OBJEDNEJTE SI PŘEDPLATNÉ časopisu Zdraví
Sháníte aktuální nebo i starší číslo časopisu Zdraví? Nabízíme možnost zakoupení v našem internetovém obchodě.

Časopis Zdraví si také můžete zakoupit v elektronické podobě.

Tématické a odborné publikace pro vaše hobby


 
Jak zmírnit příznaky covid-19? A čeho se při léčbě vyvarovat?

Poradíme vám, jak zvládnout mírný průběh covid-19 v domácích podmínkách, co na něj nezabírá nebo kdy už je nutné vyhledat lékařskou péči. Navíc přidáme odpovědi na několik dalších klíčových otázek.

Stále zůstává pozitivní zprávou, že valná většina lidí, kteří covidem-19 onemocní, má poměrně mírný průběh nemoci a není třeba je hospitalizovat. V takovém případě intenzivní příznaky choroby trvají zpravidla 4–5 dní. Vzhledem k tomu, že na covid-19 zatím neexistuje žádný lék, domácí léčba se, stejně jako u chřipky a dalších virových onemocnění, zaměřuje na mírnění symptomů. Jejím absolutním základem je však vydatný odpočinek, dostatečný pitný režim, který se postará o odvádění toxinů z těla, jež zde vznikají v důsledku boje imunitního systému s nákazou, a také podávání tišících léků.
Více

 
Proč by jste měli do těla doplňovat kolagen? Tady jsou hlavní důvody

Kolagen, základ podpůrných tkání, tvoří přibližně 30% všech proteinů v lidském organismu. Jaké jsou jeho účinky a s čím vším nám může pomoci? Podívali jsme se na 8 benefitů, které nám tekutý kolagen přináší.
Více

 
CO BYSTE MĚLI VĚDĚT O OCHRANĚ PŘED KORONAVIREM

Jak si vybrat roušku a respirátor?

1. Ochranný prostředek vyberte podle účelu a místa, kde jej budete nosit - a to dle koncentrace a druhu škodlivých látek.

2. Zvolte typ roušky, popřípadě respirátoru - u roušek máte na výběr mezi jednorázovými a látkovými, typ respirátoru vyberte dle jeho úrovně ochrany.

3. Rozhodnout se můžete i dle životnosti produktu - postačí vám respirátory a klasické roušky vždy na jedno použití, nebo chcete raději látkovou ústenku, kterou můžete po důkladné péči nosit opakovaně?

4. Ochrannou pomůcku vyberte tak, aby vám dobře padla - neměla by nikde odstávat ani škrtit. Každý typ se většinou vyrábí v několika provedeních velikosti.

Více

 
Lázně pomohou každému, jen se tam dostat!

Lázně jsou při léčbě mnoha chronických onemocnění nenahraditelné a ze zákona na ně má každý pacient nárok. Zkuste se na ně zeptat svého lékaře a možná zjistíte, že je ani nebudete muset platit!

Pokud trpíte bolestmi kloubů či zad i navzdory léčbě, máte chronické onemocnění, jste po operaci či po úrazu, je možné, že by vám lázeňská péče hrazená pojišťovnou prospěla. Nevíte, jak přesně při žádosti o lázně postupovat? Přečtěte si náš návod!
Více

 
V životě se má stavět hlavně na lásce

Herečka Olga Želenská je zakladatelka a ředitelka divadelní společnosti Háta, která jezdí po vlastech českých a moravských, aby rozdávala humor a pohodu. To, že se jí to daří, je dané nejen repertoárem, ale hlavně souborem, na který je jeho principálka právem pyšná.
Více

 
Paleodieta

Měli by být pralidé naším vzorem v jídle?

Stravovat se jako v době kamenné? Téměř neuskutečnitelné, žijeme jinak. Zpravidla nelovíme zvěř a nekonzumuje její čerstvé maso, jen málokdo dokáže vydržet jen o semínkách a vodě z potůčku. A také se mnohem méně nadřeme. Pravěký člověk porážel půl metru široký dub primitivní sekerou zhruba pět hodin a namletí denní porce mouky pro rodinu mu prý trvalo hodin téměř šest. A nakonec vlastně ani nevíme, jako moc byl jeho život zdravý nebo ne. Průměrná délka života byla totiž třicet let a dospělosti se dožilo jen 65 procent dětí. Pokud jsme vás ani těmito fakty od paleodiety neodradili a chcete si ji vyzkoušet v její moderní podobě, pomůžeme vám.
Více

 
Dary zrozené z rostlin

Voda je sama o sobě pro krásu a zdraví nezastupitelná. Když v sobě navíc skrývá blahodárné účinky rostlin, vznikne jedinečný elixír pro kosmetickou péči – květové vody.

Hydroláty vznikají nejčastěji při výrobě éterických olejů parovodní destilací květů, listů, ale i kořenů, jehličí, větviček či semen. Proto je označení květová voda poněkud zavádějící, ale uznejme, že zní krásně. Takto získaná kondenzovaná pára se stává jedinečnou tekutinou bohatou na signifikantní bioaktivní látky té které rostlinky, přes kterou prošla. Jejich nespornou výhodou je, že jsou mnohem jemnější než esenciální oleje, použít je můžete přímo na kůži a není třeba je dále ředit. Díky jemnému složení se hodí pro každý typ pokožky, včetně podrážděné a velmi citlivé, ale i pro těhotné ženy, kojence a seniory. Důležité ovšem je vybírat pouze 100% přírodní květové vody – bez alkoholu, konzervantů a jiných přidaných látek.
Více

 
Dětský kašel zas a znovu

Pro každého, kdo nesnáší dlouhotrvající letní vedra, je podzim vysvobozením. Počasí je teplotně příznivější, a příroda navíc hýří barvami. Ovšem toto roční období přináší i řadu negativ v podobě zdravotních problémů. Takže pozor, nachlazení a dětský kašel opět útočí.

Podle charakteru se kašel nejčastěji rozlišuje na suchý, vlhký (produktivní a neproduktivní) a na kašel dávivý. Roli v určování typu kašle hraje také doba jeho trvání. Akutní trvá méně než tři týdny, chronický u dětí přetrvává více než měsíc, u dospělých může být tato doba i dvojnásobná. Kašel patří k nejčastějším příznakům akutních i chronických onemocnění horních i dolních cest dýchacích. Organismus se kašláním brání vdechování škodlivých nebo cizorodých látek a napomáhá k jejich odstraňování z dýchacích cest, pokud už se do nich dostaly. V žádném případě se nejedná o příjemný způsob obrany a obzvláště pro děti je vyčerpávající a obtěžující.
Více

 
Zelenina může mít různé barvy

Zelená není jenom tráva, ale třeba i jídlo na talíři. Ovšem nikoliv proto, že by bylo zkažené, právě naopak. Tak zvané zelené potraviny jsou navýsost zdravé – a nemusí mít vždy jen zelenou barvu, jakákoliv zelenina nám prospívá.

V posledních letech se kdeco označuje za superpotravinu, což má vyjadřovat, že je to až neskutečně zdravé a nic zdravějšího neexistuje. Přiznejme si, že je tak trochu módní, mnohdy až snobská záležitost tvrdit, že jedině superpotraviny patří do superzdravého jídelníčku. Každému, kdo chce žít pokud možno zdravě, je jasné, jaké stravě se raději vyhýbat a jaká by na talíři rozhodně chybět neměla. A rozumný člověk dokáže v patřičném poměru zkombinovat to méně zdravé, například tučné, protože zcela vyloučit tuky není rozumné (jsou vitaminy, které se rozpouštějí pouze v nich), s tím zdraví prospěšným. Je tedy nasnadě, že naše talíře by se měly co nejčastěji zelenat, ale třeba i červenat, modrat, fialovět a jinými barvami lákat ke konzumaci, protože nejen to, co je zelené, významně prospívá a utužuje naše zdraví. A kdo na tom bude trvat a bude mu tím pádem i více chutnat, může tomu říkat superpotraviny. Koneckonců každá zdravá, správně připravená a pěkně naservírovaná potravina je super.
Více

 
Chůze naboso je stále rozšířenější 

Chůze naboso má prokazatelně pozitivní účinky na lidské zdraví a stává se čím dál rozšířenější. Aktuálně jsou u nás více než tři tisícovky příznivců této aktivity. Někteří z nich chodí bosky dokonce po celý rok. Rozvoji bosé chůze u nás pomáhá spolek Bosá turistika, který vedle organizování bosých výletů staví také bosé stezky. Na nich si každý může vyzkoušet, jak se chodí po různých typech povrchu.

Bosé stezky najdete v městských parcích, ale také v některých mateřských školkách. Podle Davida Mrhače, který se bosé chůzi věnuje už osm let, jsou tyto chodníčky stále populárnější. „Jde o bezpečný a snadno kontrolovatelný terén, na kterém si člověk vyzkouší, jaké to je chodit naboso po různých površích. Povětšinou lidé zjistí, že je to příjemné, že smrková šiška nepíchá, ale borová ano, ale nejdůležitější ze všeho je stimulační efekt. Chodidla mají daleko větší škálu podnětů. Také nožní klenba díky tomu lépe pracuje, což je pro naše zdraví přínosné,“ vysvětluje David, který před osmi lety pomáhal spolek Bosá turistika zakládat. Prospěšné jsou bosé stezky také podle Ivy Bílkové z pražské FYZIOkliniky. „V kůži, ve svalech, kloubních pouzdrech, vazech a šlachách máme receptory, které informují mozek o tom, jaký je pod nimi terén, jak jsou nastavené jednotlivé klouby nohy, jak který sval či vaz nebo šlacha jsou aktivní či uvolněné. Mozek dá následně impulzy k vazům a ke šlachám, aby se buď povolily, nebo stáhly – aby postavily nohu tak či onak, víc na palec, na malíček, na špičku nebo na patu. Říká se tomu reciproční inervace. Právě ta způsobuje správné nastavení svalového napětí v chodidle, posiluje svaly v chodidle, aby noha nebyla plochá ani ve stoji, ani při chůzi,“ vysvětluje zkušená fyzioterapeutka. Vhodné jsou podle ní bosé stezky i pro malé děti v mateřských školách, protože přispívají nejen ke správnému rozvoji jejich chodidel, ale i celého pohybového aparátu.
Více

 
Co byste měli vědět o koronaviru

Jak se chovat, abyste se nenakazili, co dělat v případě nákazy, rady pro domácí karanténu a další užitečné informace, které můžete potřebovat!

Koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19, se poprvé objevil v Číně koncem minulého roku. Jde o nový kmen viru, který dosud u lidí nebyl identifikován. Je součástí skupiny virů, do které patří i viry jako SARS a MERS. Původcem nákazy byla pravděpodobně zvířata na trhu v čínském městě Wu-chan. Není však zatím stoprocentně potvrzeno, z kterého zvířete pochází nákaza.
Více 
Praktičtí lékaři doporučují raději větrat

Kvůli koronaviru není třeba dělat z domu hned nemocnici

Jedním z opatření boje proti koronaviru je i dodržování správné hygieny a postupu při dezinfekci. Pokud ale nesdílíte domácnost s nakaženým člověkem, není podle lékařů nutné snažit se ve svých domovech o nemocniční čistotu. Spíše je vhodné si znovu osvěžit rozšířené hygienické návyky a pozornost věnovat například mytí obličeje nebo čištění ústní dutiny kloktáním. I tyto postupy probírali praktičtí lékaři na jednom ze vzdělávacích webinářů, které pro praktické lékaře pořádá Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP.
Více

 
Aplikace, která průběžně monitoruje příznaky nemoci, pomáhá odhalit riziko onemocnění COVID-19 a odlehčí přetíženým linkám

Platforma Zdravel představila inteligentní aplikaci Koronappka, která umožňuje pravidelně monitorovat a vyhodnocovat míru rizika onemocnění COVID-19 indikativním testem.
Více

 
Koronavirus: i ochrana očí může zpomalit šíření nákazy

Kvůli koronavirové pandemii se celé Česko zahalilo do roušek. Na ochranu očí se ale často zapomíná. Experti tvrdí, že ochrana očí, stejně jako rukou a úst, může zpomalit šíření nákazy.
Více

 
Zachovejte si dobrou náladu a posilte svou imunitu

Jaro pomalu přichází, mění se počasí a s ním i naše nálady a stres v práci i kvůli nemoci Covid-19 neustupuje. Jak efektivně posílit svou imunitu a zároveň si zachovat klidnou mysl a dobrou náladu? „Náš životní styl má velký vliv na naši psychiku. Jdou ruku v ruce,“ prozrazuje Ing. Bohumil Hlavatý, ředitel České a Slovenské asociace pro speciální potraviny.

Současné stresující podmínky a časté změny počasí dávají naší psychice i organismu zabrat. Zdravý životní styl má přitom s naší psychikou přímou spojitost. Udělejte několik kroků vstříc dobré náladě a silnému imunitnímu systému. Péče o náš imunitní systém a psychiku musí být kontinuální a je dobré se na ni soustředit každý den. Z dlouhodobého hlediska pak přináší kýžené plody.
Více

 
Jak můžete chránit sebe, své zaměstnance či kolegy?

Koronavirus a Česko v karanténě je nejskloňovanější mediální téma posledních dnů. Podle přijatých opatření by se lidé měli pohybovat venku pouze pokud jdou do zaměstnání, k lékaři či do obchodu, nikde bezdůvodně nezdržovat a po práci zamířit rovnou do svých domovů. Co tedy můžete udělat proto, abyste pro své zaměstnance vytvořili co nejbezpečnější pracovní prostředí? Zakladatelka Loono MUDr. Kateřina Vacková ve spolupráci s MUDr. Martinou Čermákovou a dalšími odborníky pro vás sestavili patnáct doporučení, jak můžete své zaměstnance i sebe před nákazou chránit.
Více

 
Plicní lékaři žádají o právo poslat pacienty na vyšetření na koronavirus. Lidé s dýchacími potížemi totiž chodí rovnou za pneumology!

„Na plicní lékaře se trochu zapomnělo, přitom jsou v první linii ve styku s rizikovými pacienty. Lidé, kterým se špatně dýchá, chodí přímo do jejich ordinací plicních lékařů. I když vykazují symptomy virózy, a pneumologové je nemohou poslat na vyšetření koronaviru ani je sami vyšetřit,“ říká prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., předsedkyně českých plicních lékařů (České pneumologické a ftizeologické společnosti – ČPFS ČLS JEP).
Více

 
Budoucí maminky mohou využít online a telefonické konzultace zdravotních sester a lékařů z IVF CUBE

Klinika IVF CUBE nabízí od pondělí 23. 3. 2020 bezplatné konzultace těhotným ženám.
Více

 
Zvládneme to!

I Český červený kříž pomáhá v této nelehké době svou kampaní. Na stránkách www.zvladnemeto.cervenykriz.eu najdou zájemci ověřené informace o všem, co nás teď nejvíc zajímá. Od toho, jak zacházet v této době s papírovými bankovkami a mincemi, jak používat dezinfekci, co dělat, když se vám zdá, že máte příznaky nemoci, ale třeba i jak zvládnout home office či jak komunikovat s prarodiči. Cílem je hledat a šířit ověřená fakta a doporučení, která pomohou lidem lépe se orientovat v aktuální situaci a zmírňovat paniku.
Více

 
Které pečivo je pro lidský organismus nejprospěšnější?

Cereálie neboli obiloviny představují pro většinu lidské populace důležitou složku potravy. Jsou základem výživové pyramidy. Klasické běžné pečivo se vyrábí především z pšeničné a částečně žitné mouky. Ke zpestření nabídky sortimentu se stále častěji používá i přídavek mouky ječné, grahamové, špaldové, pohankové či kukuřičné. Pečivo je pro lidskou výživu významným zdrojem energie, a to díky obsahu bílkovin a sacharidů. Některé druhy běžného pečiva přináší našemu organismu navíc zdravotní benefity. Vysoký podíl vlákniny, řady vitamínů a také antioxidačních a minerálních látek mají hlavně celozrnné výrobky. Konzumace vícezrnného pečiva zase pomáhá k lepšímu trávení. Navíc semínka luštěnin a olejnin zpestřují jeho chuť.
Více

 
Poslouchejte odborníky a vyhněte se druhé vlně koronaviru!

S očekávaným zvýšením počtu případů koronavirové nákazy i nadcházející sezonou akutních respiračních onemocnění připravila Česká lékárnická komora (ČLnK) přehled vhodných preventivních opatření a možností podpůrné terapie vedoucí ke zvýšení nespecifické imunity. Která to jsou?
Více

 
Aktuální opatření platná pro území celé České republiky

Od 10. září platí povinnost nošení roušek:

uvnitř všech budov mimo bydliště nebo místo ubytování (například hotelový pokoj),

ve společných prostorách uvnitř škol a školských zařízení,

v prostředcích veřejné dopravy (MHD, meziměstských autobusech a vlacích, taxislužbách),

při vnitřních hromadných akcích při jakémkoliv počtu účastníků,
Více

  naše další tituly   Flóra na zahradě   Pěkné bydlení   ROZMARÝNA   CHATAŘ chalupář   DOMOV

Autorská práva vykonává vydavatel, jakékoli šíření částí nebo celku je zakázáno.