OBJEDNEJTE SI PŘEDPLATNÉ časopisu Zdraví
Sháníte aktuální nebo i starší číslo časopisu Zdraví? Nabízíme možnost zakoupení v našem internetovém obchodě.

Časopis Zdraví si také můžete zakoupit v elektronické podobě.

Tématické a odborné publikace pro vaše hobby


 
10 tipů, jak bojovat proti jarní únavě

Jakkoliv může být zima pro mnohé příjemným obdobím, organismus všech je po ní přece jenom vyčerpaný a také zatížený mnoha toxiny. Právě proto nás často trápí tak zvaná jarní únava. Jak ji minimalizovat a cítit se svěží? Nabízíme vám několik tipů.
Více

 
Víte, jak správně sedět v práci?

Kdyby člověk uvažoval o nebezpečných zaměstnáních, vyjmenuje nejspíš práci hasiče, instruktora paraglidingu nebo závodníka na motorce. Ve skutečnosti může být zdraví ohroženo i v sedavém zaměstnání!

Podle výzkumů nadměrné sezení v dlouhodobé perspektivě přispívá ke kardiovaskulárním onemocněním (což je nejčastější příčina úmrtí), ale třeba i rakovině či diabetu. Nicméně „běžnými“ problémy, s nimiž se potýkají zaměstnanci se sedavou prací poměrně často, jsou bolesti zad, hlavy a zápěstí. Tomu, aby se těmto obtížím co nejvíce předešlo, může napomoci dodržování ergonomických norem a doporučení v oblasti zdravého sezení. Na to, jak by mělo vypadat pracovní místo, existují podrobné normy. Ne pokaždé je možné veškerá jejich ustanovení respektovat stoprocentně, základní pravidla by se ale měla dodržovat vždy.
Více

 
Sport mi přináší dobrou náladu

Hraje, zpívá, tančí, cestuje, předvádí módu, aktivně sportuje a v repertoáru má řadu dalších činností. Například studuje další vysokou školu, protože ji baví učit se. Přesto o sobě Katka Klausová tvrdí, že je v podstatě lenoch. Těžko odhadnout, jak si představuje, že vypadá skutečný lenoch.
Více

 
Reflux jícnu

Víte, že ho zpravidla vyřeší změna jídelníčku?

S refluxem žaludečních šťáv se v životě setká asi každý. Příčinou může být příliš kořeněná či sladká strava, alkohol nebo také stres. Jestliže se nám tedy stane, že cítíme, jak se část natráveného jídla vrací společně s žaludečními šťávami do jícnu, je to sice nepříjemné, ale nikoli vážné. Obvykle totiž úplně stačí upravit jídelníček nebo eliminovat příčiny psychické nepohody. Stává-li se nám to však často, třeba každý den nebo dokonce i nalačno či v noci, měli bychom vyrazit k lékaři. Ten zjistí, zda příčinou našich problémů není gastroezofageální reflux neboli refluxní choroba jícnu.
Více

 
Jak rozeznat hlad a chuť?

Máte kila navíc, chcete se jich zbavit, ale stále vás pronásleduje neutuchající chuť k jídlu. Co s tím? Přinášíme několik tipů, jak tento pocit potlačit.

Často nás pronásleduje, ne a ne se jí zbavit. To je ta známá a někdy zrádná chuť, spojená s myšlenkami, emocemi, touhou po konkrétním jídle. Vyvolávají ji jak vnější spouštěče (třeba to, že jídlo voní, pěkně vypadá nebo ho jí někdo vedle nás), tak spouštěče vnitřní: „To je například chuť na čokoládu, po které saháme, když jsme smutní nebo chceme umocnit svou pohodu. U obézních lidí je to často ne hlad, ale chuť, co je vede jídlu ,navíc´,“ upozorňuje PhDr. Iva Málková, zakladatelka společnosti STOB, která ve svých kurzech pro lidi s nadváhou učí klienty, jak chutě zvládat pomocí kognitivně-behaviorální terapie a metody mindfulness, tedy všímavého jedení.
Více

 
Děti a knížky

Proč by děti měly číst a jak je k tomu vést?

Naučit děti, aby měly rády knížky a rády četly, je důležité. Ale možná taky jedna z nejtěžších věcí vůbec. Přestože dnešní doba přeje chytrým telefonům, iPodům či počítačům, s knížkami u dětí to zase tak hrozné není. Alespoň to tvrdí čeští učitelé. A proč by knihy neměly zmizet ze života dětí?
Více

 
Zaručuje nejen krásu, ale i zdraví

Přírodní dekorativní kosmetika nabízí nepřebernou škálu barev, ale i tolik potřebnou péči. „Každá žena, která ji vyzkouší, okamžitě pocítí a uvidí rozdíl. Lehkost, svěžest a přirozenost, to je přírodní dekorativní kosmetika,“ říká kosmetička a vizážistka Martina Koudelková.

Možná si říkáte, že naše maminky a babičky běžně používaly konvenční make-up, tak proč bychom ho měly nahrazovat přírodním? Protože my dnes máme mnohem víc informací o tom, jaké složky tato kosmetika obsahuje. „Je velmi důležité uvědomit si, že produkt sám o sobě není tak nebezpečný. To, co je nebezpečné, je chemický koktejl, který si každý den dopřáváme kombinováním a vrstvením více produktů najednou. Přece jen kosmetiku používáme denně a dlouhé roky a naše pokožka je jako houba, která všechny tyto škodlivé látky nasává. Ty se pak dostávají do organismu, který zatěžují a mohou stát i za zdravotními problémy,“ říká kosmetická školitelka a majitelka e-shopu Krasanamiru.cz Martina Koudelková a dodává, že zajímat bychom se měly také o to, zda jsou produkty šetrné k životnímu prostředí a jestli nejsou testovány na zvířatech.
Více

 
Dieta pro zdravé klouby

Abyste prospěli svým kostem a kloubům a udrželi je co nejdéle zdravé, máte hned několik možností. Můžete se spolehnout na potravní doplňky či léky nebo si můžete vhodně sestavit jídelníček a doplnit ho vhodným pohybem.

Onemocnění kostí a kloubů může významně zasáhnout do preferovaného životního stylu, omezit v pohybu, způsobit bolest a celkově tak znepříjemnit život. Při troše snahy a správné stravě se však lze těmto potížím vyhnout. Co pro to můžete udělat?
Více

 
Lákadla Jordánska: Petra i Mrtvé moře

Skalní město Petra je turistickým magnetem Jordánska. Ročně přiláká stovky tisíc turistů z celého světa. Památka UNESCO, jeden z novodobých divů světa, je mistrně vytesaná z pískovce a schovaná za hradbou hor. Vypravit se sem můžete i v noci.

Za tmy cestu k Pokladnici, jedné z nejzachovalejších památek starobylé Petry, lemují svíčky. Procházet se těmito místy za tmy je jedním slovem magické. „V té ztemnělé krajině si připadám, jako bych byl na jiné planetě. Je to vzrušující a romantické,“ je uchvácený turista z Velké Británie. Atmosféru noční Petry si vychutnává také mladá Kolumbijka: „Dobře se to doplňuje s procházkou ve dne, kterou si taky nenechám ujít. Teď si užívám hlavně ty hvězdy nad hlavou,“ líčí, zatímco před Pokladnicí usedá na kobereček, aby spolu s dalšími stovkami lidí zhlédla večerní představení. To nakonec příchozí poněkud zklame, protože hra na flétnu i zpěv beduína jsou příliš krátké a samotná památka je osvícena jen chvíli.
Více

 
Jak správně vykročit v novém zaměstnání

Ať už to bylo naše novoroční předsevzetí nebo jsme se jenom rozhodli posunout se dál, nastoupili jsme do nového zaměstnání. Nová ale není jenom práce, ale i šéf, kolegové, firemní kultura a v mnohých případech také lokalita. To všechno dohromady může být psychicky i fyzicky náročné.

Nová práce má své radosti i úskalí. Spokojenost v ní ovšem nezačíná dnem nástupu, ale již v době, kdy se rozhodujeme opustit práci starou. Před tím, než se poohlédneme po novém místě, je více než vhodné zvážit, jaké důvody nás k tomu vedou. Zde je několik z nich, kvůli kterým byste zvedat kotvy neměli.
Více

  naše další tituly   Flóra na zahradě   Pěkné bydlení   ROZMARÝNA   CHATAŘ chalupář   DOMOV   PSÍ kusy

Autorská práva vykonává vydavatel, jakékoli šíření částí nebo celku je zakázáno.