OBJEDNEJTE SI PŘEDPLATNÉ časopisu Zdraví
Sháníte aktuální nebo i starší číslo časopisu Zdraví? Nabízíme možnost zakoupení v našem internetovém obchodě.

Časopis Zdraví si také můžete zakoupit v elektronické podobě.

Tématické a odborné publikace pro vaše hobby


 
Jak zmírnit příznaky covid-19? A čeho se při léčbě vyvarovat?

Poradíme vám, jak zvládnout mírný průběh covid-19 v domácích podmínkách, co na něj nezabírá nebo kdy už je nutné vyhledat lékařskou péči. Navíc přidáme odpovědi na několik dalších klíčových otázek.

Stále zůstává pozitivní zprávou, že valná většina lidí, kteří covidem-19 onemocní, má poměrně mírný průběh nemoci a není třeba je hospitalizovat. V takovém případě intenzivní příznaky choroby trvají zpravidla 4–5 dní. Vzhledem k tomu, že na covid-19 zatím neexistuje žádný lék, domácí léčba se, stejně jako u chřipky a dalších virových onemocnění, zaměřuje na mírnění symptomů. Jejím absolutním základem je však vydatný odpočinek, dostatečný pitný režim, který se postará o odvádění toxinů z těla, jež zde vznikají v důsledku boje imunitního systému s nákazou, a také podávání tišících léků.
Více

 
CO BYSTE MĚLI VĚDĚT O OCHRANĚ PŘED KORONAVIREM

Jak si vybrat roušku a respirátor?

1. Ochranný prostředek vyberte podle účelu a místa, kde jej budete nosit - a to dle koncentrace a druhu škodlivých látek.

2. Zvolte typ roušky, popřípadě respirátoru - u roušek máte na výběr mezi jednorázovými a látkovými, typ respirátoru vyberte dle jeho úrovně ochrany.

3. Rozhodnout se můžete i dle životnosti produktu - postačí vám respirátory a klasické roušky vždy na jedno použití, nebo chcete raději látkovou ústenku, kterou můžete po důkladné péči nosit opakovaně?

4. Ochrannou pomůcku vyberte tak, aby vám dobře padla - neměla by nikde odstávat ani škrtit. Každý typ se většinou vyrábí v několika provedeních velikosti.

Více

 
Jak zatočit (nejen) s jarní únavou

Jaro mnoho lidí rozradostní, zlepší jim náladu a vlije novou krev do žil. Ovšem ne všichni nástup tohoto ročního období vnímáme stejně pozitivně. Na někoho naopak padne spíše trudnomyslnost a hlavně, zdánlivě nelogicky, únava. Proč tomu tak je?

Jarní únava není nic nového a neobvyklého, vždyť jí trpěli už naši předci. I oni, tedy někteří z nich, se s koncem zimy cítili malátní, bez energie a tak nějak bez nálady a elánu a spíše sklesle než vesele. A to tehdy nebyli vystaveni takovému stresu jako my dnes, ale zase měli jiné starosti. Naštěstí jarní únava netrvá dlouho – pokud ano, pak se nejedná o jarní, ale o chronickou únavu, kterou musí řešit odborníci, protože může být projevem závažnějších onemocnění. Na tu jarní většinou stačíme sami.
Více

 
Plíce v ohrožení

S příchodem onemocnění covid-19 jsme si připomněli, jak podstatné jsou pro náš život zdravé plíce. Párový orgán, který umožňuje výměnu plynů mezi krví a vzduchem, si přitom často sami ničíme kouřením. S jistotou se například ví, že kuřáci mají horší průběh covidu-19 než lidé, kteří se bez cigaret obejdou. Plíce ale mohou oslabit i další onemocnění.

Abychom udrželi své plíce v kondici, měli bychom se pravidelně hýbat. „Pohyb, sport a zdravý životní styl jim jednoznačně prospívají. Je logické, že pokud je tělo v dobrém stavu a organismus má rezervy, bude lépe odolávat infekcím,“ připomíná MUDr. Milan Sova, Ph.D., primář Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice v Olomouci. Problémem je, že lidé si plíce dobrovolně oslabují. „Asi nejvýznamnějším faktorem je v tomto případě kouření, které je zároveň nejsilnějším rizikovým faktorem rakoviny plic nebo chronické obstrukční plicní nemoci,“ podotýká zkušený lékař.
Více

 
Ráda naslouchám lidem

Lenny Trčkovou znají jak posluchači rádií, tak diváci televizí, ale také účastníci různých společenských akcí. Lenny je totiž uznávaná a vyhledávaná moderátorka. Zdaleka to však není jediná aktivita, které se věnuje.
Více

 
Hemoroidy aneb Problém, s kterým se neradi svěřujeme

Jak se tohoto onemocnění vyvarovat, jak ho léčit a kdy je nejlepší zajít k lékaři?

Hemoroidy, jak se potížím s konečníkem říká běžně, trápí podle statistik téměř polovinu světové populace. Avšak podle lékařů je alarmující jiná skutečnost, a to že většina lidí přichází k lékaři s hemoroidy pozdě! Tím se riziko bolesti a obtíží zvyšuje.
Více

 
Pečujete správně o své klouby?

Jedinců, kteří by si alespoň někdy v životě nepostěžovali na bolest kostí a především kloubů, zřejmě mnoho není. Nelze se divit, když jich v těle máme tolik, to se pak vždycky aspoň jedna problematická kostička či kloub najde.

Existují stvoření, u nichž bychom jakýkoliv náznak kostry hledali marně, například u améby neboli měňavky, která díky tomu může libovolně měnit tvar. Ale to je asi také jediná výhoda, je-li to výhoda, která pro ni z toho plyne. Snad ještě fakt, že ji nemohou bolet kosti a klouby. My lidé můžeme měnit akorát tak názory, což mnozí v životě často dělají, a musíme se smířit s tím, že nás klouby a kosti, někoho více a jiného méně, občas bolí a trápí.
Více

 
Terapeutická síla vody

Hydroterapie patří k nejstarším léčebným metodám. Jakkoliv by se mohlo zdát, že voda nemůže mít žádný vliv na různé zdravotní problémy, opak je pravdou. Hydroterapie je po celá staletí, tedy i dnes, velice využívaný a především účinný způsob léčby.

Pozitivní vliv vody na lidský organismus využívali již starověcí Egypťané, Peršané, Řekové a Římané, kteří na místech s léčivými prameny zakládali lázně. Koupání v pramenité vodě předepisoval i nejslavnější lékař starověku Hippokrates. Pro moderní svět hydroterapii znovuobjevil jesenický přírodní léčitel Vinzenz Priessnitz, který poté, co se působením pramenité vody sám vyléčil ze smrtelného úrazu, začal promýšlet metodu léčby tímto přírodním prostředkem. Stejně tak německý kněz Sebastian Kneipp započal s výzkumem a budováním své jedinečné metody poté, co se díky pravidelně prováděným ponorným lázním v ledové vodě Dunaje uzdravil v té době z neléčitelné tuberkulózy. Na jejich odkazu a objevech staví hydroterapie dodnes. Blahodárný vliv vody na tělo i mysl je používán k prevenci, léčení akutních i chronických obtíží, voda je indikována také k regeneraci, rehabilitaci i relaxaci.
Více

 
Kdy a s čím pomohou estetické zákroky

Touha být co nejkrásnější a stále vypadat mladě provází lidstvo odnepaměti. Od různých, často podivných rituálů jsme za staletí přešli k jiným. Říkáme jim kosmetická a dermatologická péče a také estetické zákroky. Které z těch ryze estetických i zdravotně-estetických jsou nejžádanější a co nabízejí?
Více

 
Už zas má rýmu!

Když malé dítě už poněkolikáté dostane rýmu, není to důvod k panice. U dětí je totiž podle odborníků běžná i desetkrát do roka. Přesto má léčba rýmy svá pravidla, která je dobré dodržovat. Chcete vědět jaká?

Časté rýmy u předškoláků neznamenají podle lékařů velký problém. Je v pořádku, i když ji mají několikrát za rok. Přesto však neplatí, že bychom toto onemocnění měli podceňovat a myslet si, že dítě může s rýmou normálně fungovat i ve školce či ve škole. Nachlazené dítě v akutním stadiu nemoci je zdrojem nákazy, a proto je dobré ho nechat dva tři dny doma, i když bez větších omezení. Obzvlášť to platí teď, kdy navíc stále řádí koronavirová infekce.
Více

 
Několik důvodů, proč omezit rafinovaný cukr

Že rafinovaný cukr nepatří mezi zrovna nejzdravější potraviny, už ví asi každý. Jenže odvyknout jeho návykové sladké chuti není pro řadu lidí úplně jednoduché. Jak tedy na to a čím klasický bílý cukr v jídelníčku nejlépe nahradit?

Bílý cukr, jak jej běžně všichni známe, se vyrábí z cukrové řepy způsobem zvaným rafinace. Nejprve se řepa čistí, řeže, namáčí, vyluhuje, odpařuje, bělí, suší… Zkrátka prochází poměrně dlouhým a složitým výrobním postupem, než z ní nakonec vznikne bílý sypký cukr. Během tohoto chemického procesu se navíc zbaví i minerálních látek a vitaminů. Lidé si na sladkou chuť cukru zvykli velmi rychle, a tak jeho spotřeba v posledních letech celosvětově stále vzrůstá. „Sacharózu čili řepný cukr, kterým si sladíme čaj nebo kávu, lidé ještě donedávna konzumovali pouze v malém množství. Dnes je to ale okolo čtyřiceti kilogramů na osobu za rok, což je jeden z hlavních důvodů, proč se potýkáme s tak výrazným nárůstem obezity, a to nejen u nás, ale platí to celosvětově,“ poznamenává nutriční terapeutka z on-line poradny MyDiet Mgr. Lada Nosková a zároveň dodává, že výhodou cukru je, že rychle dodá tělu energii. „Platí to zejména při sportu nebo náročných fyzických aktivitách. Na druhou stranu ale nesmíme zapomínat na to, že je cukr příliš koncentrovaným zdrojem energie, ale neobsahuje žádné další zdraví prospěšné látky.“ Rafinovaný bílý cukr má však na lidské zdraví ještě celou řadu dalších negativních dopadů. „Jeho další nevýhodou je, že se po něm kazí zuby, obsahuje jenom minimální množství minerálů, je to vlastně takový zdroj prázdné energie. Navíc má také relativně vysoký glykemický index, 68. To znamená, že potraviny s vysokým obsahem cukru člověka zasytí pouze krátkodobě, brzy pak dostane zase hlad a sahá po dalším jídle, přejídá se a dodává tělu mnohem více energie, než je ve skutečnosti potřeba. Navíc jeho chuť podporuje další chutě, a to nejen na sladké. Konzumací cukru se musí navíc vyplavit inzulin, což zároveň podporuje ukládání tuku v organismu,“ vyjmenovává důvody škodlivosti cukru Mgr. Lada Nosková.
Více

 
Nejlepší sport je ten, který vás baví! 

Také si říkáte, že byste měli konečně pár kilo shodit? Jednou z možností, které se nabízejí, je začít se více hýbat. Jenže má pohyb skutečně tak zásadní vliv na to, aby šla kila dolů? A pokud ano, který typ cvičení je nejlepší? Dozvíte se z následujících řádků.

Pohybová aktivita je skutečně významnou součástí hubnutí, ale z jiného důvodu, než by se mohlo zdát. Pro hubnutí je nejdůležitějším faktorem energetický deficit, tedy abyste více energie vydávali, než přijímali. Pro dosažení energetické nerovnováhy je však významnější úprava stravovacích návyků. Různé tabulky udávající množství energie, které je nutné vydat pohybem pro spálení snědené potraviny, jsou tak spíše deprimující. „Abychom se zbavili kila tukové tkáně, musíme docílit energetického výdeje rovnajícího se 25 000 – 30 000 kJ (6000–7000 kcal). To se samotným pohybem těžko povede. Při hodině pohybu spálíme podle intenzity zhruba od 800 kJ po zhruba 2500 kJ, takže na zhubnuté kilo je to asi 20 hodin pohybu,“ upozorňuje zakladatelka organizace STOB Iva Málková. Za hodinu chůze tak spálíte například tatranku, na spálení energie obsažené v litru ovocného džusu už musíte chodit minimálně hodinu a půl, a pokud si dáte k obědu smažený sýr, hranolky a tatarku, přijatou energie spálíte nejdříve za čtyři hodiny chůze.
Více

 
Neotálejte, je nejvyšší čas!

Únor je měsíc jako stvořený k tomu, abychom se vrhli na bylinky. Nikoli však na jejich sběr, ale na pěstování, protože kdo je připraven, není zaskočen. A netýká se to pouze bylinek, ale všeho, co si chceme sami vypiplat ze semínek.

Vyplatí se začít trochou plánování, protože je lepší promyslet si a raději si i sepsat, co všechno a v jakém množství budete chtít v letošním roce pěstovat. Na seznamu by neměly chybět bylinky, které máte rádi nejen jako léčivky, ale používáte je i k ochucování jídel jako koření. Pokud vám zbyla nějaká semínka z předchozích let, důkladně je prozkoumejte, ta stará raději vyhoďte, protože by vám moc dobrou službu neudělala a úroda by vás spíše zklamala, a kupte si čerstvé osivo. Možná jste si schovali semínka z vlastní loňské úrody, tak je bez obav použijte, pokud nepochybujete o jejich jakosti.
Více

 
Jak vnést do života radost?

Radost jako stav naší mysli dokáže divy nejen s námi samotnými, ale i s okolím.

Příjemná emoce, která, pokud ji prožíváme dlouhodobě a intenzivně, přináší pocit štěstí, to je radost. Žijeme ovšem v době, kdy na nás působí mnoho faktorů, které tuto emoci potlačují a mnohdy i zcela vytlačují z našich životů. Za mnohými si ale stojíme my sami. Typickým případem jsou sociální sítě, které nás, respektive náš mozek, ovlivňují spíše negativně. O tom, že ubírají čas, který bychom mohli věnovat psychohygieně, kvalitnímu spánku, který je pro dobrou nálada nezbytný, ani nemluvě. Chceme-li pociťovat radost a samozřejmě pokud netrpíme některou z psychických poruch, musíme se snažit především my sami a trochu na tomto krásném stavu pracovat. Čemu se tedy vyhnout a co si naopak dopřát, abychom se cítili spokojení a vnesli do svého života radost?
Více

 
Co byste měli vědět o koronaviru

Jak se chovat, abyste se nenakazili, co dělat v případě nákazy, rady pro domácí karanténu a další užitečné informace, které můžete potřebovat!

Koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19, se poprvé objevil v Číně koncem minulého roku. Jde o nový kmen viru, který dosud u lidí nebyl identifikován. Je součástí skupiny virů, do které patří i viry jako SARS a MERS. Původcem nákazy byla pravděpodobně zvířata na trhu v čínském městě Wu-chan. Není však zatím stoprocentně potvrzeno, z kterého zvířete pochází nákaza.
Více 
Praktičtí lékaři doporučují raději větrat

Kvůli koronaviru není třeba dělat z domu hned nemocnici

Jedním z opatření boje proti koronaviru je i dodržování správné hygieny a postupu při dezinfekci. Pokud ale nesdílíte domácnost s nakaženým člověkem, není podle lékařů nutné snažit se ve svých domovech o nemocniční čistotu. Spíše je vhodné si znovu osvěžit rozšířené hygienické návyky a pozornost věnovat například mytí obličeje nebo čištění ústní dutiny kloktáním. I tyto postupy probírali praktičtí lékaři na jednom ze vzdělávacích webinářů, které pro praktické lékaře pořádá Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP.
Více

 
Aplikace, která průběžně monitoruje příznaky nemoci, pomáhá odhalit riziko onemocnění COVID-19 a odlehčí přetíženým linkám

Platforma Zdravel představila inteligentní aplikaci Koronappka, která umožňuje pravidelně monitorovat a vyhodnocovat míru rizika onemocnění COVID-19 indikativním testem.
Více

 
Koronavirus: i ochrana očí může zpomalit šíření nákazy

Kvůli koronavirové pandemii se celé Česko zahalilo do roušek. Na ochranu očí se ale často zapomíná. Experti tvrdí, že ochrana očí, stejně jako rukou a úst, může zpomalit šíření nákazy.
Více

 
Zachovejte si dobrou náladu a posilte svou imunitu

Jaro pomalu přichází, mění se počasí a s ním i naše nálady a stres v práci i kvůli nemoci Covid-19 neustupuje. Jak efektivně posílit svou imunitu a zároveň si zachovat klidnou mysl a dobrou náladu? „Náš životní styl má velký vliv na naši psychiku. Jdou ruku v ruce,“ prozrazuje Ing. Bohumil Hlavatý, ředitel České a Slovenské asociace pro speciální potraviny.

Současné stresující podmínky a časté změny počasí dávají naší psychice i organismu zabrat. Zdravý životní styl má přitom s naší psychikou přímou spojitost. Udělejte několik kroků vstříc dobré náladě a silnému imunitnímu systému. Péče o náš imunitní systém a psychiku musí být kontinuální a je dobré se na ni soustředit každý den. Z dlouhodobého hlediska pak přináší kýžené plody.
Více

 
Jak můžete chránit sebe, své zaměstnance či kolegy?

Koronavirus a Česko v karanténě je nejskloňovanější mediální téma posledních dnů. Podle přijatých opatření by se lidé měli pohybovat venku pouze pokud jdou do zaměstnání, k lékaři či do obchodu, nikde bezdůvodně nezdržovat a po práci zamířit rovnou do svých domovů. Co tedy můžete udělat proto, abyste pro své zaměstnance vytvořili co nejbezpečnější pracovní prostředí? Zakladatelka Loono MUDr. Kateřina Vacková ve spolupráci s MUDr. Martinou Čermákovou a dalšími odborníky pro vás sestavili patnáct doporučení, jak můžete své zaměstnance i sebe před nákazou chránit.
Více

 
Plicní lékaři žádají o právo poslat pacienty na vyšetření na koronavirus. Lidé s dýchacími potížemi totiž chodí rovnou za pneumology!

„Na plicní lékaře se trochu zapomnělo, přitom jsou v první linii ve styku s rizikovými pacienty. Lidé, kterým se špatně dýchá, chodí přímo do jejich ordinací plicních lékařů. I když vykazují symptomy virózy, a pneumologové je nemohou poslat na vyšetření koronaviru ani je sami vyšetřit,“ říká prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., předsedkyně českých plicních lékařů (České pneumologické a ftizeologické společnosti – ČPFS ČLS JEP).
Více

 
Budoucí maminky mohou využít online a telefonické konzultace zdravotních sester a lékařů z IVF CUBE

Klinika IVF CUBE nabízí od pondělí 23. 3. 2020 bezplatné konzultace těhotným ženám.
Více

 
Zvládneme to!

I Český červený kříž pomáhá v této nelehké době svou kampaní. Na stránkách www.zvladnemeto.cervenykriz.eu najdou zájemci ověřené informace o všem, co nás teď nejvíc zajímá. Od toho, jak zacházet v této době s papírovými bankovkami a mincemi, jak používat dezinfekci, co dělat, když se vám zdá, že máte příznaky nemoci, ale třeba i jak zvládnout home office či jak komunikovat s prarodiči. Cílem je hledat a šířit ověřená fakta a doporučení, která pomohou lidem lépe se orientovat v aktuální situaci a zmírňovat paniku.
Více

 
Poslouchejte odborníky a vyhněte se druhé vlně koronaviru!

S očekávaným zvýšením počtu případů koronavirové nákazy i nadcházející sezonou akutních respiračních onemocnění připravila Česká lékárnická komora (ČLnK) přehled vhodných preventivních opatření a možností podpůrné terapie vedoucí ke zvýšení nespecifické imunity. Která to jsou?
Více

 
Aktuální opatření platná pro území celé České republiky

Od 10. září platí povinnost nošení roušek:

uvnitř všech budov mimo bydliště nebo místo ubytování (například hotelový pokoj),

ve společných prostorách uvnitř škol a školských zařízení,

v prostředcích veřejné dopravy (MHD, meziměstských autobusech a vlacích, taxislužbách),

při vnitřních hromadných akcích při jakémkoliv počtu účastníků,
Více

  naše další tituly   Flóra na zahradě   Pěkné bydlení   ROZMARÝNA   CHATAŘ chalupář   DOMOV

Autorská práva vykonává vydavatel, jakékoli šíření částí nebo celku je zakázáno.