OBJEDNEJTE SI PŘEDPLATNÉ časopisu Zdraví
Sháníte aktuální nebo i starší číslo časopisu Zdraví? Nabízíme možnost zakoupení v našem internetovém obchodě.

Časopis Zdraví si také můžete zakoupit v elektronické podobě.

Tématické a odborné publikace pro vaše hobby


 
Vyzkoušejte rostlinné potraviny v prášku!

Zkoušeli jste už některou z alternativních potravin, které jsou stvořené jen z rostlinných surovin, mají obsahovat všechny důležité živiny a navíc jsou výrazně šetrnější k životnímu prostředí než živočišné výrobky? V Česku se vývoji těchto funkčních potravin věnuje výrobce Mana (www.mojemana.cz).
Více

 
Nejčastější druhy plísní, které hrozí vaší kuchyni

Kuchyně, kde připravujete jídlo a umýváte nádobí, je potenciálním zdrojem nebezpečných plísní. Projděte si přehled těch nejčastějších a tipy, jak se s nimi vypořádat.
Více

 
Klimatizace v paneláku

Bydlíte v panelovém domě a narůstající letní teploty vám nedají spát? Klimatizace udrží v interiéru příjemnou teplotu i čistý vzduch.
Více

 
IMUNITA : Co dělat, aby fungovala?

Skoro to vypadá, jako by se slovo imunita stalo zaklínadlem, které vyřeší všechny naše zdravotní problémy nebo nás před nimi ochrání. Imunita je skutečně pro každého nesmírně důležitá, díky ní žijeme. Ale víme, jak s ní nakládat a co jí poskytnout, aby správně fungovala?

Od matky získává dítě imunitu vrozenou, zjednodušeně řečeno buňky schopné pohlcovat bakterie a jiné částice. Vrozená imunita je jakousi první vnitřní linií obranyschopnosti organismu. Druhým typem je imunita získaná, která se uplatňuje, když se organismus setká s infekcí, na kterou už vrozená imunita nestačí. Tělo si pak zapamatuje antigen, který reakci vyvolal, a příště je při styku s ním mnohem účinnější. Na tomto principu je založeno očkování. Pro celý imunitní systém a jeho správný chod je důležitá také kůže. Při jejím poškození se mohou projevit potíže se zdánlivě nesouvisejícími nemocemi. Důvod je logický: Při jejím poranění – odřeniny, popáleniny a podobně – se imunitní systém vyčerpává jejich hojením a tím se oslabuje. Zářným příkladem těchto problémů jsou sportovci, kteří často po zdánlivě banálních odřeninách začnou marodit s jinými, závažnějšími onemocněními.
Více

 
Jak se léčí angína?

Angína je běžné, ale potenciálně komplikované onemocnění. Důležitá je včasná a řádná léčba i následná rekonvalescence.

Angína je infekční onemocnění, při kterém jsou krční mandle zasaženy bakteriálním zánětem. Nejčastějším původcem angíny jsou streptokoky. Šíření tohoto onemocnění probíhá kapénkovou formou a vyskytuje se častěji v zimě než v létě. Onemocnět ale můžete v kterékoliv části roku. S angínou se k lékařům dostavují děti i dospělí bez ohledu na věk – a dělají dobře. Léčba angíny by se totiž neměla podceňovat z důvodu možných komplikací. Pokud by při tomto bakteriálním zánětu nebyla nasazena antibiotika, infekce se může šířit i do dalších částí těla a napadnout například srdce, svaly, klouby nebo ledviny. Potíže s oslabeným srdcem nebo klouby se mohou ozvat až po delší době, proto není dobré si s angínou zahrávat. Nástup angíny bývá poměrně rychlý, její inkubační doba je obvykle dva až čtyři dny. Nemocného začne silně bolet a škrábat v krku, špatně se mu polyká a má horečku. Krční mandle jsou zduřelé a objevují se na nich bílá zánětlivá ložiska – takzvané čepy. Při angíně nejsou výjimkou ani zvětšené lymfatické uzliny za dolní čelistí. K dalším běžným projevům patří celková schvácenost, bolest hlavy, ztuhlá šíje a u dětí často také nevolnost a zvracení.
Více

 
Jsme to, co dýcháme

Potrava a tekutiny jsou pro vše živé důležité. Ale vzduch je ještě důležitější. Bez jídla a pití vydržíme i několik dní, bez vzduchu pouze pár minut. Dalo by se říci, že ve zdravém vzduchu zdravý duch. Znečištěné ovzduší naopak může způsobit onemocnění dýchacích cest, oběhové soustavy a alergie. Některé látky mohou být i karcinogenní.

Ve svých domácnostech se většina lidí snaží o to, aby se v nich vyskytovalo minimum prachu, pokud možno vůbec žádné plísně a roztoči aby neměli sebemenší šanci se kdekoliv v bytě zabydlet. A tak stíráme, luxujeme, vytíráme, vystříkáváme a pereme za použití všemožných chemických, ale stále častěji také ekologických prostředků, jen abychom dýchali co nejčistší vzduch. Ovšem často zapomínáme na to, že stačí otevřít okno, abychom vyvětrali, nebo vyjít ven a ocitneme se v ovzduší plném nebezpečných zplodin, prachu, spor plísní a celé řady dalších nečistot, kterých se doma snažíme vší silou zbavit a ubránit se jim. Ovzduší takřka na celém světě, až na pár výjimek, je stále znečištěnější a tím pádem nebezpečnější. Podle různých průzkumů největší množství oxidu uhličitého, tedy skleníkového plynu, který je považován za jednoho z hlavních viníků nepříznivých klimatických změn, produkují energetika, většina průmyslu, především automobilového, doprava jako taková, ale také domácnosti. Jenom v naší republice se lidskou činností každý rok uvolní do ovzduší asi 127 milionů tun oxidu uhličitého. Celosvětově činí toto množství 30 miliard tun ročně, což jsou děsivá čísla, která by měla každého člověka vyburcovat ke snaze snižovat množství emisí, kterými zamořujeme vlastní planetu, aby vzduch byl dýchatelný a zdravý nejen doma, ale i venku. Na politicích pak je, aby donutili největší znečišťovatele, mezi které patří Čína, Indie a Spojené státy americké, k přijetí opatření, která množství skleníkových plynů budou trvale snižovat.
Více

 
Mysl se dá ovlivňovat a mozek programovat

Lucie Kolaříková je cestovatelka, podnikatelka, maminka dvouleté holčičky, ale především už několik let provází lidi osobním rozvojem. Její kniha Učebnice sebelásky se stala bestsellerem.
Více

 
4× o nejčastějších ženských potížích

V období dospívání by si měla každá mladá žena najít svého gynekologa. Ženský lékař nebo lékařka jí bude pomáhat s pravidelnou prevencí a postará se o ni v období těhotenství. K ruce bude ale také ve chvílích, kdy se objeví náhlý problém. A dostavit se jich může v produktivním věku ženy hned několik...
Více

 
Rozumí si s bylinkami i kořením

Zimní měsíce jsou velmi vhodné k tomu, abychom dali šanci zelenině, kterou mnohým z nás v dětství znechutili, protože rozvařené a mastné cosi podivné barvy nadchlo málokoho. Ovšem na správně připravené a dobře ochucené kapustě si nejen pochutnáte, ale ještě prospějete svému zdraví.

Obzvláště po vánočním hodování, často nezřízeném a ještě častěji nezdravém, a po bujarých oslavách odchodu starého a příchodu nového roku nám bude zažívací trakt vděčný, když mu odlehčíme a dáme mu možnost, aby se pročistil a vzpamatoval. Všichni víme, že k tomu účelu je vhodná lehčí strava, ale už příliš nedbáme na to, aby v ní nechyběla tepelně upravená zelenina. Kromě brambor a té tradiční kořenové můžete sáhnout po kapustě – hlávkové či kadeřavé, ale především po růžičkové. Má jemnější chuť než ostatní kapusty, a když si trochu pobude na mrazu, bez problémů snese až minus 15 °C, je mnohem křehčí a ještě lahodnější. Znalci označují růžičkovou kapustu, ale nejen ji, za skutečně výjimečnou zeleninu z čeledi brukvovitých. Existuje nespočet receptů na její snadnou a hlavně rychlou úpravu a určitě každý najde několik takových, které mu budou chutnat. Výhodou je, že růžičkovou kapustu si můžeme dopřávat i v létě, protože zmrazením neztrácí nic z látek, které obsahuje. Ty malé zelenožluté kuličky, které jsou hezké už na pohled, rozhodně stojí za to, abychom jim věnovali pozornost a zařadili je celoročně, teď v zimě především, na jídelníček. Navíc růžičková kapusta většinou chutná i dětem, pokud ji správně zpracujeme, což znamená především to, že ji nerozvaříme.
Více

 
Novinka v zimních sportech: Crossblade sněžnice

Slunné, ale mrazivé dny jsou pro milovníky pohybu na čerstvém vzduchu doslova požehnáním. Sportovní nadšenci si mohou v krásném počasí vyzkoušet také novinku letošní zimy – crossblade sněžnice, které kombinují tři stále oblíbenější oblíbené zimní aktivity – skialpové túry, sněžnice a sjezdové lyže.

Nový zimní sport se dá provozovat například v hornorakouském skiareálu Sternstein, který leží jen 20 minut autem od lipenského jezera. Zasněžené lesy a louky okolo šumavského Sternsteinu jsou pro zimní túry naprosto ideální. Jste uprostřed krásné přírody, a přitom ne daleko od civilizace. „Stoupání až na vrchol Sternsteinu do nadmořské výšky 1125 metrů je pro lidi na crossblade sněžnicích ideální. Celkový výstup přes 300 výškových metrů zvládne každý, kdo se rád pohybuje v přírodě. A pro koho by výstup byl přece jen nad jeho síly, může se nechat na vrchol Sternsteinu pohodlně vyvézt kabinkovou lanovkou a dát si okruh kolem vrcholu, který je také krásný, ale není tak fyzicky vyčerpávající,“ láká k výletu majitel půjčovny a současně vlastník lyžařské školy na Sternsteinu Georg Fröhlich, který půjčuje zájemcům o novinkový sport veškeré vybavení.
Více

 
Naučte se zvládat stres!

Kdy stres pomáhá, a kdy naopak škodí? A co s ním můžeme dělat?

Stres v přiměřené intenzitě je přirozenou součástí lidského života. Pomáhá nám mobilizovat síly k co nejlepšímu nebo nejefektivnějšímu výkonu a dal by se označit za hnací motor u řady činností. Jakmile se z dobrého sluhy stane zlý pán a ze stresu se stane dlouhodobá záležitost, ve které trávíme prakticky celý den, vystavujeme své tělo a mysl přílivu negativních a škodlivých mechanismů. „Stres nebolí, je neviditelný a ani se neprojevuje u všech lidí stejně,“ říká koučka Bc. Lenka Eisner. Škála tělesných a duševních reakcí na stres je velmi pestrá a závisí nejen na původu stresu, ale také na typu osobnosti a okolnostech, ve kterých se do stresu dostáváme. Nejběžnější je ale zrychlený tep, silné bušení srdce, zvýšení krevního tlaku. V organismu stoupá hladina stresových hormonů, dýchání se stává rychlejším a mělčím. V takovém nastavení je sice lidské tělo připraveno čelit náročné situaci, nebezpečí či ohrožení, ale dlouhodobé vystavení organismu těmto podmínkám není prospěšné. Pro tělo je to velmi vyčerpávající, oslabuje ho to a původně užitečná reakce se pro ně stává přítěží. Právě dlouhodobému nebo příliš častému stresu bychom se měli s ohledem na vlastní zdraví pokusit vyhýbat.
Více

 
Zima ve vlasech

Víte, jak správně pečovat o vlasy v zimním období?

Chladný vítr, mráz, suchý vzduch v místnostech a teplé čepice – to vše vlasy, ale také pokožku hlavy zatěžuje. Samozřejmě se to projevuje na jejich kvalitě, ale také na vzhledu. V zimě mohou být vlasy extrémně suché, nebo se naopak rychleji mastit. Mohou se snadněji lámat, být bez objemu a lesku a docházet může i k podráždění pokožky, která má sklon k zarudnutí, svědění či tvorbě šupinek a lupů.
Více  naše další tituly   Flóra na zahradě   Pěkné bydlení   ROZMARÝNA   CHATAŘ chalupář   DOMOV   PSÍ kusy

Autorská práva vykonává vydavatel, jakékoli šíření částí nebo celku je zakázáno.