OBJEDNEJTE SI PŘEDPLATNÉ časopisu Zdraví
Sháníte aktuální nebo i starší číslo časopisu Zdraví? Nabízíme možnost zakoupení v našem internetovém obchodě.

Časopis Zdraví si také můžete zakoupit v elektronické podobě.

Tématické a odborné publikace pro vaše hobby


 
Můj život tvoří rituály

Vtipná, zábavná, plná elánu, taková je známá spisovatelka Magda Váňová. Za její životní energií stojí povolání, které jí přináší radost, dobrá genetická výbava a zdravý životní styl. Každý rok vydá jednu knihu. Náměty sbírá všude okolo. Sama by mohla být vhodnou předlohou pro román. Jen těch úrazů, které si přivodila při své vášni pro cyklistiku…
Více

 
Pylové alergie a jak se jim vyhnout

Jaro přináší nejen příjemné slunné dny, ale mnohým z nás také nadělí nepříjemnou rýmu, slzící oči a časté kýchání. Stav je to nepříjemný, ale moderními léky vcelku dobře zvládnutelný. Úplně se sice pylová alergie vyléčit nedá, ale díky účinným medikamentům jsou pacienti téměř bez obtíží.

Nějakou formu alergie má u nás asi třetina lidí. Vedle celoročních alergiků, které trápí například alergie na roztoče nebo na zvířecí srst, se na jaře rozvíjí alergická reakce u tzv. sezonních alergiků. K nejčastějším alergenům patří pyly. A protože jaro na sebe nenechalo ani letos dlouho čekat, začaly potíže mnohých z nás už koncem února. Pylové alergie se často objevují už v dětství, zároveň ale platí, že nás mohou postihnout i ve vyšším věku. Stačí k tomu, aby byl náš imunitní systém nepřiměřeně přetížen například stresem nebo přechozenou virózou. Naše imunita dostává zabrat i kvůli chemickému průmyslu, který nás zaplavuje nejrůznějšími čisticími a pracími prostředky nebo průmyslově upravovanými potravinami. Svou roli hrají při vzniku alergie i geny. Jsou-li alergici oba rodiče, pravděpodobnost, že se jednou rozvine toto onemocnění u dítěte, je 75 procent.
Více

 
Mrtvice aneb Závod s časem o každou buňku

Cévní mozková příhoda (CMP), mrtvice neboli mozkový infarkt je jedno z nejzávažnějších onemocnění v zemích západní civilizace včetně České republiky. S touto diagnózou je u nás hospitalizováno přibližně 60 000 pacientů ročně. Účinná prevence, včasné poskytnutí pomoci a komplexní následná péče tvoří základní pilíře boje proti této nemoci.

Příčinou mrtvice je ucpání cévy v mozku. Rizikovými faktory, které se podílejí na jejím vzniku, jsou zvýšený krevní tlak, kouření, cukrovka nebo zvýšená hladina cholesterolu. Další významné riziko představuje nejčastější porucha srdečního rytmu, takzvaná fibrilace síní. Při ní se může vytvořit trombus (krevní sraženina) v srdeční předsíni. Tento trombus se může dostat do mozku a zastavit zde proud krve, což následně vede k odumření části mozku. Rizikovým faktorem naopak už dávno není pouze vysoký věk. Věková hranice pacientů, které mozková příhoda postihne, se v posledních letech výrazně snížila. CMP už tak není nemocí starých lidí, ale týká i osob ve věku kolem 40 let.
Více

 
Kolik spánku skutečně potřebujeme? Osm hodin je mýtus!

Spánek je přirozená věc stejně jako jídlo nebo cokoli jiného, co děláme automaticky a potřebujeme k životu. Abychom ale fungovali opravdu efektivně, měli bychom spát především kvalitně. Bohužel spánkových poruch dnes přibývá. Jak z toho začarovaného kruhu ven? Kolik hodin bychom měli spát, abychom se ráno probudili čilí a plní energie?

To, že se vyspíte čas od času špatně a po probuzení se cítíte pod psa, je normální. Zvláště když to večer předtím přeženete s alkoholem nebo jídlem. Pokud se ale nevyspíte častěji nebo se probouzíte celí rozlámaní a unavení, zřejmě máte potíže se spánkem.
Více

 
I dyslektické děti mají šanci. A velkou!

Odhadem pět až deset procent dětí má některou ze specifických poruch učení. Jejich školní léta tak ztěžují problémy se psaním, čtením, pravopisem nebo matematikou. Rozhodně to ale neznamená, že by takové děti byly hloupé. Je však důležité s nimi dlouhodobě pracovat a využít jejich silných stránek.

Jako dítě měla z každého diktátu pětku. Malířka a sochařka Alena Kupčíková, která před lety sestavila Slabikář a testy pro předškolní děti, jež se používají jako prevence počátečních problémů se čtením a psaním, má s dyslexií vlastní zkušenost. „Dodnes mám problémy s pravopisem i s přehazováním písmen. Slovo vidět napíšu jednou s měkkým i, podruhé s y. Neznamená to ale, že bych byla hloupá, mám dva akademické tituly, včetně Ph.D. Problém je v tom, že dyslektik si tyto na první pohled primitivní věci prostě nepamatuje,“ líčí sympatická umělkyně, které se – stejně jako mnoha dalším lidem s „diagnózou dys“ – povedlo uspět ve světě umění. Ukazuje se totiž, že lidé, kteří bojují s některou z tzv. dys diagnóz, bývají často velmi kreativní, mnozí se například mohou pyšnit výtvarným talentem a dobrou představivostí.
Více

 
Jak vrátit vlasům jejich krásu

Jestliže jsou vaše vlasy suché, hrubé, lámou se a třepí, jsou bez lesku a celkově vypadají nezdravě, je čas na jejich regeneraci. Pro jejich krásu a zdraví je však důležitá nepřetržitá, kvalitní a láskyplná péče.

„Stav vlasů o člověku hodně prozradí. Někdy si problémy s pokožkou hlavy a s vlasy způsobujeme nevědomky, i když v dobré víře, sami. Například dieta, která je „zaručeně“ bezpečná a slibuje nebývalý úbytek na váze, je dost často spojena i s nebývalým vypadáváním vlasů. A tohle žádné ampulky nevyřeší,“ říká Martina Kořínková ze salonu OliOla organic beauty, podle které mohou za potíže velmi často i některé léky, jako například antibiotika, špatná funkce štítné žlázy, stres či celková nepohoda a únava. „V těchto případech je nutné řešit primární příčinu potíží. Pokud vyloučíme zdravotní problémy, a přesto je něco špatně, měl by vám umět poradit kadeřník, a to především s výběrem vhodné kosmetiky,“ doporučuje zkušená vlasová stylistka.
Více

 
Ořechy jsou nejen chutné, ale i zdravé

Lze je lze konzumovat namleté, nadrcené nebo nastrouhané. A navíc existují i chutné ořechové oleje.

Botanika definuje oříšek jako jednosemenný suchý nepukavý plod. Hovorově se ořech říká všem stromům a keřům z čeledi ořešákovité. Souhrnně se termínem ořech označuje celá řada plodů a semen, které jsou zdrojem výživných látek a olejů. Některé z nich jsou z botanického hlediska skutečně oříškem, mnohé jsou však jiným typem plodu, například nažky. Existují i další významy slova ořech. Jmenuje se tak obec v okrese Praha-západ, je to také druh masa, typ uhlí, ale i část hudebního nástroje. Ořech, spíše však vořech, se říká i pejskům, u kterých lze jen těžko určit rasu.
Více

 
Co dělat před cvičením a po něm?

Přestože motivace ke cvičení a sportování může být velmi různorodá (od hubnutí, posilování svalstva až po prostou radost z pohybu), hlavní zásady, co dělat před cvičením a po něm, jsou ve všech případech velmi podobné. Zaměříme se na strečink, složení stravy i pitný režim.

Tělo potřebuje rozehřát a „rozproudit krev“. Příprava na cvičení proto nezačíná až v tělocvičně, v posilovně nebo s obutím běžeckých bot. Pro kvalitní sportovní výkon je důležité, jak se před ním najíme, napijeme a rozcvičíme. Rozcvičení je zásadním krokem pro svaly i klouby a jeho cílem je celé tělo rozehřát a připravit ho po všech stránkách na fyzickou aktivitu. Při rozcvičování se postupně zvyšuje tepová frekvence i tělesná teplota a svaly se prohřívají. Snižuje se tak riziko různých muskuloskeletálních poranění, tedy zranění svalů, kloubů, šlach či vazů. „Tělo je možné na sportovní výkon připravit například na běžeckém pásu nebo na stacionárním kole – tedy dynamickým způsobem. Už při této přípravě je dobré dbát na správné dýchání, případně sledovat tepovou frekvenci. Počátečnímu rozehřátí věnujte alespoň 10 minut. Klasické protahování, takzvaný statický strečink, má své místo až po sportovním výkonu,“ radí trenér Mgr. Roman Pavlů.
Více

  naše další tituly   Flóra na zahradě   Pěkné bydlení   ROZMARÝNA   CHATAŘ chalupář   DOMOV   PSÍ kusy

Autorská práva vykonává vydavatel, jakékoli šíření částí nebo celku je zakázáno.