OBJEDNEJTE SI PŘEDPLATNÉ časopisu Zdraví
Sháníte aktuální nebo i starší číslo časopisu Zdraví? Nabízíme možnost zakoupení v našem internetovém obchodě.

Časopis Zdraví si také můžete zakoupit v elektronické podobě. 
Tipy a triky pro voňavé bytí

Intenzivní pocení je nepříjemné především z estetického hlediska. Díky kosmetice, vhodné stravě, bylinkám a také oblečení ale můžeme pot zkrotit.

Pocení je přirozený fyziologický proces lidského organismu, který pomáhá tělu s termoregulací. Zároveň vyplavuje toxiny a potní žlázy se podílejí i na tvorbě antibakteriálního hydrolipidového filmu kůže, čímž podporují její ochranný štít. Vlivem horka, fyzické námahy či v důsledku stresu se intenzita pocení zvyšuje. A s ní bohužel i riziko vlhkého oblečení, tělesného zápachu a následně fyzického, ale i psychického dyskomfortu.
Více

 
Ochraňte svou domácnost díky pojištění bytu

Jakmile za sebou zavřete dveře a odjedete na dovolenou, zvyšuje se pravděpodobnost, že váš dům navštíví zloději, nebo nebudete moci svůj majetek uchránit před živelnou pohromou. Pokud máte doma drahé spotřebiče, luxusní nábytek a další kusy, které mají cenu, můžete je jednoduše ochránit pomocí vhodného produktu od pojišťovny.
Více

 
Mají virtuální operátoři levnější tarify? Na trhu jich je téměř stovka

Všichni známe jména našich největších mobilních operátorů, kteří pokrývají většinu trhu. Věděli jste ale, že je u nás skoro stovka tzv. virtuálních mobilních operátorů nabízejících své služby?
Více

 
Jak zmírnit příznaky covid-19? A čeho se při léčbě vyvarovat?

Poradíme vám, jak zvládnout mírný průběh covid-19 v domácích podmínkách, co na něj nezabírá nebo kdy už je nutné vyhledat lékařskou péči. Navíc přidáme odpovědi na několik dalších klíčových otázek.

Stále zůstává pozitivní zprávou, že valná většina lidí, kteří covidem-19 onemocní, má poměrně mírný průběh nemoci a není třeba je hospitalizovat. V takovém případě intenzivní příznaky choroby trvají zpravidla 4–5 dní. Vzhledem k tomu, že na covid-19 zatím neexistuje žádný lék, domácí léčba se, stejně jako u chřipky a dalších virových onemocnění, zaměřuje na mírnění symptomů. Jejím absolutním základem je však vydatný odpočinek, dostatečný pitný režim, který se postará o odvádění toxinů z těla, jež zde vznikají v důsledku boje imunitního systému s nákazou, a také podávání tišících léků.
Více

 
CO BYSTE MĚLI VĚDĚT O OCHRANĚ PŘED KORONAVIREM

Jak si vybrat roušku a respirátor?

1. Ochranný prostředek vyberte podle účelu a místa, kde jej budete nosit - a to dle koncentrace a druhu škodlivých látek.

2. Zvolte typ roušky, popřípadě respirátoru - u roušek máte na výběr mezi jednorázovými a látkovými, typ respirátoru vyberte dle jeho úrovně ochrany.

3. Rozhodnout se můžete i dle životnosti produktu - postačí vám respirátory a klasické roušky vždy na jedno použití, nebo chcete raději látkovou ústenku, kterou můžete po důkladné péči nosit opakovaně?

4. Ochrannou pomůcku vyberte tak, aby vám dobře padla - neměla by nikde odstávat ani škrtit. Každý typ se většinou vyrábí v několika provedeních velikosti.

Více

 
Pracovala jsem přímo na covidovém oddělení!

Pro muzikálovou a činoherní herečku a zpěvačku Kateřinu Pechovou není svět showbusinessu středobodem vesmíru. Neváhá se vrhnout do pomoci druhým, je vášnivá čtenářka, ráda zpovídá zajímavé lidi ve svém podcastu a inspiruje nejednu ženu k tomu, aby byla sama sebou.
Více

 
Bolí mě často hlava. Co mám dělat?

Bolest hlavy různé intenzity během svého života zažil určitě každý z nás. A obvykle ne pouze jednou. Bolesti hlavy se totiž ve většině případů opakují, někdy o sobě dávají vědět i několikrát do měsíce a mnohdy dokážou být velmi nepříjemné. Příčin, proč hlava bolí, může být celá řada.

Do určité míry jsou bolesti hlavy jakousi civilizační daní. Jednou z hlavních příčin, proč se bolesti hlavy opakovaně dostavují, je totiž dlouhodobý stres, přepracování, vleklé psychické vypětí, nedostatečný odpočinek či absence kvalitního spánku. Těmto typům bolestí hlavy se říká tenzní a jsou nejrozšířenější. Bývají spojené se zvýšeným napětím šíjových a krčních svalů, může o sobě dát vědět i únava nebo nepříjemná bolest či tlak v očích. „Spouštěčů bolestí hlavy je ale mnohem více – změny počasí, určité jídlo, alkohol, ale třeba i prochladnutí v klimatizovaném prostředí nebo průvanu,“ upozorňuje fyzioterapeutka Mgr. Iva Bílková.
Více

 
Zkuste to bez obalu

Vydejte se s námi na dobrodružnou cestu za zodpovědnějším životem – na cestu zero waste!

Třídění plastů, papíru a různých obalů je sice záslužné, ale když projdete kolem několika sběrných nádob před vyvezením, jistě si uděláte obrázek o množství obalového odpadu, který vyprodukujeme v důsledku konzumního života. Navíc ne vše, co vytřídíme, lze následně recyklovat. A tak velká část toho, co vyhodíme, končí ve spalovnách, čímž vzniká nemalá ekologická zátěž. Jednou z cest, jak snížit naši odpadovou stopu, je pokusit se žít zero waste, tedy bez obalu.
Více

 
Nejčastější letní patálie

Která to je? No přece průjem! A protože neexistuje stoprocentní recept, jak se mu v létě vyhnout, poradíme vám alespoň, jak ho léčit a riziko jeho vzniku minimalizovat.

Není nic příjemného, když vám v parném létě onemocní dítě průjmem. A je jedno, zda jste právě na horách, u moře, u rybníka nebo doma. Ve všech případech se jedná o velice nepříjemnou patálii, která dělá rodičům vrásky a děti nepříjemně obtěžuje. A to není vše! Obzvlášť u hodně malých dětí může mít průjem za následek nebezpečnou dehydrataci.
Více

 
Sluncem políbená a přitom chráněná

Sluneční paprsky jsou samozřejmě dar, bez kterého by nebyl život. Zároveň jsou ale v nadměrné míře nepřítelem krásy a zdraví pokožky.

Dávno jsou pryč doby opékání se na slunci s touhou dosáhnout snědé pokožky. Nejvíc trendy je pleť, která je jen políbená sluncem, aby vypadala šťavnatě a rozzářeně a především zdravě. To zajistí vhodně zvolení (nejen) kosmetičtí pomocníci.
Více

 
Letní jídelníček? Dbejte na čerstvost a střídmost!

V letních měsících intuitivně saháme spíše po lehčím jídle. Skvělé jsou čerstvé zeleninové saláty anebo ryby. Čerstvost je právě to, na čem bychom si měli v létě zakládat, pokud se nechceme dostat do problémů.

Každý ví, že teplé počasí je ideální pro množení bakterií, které nám mohou způsobit značné nepříjemnosti a dokážou zkazit i několik dní dovolené. Citliví jsou na to zejména senioři, děti, těhotné ženy nebo lidé s oslabenou imunitou či nějakým onemocněním. „Co ale jednomu člověku nezpůsobí žádné problémy, může druhého značně potrápit. Důležitou roli hraje i náš střevní mikrobiom, proto si ho v průběhu roku hýčkejme správnou stravou bohatou na vlákninu a prospěšné bakterie – budeme tak lépe čelit možným rizikům,“ upozorňuje Ing. Hana Pávková Málková ze společnosti STOB. Zejména na cestách do exotických zemí jsou vhodná také probiotika, tedy bakterie mléčného kysání, která působí pozitivně na složení střevní mikrobioty a také posilují imunitu. Případné střevní potíže sice nevyléčí, ale rozhodně pomohou v prevenci.
Více

 
Po dlouhém lockdownu sportujte opatrně!

Už se těšíte, jak si užijete své oblíbené letní sporty? Jenže aby vám aktivní pohyb na čerstvém vzduchu prospěl a neuškodil, je potřeba dodržet některá jednoduchá pravidla.

Někteří z nás i v největší koronavirové krizi pravidelně cvičili, snažili se jíst zdravě a celkově se o sebe starat. Jim, ale hlavně těm, kteří to tak úplně nedělali, odborníci doporučují, aby se v létě bezhlavě nehnali do sportů, ve kterých si mohou přivodit řadu problémů. Na co si dát pozor především? Na vhodnou aktivitu, přiměřenou zátěž, prevenci zranění a také na pitný režim či rozcvičku.
Více

 
Stále na ni není pozdě! Vyroste všem a všude

Zatímco většinu semínek, z nichž si chceme vypěstovat sazeničky čehokoliv, musíme zasít brzy zjara, aby včas vzešla, u lichořeřišnice to neplatí. Tu můžeme na záhon nebo do truhlíku či jiné nádoby vysévat ještě teď a dočkáme se jak květů, tak plodů.

Nepatříte k těm lidem, o nichž se říká, že mají zelené ruce, protože co zasadí, to velice zdárně roste? Nebojte se, lichořeřišnice vyroste opravdu každému jak na zahradě, tak v květináči, truhlíku či jiné nádobě na balkoně nebo terase. U nás se pěstuje jako letnička, protože tato rostlina původem z Jižní Ameriky nesnáší mráz, ale zato patří k nejdéle kvetoucím, i proto ji můžete zasít ještě v tuto dobu a pokvete až do prvních mrazíků, takže čím později přijdou, tím lépe. V dnešní době lichořeřišnici nepovažujeme za nikterak vzácnou, ale dříve tomu bylo jinak. Zpočátku, když se dostala do Evropy, se pěstovala pouze v klášterních zahradách, odtud také pocházejí její lidové názvy kapucínka nebo řeřicha kapucínská, což je odvozeno z jejího květu – originální ostruha, která z něj vyrůstá, připomíná mnišskou kápi. Nakonec se lichořeřišnice z klášterních zahrad rozšířila v podstatě do celého světa.
Více

 
Co byste měli vědět o koronaviru

Jak se chovat, abyste se nenakazili, co dělat v případě nákazy, rady pro domácí karanténu a další užitečné informace, které můžete potřebovat!

Koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19, se poprvé objevil v Číně koncem minulého roku. Jde o nový kmen viru, který dosud u lidí nebyl identifikován. Je součástí skupiny virů, do které patří i viry jako SARS a MERS. Původcem nákazy byla pravděpodobně zvířata na trhu v čínském městě Wu-chan. Není však zatím stoprocentně potvrzeno, z kterého zvířete pochází nákaza.
Více 
Praktičtí lékaři doporučují raději větrat

Kvůli koronaviru není třeba dělat z domu hned nemocnici

Jedním z opatření boje proti koronaviru je i dodržování správné hygieny a postupu při dezinfekci. Pokud ale nesdílíte domácnost s nakaženým člověkem, není podle lékařů nutné snažit se ve svých domovech o nemocniční čistotu. Spíše je vhodné si znovu osvěžit rozšířené hygienické návyky a pozornost věnovat například mytí obličeje nebo čištění ústní dutiny kloktáním. I tyto postupy probírali praktičtí lékaři na jednom ze vzdělávacích webinářů, které pro praktické lékaře pořádá Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP.
Více

 
Aplikace, která průběžně monitoruje příznaky nemoci, pomáhá odhalit riziko onemocnění COVID-19 a odlehčí přetíženým linkám

Platforma Zdravel představila inteligentní aplikaci Koronappka, která umožňuje pravidelně monitorovat a vyhodnocovat míru rizika onemocnění COVID-19 indikativním testem.
Více

 
Koronavirus: i ochrana očí může zpomalit šíření nákazy

Kvůli koronavirové pandemii se celé Česko zahalilo do roušek. Na ochranu očí se ale často zapomíná. Experti tvrdí, že ochrana očí, stejně jako rukou a úst, může zpomalit šíření nákazy.
Více

 
Zachovejte si dobrou náladu a posilte svou imunitu

Jaro pomalu přichází, mění se počasí a s ním i naše nálady a stres v práci i kvůli nemoci Covid-19 neustupuje. Jak efektivně posílit svou imunitu a zároveň si zachovat klidnou mysl a dobrou náladu? „Náš životní styl má velký vliv na naši psychiku. Jdou ruku v ruce,“ prozrazuje Ing. Bohumil Hlavatý, ředitel České a Slovenské asociace pro speciální potraviny.

Současné stresující podmínky a časté změny počasí dávají naší psychice i organismu zabrat. Zdravý životní styl má přitom s naší psychikou přímou spojitost. Udělejte několik kroků vstříc dobré náladě a silnému imunitnímu systému. Péče o náš imunitní systém a psychiku musí být kontinuální a je dobré se na ni soustředit každý den. Z dlouhodobého hlediska pak přináší kýžené plody.
Více

 
Jak můžete chránit sebe, své zaměstnance či kolegy?

Koronavirus a Česko v karanténě je nejskloňovanější mediální téma posledních dnů. Podle přijatých opatření by se lidé měli pohybovat venku pouze pokud jdou do zaměstnání, k lékaři či do obchodu, nikde bezdůvodně nezdržovat a po práci zamířit rovnou do svých domovů. Co tedy můžete udělat proto, abyste pro své zaměstnance vytvořili co nejbezpečnější pracovní prostředí? Zakladatelka Loono MUDr. Kateřina Vacková ve spolupráci s MUDr. Martinou Čermákovou a dalšími odborníky pro vás sestavili patnáct doporučení, jak můžete své zaměstnance i sebe před nákazou chránit.
Více

 
Plicní lékaři žádají o právo poslat pacienty na vyšetření na koronavirus. Lidé s dýchacími potížemi totiž chodí rovnou za pneumology!

„Na plicní lékaře se trochu zapomnělo, přitom jsou v první linii ve styku s rizikovými pacienty. Lidé, kterým se špatně dýchá, chodí přímo do jejich ordinací plicních lékařů. I když vykazují symptomy virózy, a pneumologové je nemohou poslat na vyšetření koronaviru ani je sami vyšetřit,“ říká prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., předsedkyně českých plicních lékařů (České pneumologické a ftizeologické společnosti – ČPFS ČLS JEP).
Více

 
Budoucí maminky mohou využít online a telefonické konzultace zdravotních sester a lékařů z IVF CUBE

Klinika IVF CUBE nabízí od pondělí 23. 3. 2020 bezplatné konzultace těhotným ženám.
Více

 
Zvládneme to!

I Český červený kříž pomáhá v této nelehké době svou kampaní. Na stránkách www.zvladnemeto.cervenykriz.eu najdou zájemci ověřené informace o všem, co nás teď nejvíc zajímá. Od toho, jak zacházet v této době s papírovými bankovkami a mincemi, jak používat dezinfekci, co dělat, když se vám zdá, že máte příznaky nemoci, ale třeba i jak zvládnout home office či jak komunikovat s prarodiči. Cílem je hledat a šířit ověřená fakta a doporučení, která pomohou lidem lépe se orientovat v aktuální situaci a zmírňovat paniku.
Více 
Aktuální opatření platná pro území celé České republiky

Od 10. září platí povinnost nošení roušek:

uvnitř všech budov mimo bydliště nebo místo ubytování (například hotelový pokoj),

ve společných prostorách uvnitř škol a školských zařízení,

v prostředcích veřejné dopravy (MHD, meziměstských autobusech a vlacích, taxislužbách),

při vnitřních hromadných akcích při jakémkoliv počtu účastníků,
Více

  naše další tituly   Flóra na zahradě   Pěkné bydlení   ROZMARÝNA   CHATAŘ chalupář   DOMOV

Autorská práva vykonává vydavatel, jakékoli šíření částí nebo celku je zakázáno.