OBJEDNEJTE SI PŘEDPLATNÉ časopisu Zdraví
Sháníte aktuální nebo i starší číslo časopisu Zdraví? Nabízíme možnost zakoupení v našem internetovém obchodě.

Časopis Zdraví si také můžete zakoupit v elektronické podobě.

Tématické a odborné publikace pro vaše hobby


 
Přírodní léčivé zdroje musíme chránit!

Lázeňství má u nás dlouhou tradici. Za příjemným odpočinkem a regenerací se do desítek lázní v Česku i na Slovensku vydávají mnozí lidé i v létě. Provozovatelé lázní však dobře vědí, že přírodní léčivé zdroje nejsou nevyčerpatelné. Musí je proto chránit a využívat s pokorou. Uprostřed lázeňského parku v Lázních Bohdaneč na Pardubicku stojí vysoký komín. Je posledním pozůstatkem bývalého lihovaru, který nechal bohdanečský rodák Jan Veselý přestavět na lázně poté, co výzkumný ústav ve Vídni potvrdil léčebné účinky místní slatiny. Slatinné koupele se tak staly už v roce 1897 hlavní léčebnou procedurou. Během více než sto dvaceti let se léčebné metody v lázních značně rozšířily, dodnes se tu však specializují zejména na léčbu pohybového aparátu. Rozsáhlá ložiska slatiny, což je čistý organický materiál, který vznikl rozkladem rákosu, ostřice anebo mechu, leží v těsné blízkosti lázní. Jejich stáří se odhaduje na 4000 let.
Více

 
Víkend plný zdraví a inspirace přinese v září Festival Evolution

Zajímá vás, jak se hormony podílejí na tvaru vaší postavy nebo jak naše strava, emoce, fyzická aktivita a spánek ovlivňují to, jak se cítíme a jakým nemocem se otevíráme? Nejen odpovědi na tyto otázky, ale i celou řadu další inspirace najdete na Festivalu Evolution, který se bude konat o víkendu 21. – 22. září na Výstavišti v Praze Holešovicích.
Více

 
7 nejnovějších trendů v mléčných výrobcích

Za poslední roky se kategorie mléčných výrobků dostala na úplně jinou úroveň. Možná, že budete překvapeni, co všechno už se z mléka vyrábí. „V obchodech dnes najdete rozmanité mléčné výrobky v moderních obalech prodlužujících jejich trvanlivost. Mlékaři reagují na současné potřeby zákazníků a vyrábějí také funkční potraviny a produkty pro speciální skupiny spotřebitelů, jako jsou děti, senioři, lidé trpící laktózovou intolerancí a popřípadě jinými chorobami. Sortiment se často inovuje a složení výrobků se mění tak, aby vycházelo z trendů moderní a zdravé výživy,“ vysvětluje Ing. Jiří Kopáček, CSc., předseda ČMSM.
Více

 
Raději pozoruji, než mluvím

Herečka Linda Rybová o sobě říká, že se nenarodila jako příliš praktická bytost, ale péče o domácnost se třemi dětmi a spousta práce ji této schopnosti naučila.
Více

 
Letní průjmy – nenechte si zkazit dovolenou a chraňte se!

K nejčastějším letním onemocněním patří zcela určitě průjmová onemocnění. A k nejvíce postiženým patří turisté, kteří cestují na dovolenou za hranice. Ovšem není to pravidlo, průjem můžete dostat v létě i na nějakém festivalu nebo u vody na koupališti. Na co je potřeba si dát pozor a lze se nějak těmto komplikacím vyhnout?

Průjem zažije za život každý minimálně několikrát, takže moc dobře víte, jak nepříjemné tohle trápení může být. Pokud musíte utíkat na toaletu třeba desetkrát za den nebo z ní pro jistotu ani nevycházíte, je to jasné. Tělo vám dává najevo, že se chce něčeho špatného zbavit. Náhlý průjem mívá celou řadu příčin – nejčastěji to bývá infekce (často je spojen s chřipkou nebo jinou virovou infekcí), bakterie z potravy či vody, někdy také parazitární onemocnění. Průjem se také vyskytuje v případě některých druhů alergie nebo nesnášenlivosti laktózy po požití mléka. V létě jsou ovšem nejčastější takzvané cestovatelské průjmy, které jsou spojeny s cestováním do exotických zemí nebo do míst, kde hrozí nějaké mikrobiální kontaminace jídla či vody.
Více

 
Léto a záněty močových cest

Rybníky a vodní nádrže u nás v letních měsících doslova praskají ve švech. Ochlazení se ve vodě je v horku více než příjemné, má však i svá rizika – například v podobě zánětů močových cest. Jde o zdravotní nepříjemnost, která trápí častěji ženy, ale nevyhýbá se ani nejmenším dětem.

Bolest v podbřišku, řezání při močení, neustálý pocit, že se člověku chce na malou – přesně tak se projevuje zánět močových cest. Nemoc, která je podle statistik druhým nejčastějším důvodem, proč lidé navštěvují lékaře, nás překvapí velmi často právě v létě. Jedním z důvodů onemocnění je právě koupání v nekvalitní vodě. „Koupání v přírodě je krásné, vždy je však třeba zhodnotit kvalitu přírodní nádrže a vyhýbat se vodám evidentně znečistěným, dbát nařízení hygieniků a tam, kde to nedoporučují, se nekoupat,“ upozorňuje MUDr. Josef Stolz, MBA z UroKlinikum Praha. Vůbec nejčastějším onemocněním po koupání v přírodních nádržích jsou ale střevní a žaludeční potíže. Přímá souvislost s infekcemi močových cest je ovšem ve skutečnosti poměrně nízká.
Více

 
Pečovat o pokožku se vyplatí

Kůže je největší orgán našeho těla a stejně jako všechny ostatní, i ty nejmenší, potřebuje živiny, hydrataci, regeneraci a především šetrné zacházení a důkladnou péči.

Nikdo nechce, abyste chodili po světě špinaví a neumytí, ale s osobní hygienou byste to neměli ani přehánět. To konkrétně znamená, že urputné drhnutí hrubou žínkou, kartáčem či jiným podobným předmětem dvakrát denně vaší pokožce nijak neprospěje. Používejte sprchové gely nebo oleje, které nejen čistí, ale také vyživují, regenerují, hydratují a nenarušují přirozené pH pokožky. Při koupeli myslete na to, že horká voda pokožku vysušuje a může způsobit i nepříjemné začervenání, přecitlivělost a svědění. I přísady do koupele by měly být přírodní, ať už mluvíme o solích, pěnách či olejích. Na mytí používejte bavlněné žínky nebo nebělené mořské houby lovené ručně a udržitelným způsobem. Mořské houby nejen šetrně zbavují pokožku nečistot a odumřelých buněk, ale také ji přirozeně zásobují minerály.
Více

 
1. třída? V pohodě!

Nástup do první třídy je pro děti i rodiče poměrně náročná záležitost. Nové prostředí, noví cizí lidé, nové povinnosti, noví kamarádi. Není divu, že se takový šestiletý kluk nebo holka může cítit poněkud vyděšeně. Co všechno mít na paměti, pokud vaše dítě právě nastupuje do první třídy?

Máte-li doma nějaké starší dítě, které do školy už chodí, pak možná víte, jak na to. Nebo to máte aspoň trošku snadnější. Buďte však připraveni na to, že s nástupem do školy vás čeká něco úplně jiného, než na co jste byli zvyklí ve školce. Dítě bude unavenější, možná bude dokonce po návratu z družiny spát, nebo bude naopak zlobivější a bude dovádět, protože ve škole to samozřejmě nejde tak, jako to šlo ve škole na zahradě. „Když šel náš Honzík do první třídy, první týden spal téměř pokaždé, když jsme přišli domů. Byl zvyklý na odpolední spánek i ve školce a jeho tělo to prostě vyžadovalo. Pak se to začalo upravovat, ale když chtěl, tak jsem ho samozřejmě nechala,“ vypráví pětatřicetiletá Dagmar.
Více

 
Umíte chodit správně?

Otázky pro odbornici na chůzi PaedDr. Olgu Chválovou

Již mnohokrát jsme psali o tom, že chůze je jednou z nejzdravějších a nejpřirozenějších pohybových aktivit. Na tom se samozřejmě nic nemění. Většina z nás ale podle některých odborníků chodí špatně! V čem děláme nejčastěji chyby a jak začít chodit správně, aby chůze byla opravdu tím nejzdravějším pohybem? Na to jsme se ptali PaedDr. Olgy Chválové, CSc., autorky cvičení O-A metodou.
Více

 
Bejlí nad zlato se jmenuje zlatobýl

V srpnu má údajně řada bylinek největší sílu a látky v nich obsažené jsou mnohem účinnější. Proto bychom neměli tento měsíc promarnit, a pokud věříme na léčivé účinky rostlin, měli bychom ho využít k jejich sběru.

Zlatobýl sice pochází z rodu, který obsahuje zhruba 150 druhů, ale u nás je původní pouze jeden jediný, zlatobýl obecný (Solidago virgaurea), známý také jako celík zlatobýl. Ve volné přírodě se s ním ž takřka nesetkáme, ale běžně u nás roste zlatobýl kanadský a také obrovský a trávolistý. Ty se k nám, ostatně jako do většiny částí světa, dostaly především ze Severní Ameriky zpočátku coby okrasné trvalky zahrad a parků. Dnes jsou považovány za invazivní druhy a vzhledem k tomu, že jsou nenáročné, rychle se rozmnožují, zplaňují a vytlačují původní flóru. Ovšem kvůli tomu, že zlatobýl obecný je velice vzácný, nahrazuje ho právě zlatobýl kanadský nebo obrovský s obdobnými, i když poněkud nižšími účinky. Léčebné schopnosti zlatobýlu odhalily už staré germánské kmeny, ale ve větší míře se začal používat až ve středověku. Dříve nacházel uplatnění také při výrobě barev na plátno a vlnu.
Více

 
Úklid ve skříni, úklid v hlavě

Úklid ve skříni, úklid v hlavě – to je pořekadlo, které má něco do sebe. Mnoho lidí potvrzuje, že s „generálním“ úklidem, který spočívá ve vytřídění osobních věcí, se dostavuje nejen radost z vykonané práce, ale i radost v mysli a pocit osvobození. Nepustíte se do takového úklidu také?

Momentů, kdy si řeknete, že nastal čas na větší úklid, přichází během roku více. Jedním z nich může být i konec prázdnin, kdy se vracíte z dovolené a děti přijíždějí z táborů. Při ukládání věcí zpět do skříní a poliček možná zjistíte, kolik dalších předmětů a oděvů se v nich nachází nebo jak málo „výbavy“ vám vlastně při cestování stačilo. A právě takový moment může být ideální příležitostí pustit se do úklidu. Odkud ale začít a jak celý úklid pojmout? Návodů a postupů, jak se do většího úklidu, který provětrá nejen skříně, ale zároveň pročistí duši, jsou k dispozici desítky. Obvykle se soustředí na úklid jednotlivých místností nebo skříní, případně radí, jaké konkrétní věci by se měly v rámci očisty zlikvidovat. Opačnou cestou se vydává jeden z nejmodernějších přístupů k úklidu, který světu představila Japonka Marie Kondo. O metodě označované jako KonMari jste možná už něco zaslechli, ale na čem přesně je tento koncept, který oslovil miliony lidí na celém světě, postaven?
Více

  naše další tituly   Flóra na zahradě   Pěkné bydlení   ROZMARÝNA   CHATAŘ chalupář   DOMOV   PSÍ kusy

Autorská práva vykonává vydavatel, jakékoli šíření částí nebo celku je zakázáno.