OBJEDNEJTE SI PŘEDPLATNÉ časopisu Zdraví
Sháníte aktuální nebo i starší číslo časopisu Zdraví? Nabízíme možnost zakoupení v našem internetovém obchodě.

Časopis Zdraví si také můžete zakoupit v elektronické podobě.

 
Víte, co je BIOMONITOR III?

Jde o přístroj, který je o něco větší než tužková baterie. Monitoruje činnost srdce a informace odesílá lékaři. Pacient je tak trvale pod kontrolou!

Zařízení umožňuje ošetřujícím lékařům průběžné sledování zdravotního stavu pacienta, včetně případných varovných znamení, aniž by bylo zapotřebí návštěvy v nemocnici.
Více

 
Jak můžete na podzim podpořit imunitu svých dětí? Jen pestrá strava nestačí!

Návrat dětí do škol a školek a střídavé počasí způsobuje, že mnoho rodičů záhy řeší jejich nachlazení. Začne to rýmou, ke které se přidá kašel, teplota a rázem jsou z toho minimálně týdenní „nechtěné prázdniny“, které děti možná uvítají, ale rodiče nuceni brát si z práce volno už tak nadšení nejsou.

Více

 
Hubnutí i omlazení. Poznejte 6 zázračných účinků oliv

Tzv. věčný strom, který až 50 let po vysazení nenese žádné plody. Poté však začne s produkcí, která nepřestane po dlouhé stovky až tisíce let. Řeč je o olivovníku. Blahodárné účinky jeho plodů – oliv – se rozhodně vyplatí znát. Brzdí stárnutí, podporují hubnutí a umí další spoustu zázraků. Pojďte je poznat.
Více

 
Nejlepší recept na imunitu? Zdravý život!

Máte pocit, že žijete zdravě, tudíž by se vám měly nemoci vyhýbat? Přesto podle odborníků neuškodí na podzim péči o imunitní systém zintenzivnit.

Jsou dva druhy imunity. Od matky získává dítě imunitu vrozenou, která je jakousi první vnitřní linií obranyschopnosti organismu. Druhým typem je imunita získaná, která se uplatňuje, když se organismus setká s infekcí, na kterou už ta vrozená nestačí. Tělo si pak zapamatuje antigen, který reakci vyvolal, a příště je při styku s ním mnohem účinnější, mimochodem právě na tomto principu je založeno očkování. Pro celý imunitní systém a jeho správné fungování je důležité nejen to, co je tak zvaně uvnitř, ale i navrchu, tedy kůže. Při jejím poškození se mohou projevit zdánlivě nesouvisející zdravotní problémy. Důvod je logický: imunitní systém se vyčerpává hojením kůže a tím se výrazně oslabuje. I když si to mnozí neuvědomují, obzvláště když nemají žádné potíže, aspoň zdánlivě, je nesmírně důležité o imunitu pečovat a co nejvíce ji podporovat, aby byla v co nejlepší kondici. Ovšem samotný imunitní systém při sebevětší snaze bez naší pomoci na všechno, před čím nás má ochránit, nestačí. A možností, jak ho podpořit, není málo.
Více

 
Znalosti první pomoci jsou k nezaplacení!

Nejvíce úrazů se podle lékařů i statistik přihodí v domácnosti nebo při rekreačním sportu. Ne s každým zraněním však musíte běžet urychleně na pohotovost nebo ke svému lékaři. Postačí, když je správně ošetříte. Které jsou nejčastější a jak při nich postupovat?
Více

 
Jsem kronikářka pocitů, situací a zkušeností

Dokumentární režisérka a divadelní a filmová herečka Petra Nesvačilová má před sebou nabitý podzim. Kromě seriálové a filmové premiéry spatří světlo světa i její první kniha.
Více

 
Pomůže jen operace!

Šedý zákal patří k nejběžnějším onemocněním zraku. Víte jak se léčí?

Objevuje se zejména u pacientů nad 60 let, ve věku 75 až 85 let již má šedý zákal dokonce až kolem 90 procent lidí. Pravdou však je, že se věková hranice osob, jež trápí šedý zákal, postupně mírně snižuje. Toto zrakové onemocnění očí, kterému se také říká katarakta, se však nevyhýbá ani mladší generaci, ve výjimečných případech dokonce může být i vrozené. „Vzniknout může i po úrazu oka nebo po dlouhodobém užívání některých léků,“ upozorňuje oční chirurg prim. MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR, a dále pokračuje: „Toto onemocnění by lidé rozhodně neměli podceňovat. Mezi lidmi stále koluje mýtus, že šedý zákal potřebuje takzvaně uzrát, aby byla čočka tvrdší a lépe se s ní lékařům pracovalo. To platilo před mnoha lety, kdy se k operaci používala zcela jiná technika, při současných postupech je to nesmysl. Naopak když pacient otálí, zbytečně si zhoršuje kvalitu života špatným viděním a zvyšuje se riziko operačních komplikací. Pokud je šedý zákal ponechán bez operace, může vést až ke slepotě. Ročně kvůli šedému zákalu ve světě oslepne 37 milionů lidí, většina v rozvojových zemích. V Česku se z důvodu šedého zákalu neslepne.“
Více

 
Nenechte křečové žíly, aby vás trápily

Žilní onemocnění je další z položek již tak dost dlouhého seznamu civilizačních chorob. A proto je k nezaplacení vsadit na důkladnou prevenci.

Křečové žíly, odborně varixy, trápily lidstvo odnepaměti. Ovšem prvním, kdo toto onemocnění popsal a definoval konkrétně, byl na konci 19. století německý lékař Carl Arnold Ruge. Ve své definici praví, že za křečové žíly lze považovat všechny rozšířené, prodloužené a klikaté žíly, aniž by záleželo na jejich velikosti. Ve své praxi se ale tento věhlasný lékař rozhodně nesetkával se žilním onemocněním tak často jako dnešní doktoři. Za jejich vznikem už dávno nestojí pouze dědičnost či prodělaná těhotenství, ale také nadváha, dlouhé stání či sezení a nedostatek pohybu.
Více

 
Trendy v líčení pro podzim a zimu

Přirozeně vypadající pleť, zvýrazněné oči, široká škála odstínů. Minimalismus, osobitost, ale i extravagance.

Dobrou zprávou je, že je vlastně vše dovoleno. Jedno pevné pravidlo ale existuje: Prezentace módních domů a kosmetických značek vychází ze zkušenosti s koronavirem a s tím, jak ovlivňuje zdraví, pokožku nevyjímaje, a proto by dekorativní kosmetika měla plnit i pečující funkci. Důraz je pak kladen na naši individualitu, ale také na ohleduplnost a toleranci vůči našemu okolí a uvědomění si, že náš styl a vkus není normou. Jen tak si můžeme dovolit být odvážné a svobodné.
Více

 
Nepovažujte je za přežitek

Svačiny jsou důležitou položkou správného stravovacího režimu pro děti i pro dospělé. Vymlouvání se na nedostatek času na přípravu neobstojí. Existuje množství jednoduchých receptů na chutné a rychlé svačiny. Navíc se dají koupit kvalitní hotové.

O tom, kolik jídel denně by měl obsahovat optimální jídelníček, se odborníci dohadují celé roky. Dlouho se sjednocovali na pěti jídlech, v posledních letech se většina nutričních poradců shoduje spíše na individuálním přístupu. Někomu vyhovují tři hlavní jídla proložená dvěma svačinkami, jiný si vystačí se snídaní a večeří. Z posledních výzkumů vyplývá, že počet jídel pro udržování kondice nehraje příliš velkou roli. Mnohem podstatnější je, aby organismus dostával optimální množství potřebných živin, minerálů a vitaminů. Zda mu je dodáme v rámci dvou, pěti nebo více chodů, je jen na nás.
Více

 
Po covidu (i po létě) zpět do fitka

Přestali jste kvůli covidu navštěvovat fitcentrum a uvažujete o návratu? Nebo vás už nebaví cvičení doma? Neváhejte a vyrazte! Potěšíte tím nejenom své svaly, ale i mozek.

Lenost nesvědčí jenom tělu, kde se projevuje ochablými svaly nebo nárůstem tukových polštářků. Podle vědců nesvědčí absence pohybu ani lidskému mozku. Právě při cvičení se totiž aktivuje množství mozkových buněk. O důvod víc začít pravidelně cvičit. Například ve fitku, kde navíc můžete očekávat pomoc odborníka. Co by vám poradil?
Více

 
Výlet za památkami i za vínem

Sluncem milovaná Pálava je ideálním místem na podzimní výlet. Jen pozor na burčák! Nevyplatí se ho vozit domů ani v autě, ani v krvi!

Nádherná příroda, krásné památky, nekonečné vinice, pohostinní lidé a také skvělé víno – to je jen ochutnávka z našeho výletu na Pálavu. Na místo, které představuje unikátní krajinný komplex Pavlovských vrchů a údolní nivy řeky Dyje a zároveň je nejdéle osídlenou oblastí v českých zemích. A jako by to nestačilo, tato unikátní chráněná krajinná oblast se nachází i v nejteplejší a nejsušší oblasti u nás – mnozí ji právem přirovnávají ke Středomoří.
Více

 
Hodně hořká, ale hodně zdravá

Ať už její jméno vzniklo jako vyjádření faktu, že napomáhá vylučování žluči z organismu (ze mě žluč), nebo jako naznačení, že se jedná o žluč Země (či země), rozhodně je příhodné. Zeměžluč okolíkatá je nepříjemně hořká, ale příjemně léčivá.

Ani zrod latinského pojmenování této prastaré léčivky není zcela jasný. Jedna verze praví, že název Centaurium erythraea dostala podle bylinkáře Centaura Chirona, který údajně jako první objevil její léčivé schopnosti. Jiná verze tvrdí, že pojmenování vzniklo spojením slov centum, sto, a aurum, zlato. Zeměžluč okolíkatá, známá také jako lékařská či hořká, byla v minulosti velice oblíbenou léčivou bylinou. I díky tomu si vysloužila řadu lidových názvů, například čantoryjka, kyřice, cintonie, tisícizlaté koření, chlístník nebo bylina čarodějnic, což není překvapivé. Pochopitelně jako řada dalších byla považována za magickou rostlinu, jejím kouřem se dříve zaháněli třeba hadi. Jestli to skutečně fungovalo, těžko říci, ale my to raději zkoušet nebudeme. Zeměžluč a přípravky z ní budeme používat na to, o čem víme, že účinkuje.
Více

  naše další tituly   Flóra na zahradě   Pěkné bydlení   ROZMARÝNA   CHATAŘ chalupář   DOMOV

Autorská práva vykonává vydavatel, jakékoli šíření částí nebo celku je zakázáno.