OBJEDNEJTE SI PŘEDPLATNÉ časopisu Zdraví
Sháníte aktuální nebo i starší číslo časopisu Zdraví? Nabízíme možnost zakoupení v našem internetovém obchodě.

Časopis Zdraví si také můžete zakoupit v elektronické podobě.

Tématické a odborné publikace pro vaše hobby


 
Co byste měli vědět o koronaviru

Jak se chovat, abyste se nenakazili, co dělat v případě nákazy, rady pro domácí karanténu a další užitečné informace, které můžete potřebovat!

Koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19, se poprvé objevil v Číně koncem minulého roku. Jde o nový kmen viru, který dosud u lidí nebyl identifikován. Je součástí skupiny virů, do které patří i viry jako SARS a MERS. Původcem nákazy byla pravděpodobně zvířata na trhu v čínském městě Wu-chan. Není však zatím stoprocentně potvrzeno, z kterého zvířete pochází nákaza.
Více

 
Aplikace, která průběžně monitoruje příznaky nemoci, pomáhá odhalit riziko onemocnění COVID-19 a odlehčí přetíženým linkám

Platforma Zdravel představila inteligentní aplikaci Koronappka, která umožňuje pravidelně monitorovat a vyhodnocovat míru rizika onemocnění COVID-19 indikativním testem.
Více

 
Koronavirus: i ochrana očí může zpomalit šíření nákazy

Kvůli koronavirové pandemii se celé Česko zahalilo do roušek. Na ochranu očí se ale často zapomíná. Experti tvrdí, že ochrana očí, stejně jako rukou a úst, může zpomalit šíření nákazy.
Více

 
Zachovejte si dobrou náladu a posilte svou imunitu

Jaro pomalu přichází, mění se počasí a s ním i naše nálady a stres v práci i kvůli nemoci Covid-19 neustupuje. Jak efektivně posílit svou imunitu a zároveň si zachovat klidnou mysl a dobrou náladu? „Náš životní styl má velký vliv na naši psychiku. Jdou ruku v ruce,“ prozrazuje Ing. Bohumil Hlavatý, ředitel České a Slovenské asociace pro speciální potraviny.

Současné stresující podmínky a časté změny počasí dávají naší psychice i organismu zabrat. Zdravý životní styl má přitom s naší psychikou přímou spojitost. Udělejte několik kroků vstříc dobré náladě a silnému imunitnímu systému. Péče o náš imunitní systém a psychiku musí být kontinuální a je dobré se na ni soustředit každý den. Z dlouhodobého hlediska pak přináší kýžené plody.
Více

 
Jak můžete chránit sebe, své zaměstnance či kolegy?

Koronavirus a Česko v karanténě je nejskloňovanější mediální téma posledních dnů. Podle přijatých opatření by se lidé měli pohybovat venku pouze pokud jdou do zaměstnání, k lékaři či do obchodu, nikde bezdůvodně nezdržovat a po práci zamířit rovnou do svých domovů. Co tedy můžete udělat proto, abyste pro své zaměstnance vytvořili co nejbezpečnější pracovní prostředí? Zakladatelka Loono MUDr. Kateřina Vacková ve spolupráci s MUDr. Martinou Čermákovou a dalšími odborníky pro vás sestavili patnáct doporučení, jak můžete své zaměstnance i sebe před nákazou chránit.
Více

 
Plicní lékaři žádají o právo poslat pacienty na vyšetření na koronavirus. Lidé s dýchacími potížemi totiž chodí rovnou za pneumology!

„Na plicní lékaře se trochu zapomnělo, přitom jsou v první linii ve styku s rizikovými pacienty. Lidé, kterým se špatně dýchá, chodí přímo do jejich ordinací plicních lékařů. I když vykazují symptomy virózy, a pneumologové je nemohou poslat na vyšetření koronaviru ani je sami vyšetřit,“ říká prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., předsedkyně českých plicních lékařů (České pneumologické a ftizeologické společnosti – ČPFS ČLS JEP).
Více

 
Budoucí maminky mohou využít online a telefonické konzultace zdravotních sester a lékařů z IVF CUBE

Klinika IVF CUBE nabízí od pondělí 23. 3. 2020 bezplatné konzultace těhotným ženám.
Více

 
Kvalitní snídaně? Známe recept!

Ráno je skoro všechno povoleno. Tedy aspoň, co se týká jídla. Snídaně by totiž měla být výživná. Nešiďte se. Máte chuť na míchaná vejce s vypečenou slaninou? Křupavé pečivo s máslem a marmeládou? Nebo si potrpíte na jogurtové snídaně? Akademie kvality společně s odborníky vám poradí, jak uspokojit nejenom chuťové buňky, ale i pocit, že děláte něco pro svou kondici.
Více

 
Proč nás bolí záda a jak s bolestí bojovat?

S bolestí zad má zkušenost většina dospělých. Pro někoho je „kamenem úrazu“ bolest v oblasti krční páteře, jiní mají potíže s bedry. Proč je bolest zad tak častým jevem a jak můžeme tělu ulevit od nepříjemné a mnohdy limitující bolesti?

Příčiny bolesti zad jsou velmi různorodé a daly by se shrnout do několika základních bodů – špatné držení těla, nedostatek pohybu, sedavý způsob života, nadváha a přetěžování určitých částí těla. Pramenit mohou také z nějakého základního onemocnění (záněty, nádorová onemocnění či neurologické nemoci), které se projeví právě bolestí v oblasti zad. „Bolest beder může souviset například s nemocemi vnitřních orgánů, nejčastěji s ledvinami, u žen s gynekologickými onemocněními,“ upřesňuje fyzioterapeutka Mgr. Markéta Brabačová z fyzioterapeutického centra Therapy Point. Svou roli v bolesti zad ale sehrává také dlouhodobý stres, při kterém je tělo v nadměrném napětí. „Svaly jsou v takové situaci nepřirozeně stažené a toto napětí nám způsobuje bolest i blokády různých kloubů,“ vysvětluje fyzioterapeutka. Záludností funkčních blokád je skutečnost, že bolestivé místo nevykazuje při vyšetření pomocí rentgenu nebo ultrazvuku žádné viditelné změny. Záda jsou přesto zablokovaná, bolavá a neumožňují obvyklý pohyb. V takovém případě může pomoci fyzioterapeut, který vhodně zvolenými rehabilitačními technikami zmírní potíže. Obecně vzato může být zdrojem bolesti zad jak páteř, tak zádové svalstvo. Oboje slouží jako opora celého těla a jedná se o velmi zatěžovanou část těla. Bolest je nejčastěji lokalizována do oblasti bederní či hrudní páteře, ovšem bolesti okolo krční páteře ve statistikách nijak nezaostávají.
Více

 
Co nejvíc škodí našim očím?

Například celodenní intenzivní záření může být pro náš zrak nebezpečné, a to nejen v létě, ale i v zimě. Negativní vliv na zrak má také častá práce na počítači nebo klimatizace.
Více

 
Být chvíli sama se sebou je pro mě důležité

S Lililou Khousnoutdinovou by se dalo povídat hodiny, a stejně bychom nestačily probrat vše, co tato žena mnoha profesí, aktivní členka několika nadačních fondů a maminka syna Lea a dcery Isabely dělá, co ji baví a o čem umí nesmírně zajímavě vyprávět.
Více

 
Péče o domácnost bez chemie není utopie 

Ekologické čisticí prostředky jsou díky svému netoxickému složení šetrné k lidskému zdraví i k životnímu prostředí. Můžete si je buď koupit, nebo si je vyrobit sami.

Fosfáty, chlor, formaldehydy, perboráty, syntetické aromatické a konzervační látky – to je jen krátký výčet látek, které obsahují konvenční úklidové a čisticí přípravky. Prokazatelně mohou způsobovat alergie, hormonální nerovnováhu, a některé jsou dokonce karcinogenní. Dezinfekční a antibakteriální prostředky pak mohou narušovat imunitní systém, protože likvidují i bakterie, které jsou pro nás prospěšné. Ekologické přípravky jsou naproti tomu šetrné k lidskému zdraví, ošetřovaným povrchům a předmětům, ale také k přírodě. Navíc už pro ně nemusíte vyrážet do specializovaných prodejen, protože do své nabídky je stále častěji zařazují i velké drogerie a kamenné i internetové supermarkety. Dobrá zpráva je, že ceny jsou srovnatelné, někdy dokonce příznivější než u konvenční chemické produkce. Pokud navíc použijete další ekologické pomocníky, bude úklid hračka a váš domov bude čistý, voňavý a zdravý.
Více

 
Písmenka důležitá pro naše zdraví

O nezbytnosti vitaminů snad už nikdo nepochybuje. Pokud jich máme nedostatek, tělo je oslabené a potýká se s různými zdravotními problémy. Je tedy užitečné vědět, které vitaminy nám v žádném případě nesmějí scházet a proč.

Ideální by bylo, kdyby organismus každého z nás obsahoval přesně takové množství všech vitaminů, ale i minerálů, které by bezezbytku pokrylo jeho potřeby tak, aby bezchybně a bez jakýchkoliv potíží fungoval. Lidské tělo si ovšem většinu z nich neumí samo vytvořit, a je tudíž závislé na jejich příjmu z potravy, eventuálně z doplňků stravy. Není pochyb o tom, že důležité jsou všechny vitaminy, ale některé jsou naprosto nezbytné a jejich nedostatek mívá nepříjemné zdravotní následky. Představme si alespoň některé z těch nejpodstatnějších.
Více

 
Bolavé ucho se nemusí píchat pokaždé

Zánět středního ucha je častou nemocí z nachlazení. Vzniká nejčastěji při rýmě a akutních zánětech horních cest dýchacích. Trápí hlavně nejmenší děti do šesti let. Víte, jak jim pomoci? A čeho se při bolestivém onemocnění naopak vyvarovat?

Jak moc zánět středního ucha bolí, ví většina z nás. Jde totiž o nemoc velmi častou, a tak stačí zavzpomínat na dětství. Třeba se i vám dnes, po mnoha letech, vybaví ta neuvěřitelná úleva, která se po „píchnutí“ neboli paracentéze ucha dostavila. To, že jde o nemoc, která nejčastěji postihuje nejmenší děti, souvisí se sluchovou trubicí, přes kterou zánět postupuje z nosu a nosohltanu do středního ucha. „U malých dětí je totiž téměř vodorovná, krátká, širší a otevřená, a proto tudy infekce snáze pronikne. Právě z tohoto důvodu dochází u nejmenších dětí k častějším zánětům středního ucha, než je tomu u větších dětí a dospělých. Dalším důvodem je to, že děti do dvou let věku mají nezralý imunitní systém, který si ještě neumí tak dobře s infekcí poradit. U nich bývá zánět středního ucha většinou oboustranný. U předškolních dětí zase hraje roli pobyt v dětském kolektivu, v němž může infekce dlouho cirkulovat,“ upozorňuje MUDr. Eva Mrázková, Ph.D., primářka oddělení ORL z Nemocnice s poliklinikou v Havířově.
Více

 
Jídlo do krabičky

Je ideální do práce, do školy i na výlet. A má tu úžasnou výhodu, že si do ní můžete dát to, co máte rádi. Zkuste to! Jídlo do krabiček má ovšem také svá pravidla.

Do krabičky na oběd nebo na svačinu si můžeme připravit nespočet rychlých dobrot. Stačí si zvolit oblíbené jídlo a s troškou fantazie ho modifikovat na krabičkovou verzi. Když máme rádi brambory, které jsme připravili na oběd, další den je můžeme zapéct se zeleninou, se slaninou a vejci (frittata) nebo z nich udělat lehký salát s kouskem masa, které také zůstalo od oběda. Pokud preferujeme zeleninu, můžeme si vyrobit zeleninový salát, curry či placky z červené řepy. Také si můžeme s sebou do práce vzít kousek masa, čerstvou housku a zeleninu – domácí hamburger si pak v práci připravíme za minutku. Podobná jídla si můžeme promyslet předem a vařit oběd či večeři pro rodinu tak, aby nám něco zbylo do krabiček.
Více

 
Nejlepší pomůcky pro domácí cvičení 

Říkáte si, že už je načase začít s cvičením, ale nechce se vám do posilovny ani na aerobic nebo jiné skupinové cvičení? Pak je ideální volbou pravidelné cvičení doma. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších cvičebních pomůcek, které se vám budou hodit v domácím prostředí a pomohou vám v cestě za dokonalejší postavou.

Pravidelný pohyb by měl být součástí života každého z nás – a platí to dvojnásob v případě sedavého zaměstnání nebo máte-li nějaké to kilo navíc. Začít cvičit doma není nic složitého a má to jen samá pozitiva. Budete se pravidelně hýbat, zlepšíte si kondičku, zpevníte tělo a třeba se vám podaří shodit i přebytečná kila. Zapomeňte proto na výmluvy, že nemáte čas, nemáte co na sebe atd. Půlhodinku si na cvičení doma jistě najdete. A věřte, že vás takové cvičení bude i bavit. Zpříjemnit vám ho totiž mohou praktické cvičební pomůcky. Jejich cena není nijak závratná, většina z nich není ani náročná na místo, takže se vám v pohodě vejdou i do menšího prostoru.
Více

 
Proč jsou Skandinávci spokojení  

Úcta k lidem i přírodě, čas strávený s přáteli a rodinou, a to nejlépe při dobrém jídle a pití, ale také schopnost vytvořit ze svých domovů příjemné a útulné místo. To jsou jen některé dovednosti, kterými bychom se mohli alespoň trochu „nakazit“.

Dlouhodobě se podle každoroční zprávy Organizace spojených národů, která hodnotí štěstí zemí v šesti klíčových kategoriích, kterými je příjem, svoboda, důvěra, střední délka života, sociální podpora a štědrost, umísťují obyvatelé severských zemí na předních pozicích. V roce 2019 obsadilo Finsko první místo, Dánsko bylo druhé, třetí Norsko, čtvrtý Island a na sedmé pozici bylo Švédsko. Jak to, když žijí převážně v chladném podnebí, mnohdy drsné krajině, často bez světla nebo naopak v polárních nocích? Možná právě proto. Nepříznivé podmínky vás zocelí a v průběhu staletí si vytvoříte takový přístup k životu, lidem i k přírodě, který vám pomáhá cítit se spokojeně a mnohdy i šťastně. Důležitou součástí jsou i různé rituály. Pojďme si některé představit a třeba se i inspirovat…
Více  naše další tituly   Flóra na zahradě   Pěkné bydlení   ROZMARÝNA   CHATAŘ chalupář   DOMOV   PSÍ kusy

Autorská práva vykonává vydavatel, jakékoli šíření částí nebo celku je zakázáno.