OBJEDNEJTE SI PŘEDPLATNÉ časopisu Zdraví
Sháníte aktuální nebo i starší číslo časopisu Zdraví? Nabízíme možnost zakoupení v našem internetovém obchodě.

Časopis Zdraví si také můžete zakoupit v elektronické podobě.

Tématické a odborné publikace pro vaše hobby


 
Finská sauna a její léčebné účinky

Saunařská kultura vznikla v severských zemích, konkrétně ve Finsku, odkud se později rozšířila do celého světa a v poslední době se těší stále větší oblibě i u nás právě díky pozitivním zdravotním účinkům. Kvalitní finské sauny jsou dostupné a lze si je jednoduše pořídit i domů. Přínos klasické finské sauny pro naše zdraví je mnoho, ale jako každá relaxační aktivita i pobyt v sauně má svá doporučení. Jejich dodržováním vytěžíme z této blahodárné a odpočinkové aktivity opravdu maximum.
Více

 
Poznáte infarkt nebo mozkovou mrtvici?

Některé příznaky obou nemocí jsou typické pro většinu lidí, některé vás ale mohou překvapit. Například v případě srdečního infarktu se příznaky u žen mohou lišit a nejsou tak viditelné. Proto je dobré vědět, co všechno můžete čekat. Čím dříve se totiž dostanete na specializované pracoviště, tím vyšší je šance, že přežijete, a dokonce bez následků! V prvních třech hodinách akutního infarktu odumírá až šedesát procent srdečního svalu, proto je třeba reagovat co nejrychleji. A v případě mozkové mrtvice jde dokonce o minuty!

Statistiky jsou neúprosné, pokud jde o úmrtí na nemoci oběhové soustavy. V České republice zemře ročně zhruba padesát tisíc osob na onemocnění srdce a cév, nejčastěji pak na srdeční infarkt. Ovšem v zemích, kde se aktivně a systematicky provádí primární a sekundární prevence, je úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění mnohem nižší. Jak se dají rozpoznat symptomy blížícího se infarktu? Dokážete rozeznat, že se to týká zrovna vás?
Více

 
Zimní úrazy: Které jsou ty nejčastější a jak je léčit

Zlomeniny, vyvrtnuté kotníky, poškozené vazy v kolenu nebo natažené svaly. To všechno patří k nejtypičtějším zraněním v zimním období. Jak je léčit a jak dlouhá bude rekonvalescence, záleží na správném postupu léčby bezprostředně po úrazu. Ne vždy je například nutná sádra a ne vždy je nutná operace.

Pokud jde o zimu, jen minimálně se objevují úrazy typu odřeniny nebo popáleniny, ty jsou typické pro léto. Zato se mnohem častěji vyskytují naraženiny, zlomeniny či natažené svaly. Většina úrazů vzniká při zimních sportech, ale nezřídka dojde ke zranění třeba jen po obyčejném pádu na zmrzlém chodníku. „Typická zimní zranění, které řeší fyzioterapeuti, jsou zlomeniny zápěstí, zlomeniny pažní kosti nebo předloktí, naražené kostrče, úrazy dolních končetin (zlomeniny v oblasti kyčelního kloubu nebo stehenní kosti), podvrtnutí kolene či výrony kotníku,“ vyjmenovává hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.
Více

 
Smích je cesta ze zoufalství

Halina Pawlowská patří k nejčtenějším a nejoblíbenějším českým spisovatelkám. Je také velice vyhledávanou televizní i rozhlasovou moderátorkou a všechny její talk show patří k těm nejpopulárnějším. Bez nadsázky ji lze označit za jednu z nejvtipnějších žen u nás.
Více

 
Čím nakrmit mozek?

Je nejdokonalejší, nejsložitější a stále v mnoha směrech neprobádaný orgán v těle, který řídí vše, co děláme. A proto je důležité, abychom se o něj dobře starali.

Kde máme mozek, všichni víme, i když u některých jedinců se dá pochybovat o tom, zda ho vůbec někde mají. Možná proto, že je schovaný v lebce a pro běžné lidi v podstatě neviditelný, nevěnujeme mu pozornost. Až do chvíle, než s ním začneme mít nějaké problémy. Zatímco o to, abychom neměli žádné vrásky, měli krásné vlasy, tělo bez chloupků a pokožku sametově hebkou, se staráme s péčí mnohdy až přehnanou, o mozek a jeho potřeby zájem příliš nejevíme. Proč také, když ho nikdo kromě lékařů nevidí, a okolí tudíž nemůže obdivovat jeho krásu. Přitom i za to, jak vypadáme a působíme navenek, vděčíme jemu. Dá se říci, že mozek může za všechno dobré, ale bohužel i zlé. Ovšem je v našich silách podpořit ho v tom dobrém a co nejvíce eliminovat to zlé, stačí se o něj správně starat. Zdravý mozek není přemrštěně náročný, nepotřebuje žádné drahé krémy, žádné ještě dražší epilátory a depilátory a podobné prostředky. Stačí ho dobře krmit, protože i mozek mívá hlad, a chránit ho před poškozením, hlavně tím přicházejícím zvnějšku, za které si většinou můžeme sami.
Více

 
Poznejte moderní metody estetické chirurgie

Pokud patříte mezi ženy a muže, kteří již využívají nebo se chystají využít možnosti estetické medicíny, zcela jistě vás zajímají nejnovější trendy v této oblasti. Které zákroky jsou nejžádanější a jakým směrem se estetická medicína ubírá?

Konkrétní důvody a motivace, proč se lidé obracejí na odborníky na estetickou medicínu, se mohou lišit, ale hlavním cílem estetických zákroků je v naprosté většině případů totéž – něčeho se zbavit, někde naopak něco přidat nebo něco upravit. Estetická chirurgie už dávno neznamená jen náročné zákroky v celkové anestezii a pak dlouhou rekonvalescenci a čekání na výsledek. Tento obor jednoznačně zažívá ústup od radikálních a na doléčování náročných zákroků a směřuje k výkonům, které klienty zatěžují co nejméně a následuje po nich rychlá rekonvalescence. Kromě šetrnosti se klade důraz také na co nejpřirozenější výsledek. „Nahrazování radikálních výkonů těmi méně zatěžujícími je sice na úkor výraznosti efektu, který je o něco menší, ale pro klienty je to atraktivnější,“ uvádí MUDr. Martin Molitor, primář plastické chirurgie kliniky YES VISAGE. „Výkony se pak samozřejmě dají i několikrát opakovat,“ dodává. Kromě výše popsaného trendu, co se týče radikálnosti zákroků, primář uvádí, že dalším současným trendem je využití vlastního tuku, které má vyplňovací a regenerační účinky. „Jedná se o tzv. lipofiling, nebo také fatgrafting, a to jak v obličeji, tak v oblasti prsou a hýždí,“ upřesňuje.
Více

 
Hubnutí podle metabolického typu

Dieta podle metabolického typu není založena na rychlosti, ale na stanovení konkrétního typu metabolismu, kterému je přizpůsoben jídelníček. Jde o jednu z nejpopulárnějších diet v současnosti, která slibuje nejenom zhubnutí, ale i zlepšení zdravotního stavu. Pomůže i vám?

Základem této diety je tvrzení, že při hubnutí hraje roli hlavně rychlost metabolismu a množství spalované energie. Jenže každý člověk má jiné biochemické složení těla a patří k jinému endokrinnímu (metabolickému) typu. A to má vliv nejenom na trávení jednotlivých druhů potravin, ale i na spalování energie. Pokud tedy přizpůsobíte jídelníček svému metabolického typu, získáte podle zastánců diety celou řadu výhod: zbavíte se některých chronických problémů, snížíte váhu a budete se celkově cítit lépe.
Více

 
Péče nejen pro krásu, ale i pro zdraví

Péče o pokožku celého těla patří k základním hygienickým návykům. Ovšem pouhá voda a mýdlo nestačí, obzvlášť v případě, kdy vykazuje známky suchosti, citlivosti nebo dokonce atopie. Je důležité tyto projevy nepodceňovat a věnovat pokožce náležitou péči.

Nezdravý životní styl, ale i kosmetické přípravky plné potenciálních alergizujících chemických látek mohou zhoršovat stav citlivé, suché i atopické pokožky. Správná péče tedy spočívá ve třech krocích – zdravý jídelníček, dostatek tekutin a vhodné ošetřující přípravky. Ideální jsou především ty, které dodávají potřebnou vlhkost, zklidňují a mírní pocit napětí. Nezapomínejte ani na pravidelné, důkladné, ale jemné odličování, a to nejlépe odličovacími oleji, které dodají i potřebné látky. Naopak zapomeňte na kosmetické přípravky plné syntetických látek, vůní, barviv či pěnidel.
Více

 
I o mléčné zuby je zapotřebí pečovat!

Prořezávání prvních zoubků je utrpením jak pro děti, tak pro rodiče. Ale prožít a přežít to musí obě strany. Když se mléčné zuby konečně vyklubou, starosti zdaleka nekončí, právě naopak – je nutné hned od počátku o ně co nejlépe pečovat. A to se musí naučit rodiče i potomci.

Stomatologové se shodují v tom, že mnoho rodičů péči o první mléčné zoubky zanedbává a nepovažuje ji za příliš důležitou. V důsledku toho pak jejich ratolesti nezvládají správnou techniku čištění zubů a péči o ústní dutinu, kterou často zanedbávají i v pozdějším věku. Přitom už v momentě, kdy se zoubky prořezávají, začíná na ně působit nepřítel číslo jedna, tedy plak. Pokud ho hned od počátku důkladně neodstraňujeme, může vést k onemocnění zubů i dásní a v dospělosti, kdy už jsme vyměnili mléčné zuby za ty druhé, k závažným zánětlivým stavům, například k parodontóze. Ta nás o ně může připravit a nezbude jiné řešení než zubní náhrada, lidově označovaná jako třetí zuby. Čím později k tomu dojde, tím lépe. Proto je nezbytně nutné věnovat se už prvnímu zubu, který se z dásně vyklube. Kazivost je v naší republice opravdu vysoká, a i když si mnozí myslí, že se jedná o dědičné onemocnění, není tomu tak. Na vině je pouze a jenom nesprávná a nedostatečná péče, která začíná už u mléčných zubů. Pouze zdravý mléčný chrup je kvalitním základem pro zdravý chrup trvalý. Navíc mléčné zoubky jsou náchylnější k tvorbě hlubokých kazů zasahujících až do dřeně, sklovina dočasného dětského chrupu je měkčí a snáze podléhá poškození bakteriemi z plaku.
Více

 
Cvičení, které pomůže od bolestí. Stačí pár minut

Bolavá záda trápí pomalu každého z nás. Náš pohybový aparát je v mnoha případech zdecimovaný sedavým zaměstnáním a nedostatkem pohybu. Jednou z možností, jak mu pomoci, je cvičení pomocí metody Fit Pain Free.

Cvičitelka a lektorka Hana Toufarová, která k nám tuto metodu přivezla, ji sama začala cvičit kvůli bolestem ramen. „Odešly po třech dnech a už se nikdy nevrátily. A při cvičení Fit Pain Free právě o to jde – nejenom zbavit klienty bolestí, ale také odstranit jejich příčinu, aby se přestaly vracet,“ vysvětluje. S metodou se seznámila ve Spojených státech amerických. „Před 40 roky Pete Egoscue vymyslel cviky, díky kterým se uzdravil. Byl ve Vietnamu jako voják postřelený a po návratu měl problémy s nohou. Lékaři mu nedokázali pomoct. Nakoupil si anatomické atlasy, naučil se chápat, jak fungují naše svaly a naše tělo, vymýšlel cvičení pro uzdravení sama sebe. Toto cvičení pak nabízel dál. Dnes má v USA 25 klinik, na kterých léčí klienty podle své metody,“ říká Hana Toufarová.
Více

 
Manuál pro nerozhodné aneb Jak na vlastní nerozhodnost

Přestože se najdou lidé, kteří nikdy nezažili dlouhodobé opakující se a ubíjející problémy s nerozhodností, mnoho dospělých má s rozhodováním skutečné potíže. Projevit se mohou v různých sférách života a mohou mít různý původ. Jak se dá s vlastní nerozhodností vypořádat a co tím člověk získá?
Více

  naše další tituly   Flóra na zahradě   Pěkné bydlení   ROZMARÝNA   CHATAŘ chalupář   DOMOV   PSÍ kusy

Autorská práva vykonává vydavatel, jakékoli šíření částí nebo celku je zakázáno.