OBJEDNEJTE SI PŘEDPLATNÉ časopisu Zdraví
Sháníte aktuální nebo i starší číslo časopisu Zdraví? Nabízíme možnost zakoupení v našem internetovém obchodě.

Časopis Zdraví si také můžete zakoupit v elektronické podobě.

 
NOVINKA V MEDICÍNĚ
Víte, co je to stimulace převodního systému?

Horká novinka v oblasti kardiostimulace pro pacienty s poruchami srdečního rytmu!
Technika trvalé kardiostimulace je poměrně stará, první kardiostimulátor byl implantován před více než 60 lety. V souvislosti s technickým pokrokem v oblasti miniaturizace a digitalizace a současně s nalezením spolehlivějších energetických zdrojů došlo v 90. letech minulého století ke zbourání poslední limitace širokého užití kardiostimulace, která se stala rutinní záležitostí pro široké spektrum pacientů s tzv. bradyarytmiemi, tj. s poruchami srdečního rytmu vedoucími k příliš pomalé srdeční činnosti. Cílem kardiostimulace je podněcovat srdeční sval ke stahu časovanými elektrickými impulzy. Dlouhodobá kardiostimulace pravé srdeční komory však může být i škodlivá. U některých pacientů totiž může vést k různě rychle vznikající poruchy stažlivosti srdečních komor, což se projeví srdečním selháním.
Více

 
Víte, co je BIOMONITOR III?

Jde o přístroj, který je o něco větší než tužková baterie. Monitoruje činnost srdce a informace odesílá lékaři. Pacient je tak trvale pod kontrolou!

Zařízení umožňuje ošetřujícím lékařům průběžné sledování zdravotního stavu pacienta, včetně případných varovných znamení, aniž by bylo zapotřebí návštěvy v nemocnici.
Více

 
Hubnutí i omlazení. Poznejte 6 zázračných účinků oliv

Tzv. věčný strom, který až 50 let po vysazení nenese žádné plody. Poté však začne s produkcí, která nepřestane po dlouhé stovky až tisíce let. Řeč je o olivovníku. Blahodárné účinky jeho plodů – oliv – se rozhodně vyplatí znát. Brzdí stárnutí, podporují hubnutí a umí další spoustu zázraků. Pojďte je poznat.
Více

 
Proč si zajít na masáž?

Poskytují úlevu od bolestí, zmírňují projevy stresu, zklidňují, ale také prospívají kráse.

Jako léčebnou metodu zmiňuje masáže již Ebersův staroegyptský lékařský papyrus datovaný asi do roku 1550 před naším letopočtem. Ovšem předpokládá se, že se jedná o kopii mnohem staršího svitku. Jedinečné účinky masážních technik popisovaly starověké civilizace napříč kontinenty. Byly součástí náboženských či léčebných rituálů a dodnes jsou, především v oblasti Číny a Indie, nedílnou součástí celostní péče o zdraví. Pojďme se jimi inspirovat a zařaďme masážní terapie do svého životního stylu.
Více

 
Kde bere energii a dobrou náladu?

Když se řekne snowboard a k tomu ještě cross, každému se ihned vybaví jméno Eva Samková. A nejen kvůli knírku, který si namaluje pod nos před každým závodem, ale především díky celosvětovým úspěchům v této disciplíně.

V poslední době se často mluví o psychické odolnosti sportovců vůči tlaku okolí. Není problém také v tom, že se ze sportu vytrácí radost na úkor výkonů? Jestli se ze sportu vytrácí radost, se nedá takhle obecně říct. Každý sport je trochu jiný. Jsou části přípravy, které vás třeba nebaví, ale zase víte, že pro to, abyste byli úspěšní, je musíte udělat. Já jsem určitě toho názoru, že sport by měl být radost. Je to o individuálním přístupu sportovce, o tom, jak byl ke sportu vedený, jak v tom vyrůstal. Já to mám tak, že kdybych z toho neměla radost, tak to nedělám. Mám to štěstí, že náš sport je zábava, alespoň pro mě. Základem je, aby byl sport zábavný hlavně pro děti, my dospělí už si to pak umíme v hlavě vyřešit. Ten tlak na sportovce je veliký, ale stejně tak i na ostatní lidi v jiných zaměstnáních nebo v životě obecně. Každý k tomu má jiné dispozice, někdo je víc emocionální, někdo zase odolnější. Je potřeba se s tím naučit pracovat. Největší tlak na sebe vyvinete vždycky sám. Já se s tím vypořádávám tak, že si uvědomím, že to primárně dělám pro sebe a pak až pro ostatní. Je to jenom sport a je důležité být nad věcí, i když se něco zrovna nepovede. Neúspěchy jsou stejnou součástí sportu jako úspěchy.
Více

 
Chřipková sezona může letos nemile překvapit. Jste připraveni?

Přestože chřipková sezona loni kvůli pandemii koronaviru téměř neproběhla, praktici považují letošní očkování proti chřipce za důležitější než kdy jindy. Letos podle nich totiž lze očekávat mutace chřipkového viru, které by pro rizikovou část populace mohly znamenat reálné nebezpečí!

Ačkoliv ještě nemáme vyhráno nad koronavirem, lékaři varují před chřipkovou sezonou. Máme se jí bát? Přijde ve větší míře? Pomůže očkování? A co dělat, když chřipkou onemocníme? Přečtěte si náš malý protichřipkový manuál a buďte připraveni!
Více

 
Manuál proti bolesti zad

Máte sedavé zaměstnání? Dopřejte krční páteři a bedrům hygienu, kterou si zaslouží!

Na začátku si pojďme říct, že bez vlastního přičinění to nepůjde. Neexistuje žádná zázračná židle, stůl, myš či síla myšlenky, které by se postaraly o to, aby vás nebolela záda. Jsou to pouze dílky komplexní skládačky, do níž většinu fragmentů musíme dodat sami a následně si užívat toho, že máme záda v kondici a netrápí nás bolesti.
Více

 
Nenechte si kazit pohodu očními záněty!

Odborná lékařka vám poradí, co dělat a jak se vyhnout nepříjemnostem.
Více

 
To nejlepší pro pokožku v chladných měsících

Chránit, regenerovat, vyživovat a hydratovat. Čtyři jednoduché kroky, které vám dopřejí krásnou a zdravou pleť, i když venku mrzne, fouká nebo svítí sluníčko.

Stejně jako s probíhajícím podzimem a nastupující zimou měníme své oblečení za teplejší, měli bychom vyměnit, respektive obměnit péči o pokožku. Ta může být vlivem vnějších faktorů, mezi které nepatří jen ty teplotní či povětrností, ale i pobyt ve vytápěných místnostech, kde je suchý vzduch, přecitlivělá, vysušená a mít sklon k podráždění. Lehké přípravky, které nás provázely v létě, tak nahraďme hutnějšími s obsahem ochranných a regeneračních složek.
Více

 
O roztočích a o tom, jak s nimi bojovat!

Roztoči jsou členovci mikroskopických rozměrů, které pouhým okem nemůžeme vidět. Přesto jsou doma všude okolo nás. Jak jim existenci v našich domácnostech výrazně ztížit?
Více

 
Víte, kdy s dítětem k logopedovi?

V posledních několika letech se stále více rodičů obrací na klinického logopeda kvůli vývojovým vadám řeči. Mohou za to počítače, televize, malá pozornost rodičů, anebo je na děti vyvíjen větší tlak, aby skutečně dobře mluvily?

Na úspěšný rozvoj řeči má vliv mnoho faktorů, od vrozených dispozic až po psychosociální podmínky, ve kterých se dítě pohybuje. Řada dětí sedává u televize již od útlého věku, poměrně záhy mají přístup k počítači, tabletu, mobilnímu telefonu… A na řeč se tak trochu pozapomíná. S tím souhlasí i klinická logopedka PaedDr. Věra Kopicová. „Bohužel i rodiče mívají doma často v ruce tablet, dívají se do telefonu, a přitom mluví s dítětem a na dítě se nedívají, nebo, a to je ještě horší, s dítětem téměř nepromluví. Navíc dítěti vůbec neprospívá nadbytek zvukových podnětů – všudypřítomný hluk, neustále zapnutá hudba z televize či rádia vyvolává ochranný útlum. Dítě přestává naslouchat. Ono nás sice slyší, když na něj voláme, ale nevnímá. Proto jsou společně strávené chvilky, kdy se rodič dítěti věnuje, pro potomka velmi důležité.“
Více

 
Jak se jídlem vyhnout cukrovce

Máte sedavé zaměstnání, nepohybujete se nebo máte nadváhu? Tak to jste pravděpodobně kandidáty na onemocnění zvané diabetes. Zkuste tedy něco udělat, aby jste jej nedostali!

Podle některých studií se zvýšená hladina cukru v krvi nebo dokonce prediabetes, jak se stadiu předcházejícímu cukrovce říká, týká téměř každého třetího člověka se sedavým zaměstnáním nebo nadváhou. Lékaři proto apelují, aby lidé hladině cukru v krvi věnovali pozornost. Nejenom proto, že jim hrozí rozvoj cukrovky druhého typu, ale také vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění.
Zvýšenou hladinu cukru nebo dokonce prediabetes může detekovat praktický lékař při pravidelné prohlídce, ale některé příznaky můžete odhalit i sami. Všímejte si hlavně velké žízně, častého močení i nadměrné únavy bez zjevné příčiny.
Více

 
Zdravá pochoutka podzimu

Dýně poskytuje mnohem více možností než jen přípravu polévky nebo kaše. Přesvědčte se sami!
Více

 
Vstávat a cvičit!

Také se vám nechce z vyhřátého „klobouku“? Snad vás přesvědčí několik pádných důvodů, proč začít den právě cvičením.

Proč cvičit ráno a ne večer? Z jednoduchého důvodu. Pokud cvičíte pozdě večer, můžete mít problém s usínáním. Při cvičení totiž dochází k hormonálním změnám a trvá dvě až tři hodiny, než se hormony zklidní a tělo se připraví na spánek. Ale odborníci mají i další, ještě pádnější argumenty, proč cvičit ráno.
Více

 
Kořenová alias polévková zelenina

Některá jídla by se bez ní neobešla – polévky, omáčky, saláty a další pokrmy. V nich kořenová zelenina nemůže chybět, protože bez ní by neměly tu správnou chuť. Ale ona není jen na vaření, nabízí také spoustu zdravotních benefitů.

Jak už název napovídá, jedná se o zeleninu, kterou pěstujeme především pro to, co se skrývá pod zemí, tedy kořen, hlíza, oddenek či bulva, ale u mnoha druhů využíváme i nadzemní část, tedy nať. V tom, co všechno patří mezi kořenovou zeleninu, se naštěstí většina lidí shoduje a nestává se, že by vědátoři začali mudrovat nad tím, kam co zařadit. K tomu jim slouží například melouny nebo rajská jablíčka, u nichž se čas od času dohadují, zda jde o ovoce či zeleninu. My nad ničím bádat nemusíme a můžeme si v klidu představit tři základní druhy, které jsou u nás nejznámější a nejpoužívanější – hlavně do polévek (i proto se vžil název polévková zelenina) – a přiblížit si jejich nezanedbatelné zdravotní účinky.
Více  naše další tituly   Flóra na zahradě   Pěkné bydlení   ROZMARÝNA   CHATAŘ chalupář   DOMOV

Autorská práva vykonává vydavatel, jakékoli šíření částí nebo celku je zakázáno.