OBJEDNEJTE SI PŘEDPLATNÉ časopisu Zdraví
Sháníte aktuální nebo i starší číslo časopisu Zdraví? Nabízíme možnost zakoupení v našem internetovém obchodě.

Časopis Zdraví si také můžete zakoupit v elektronické podobě.

Tématické a odborné publikace pro vaše hobby


 
Aktuální opatření platná pro území celé České republiky

Od 10. září platí povinnost nošení roušek:

uvnitř všech budov mimo bydliště nebo místo ubytování (například hotelový pokoj),

ve společných prostorách uvnitř škol a školských zařízení,

v prostředcích veřejné dopravy (MHD, meziměstských autobusech a vlacích, taxislužbách),

při vnitřních hromadných akcích při jakémkoliv počtu účastníků,
Více

 
Proč by jste měli do těla doplňovat kolagen? Tady jsou hlavní důvody

Kolagen, základ podpůrných tkání, tvoří přibližně 30% všech proteinů v lidském organismu. Jaké jsou jeho účinky a s čím vším nám může pomoci? Podívali jsme se na 8 benefitů, které nám tekutý kolagen přináší.
Více

 
CO BYSTE MĚLI VĚDĚT O OCHRANĚ PŘED KORONAVIREM

Jak si vybrat roušku a respirátor?

1. Ochranný prostředek vyberte podle účelu a místa, kde jej budete nosit - a to dle koncentrace a druhu škodlivých látek.

2. Zvolte typ roušky, popřípadě respirátoru - u roušek máte na výběr mezi jednorázovými a látkovými, typ respirátoru vyberte dle jeho úrovně ochrany.

3. Rozhodnout se můžete i dle životnosti produktu - postačí vám respirátory a klasické roušky vždy na jedno použití, nebo chcete raději látkovou ústenku, kterou můžete po důkladné péči nosit opakovaně?

4. Ochrannou pomůcku vyberte tak, aby vám dobře padla - neměla by nikde odstávat ani škrtit. Každý typ se většinou vyrábí v několika provedeních velikosti.

Více

 
Rovnátka budoucnosti jsou z fólií

Rovné zuby a krásný úsměv jsou dnes už normou nejen ve Spojených státech amerických, ale čím dál častěji také v Evropě. A protože nasadit si rovnátka je možné v každém věku, lidí, kteří se k nim rozhodnou, stále přibývá. Volit mohou hned z několika možností. Tou nejmodernější a také nejnákladnější jsou snímací fólie.

Paní Mirka se pro fóliová rovnátka rozhodla až po čtyřicítce. Zaujal ji především fakt, že v ústech nebudou vidět. Ukázalo se také, že si na ně nebude muset dlouho zvykat. „S průhlednými rovnátky jsem se po několika dnech cítila velice pohodlně. Odkládala jsem je jen při jídle a pití. Mé okolí je ani nezaznamenalo, i když ze začátku jsem musela vyvinout větší úsilí při artikulaci,“ vzpomíná na dobu, kdy se s fóliemi v ústech sžívala. Že se zuby pomalu rovnaly, zaznamenala asi po třech měsících. „Nosila jsem je asi rok a půl, aby se zuby vyrovnaly, a jeden zub se posunul na místo, které jsem měla po předchozím vytržení zubu prázdné. Náročnější jsou rovnátka na hygienu. Musejí se totiž pečlivě čistit, ale na to jsem si rychle zvykla,“ podotýká Mirka s tím, že s výsledkem léčby je velmi spokojená.
Více

 
Co dělat se zarůstajícími nehty

Nepříjemné, bolestivé, opakující se. Takové je zarůstání nehtů, které trápí řadu lidí. Ne vždy lze takový problém jednoduše vyřešit svépomocí, mnohem účinnější je svěřit se do péče odborníkovi, který si se zarůstajícím nehtem dokáže poradit. Co ale dělat pro to, aby již nehet znovu nezarůstal?

Odpověď na takovou otázku není právě jednoduchá. Existuje totiž celá řada příčin, proč nehty opakovaně zarůstají. Některým lze celkem snadno předejít, jiné jsou dané geneticky – v takovém případě bývá náprava o něco složitější. „Mezi nejčastější příčiny, o kterých naši klienti mohou vědomě rozhodovat, řadíme nesprávné a přílišné vystřihávání nehtů do kožních valů obklopujících nehty, nevhodná úzká obuv a absence profesionální péče,“ vyjmenovává důvody podolog Bc. Jaroslav Fešar, ředitel Centra pro péči o nohy a tělo, a dále pokračuje: „K dalším významným faktorům, které již nelze naší vůlí ovlivnit, řadíme genetické dispozice, předchozí traumata nehtů, exostózy neboli kostní výrůstky či infekce nehtů. Nepatrný podíl má i nesprávný vývoj v prenatálním období. Takový jedinec se se změněnými nehty většinou již narodí.“
Více

 
Nemoc bývá řečí duše

Tereza Blažková začínala s herectvím už ve školce, ale tehdy o něm ještě rozhodně neuvažovala jako o svém budoucím povolání, o něm měla jiné představy. Nakonec ho ale vystudovala, stejně jako ještě další odlišné vysoké školy, a dnes se herectví úspěšně věnuje.
Více

 
Dekolt na objednávku? Dnes už běžná realita

Co všechno byste měli vědět, než se rozhodnete podstoupit plastickou operaci prsou.

To, jak velká prsa máte a jak vypadají, je v první řadě věcí genetiky. Velikost se může časem měnit, ale výrazné změny od přírody čekat nelze. Proto mnoho žen volí plastickou operaci. Další ženy zase chtějí řešit výrazný rozdíl velikosti prsů, změnu jejich tvaru či pevnost po zhubnutí. Nelze se tudíž ani trochu divit, že plastická operace prsou dnes patří k nejpopulárnějším zákroků oboru zvaného estetická medicína.
Více

 
Jak vyzrát na pigmentové skvrny 

Faktorů, které způsobují pro mnoho žen i mužů nežádoucí pigmentaci, je hned několik. Tím nejčastějším je ale především nadměrné slunění bez patřičné ochrany.

Tmavé flíčky se mohou objevovat jednotlivě nebo slité do větších ploch. Vyskytují se v celé škále barev, od světle hnědé po černou. Pigmentových skvrn můžeme na těle zaznamenat celou řadu. Jednotlivé druhy se přitom liší podle toho, v jaké vrstvě se melanocyty, pigmentové buňky, nacházejí a jak jsou uspořádány.
Více

 
Malý tvor, ale velké trápení

Navzdory svému jménu může veš dětská napadnout prakticky kohokoli, a to bez ohledu na jeho věk, osobní hygienu či prostředí, v němž se pohybuje. Boj s tímto parazitem je náročný, ale dá se vyhrát.

„Napadení vší dětskou, čili pedikulóza, je nejčastějším parazitárním onemocněním,“ říká PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU, a dodává: „Veš se přenáší přímým kontaktem. Vzácněji může dojít k přenosu přes půjčené hřebeny, čepice, šály a podobně. Veš neskáče, nelétá, zato perfektně leze, a tak ji můžete chytit i v městské hromadné dopravě či v kině. Navíc tento parazit opravdu dobře plave, proto je možná nákaza i v bazénu.“
Více

 
Jak solit, ale nepřesolit 

Sůl je pro život důležitá. V přiměřeném množství je zdravá, v množství nepřiměřeném škodí. Nezvratným faktem je, že nedostatečný příjem soli je stejně špatný jako příjem nadměrný. To znamená, že i u soli platí pravidlo zlaté střední cesty.

I ti, kteří při hodinách chemie nedávali pozor, vědí, že vzorec NaCl označuje chlorid sodný, jednoduše řečeno jedlou neboli kuchyňskou sůl. O tom, že se dá využít mnoha způsoby, věděli lidé už před mnoha tisíciletími. Nejenže dodávala jejich stravě chuť, ale také jim pomáhala potraviny, především maso, ryby a další uchovávat po delší dobu v poživatelném stavu. Sůl je totiž vynikající konzervační prostředek, který brání růstu bakterií způsobujících kažení jídla. A tak naši prapředci neřešili, zda je sůl zdravá či nikoliv. V dnešní době bychom to ale přece jenom řešit měli, hlavně proto, že většina z nás nevolí onu zlatou střední cestu a solí víc, než je zdrávo a nutno.
Více

 
Pokud víte, jak na to, sport kloubům nevadí!

S trenérem atletiky se blíže podíváme na různé sportovní aktivity i na to, co kloubům prospívá.

V rámci správné životosprávy a udržování zdravého životního stylu je běžné dbát na zdraví srdce, cév nebo třeba trávicího ústrojí. Při péči o celkové zdraví bychom ale neměli zapomínat ani na pohybový aparát, zejména klouby. Jaký pohyb jim svědčí nejvíce, a čím jim naopak můžeme uškodit?
Více

 
Má pořádný říz, ale pivo to není 

Jsou na bolesti kloubů lepší prášky, nebo křenové placky? Lékaři se nejspíš přikloní k lékům, obzvláště při větších problémech. Ale při méně bolestivých potížích mohou ulevit právě křenové placky. A když nepomohou, rozhodně neublíží.

Křen selský je bylina s mnoha skvělými vlastnostmi a účinky. Patří do čeledi brukvovitých, takže je spřízněný například s hořčicí, řeřichou setou, vodnicí, ředkvičkou nebo s ředkví setou. Ze všech jmenovaných má ovšem právě on nejštiplavější chuť, což je důvod, proč ho řada lidí nezařazuje do jídelníčku – ke své škodě. Do střední Evropy, tudíž i k nám, se dostal už v polovině 1. tisíciletí pravděpodobně z jižních oblastí Ruska. Slované jej používali jako zeleninu, koření, ale také jako účinný lék především proti bolestem. Také Vikingové, a to už v 9. století, nedali bez křenu ani ránu a na všechny mořské výpravy vyráželi s mnoha sudy plnými křenových kořenů. Věděli, že díky této rostlině se jim nebudou kazit zásoby masa, a hlavně že nebudou trpět kurdějemi, protože křen obsahuje mnohem více vitaminu C než citrusové plody.
Více

 
Psychiatra se nebojte!

Že člověk potřebuje psychiatra, bývá bohužel mnohdy více jasné jeho okolí než jemu samotnému. Řada lidí si totiž psychické obtíže jen velmi nerada připouští, a to dokonce i ty, které již výrazně zasahují do jejich každodenního života. Často se bojí psychiatra navštívit a raději se snaží předstírat, že se vlastně vůbec nic neděje.

Překonat svůj ostych z návštěvy psychiatra a přiznat si, že člověk skutečně má psychické potíže a právě on mu s nimi může pomoci, není pro duševně nemocného člověka často tak jednoduché. Navíc se mnohdy mylně domnívá, že mu nic není, že jen jeho okolí ho vidí ve „špatném“ světle. A i když si náhodou nějaké psychické obtíže připustí, stydí se za ně a myslí si, že je časem „rozchodí“ sám, bez zásahu odborné pomoci. Pravda ale také je, že mezi lidmi nejsou psychiatři zrovna příliš oblíbení. O psychiatrické léčbě totiž koluje řada fám, mýtů, polopravd, určitý podíl na tom má hlavně lidová vypravěčská tvořivost. Proč doopravdy lidé s návštěvou psychiatra otálejí, tak není úplně jednoduché odhadnout. „Možná je to proto, že jeho specializací je právě psychiatrie. Tedy obor, který byl spojován lidově řečeno s bláznovstvím a ztrátou rozumu, potažmo se ztrátou sebe sama,“ zamýšlí se psycholožka PhDr. Marta Boučková a pokračuje: „Ještě dnes slýchám od svých klientů, když je posílám ke konzultaci k psychiatrovi, obavu, že ,dostanou nějaké léky, které z nich udělají někoho jiného – a už to tím pádem nebudou oni sami´. Pro každého z nás je důležitý pocit, že se můžeme spolehnout sami na sebe, na svůj vlastní úsudek, na to, že situace, kterými procházíme, vnímáme a řešíme správně… A pokud se člověk ocitne u psychiatra, přistupuje na fakt, že by se odborník měl podívat právě na ten orgán, tedy na mozek, který je zodpovědný za to, že ,člověk stojí nohama na zemi a v realitě´. Když se na to podíváme takhle, už nikoho možná ani tolik nepřekvapí, že do této ordinace nevstupují lidé zrovna s lehkým srdcem. Nicméně je třeba říct, že i v takové ordinaci mohou mnohdy obdržet lepší zprávy, než třeba sami očekávají, a že jim zde mohou pomoci se i některých nepříjemných obtíží zbavit. A za to taková návštěva myslím stojí.“
Více

 
Co byste měli vědět o koronaviru

Jak se chovat, abyste se nenakazili, co dělat v případě nákazy, rady pro domácí karanténu a další užitečné informace, které můžete potřebovat!

Koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19, se poprvé objevil v Číně koncem minulého roku. Jde o nový kmen viru, který dosud u lidí nebyl identifikován. Je součástí skupiny virů, do které patří i viry jako SARS a MERS. Původcem nákazy byla pravděpodobně zvířata na trhu v čínském městě Wu-chan. Není však zatím stoprocentně potvrzeno, z kterého zvířete pochází nákaza.
Více 
Praktičtí lékaři doporučují raději větrat

Kvůli koronaviru není třeba dělat z domu hned nemocnici

Jedním z opatření boje proti koronaviru je i dodržování správné hygieny a postupu při dezinfekci. Pokud ale nesdílíte domácnost s nakaženým člověkem, není podle lékařů nutné snažit se ve svých domovech o nemocniční čistotu. Spíše je vhodné si znovu osvěžit rozšířené hygienické návyky a pozornost věnovat například mytí obličeje nebo čištění ústní dutiny kloktáním. I tyto postupy probírali praktičtí lékaři na jednom ze vzdělávacích webinářů, které pro praktické lékaře pořádá Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP.
Více

 
Aplikace, která průběžně monitoruje příznaky nemoci, pomáhá odhalit riziko onemocnění COVID-19 a odlehčí přetíženým linkám

Platforma Zdravel představila inteligentní aplikaci Koronappka, která umožňuje pravidelně monitorovat a vyhodnocovat míru rizika onemocnění COVID-19 indikativním testem.
Více

 
Koronavirus: i ochrana očí může zpomalit šíření nákazy

Kvůli koronavirové pandemii se celé Česko zahalilo do roušek. Na ochranu očí se ale často zapomíná. Experti tvrdí, že ochrana očí, stejně jako rukou a úst, může zpomalit šíření nákazy.
Více

 
Zachovejte si dobrou náladu a posilte svou imunitu

Jaro pomalu přichází, mění se počasí a s ním i naše nálady a stres v práci i kvůli nemoci Covid-19 neustupuje. Jak efektivně posílit svou imunitu a zároveň si zachovat klidnou mysl a dobrou náladu? „Náš životní styl má velký vliv na naši psychiku. Jdou ruku v ruce,“ prozrazuje Ing. Bohumil Hlavatý, ředitel České a Slovenské asociace pro speciální potraviny.

Současné stresující podmínky a časté změny počasí dávají naší psychice i organismu zabrat. Zdravý životní styl má přitom s naší psychikou přímou spojitost. Udělejte několik kroků vstříc dobré náladě a silnému imunitnímu systému. Péče o náš imunitní systém a psychiku musí být kontinuální a je dobré se na ni soustředit každý den. Z dlouhodobého hlediska pak přináší kýžené plody.
Více

 
Jak můžete chránit sebe, své zaměstnance či kolegy?

Koronavirus a Česko v karanténě je nejskloňovanější mediální téma posledních dnů. Podle přijatých opatření by se lidé měli pohybovat venku pouze pokud jdou do zaměstnání, k lékaři či do obchodu, nikde bezdůvodně nezdržovat a po práci zamířit rovnou do svých domovů. Co tedy můžete udělat proto, abyste pro své zaměstnance vytvořili co nejbezpečnější pracovní prostředí? Zakladatelka Loono MUDr. Kateřina Vacková ve spolupráci s MUDr. Martinou Čermákovou a dalšími odborníky pro vás sestavili patnáct doporučení, jak můžete své zaměstnance i sebe před nákazou chránit.
Více

 
Plicní lékaři žádají o právo poslat pacienty na vyšetření na koronavirus. Lidé s dýchacími potížemi totiž chodí rovnou za pneumology!

„Na plicní lékaře se trochu zapomnělo, přitom jsou v první linii ve styku s rizikovými pacienty. Lidé, kterým se špatně dýchá, chodí přímo do jejich ordinací plicních lékařů. I když vykazují symptomy virózy, a pneumologové je nemohou poslat na vyšetření koronaviru ani je sami vyšetřit,“ říká prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., předsedkyně českých plicních lékařů (České pneumologické a ftizeologické společnosti – ČPFS ČLS JEP).
Více

 
Budoucí maminky mohou využít online a telefonické konzultace zdravotních sester a lékařů z IVF CUBE

Klinika IVF CUBE nabízí od pondělí 23. 3. 2020 bezplatné konzultace těhotným ženám.
Více

 
Zvládneme to!

I Český červený kříž pomáhá v této nelehké době svou kampaní. Na stránkách www.zvladnemeto.cervenykriz.eu najdou zájemci ověřené informace o všem, co nás teď nejvíc zajímá. Od toho, jak zacházet v této době s papírovými bankovkami a mincemi, jak používat dezinfekci, co dělat, když se vám zdá, že máte příznaky nemoci, ale třeba i jak zvládnout home office či jak komunikovat s prarodiči. Cílem je hledat a šířit ověřená fakta a doporučení, která pomohou lidem lépe se orientovat v aktuální situaci a zmírňovat paniku.
Více

 
Které pečivo je pro lidský organismus nejprospěšnější?

Cereálie neboli obiloviny představují pro většinu lidské populace důležitou složku potravy. Jsou základem výživové pyramidy. Klasické běžné pečivo se vyrábí především z pšeničné a částečně žitné mouky. Ke zpestření nabídky sortimentu se stále častěji používá i přídavek mouky ječné, grahamové, špaldové, pohankové či kukuřičné. Pečivo je pro lidskou výživu významným zdrojem energie, a to díky obsahu bílkovin a sacharidů. Některé druhy běžného pečiva přináší našemu organismu navíc zdravotní benefity. Vysoký podíl vlákniny, řady vitamínů a také antioxidačních a minerálních látek mají hlavně celozrnné výrobky. Konzumace vícezrnného pečiva zase pomáhá k lepšímu trávení. Navíc semínka luštěnin a olejnin zpestřují jeho chuť.
Více

 
Poslouchejte odborníky a vyhněte se druhé vlně koronaviru!

S očekávaným zvýšením počtu případů koronavirové nákazy i nadcházející sezonou akutních respiračních onemocnění připravila Česká lékárnická komora (ČLnK) přehled vhodných preventivních opatření a možností podpůrné terapie vedoucí ke zvýšení nespecifické imunity. Která to jsou?
Více

  naše další tituly   Flóra na zahradě   Pěkné bydlení   ROZMARÝNA   CHATAŘ chalupář   DOMOV

Autorská práva vykonává vydavatel, jakékoli šíření částí nebo celku je zakázáno.