OBJEDNEJTE SI PŘEDPLATNÉ časopisu Zdraví
Sháníte aktuální nebo i starší číslo časopisu Zdraví? Nabízíme možnost zakoupení v našem internetovém obchodě.

Časopis Zdraví si také můžete zakoupit v elektronické podobě. 
Pylová sezona začíná. Alergici, mějte se na pozoru!

Roušky, které nosíme kvůli covidu, alergikům pomáhají, ale problém neřeší. Navíc jsou některé příznaky alergie zaměnitelné s běžným respiračním onemocněním nebo dokonce infekcí koronavirem.

Různými alergiemi trpí 2,5 milionu Čechů. U někoho jsou jejich projevy tak silné, že se neobejde bez léků předepsaných alergologem, řada z nás si ale od mírnějších obtíží pomáhá volně prodejnými preparáty. Ale jsou i jiné cesty, jak se s pylovými alergiemi vypořádat a práškům se vyhnout nebo je alespoň omezit.
Více

 
Ochraňte svou domácnost díky pojištění bytu

Jakmile za sebou zavřete dveře a odjedete na dovolenou, zvyšuje se pravděpodobnost, že váš dům navštíví zloději, nebo nebudete moci svůj majetek uchránit před živelnou pohromou. Pokud máte doma drahé spotřebiče, luxusní nábytek a další kusy, které mají cenu, můžete je jednoduše ochránit pomocí vhodného produktu od pojišťovny.
Více

 
Na Slovensko za zdravím – léčebné pobyty u našich „bratov“

Léto se pomalu blíží a i letošní sezóna se nejspíš ponese ve znamení péče o zdraví. Pokud to situace dovolí, navštivte naše sousedy a jejich léčebné prameny. Takový prodloužený víkend na Slovensku vám vrátí síly a podpoří imunitu. Přinášíme 3 tipy, kam se vydat.
Více

 
Jak zmírnit příznaky covid-19? A čeho se při léčbě vyvarovat?

Poradíme vám, jak zvládnout mírný průběh covid-19 v domácích podmínkách, co na něj nezabírá nebo kdy už je nutné vyhledat lékařskou péči. Navíc přidáme odpovědi na několik dalších klíčových otázek.

Stále zůstává pozitivní zprávou, že valná většina lidí, kteří covidem-19 onemocní, má poměrně mírný průběh nemoci a není třeba je hospitalizovat. V takovém případě intenzivní příznaky choroby trvají zpravidla 4–5 dní. Vzhledem k tomu, že na covid-19 zatím neexistuje žádný lék, domácí léčba se, stejně jako u chřipky a dalších virových onemocnění, zaměřuje na mírnění symptomů. Jejím absolutním základem je však vydatný odpočinek, dostatečný pitný režim, který se postará o odvádění toxinů z těla, jež zde vznikají v důsledku boje imunitního systému s nákazou, a také podávání tišících léků.
Více

 
CO BYSTE MĚLI VĚDĚT O OCHRANĚ PŘED KORONAVIREM

Jak si vybrat roušku a respirátor?

1. Ochranný prostředek vyberte podle účelu a místa, kde jej budete nosit - a to dle koncentrace a druhu škodlivých látek.

2. Zvolte typ roušky, popřípadě respirátoru - u roušek máte na výběr mezi jednorázovými a látkovými, typ respirátoru vyberte dle jeho úrovně ochrany.

3. Rozhodnout se můžete i dle životnosti produktu - postačí vám respirátory a klasické roušky vždy na jedno použití, nebo chcete raději látkovou ústenku, kterou můžete po důkladné péči nosit opakovaně?

4. Ochrannou pomůcku vyberte tak, aby vám dobře padla - neměla by nikde odstávat ani škrtit. Každý typ se většinou vyrábí v několika provedeních velikosti.

Více

 
Vitální a zdravá po třicítce

Nejlepší recept, jak ohlídat své zdraví, když překročíte práh třicítky a vydáte se na cestu ke čtyřicítce? Naučit se sebelásce!

Podle výzkumů je období od 30. roku života pro ženy jedním z nejaktivnějších a nejšťastnějších. Zároveň ale žijeme pod mnohem větším tlakem, zažíváme dlouhodobý stres, který ovlivňuje imunitu i vznik řady onemocnění. A zabrat dostává i naše psychika. Potřebujeme tedy důkladnou péči – sebelásku! Nejedná se o formu narcismu, ale o úctu k vlastnímu tělu, mysli a sobě samé. Vydat se na cestu sebelásky není tak těžké, jak by se mohlo zdát. Zahrnuje totiž především vyvážený životní styl, preventivní prohlídky, pohyb, stravu a duševní pohodu.
Více

 
Netrápit se tím, co nemohu ovlivnit

Dana Morávková je nejen výborná divadelní, filmová a televizní herečka, ale také skvělý člověk, který pomáhá druhým a šíří kolem sebe dobrou náladu. V této nelehké době je to velmi důležité a neocenitelné.
Více

 
Zvýšený cholesterol mít nemusíte!

Všichni víme, že cholesterol existuje. Ale k čemu je nám dobrý, proč ho potřebujeme a proč si ho naše tělo samo vyrábí, když dokáže být i zlý, to už tuší málokdo. Poradíme vám, jak na něj vyzrát!

Podívejme se mu trochu na zoubek, abychom zjistili, co je zač, protože dobře poznat jak přítele, tak hlavně nepřítele je nesmírně důležité. Cholesterol je steroidní látka, která se vyskytuje v tělech mnoha živočichů, například hmyzu, korýšů, měkkýšů a dalších. Ale především je součástí lidského organismu, kterému pomáhá zpracovávat tuky. Je součástí každé naší buňky a je velice důležitou stavební jednotkou nervů, mozkových buněk a také některých hormonů. Většinu potřebné dávky si náš organismus dokáže vyrábět sám, zbytek doplňuje ze stravy.
Více

 
Kvasinkové infekci je lepší předcházet!

Za svůj život se s ní setká téměř každá žena, některá dokonce i vícekrát. Kvasinkové vaginální infekce bývají poměrně nepříjemné a rády se i vracejí. Jak proti nim účinně zasáhnout a co dělat, když se u vás kvasinková infekce objeví?

Kvasinky nejsou pro lidský organismus nijak cizí, dokonce s ním žijí v určité symbióze. „Kvasinkové mikroorganismy osidlují povrch kůže a sliznice lidského těla a v nízkých koncentracích, jsou-li součástí přirozeného osídlení, tak zvaného mikrobiomu, nemají nepříznivý vliv na náš zdravotní stav,“ říká gynekoložka MUDr. Kamila Nouzová a dodává, že jsou do jisté míry pro nás i nepostradatelné. „Ve vaginální tekutině zdravé ženy je možno identifikovat i více než dvacet druhů mikroorganismů, které tvoří tak zvanou vaginální mikroflóru či mikrobiom. Je-li tato komunita bakterií v rovnováze, je tím udržováno stabilní pH vaginální tekutiny a stabilizována slizniční imunita a drobné narušení tohoto systému, například pohlavním stykem, koupelí ve vaně, bazénu, vířivce či v moři nebo jiném přírodním prostředí, nemá na vaginální sliznici negativní vliv. Příznivá rovnováha mikroorganismů v jejich mikrosvětech, mikrobiomech v jednotlivých částech těla, na kůži a sliznicích, však může být narušena některými zevními či vnitřními faktory.“
Více

 
Sluncem políbená a přitom chráněná

Sluneční paprsky jsou samozřejmě dar, bez kterého by nebyl život. Zároveň jsou ale v nadměrné míře nepřítelem krásy a zdraví pokožky.

Dávno jsou pryč doby opékání se na slunci s touhou dosáhnout snědé pokožky. Nejvíc trendy je pleť, která je jen políbená sluncem, aby vypadala šťavnatě a rozzářeně a především zdravě. To zajistí vhodně zvolení (nejen) kosmetičtí pomocníci.
Více

 
Boty a botičky pro malé nožičky

Nabídka dětských bot je sice v našich obchodech hodně pestrá, ale vybrat pro dítě kvalitní a dobře padnoucí pohodlnou obuv již může být náročnější. Čím se při výběru dětských bot řídit a na co si dát nejvíce pozor?

Vybrat dobře botičky zejména pro batolata může být pro rodiče docela oříšek. Kritérií pro kvalitní obuv existuje totiž celá řada. „Boty by měly být vyrobeny především z přírodních materiálů. Oproti materiálům syntetickým jsou prodyšné a během nošení se jejich tvar správně přizpůsobí tvaru chodidla. Rodiče by měli kontrolovat délku nohou svých dětí, protože když dítě trvale nosí malé boty, může dojít k poškození zdravého vývoje nohou. Nesprávné postavení nohy dítěte může zapříčinit nejen onemocnění nohou, ale i kloubů a zad a vznik špatných pohybových stereotypů, které se na zdraví projeví až po dlouholeté expozici, kdy náprava vzniklých škod je obtížná. Právě u dětí pozorujeme nárůst počtu pacientů s bolestmi zad, změnami postavení páteře a stavů spojených s poruchami nohou. Děti však signalizují malé boty většinou až v momentě, kdy je tlačí. To již bývá pozdě a při posunu nohy v malých botách dochází k deformitě v oblasti prstů a jejich kloubů,“ upozorňuje Mgr. Kloud. Při nákupu obuvi je proto třeba dětem obuv nejen dobře vyzkoušet, ale ještě předtím změřit chodidla. „A to v jejich délce i šířce. Délku měříme od nejdelšího prstu k patě, a to tak, že spustíme kolmici pomocí trojúhelníku a na papíru poznamenáme. Ke zjištěné délce je nutné připočítat takzvaný nadměrek, který je u dětí 9 až 12 mm. Vytvoříme si pružnou tenkou šablonu s touto mírou, která musí jít volně vsunout do kupované obuvi. Není dobré věřit dané velikosti obuvi, vnitřní prostor jednotlivých modelů obuvi se totiž často liší od uvedené velikosti. A samozřejmě boty nikdy nekupujeme bez dítěte. Nedoporučuji ani zkoušet obuv bez předchozího přeměření nohy, pouze tlakem prstu na špičku obuvi. Děti často reflexně při zkoušení pokrčí prsty, což vede k nákupu krátké obuvi. Platí, že boty, které dobře padnou při zkoušení, budou pohodlné a funkční i při nošení, dodává Mgr. Kloud.
Více

 
Koučink při hubnutí funguje!

Snažíte se shodit pár kilo a dlouhodobě se vám to nedaří? Zkuste popřemýšlet o službách kouče. Cíleně vás povede a podpoří na cestě, kterou se chcete vydat, ale nevíte, jak na to. Ačkoliv vám pomůže hledat to nejlepší řešení, zodpovědnost bude jen a jen na vás.

Hubnutí je několikafázový proces plný změn a koučování je podpůrná metoda při uskutečňování těchto změn. Koučink je tak při hubnutí velmi účinnou technikou. „U někoho může být hubnutí o změnách ,jen´ v oblasti jídelníčku, chování a návyků, u jiného ale může jít i o změny na úrovni myšlení, vztahů s nejbližšími a sám se sebou, zacházení se svými emocemi nebo osobním či pracovním stresem,“ vyjmenovává psycholožka a nutriční poradkyně Mgr. Zuzana Douchová, která se mimo jiné věnuje koučinku při hubnutí a která zároveň upozorňuje, že čím více změn v životě současně děláme, tím je to pro nás náročnější. I proto se kouč může hodit, zvlášť když se nám opakovaně nedaří nadbytečná kila shodit. „Koučink může pomoci s celým procesem hubnutí od začátku až do konce, kdy si klient pomocí koučovacích technik a otázek ujasňuje svou motivaci, cíle, hledá společně s koučem optimální možnosti a řešení. Pak jde do akce a krok za krokem buduje nové návyky, učí se překonávat překážky, krize, a zároveň tak i pracuje na svém osobním růstu. Někdo na tohle všechno prostě nechce být sám a uvítá psychickou podporu a profesionální vedení, které mu kvalifikovaný kouč může nabídnout,“ dodává Zuzana Douchová.
Více

 
Jak přežít kopačky?

Ztráta milovaného člověka vždycky bolí. Ať už je to rozchod po letech, nebo po pár týdnech. I když vám to tak ze začátku nebude připadat, z pověstných „kopaček“ se dostanete. Nějakou dobu ten očistný proces ale potrvá. Buďte proto trpěliví.

Zlomené srdce bolí v každém věku úplně stejně. Jak v šestnácti či sedmnácti, když první zkušenosti teprve sbíráme, tak ve zralejším věku, když už máme pár vztahových karambolů zpravidla za sebou. Lišit se může s věkem ale to, jak s tou bolestí naložíme. „Pokud už jsme pár rozchodů v životě ,přežili´, máme zkušenost, že se to dá zvládnout – a to samotné nám při rozpadu vztahu pomáhá. Bolest z opuštění a ztráty milovaného člověka to ale nezmírní, jen máme větší naději, že to zase zvládneme,“ vysvětluje psycholožka Zuzana Douchová a připomíná, že první rozchod můžeme pociťovat jako neúnosný a fatální, protože s tou bolestí ještě nemáme zkušenosti. „Rady starších, že to přejde a že to čas zahojí, nám v tu chvíli moc nepomáhají, když jsme to ještě sami nezažili. Zkušenost je největší učitel v otázce vztahů,“ dodává Zuzana Douchová, která se zaměřuje také na terapii partnerských vztahů.
Více

 
Přičarujte si lásku s bylinkami

Lidé byli vždy ochotni udělat takřka cokoliv pro to, aby získali něčí lásku. Ono najít tu pravou nebo alespoň přijatelnou není snadné. A tak mnohdy vstupovala do hry magie, třeba bylinková.

Nikdo úplně přesně neví, co všechno se pod termínem magie skrývá, ale shoda panuje v tom, že je to označení s nejasným vymezením, takže si pod ním každý může představit, co chce. Zřejmě nejčastěji je magie spojována se šamanismem a čarodějnictvím, ale nemůže chybět ani teorie o mimozemšťanech nebo padlých andělech. K různým čárům a márům se odpradávna používaly také bylinky, u nichž se věřilo v magické schopnosti. My dnes víme, že těch léčivých mají nepřeberné množství, a také jich v hojné míře využíváme, ale proč nezkusit trochu si s bylinami zakouzlit a začarovat? Co kdyby to náhodou fungovalo…
Více

 
Co byste měli vědět o koronaviru

Jak se chovat, abyste se nenakazili, co dělat v případě nákazy, rady pro domácí karanténu a další užitečné informace, které můžete potřebovat!

Koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19, se poprvé objevil v Číně koncem minulého roku. Jde o nový kmen viru, který dosud u lidí nebyl identifikován. Je součástí skupiny virů, do které patří i viry jako SARS a MERS. Původcem nákazy byla pravděpodobně zvířata na trhu v čínském městě Wu-chan. Není však zatím stoprocentně potvrzeno, z kterého zvířete pochází nákaza.
Více 
Praktičtí lékaři doporučují raději větrat

Kvůli koronaviru není třeba dělat z domu hned nemocnici

Jedním z opatření boje proti koronaviru je i dodržování správné hygieny a postupu při dezinfekci. Pokud ale nesdílíte domácnost s nakaženým člověkem, není podle lékařů nutné snažit se ve svých domovech o nemocniční čistotu. Spíše je vhodné si znovu osvěžit rozšířené hygienické návyky a pozornost věnovat například mytí obličeje nebo čištění ústní dutiny kloktáním. I tyto postupy probírali praktičtí lékaři na jednom ze vzdělávacích webinářů, které pro praktické lékaře pořádá Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP.
Více

 
Aplikace, která průběžně monitoruje příznaky nemoci, pomáhá odhalit riziko onemocnění COVID-19 a odlehčí přetíženým linkám

Platforma Zdravel představila inteligentní aplikaci Koronappka, která umožňuje pravidelně monitorovat a vyhodnocovat míru rizika onemocnění COVID-19 indikativním testem.
Více

 
Koronavirus: i ochrana očí může zpomalit šíření nákazy

Kvůli koronavirové pandemii se celé Česko zahalilo do roušek. Na ochranu očí se ale často zapomíná. Experti tvrdí, že ochrana očí, stejně jako rukou a úst, může zpomalit šíření nákazy.
Více

 
Zachovejte si dobrou náladu a posilte svou imunitu

Jaro pomalu přichází, mění se počasí a s ním i naše nálady a stres v práci i kvůli nemoci Covid-19 neustupuje. Jak efektivně posílit svou imunitu a zároveň si zachovat klidnou mysl a dobrou náladu? „Náš životní styl má velký vliv na naši psychiku. Jdou ruku v ruce,“ prozrazuje Ing. Bohumil Hlavatý, ředitel České a Slovenské asociace pro speciální potraviny.

Současné stresující podmínky a časté změny počasí dávají naší psychice i organismu zabrat. Zdravý životní styl má přitom s naší psychikou přímou spojitost. Udělejte několik kroků vstříc dobré náladě a silnému imunitnímu systému. Péče o náš imunitní systém a psychiku musí být kontinuální a je dobré se na ni soustředit každý den. Z dlouhodobého hlediska pak přináší kýžené plody.
Více

 
Jak můžete chránit sebe, své zaměstnance či kolegy?

Koronavirus a Česko v karanténě je nejskloňovanější mediální téma posledních dnů. Podle přijatých opatření by se lidé měli pohybovat venku pouze pokud jdou do zaměstnání, k lékaři či do obchodu, nikde bezdůvodně nezdržovat a po práci zamířit rovnou do svých domovů. Co tedy můžete udělat proto, abyste pro své zaměstnance vytvořili co nejbezpečnější pracovní prostředí? Zakladatelka Loono MUDr. Kateřina Vacková ve spolupráci s MUDr. Martinou Čermákovou a dalšími odborníky pro vás sestavili patnáct doporučení, jak můžete své zaměstnance i sebe před nákazou chránit.
Více

 
Plicní lékaři žádají o právo poslat pacienty na vyšetření na koronavirus. Lidé s dýchacími potížemi totiž chodí rovnou za pneumology!

„Na plicní lékaře se trochu zapomnělo, přitom jsou v první linii ve styku s rizikovými pacienty. Lidé, kterým se špatně dýchá, chodí přímo do jejich ordinací plicních lékařů. I když vykazují symptomy virózy, a pneumologové je nemohou poslat na vyšetření koronaviru ani je sami vyšetřit,“ říká prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., předsedkyně českých plicních lékařů (České pneumologické a ftizeologické společnosti – ČPFS ČLS JEP).
Více

 
Budoucí maminky mohou využít online a telefonické konzultace zdravotních sester a lékařů z IVF CUBE

Klinika IVF CUBE nabízí od pondělí 23. 3. 2020 bezplatné konzultace těhotným ženám.
Více

 
Zvládneme to!

I Český červený kříž pomáhá v této nelehké době svou kampaní. Na stránkách www.zvladnemeto.cervenykriz.eu najdou zájemci ověřené informace o všem, co nás teď nejvíc zajímá. Od toho, jak zacházet v této době s papírovými bankovkami a mincemi, jak používat dezinfekci, co dělat, když se vám zdá, že máte příznaky nemoci, ale třeba i jak zvládnout home office či jak komunikovat s prarodiči. Cílem je hledat a šířit ověřená fakta a doporučení, která pomohou lidem lépe se orientovat v aktuální situaci a zmírňovat paniku.
Více

 
Poslouchejte odborníky a vyhněte se druhé vlně koronaviru!

S očekávaným zvýšením počtu případů koronavirové nákazy i nadcházející sezonou akutních respiračních onemocnění připravila Česká lékárnická komora (ČLnK) přehled vhodných preventivních opatření a možností podpůrné terapie vedoucí ke zvýšení nespecifické imunity. Která to jsou?
Více

 
Aktuální opatření platná pro území celé České republiky

Od 10. září platí povinnost nošení roušek:

uvnitř všech budov mimo bydliště nebo místo ubytování (například hotelový pokoj),

ve společných prostorách uvnitř škol a školských zařízení,

v prostředcích veřejné dopravy (MHD, meziměstských autobusech a vlacích, taxislužbách),

při vnitřních hromadných akcích při jakémkoliv počtu účastníků,
Více

  naše další tituly   Flóra na zahradě   Pěkné bydlení   ROZMARÝNA   CHATAŘ chalupář   DOMOV

Autorská práva vykonává vydavatel, jakékoli šíření částí nebo celku je zakázáno.