OBJEDNEJTE SI PŘEDPLATNÉ časopisu Zdraví
Sháníte aktuální nebo i starší číslo časopisu Zdraví? Nabízíme možnost zakoupení v našem internetovém obchodě.

Časopis Zdraví si také můžete zakoupit v elektronické podobě.

Tématické a odborné publikace pro vaše hobby


 
Život je křehký a nesmíme ho promarnit!

Zpěvačka Tereza Kerndlová je mladá, krásná a úspěšná. Z vlastní zkušenosti ale ví, jak by ve zlomku vteřiny mohlo být všechno jinak.
Více

 
Zdravý životní styl není jen o cvičení a jídle. Přijďte se inspirovat na Festival Evolution

V dnešní době se spojení zdravý životní styl skloňuje snad ve všech pádech. Co si však pod tímto pojmem představit? Odpověď nabídne Festival Evolution, který se uskuteční o víkendu 22. – 24. března na Výstavišti v Praze Holešovicích.
Více

 
Správná strava při artróze

Problémy s klouby, které mají původ v artróze nebo artritidě, postihují řadu osob bez ohledu na věk. Úlevu od projevů těchto nemocí a od nepříjemné bolesti může přinést vhodná strava. Co by mělo být pravidelnou součástí jídelníčku, a co je naopak lepší ve stravě omezit?

Na úvod bychom si měli připomenout rozdíl mezi artrózou a artritidou. Artróza (osteoartróza) je nezánětlivé onemocnění, při kterém dochází k poškození kloubní chrupavky. Důvodem může být například nadměrné zatěžování kloubů nebo dříve prodělané kloubní onemocnění. Kvůli poškozené chrupavce má postižený kloub omezené možnosti pohybu a pacienti pociťují různě silné bolesti. Artróza postihuje nejčastěji velké klouby, jako jsou kolenní a kyčelní klouby. Naopak artritida (revmatoidní artritida) je autoimunitní zánětlivé onemocnění, při kterém imunitní systém napadá vlastní tkáně a způsobuje zánět. Revmatoidní artritida se může týkat jakýchkoliv kloubů v těle. K nejčastějším projevům patří otoky, bolesti nebo omezení hybnosti kloubů. Přesné příčiny nejsou známy, ale svou roli v rozvoji artritidy mohou kromě nesprávně fungujícího imunitního systému hrát prodělaná zánětlivá onemocnění či dědičnost.
Více

 
Jsme nemocní z blahobytu a nevíme, co s tím

Rozhodně právem se pro civilizační onemocnění vžilo označení „nemoci z blahobytu“. Jejich hlavní příčinou je totiž to, jak žijeme a že se vlastně máme až moc dobře. Nezdá se vám to? A přece mezi tyto nemoci patří především obezita, cukrovka, osteoporóza, kardiovaskulární onemocnění a také duševní poruchy.

„Člověk je evolučně předurčen k tomu, aby se neustále konfrontoval se zákony přírody, historicky jsme byli nuceni soupeřit a najít si cestu k přežití. To, v čem dnes žijeme, je ale něco jiného, říkáme tomu společenská singularita. Pro vysvětlení: máme dostatek jídla, cítíme, že jsme zvládli přírodu. Přidejte k tomu důsledek nepřetržitého blaha dvou generací a nepřirozeného nadužívání technologií a máte nový evoluční stav, při kterém skutečné rozdíly mezi lidmi mizí,“ vysvětluje MUDr. Martin Jan Stránský, neurolog z Polikliniky na Národní v Praze a primář neurologie na Yaleově univerzitě.
Více

 
Herpes – pohroma pro dospělé, ale i pro děti

Když se řekne herpes, většina lidí si pomyslí něco o pohlavně přenosné infekci a o problému nevázaných dospělých. Ve skutečnosti ale tento virus postihuje většinu populace a hrozí i dětem.

Herpetických virů je celá řada (viz box) a nejčastěji se projevuje ten označovaný jako herpes simplex virus 1 – má totiž na svědomí opary na rtech či jinde na obličeji, které řadu lidí postihují opakovaně. Odhaduje se, že se s tímto virem potkalo asi 90 procent české populace. Virus oparu, který je příbuzný například viru neštovic či mononukleózy, může člověka potrápit především při první nákaze. Mohou ji provázet potíže, jako jsou horečka, otoky dásní, bolesti v krku, bolest hlavy a svalů či otoky lymfatických uzlin.
Více

 
Osamělost ničí, samota pomáhá

Málokdo z nás chce jít životem sám. Lidé už ze své podstaty touží po blízkosti druhého člověka. Osamělost také není nic zdravého. Podle vědeckých studií představuje značné riziko pro zdraví a dlouhověkost. Být někdy o samotě ale také není na škodu. V takových chvílích poznáte, kým jste.

Odborníci varují, chronická osamělost – tedy osamělost, při které se člověk cítí sám bez ohledu na konkrétní situaci – zvyšuje riziko předčasného úmrtí o 14 procent. Lidem, kteří se trvale cítí sami, hrozí stejná zdravotní rizika jako kuřákům cigaret. Pocit osamělosti zvyšuje krevní tlak, cholesterol a aktivuje naši tělesnou a psychologickou stresovou reakci. U chronicky osamělých lidí proto ve větší míře hrozí rozvoj kardiovaskulárních onemocnění. Ví se také, že imunitní systém osamělých lidí nefunguje tak dobře jako u lidí, kteří samotou netrpí nebo jim nevadí. Psychoterapeutku Alžbětu Protivanskou to nepřekvapuje: „Potřeba lásky a blízkosti je nám přirozená stejně, jako je přirozená všemu živému. Jako lidé však zakládáme pocit blízkosti na daleko komplikovanějších věcech než zvířata. Do hry vstupuje natolik vyvinutý mozek, že často upadáme do nekonečných pochybností, zda si opravdu umíme vybrat partnera a co je to správné kritérium pro naši volbu,“ vysvětluje odbornice.
Více

 
Pozor na šikanu

Poznáte, že je dítě šikanované nebo šikanuje druhé?

Šikana se objevuje v mnoha podobách, ve všech případech má ale jedno společné. Jejím cílem je zastrašit nebo ohrozit člověka, který se nedokáže bránit. Projevuje se nadávkami, vyhrožováním, vydíráním, ale také fyzickými útoky. V současnosti se navíc stále víc rozšiřuje šikana přes internet či chytré telefony, takzvaná kyberšikana. Jak šikanu odhalit a jak se bránit?
Více

 
Tajemství deštných pralesů

Objevovat již objevené je považováno za zbytečnou práci. V mnoha směrech to platí, ale znovu odhalovat blahodárné účinky rostlin, na něž jsme v průběhu let buď zapomněli, nebo jsme o nich dokonce vůbec nevěděli, se rozhodně vyplatí. V současnosti se to týká především bylinek z oblasti Amazonie.

I když o sobě tvrdíme, že jsme vysoce civilizovaní, to, jakým způsobem devastujeme přírodu, o tom příliš nesvědčí. Zlikvidovali jsme už pořádnou část amazonských deštných pralesů, ty si ale přesto stále zachovávají některá ze svých tajemství. Mnohá z nich před staletími odhalily domorodé indiánské kmeny – třeba blahodárné účinky některých rostlin na zdraví, ale využívaly jich ve svůj prospěch a neničily je, naopak je chovaly ve velké vážnosti a úctě. Svědčí o tom i mnohá jména. Jedné z nich dali domorodci název vilcacora, což v indiánském jazyce znamená svatá rostlina. Ta byla odedávna považována za jednu z nejmocnějších rostlin džungle. Její botanický název se nakonec ustálil na pojmenování Uncaria tomentosa, známá je také jako uňa de gato. V češtině se můžeme setkat také s pitoreskním pojmenováním řemdihák plstnatý, ale ponejvíce jí říkáme kočičí dráp podle trnů, kterými se přichytává na hostitelských stromech.
Více

 
Na bolavá záda pomáhá jen pravidelné cvičení

Bolesti zad dnes trápí skoro každého. Ptáte se, jak je omezit? Zabírá jediné – pravidelné cvičení ušité na míru a doporučené zkušeným fyzioterapeutem. Důležitým krokem je také změna životního stylu, zvláště máte-li zaměstnání, při kterém sedíte nebo provádíte jednostranné pohyby.

S bolestmi zad se nepotýkají jen lidé, kteří pracují u počítače. Záda se vám připomenou, i když budete pracovat třeba jako servírka nebo kadeřnice. Prvním problémem je stereotypní činnost, která našemu pohybovému aparátu velmi ubližuje. „Problémy se zády odpovídají také našemu životnímu stylu a genetickým predispozicím. Rychlost doby a vývoj technologií přináší spoustu ulehčení, která však v globálním pohledu znamenají pro náš pohybový aparát spíše zhoršení. Pohybu máme čím dál méně,“ lituje Bc. Petr Strnad, vedoucí fyzioterapeut Barna Medical, a zmiňuje, že oba výše zmíněné způsoby práce jsou extrémní. Ideál je podle něj někde uprostřed. „Není možné trávit osm až deset hodin pracovní doby naprosto přikováni k monitoru počítače, stejně jako přinese jasné následky profese číšnice nebo kadeřnice. Každou práci, při které člověk provádí jen jednotvárné (nebo takřka žádné) pohyby, je proto vhodné prokládat protikladem. Pokud tedy máme sedavé zaměstnání, je potřeba si každou hodinu stoupnout, udělat pár kroků po kanceláři nebo se třeba protáhnout. Stejně tak servírka, která tráví hodiny obsluhou hostů, musí mít prostor na krátký korigovaný sed,“ připomíná zkušený fyzioterapeut a zároveň dodává, že u této profese je velmi důležité, aby obsluha nosila břemena na obě strany a aby jednostrannou aktivitu kompenzovala. „Kadeřnice z uvedeného příkladu je na tom asi nejhůře, ta bohužel nemůže druhou rukou stříhat. Vzhledem k postoji při práci a stále se opakujícímu pohybu prstů jsou u ní také obtíže s loktem, ramenem i krční páteří velmi pravděpodobné,“ přemítá odborník.
Více

  naše další tituly   Flóra na zahradě   Pěkné bydlení   ROZMARÝNA   CHATAŘ chalupář   DOMOV   PSÍ kusy

Autorská práva vykonává vydavatel, jakékoli šíření částí nebo celku je zakázáno.