OBJEDNEJTE SI PŘEDPLATNÉ časopisu Zdraví
Sháníte aktuální nebo i starší číslo časopisu Zdraví? Nabízíme možnost zakoupení v našem internetovém obchodě.

Časopis Zdraví si také můžete zakoupit v elektronické podobě.

Tématické a odborné publikace pro vaše hobby


 
Naslouchejte svému tělu aneb Aby bedra nebolela

Vhodné cvičení je nejlepší metodou, jak odstranit bolesti v bederní a křížové části páteře, a zároveň je nejúčinnější prevencí těchto potíží.

Už pouhé občasné bolesti beder jsou prvními signály, které při delším ignorování mohou přejít v mnohem závažnější problém, a to například v podobě posunu obratle nebo výhřezu meziobratlové ploténky. Nejčastější příčinou vzniku bolesti v dolní části zad je svalová nerovnováha, která je způsobena přetížením svalů, které fungují jako stabilizátory trupu. Na vině bývá velmi často špatné držení těla, nesprávné sezení, pohybové stereotypy, ale také nadváha. Nejlepší metodou, jak tyto potíže odstranit, je pravidelné speciální cvičení. „Pokud chceme ovlivnit bolesti v dolní části zad, musíme si uvědomit, že s bedry velmi zásadně souvisí i oblast pánve, aktivita pánevního dna a také bránice, ovšem stejně důležité je i postavení a svalová hra v oblasti kyčelního kloubu. Proto se také samotné cvičení neodehrává pouze v bedrech a břišním svalstvu, ale je nutné upravit celkové postavení zad a kyčelních kloubů,“ vysvětluje hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Mgr. Iva Bílková a dodává, že každé, i malé protažení vsedě nebo vestoje, je přínosem. Na svá záda bychom neměli zapomínat ani v noci během spánku!
Více

 
Kam vyrazit za relaxací

Jednou za čas byl určitě každý ve stresu, unavený nebo si jen chtěl odpočinout na nějakém příjemném místě a vyčistit si hlavu. Jedním z takových míst, kde zaručeně můžete relaxovat a nabrat nové síly jsou termální lázně. Můžete si tak zpestřit výlet do zahraničí nebo pojmout lázně jako zimní i letní dovolenou. Níže se společně podíváme na nějaké tipy, kam byste do lázní mohli vyrazit.
Více

 
Letní koktejl pro obličej a vlasy

V letním období se vystavujeme slunci, teplému vzduchu, chloru, ale i klimatizaci – to všechno může mít negativní vliv na stav naší pokožky i vlasů. Máme pro vás několik kosmetických tipů, díky nimž strávíte méně času výběrem té správné péče a ušetřený čas můžete věnovat relaxaci.
Více

 
Pánevní dno není dno pánve aneb Vliv pánevního dna na naše zdraví

Pánevní dno je vlastně něco jako miska skládající se z několika vrstev svalů. Má za úkol podržet všechny orgány, jako jsou močový měchýř či střeva, ale u žen i děloha, na svém místě. Představte si třeba titána Atlase, jak drží na ramenou celá nebesa. Pánevní dno funguje podobně. Ochablé pánevní dno (svalstvo pánevního dna) způsobuje posun vnitřních orgánů, různé tlaky na páteř, ale i zjednodušeně řečeno „netěsnost“ močové trubice. Díky tomu nás bolí záda, kyčle, hlava, ale může nás trápit i samovolný únik moči (inkontinence).
Více

 
Jak nemít v létě kvasinkové infekce

Kvasinkové infekce jsou nepříjemné v kterémkoli ročním období, ale v létě jsou obzvlášť nevítanou záležitostí. Omezení, která je při léčbě zánětu způsobeného kvasinkami potřeba respektovat, se dotknou například koupání. S čím dalším je při kvasinkových zánětech potřeba počítat, a především: jak se těmto zdravotním potížím vyhnout?

Kvasinky si většina žen spojuje s gynekologickými problémy. Intimní oblast skutečně patří k často zasažené části těla. Kvasinkový zánět ale může vzniknout i jinde – například na nohou. V článku se proto zaměříme na oba tyto problémy. Synonymem pro kvasinkovou infekci postihující pochvu je svědění, pálení a výtok. Ten má při zánětu kvasinkového původu většinou bílou barvu a mívá hustou nebo tvarohovitou konzistenci. Přidávat se může zarudnutí a otok genitálií. Tento typ problémů postihne alespoň jednou za život 75 procent žen a nemalé procento jich kvasinkovými záněty trpí opakovaně. Původcem je v takových případech většinou kvasinková houba Candida albicans. Přestože se kvasinky vyskytují běžně na různých místech v organismu, v některých situacích dojde k jejich přemnožení a propuknutí zánětu. Kdy se tak stane?
Více

 
V životě je důležité najít rovnováhu

Módní návrhářka Denisa Dovalová má atraktivní povolání, které by jí mnohý nezasvěcený člověk mohl závidět. Ale není všechno zlato, co se třpytí, a tak i v této profesi je nutné překonávat celou řadu problémů. Když se vám to podaří, můžete se stát známými a úspěšnými jako Denisa.
Více

 
Zdravé zuby podpoří dentální hygiena

Stejně jako chodíme na prevenci k zubnímu lékaři, měli bychom také dvakrát do roka zajít na zubní hygienu. Odborník vám poradí, jak přesně si čistit zuby, odstraní plak a barevné pigmentace. Odměnou bude nejen krásný úsměv, ale hlavně zdravý chrup.

Péče o zuby je nesmírně důležitá. Mnoho pacientů, kteří poprvé přicházejí do ordinace dentálního hygienisty, totiž má zánět dásní. Gingivitida, jak se nemoc odborně nazývá, je běžná jak u dospělých, tak u dětí. Zánět dásní je snad nejčastějším zánětem v lidském těle a v naprosté většině případů ho vyvolává zubní plak, který vzniká na základě špatné zubní hygieny. Typickým projevem zánětu dásní je jejich krvácení při čištění zubů, při doteku sondou nebo při zavedení mezizubního kartáčku do mezizubního prostoru. Při zánětu dásně většinou nebolí, někdy ale mohou být citlivé. Nemají také přirozenou růžovou barvu, ale jsou zarudlé až nafialovělé a zduřelé. Krvácení dásní pacienti bohužel často podceňují. Neuvědomují si, že zánět dásní není pouze místní problém, ale že bakterie způsobující gingivitidu produkují toxické látky, které ovlivňují celý organismus. Zánět dásní je také častou příčinou zápachu z úst. Považuje se za předstupeň parodontitidy, která postihuje hlubší tkáně a může vést až ke ztrátě zubů. Léčba zánětu dásní spočívá v pečlivém odstraňování zubního plaku, tedy v pravidelném a důsledném provádění ústní hygieny. V případě zánětu dásní je také velmi vhodná návštěva dentálního hygienika, spojená s instruktáží správného čištění zubů, včetně používání mezizubních kartáčků, s profesionálním očištěním zubů a také s pravidelným odstraňováním zubního kamene.
Více

 
Operaci šedého zákalu neodkládejte

Katarakta neboli šedý zákal je nejčastější příčinou oslepnutí na světě. Je přirozenou součástí stárnutí a postihuje každého druhého člověka ve věku nad 75 let. Šedý zákal nelze léčit jinak než operací. Díky moderním technologiím je však zákrok rychlý a bezbolestný.

Šedý zákal je hlavní příčinou slepoty u 22 milionů lidí na celém světě, což kataraktu celosvětově řadí mezi hlavní příčiny slepoty. Dochází při něm k zakalení normálně čiré oční čočky. Zakalení způsobuje sníženou průhlednost oční čočky, brání průchodu světelných paprsků na sítnici, a tak je vidění zastřené, jakoby překryté šedým závojem. Zpočátku nemusí šedý zákal vidění nijak ovlivňovat, zakalení se však postupně zvětšuje, vidění se zhoršuje, a postižený může dokonce oslepnout. Člověk trpící kataraktou přitom nepociťuje žádné podráždění očí, bolest ani jiné potíže. Teprve rozsáhlý šedý zákal je na oku vidět.
Více

 
Éterická víla i rebelka

Právě tak může vypadat líčení tohoto léta. Záleží jen na vás a vaší náladě, pro jaký vzhled se rozhodnete. Inspiraci jsme pro vás hledali na přehlídkových molech světových návrhářů.

Asi nemusíme zdůrazňovat, že základem líčení by měla být zdravá pleť. Ta potřebuje především důkladné odličování a v létě víc než kdy jindy platí, že byste měla používat přípravky s ochranou proti slunečnímu záření. Letní dny jsou ovšem také ve znamení vysokých teplot a pocení, takže jak dosáhnout toho, aby líčení vydrželo co nejdéle bez újmy? „Pokud chceme, aby make-up opravdu vydržel, je vhodné používat voděodolné přípravky nebo alespoň ty trvanlivější,“ doporučuje Eliška Pichoňská, makeupartistka, hairstylistka a beauty blogerka roku 2018, a přidává radu pro ty, kdo nejsou příznivci voděodolných make-upů: „Existují fixační spreje na make-up. Pro delší životnost je také podstatné používat pod něj bázi podle typu pleti.“ Důležité je zbytečně si nesahat na obličej a k otírání mazu a potu používat papírové kapesníky nebo ubrousky. BB krém nebo make-up můžete také zafixovat lehkými transparentními pudry, které dokonale splynou s pokožkou a nedostávají se do vrásek a rýh.
Více

 
Kam s dětmi o letních prázdninách? Tábor, babičky, nebo chůva?

Máte-li děti a chodíte do práce, pak asi moc dobře víte, jaké vrásky dokáže nadělat příprava na léto. Kam s dětmi, aby nebyly celé dva měsíce samy doma a neseděly u počítače nebo u televize? No a co v případě, že máte ještě předškoláky, kterým v létě na nějakou dobu zavřou školku? Jaké možnosti tedy existují, pokud jde o letní program dětí?

Není vůbec snadné vymyslet, jak zabavit děti o letních prázdninách, protože pokud oba rodiče chodí do zaměstnaní, jen těžko mohou strávit s dětmi celé dva měsíce. Dovolenou si mohou vzít maximálně na dva týdny v kuse, a to už většina šéfů remcá, protože dva týdny jsou prostě moc. I když na ně máte nárok, není to žádná legrace. Takže počítejte. Můžete se s partnerem rozdělit a vzít si jeden týden dovolenou vy sama a být s dětmi, partner jeden týden a být s dětmi a pak si vzít společně týden a být všichni dohromady). Pořád zbývá ještě pět týdnů. Když jsou děti už větší, není problém nechat je pár dnů samotné doma, ovšem chcete, aby desetileté děti trávily prázdniny doma nebo chodily někde venku, a vy nevěděli kde? Vždy je lepší vymyslet dětem program, zbytek už se nějak zvládne. Malé batole lze v dnešní době vzít i do práce, řada zaměstnavatelů vytváří ve svých firmách firemní školky. Ovšem opět se naskýtá otázka: Chcete mít tříleté batole celý den s sebou v kanceláři? Asi moc ne. Co tedy vymyslet, když je léto a jsou zavřené školy i školky?
Více

 
Jídelníček diabetika aneb Jak udržet cukr pod kontrolou

V případě diabetu víc než jindy platí, že důležitá je nejen léčba, ale také úprava životního stylu a především jídelníčku. A nejde o nic složitého, zásady diabetické diety jsou si totiž velice podobné s pravidly racionální výživy.

Pokud vám diagnostikovali diabetes nebo prediabetes, případně chcete jen jíst zdravěji, na cukr, cukrářské výrobky, med, tučnou smetanu, uzeniny a sladké nápoje musíte zcela zapomenout. Pečivo z bílé mouky (rohlíky, housky, veku) nahraďte pečivem celozrnným. Důležité je také do jídelníčku zařadit bílkoviny včetně rostlinných (celer, květák, zelí, špenát), které obsahují jen velmi málo sacharidů. Všechny mléčné výrobky (jogurt, tvaroh) jezte raději neochucené. Smažená jídla a fast foody nejsou vhodné, dieta by měla obsahovat libové maso (vepřové, kuřecí, krůtí či králičí) a dostatečné množství ryb. Jídla připravujte dušením, vařením v páře či tlakovém hrnci nebo na grilu. Ideální je kvalitní teflonová pánev, na níž můžeme připravovat pokrmy bez použití tuku. Vhodnými přílohami jsou brambory, celozrnné těstoviny či přírodní rýže natural. Nutné je hlídat i velikost porce, přičemž platí pravidlo, že čím méně, tím lépe.
Více

 
Jezdit na kole je radost

Jízda na kole vynikající aktivitou, kterou lze provozovat skoro v každém věku. Je nejen zábavná, ale i zdravá!

Nikdy není pozdě, ovšem základním předpokladem je umět na kole jezdit. Nikde sice není řečeno, že se to nedá dohnat i v pozdějším věku, ale znáte to: Co se v mládí naučíš… V raném věku si pohybové schopnosti osvojujeme mnohem snáze. Pro nacvičování základní motoriky u dětí je vhodné kvalitní odrážedlo – tím není myšlena ona plastová hračka, která nesnesitelně rámusí a dospělé přivádí k šílenství. I velmi malé dítě se dokáže opírat nohama o zem a udržovat stabilitu, takže postupně získává schopnost jezdit bez problémů na dvou kolech. Pokud s ježděním začínáte znovu po letech pauzy, odrážedlo pochopitelně vypusťte, ale před tím, než se vydáte do provozu, někde na klidném místě trochu potrénujte. Jízda na kole se sice nezapomíná, ale je zapotřebí získat znovu jistotu a zručnost.
Více

  naše další tituly   Flóra na zahradě   Pěkné bydlení   ROZMARÝNA   CHATAŘ chalupář   DOMOV   PSÍ kusy

Autorská práva vykonává vydavatel, jakékoli šíření částí nebo celku je zakázáno.