých domovech o nemocniční čistotu. Spíše je vhodné si znovu osvěžit rozšířené hygienické návyky a pozornost věnovat například mytí obličeje nebo čištění ústní dutiny kloktáním. I tyto postupy probírali praktičtí lékaři na jednom ze vzdělávacích webinářů, které pro praktické lékaře pořádá Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP.
Více

 
Aplikace, která průběžně monitoruje příznaky nemoci, pomáhá odhalit riziko onemocnění COVID-19 a odlehčí přetíženým linkám

Platforma Zdravel představila inteligentní aplikaci Koronappka, která umožňuje pravidelně monitorovat a vyhodnocovat míru rizika onemocnění COVID-19 indikativním testem.
Více

 
Koronavirus: i ochrana očí může zpomalit šíření nákazy

Kvůli koronavirové pandemii se celé Česko zahalilo do roušek. Na ochranu očí se ale často zapomíná. Experti tvrdí, že ochrana očí, stejně jako rukou a úst, může zpomalit šíření nákazy.
Více

 
Zachovejte si dobrou náladu a posilte svou imunitu

Jaro pomalu přichází, mění se počasí a s ním i naše nálady a stres v práci i kvůli nemoci Covid-19 neustupuje. Jak efektivně posílit svou imunitu a zároveň si zachovat klidnou mysl a dobrou náladu? „Náš životní styl má velký vliv na naši psychiku. Jdou ruku v ruce,“ prozrazuje Ing. Bohumil Hlavatý, ředitel České a Slovenské asociace pro speciální potraviny.

Současné stresující podmínky a časté změny počasí dávají naší psychice i organismu zabrat. Zdravý životní styl má přitom s naší psychikou přímou spojitost. Udělejte několik kroků vstříc dobré náladě a silnému imunitnímu systému. Péče o náš imunitní systém a psychiku musí být kontinuální a je dobré se na ni soustředit každý den. Z dlouhodobého hlediska pak přináší kýžené plody.
Více

 
Jak můžete chránit sebe, své zaměstnance či kolegy?

Koronavirus a Česko v karanténě je nejskloňovanější mediální téma posledních dnů. Podle přijatých opatření by se lidé měli pohybovat venku pouze pokud jdou do zaměstnání, k lékaři či do obchodu, nikde bezdůvodně nezdržovat a po práci zamířit rovnou do svých domovů. Co tedy můžete udělat proto, abyste pro své zaměstnance vytvořili co nejbezpečnější pracovní prostředí? Zakladatelka Loono MUDr. Kateřina Vacková ve spolupráci s MUDr. Martinou Čermákovou a dalšími odborníky pro vás sestavili patnáct doporučení, jak můžete své zaměstnance i sebe před nákazou chránit.
Více

 
Plicní lékaři žádají o právo poslat pacienty na vyšetření na koronavirus. Lidé s dýchacími potížemi totiž chodí rovnou za pneumology!

„Na plicní lékaře se trochu zapomnělo, přitom jsou v první linii ve styku s rizikovými pacienty. Lidé, kterým se špatně dýchá, chodí přímo do jejich ordinací plicních lékařů. I když vykazují symptomy virózy, a pneumologové je nemohou poslat na vyšetření koronaviru ani je sami vyšetřit,“ říká prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., předsedkyně českých plicních lékařů (České pneumologické a ftizeologické společnosti – ČPFS ČLS JEP).
Více

 
Budoucí maminky mohou využít online a telefonické konzultace zdravotních sester a lékařů z IVF CUBE

Klinika IVF CUBE nabízí od pondělí 23. 3. 2020 bezplatné konzultace těhotným ženám.
Více

 
Zvládneme to!

I Český červený kříž pomáhá v této nelehké době svou kampaní. Na stránkách www.zvladnemeto.cervenykriz.eu najdou zájemci ověřené informace o všem, co nás teď nejvíc zajímá. Od toho, jak zacházet v této době s papírovými bankovkami a mincemi, jak používat dezinfekci, co dělat, když se vám zdá, že máte příznaky nemoci, ale třeba i jak zvládnout home office či jak komunikovat s prarodiči. Cílem je hledat a šířit ověřená fakta a doporučení, která pomohou lidem lépe se orientovat v aktuální situaci a zmírňovat paniku.
Více

 
Poslouchejte odborníky a vyhněte se druhé vlně koronaviru!

S očekávaným zvýšením počtu případů koronavirové nákazy i nadcházející sezonou akutních respiračních onemocnění připravila Česká lékárnická komora (ČLnK) přehled vhodných preventivních opatření a možností podpůrné terapie vedoucí ke zvýšení nespecifické imunity. Která to jsou?
Více

 
Aktuální opatření platná pro území celé České republiky

Od 10. září platí povinnost nošení roušek:

uvnitř všech budov mimo bydliště nebo místo ubytování (například hotelový pokoj),

ve společných prostorách uvnitř škol a školských zařízení,

v prostředcích veřejné dopravy (MHD, meziměstských autobusech a vlacích, taxislužbách),

při vnitřních hromadných akcích při jakémkoliv počtu účastníků,
Více

  naše další tituly   Flóra na zahradě   Pěkné bydlení   ROZMARÝNA   CHATAŘ chalupář   DOMOV

Autorská práva vykonává vydavatel, jakékoli šíření částí nebo celku je zakázáno.