OBJEDNEJTE SI PŘEDPLATNÉ časopisu Zdraví
Sháníte aktuální nebo i starší číslo časopisu Zdraví? Nabízíme možnost zakoupení v našem internetovém obchodě.

Časopis Zdraví si také můžete zakoupit v elektronické podobě.

Tématické a odborné publikace pro vaše hobby


"  
Nenechte se skolit chřipkou

Loni onemocněl chřipkou necelý milion lidí. Zbytečně, protože nepříjemnému onemocnění se dá předejít očkováním. To však u nás stále není populární. Mnozí lidé se vakcín jednoduše bojí nebo považují za zbytečné nechat se očkovat opakovaně každý rok proti nemoci, která se dá vyležet.

Chřipka je jako vítr – pacienta překvapí svou rychlostí, ale i silou. A do postele jej pošle extrémně rychle. K vysoké horečce se přidává bolest hlavy, kloubů a svalů, suchý dráždivý kašel, bolest v krku, celková únava, slabost a vyčerpanost. Zdravý člověk je sice schopen se z prudkého nárazu nemoci dostat do týdne, ale neplatí to rozhodně vždy. Organismus si totiž s nemocí musí poradit sám, a tak se pobyt na lůžku často protahuje. Do velmi svízelné situace se pak mohou dostat lidé starší a chronicky nemocní, a nejen ti. „U dětí může chřipkové onemocnění vyvolat zánět středního ucha nebo zánět vedlejších dutin nosních. U chronicky nemocných seniorů se chřipkové onemocnění často komplikuje zánětem plic nebo zánětem srdečního svalu, které mohou ohrožovat život pacienta. Léčba je často komplikovaná, protože chřipka u nich zhoršuje již dříve probíhající onemocnění srdce a cév, plic, ledvin, diabetes nebo další chronické nemoci,“ říká doc. MUDr. Rastislav Maďar, vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Lidé s těžkým průběhem nemoci končí často v nemocnici. Lékaři jim zpravidla nasadí speciální léky proti virům, tzv. antivirotika. Dostupnější a veřejnosti známější antibiotika na chřipku nefungují, protože ničí bakterie, nikoli viry. A chřipka je – jak známo – onemocnění virového původu. „Jen u nás každoročně způsobí onemocnění statisíců až jednoho milionů obyvatel a souvisí s ní i v průměru téměř dva tisíce úmrtí. Proto je očkování na místě,“ připomíná lékař Rastislav Maďar, který zároveň působí jako očkující lékař a ve své ordinaci se často setkává s celou řadou mýtů, které se ohledně očkování proti chřipce šíří.
Více

 
Psychicky na dně? Řešení existuje.

"Měla jsem velké problémy se spánkem, nic nezabíralo a léky mi nedělaly dobře. Tak jsem si pořídila přístroj Laxman, i když jsem jeho účinnosti nejdříve nevěřila. Ale stalo se – hned první noc jsem zase spala dobře! Za dva týdny jsem byla z nejhoršího venku,“ říká Petra Joachymstalová z Prahy.
Více

 
Osvěžte svůj životní styl na podzimním veletrhu BIOSTYL-ECOWORLD

Desítky vystavovatelů z oblasti zdravého životního stylu a výživy, ekologicky šetrné výrobky, nabídky a tipy na aktivní trávení volného času, relaxaci a vylepšení zdravotní kondice, to je další ročník veletrhu BIOSTYL-ECOWORLD.
Více

 
Jak se zbavit roztočů

Pouhým okem jsou neviditelní, přesto jsou téměř všude kolem nás. Roztoči. Nejhorší je, že s námi pouze nepobývají, ale mohou nám způsobovat nepříjemné alergické reakce. Jak se těchto nevítaných hostů zbavit buď úplně, nebo alespoň minimalizovat jejich přítomnost?

V jednom gramu prachu může být až 15 tisíc roztočů. „Alergické reakce ale vyvolávají především jejich exkrementy. V průběhu svého života jsou jich schopni vyprodukovat takové množství, které odpovídá až dvousetnásobku jejich váhy. Libují si v teple, vlhku a tmě,“ upozorňuje MUDr. Jaroslav Minařík. Roztoči se živí biologickým odpadem, tedy odloučenými částečkami lidské a zvířecí kůže. Právě proto mají velmi rádi všechna místa, kde je nám dobře a kde si tak zvaně lebedíme, to znamená postele, gauče, křesla, deky, peřiny, polštáře, a samozřejmě se jim velice zamlouvají kočičí nebo psí pelíšky.
Více

 
Vaří a peče celá rodina

Alice Bendová má výhodu, že byla obdařena hned několika talenty, takže ji dnes televizní a filmoví diváci znají jako úspěšnou herečku, ale prosadila se také v modelingu a osvědčila se jako moderátorka nejrůznějších akcí. Zatím asi nejméně známá je jako výtvarnice, ale zato všichni o ní vědí, jak bojuje za práva zvířat.
Více

 
Proč je důležité mít ve financích pořádek

Peníze samozřejmě nejsou všechno, ale jejich nedostatek nebo špatné zacházení s nimi může způsobit celou řadu problémů a významně ovlivnit nejenom lidské zdraví a psychiku, ale také partnerské vztahy. Co můžete udělat pro to, aby se tak nestalo? Udělejte si v domácích financích pořádek!

Ačkoliv jsou podle posledního průzkumu pro Poštovní spořitelnu až čtyři pětiny Čechů spokojeny s finanční situací své rodiny, stále platí, že až každý desátý člověk vystačí se svým příjmem do další výplaty jen s obtížemi. Navíc každý dvacátý člověk neví, kde by ušetřil. Co můžeme udělat pro to, abychom své finance zvládali lépe?
Více

 
Menopauza

Jak zvládat toto období velkých změn, co jíst a proč je zapotřebí pohyb? Je nutné užívat hormony, nebo jsou lepší přírodní produkty?

Menopauzu většina odborníků definuje jako datum poslední menstruace, ovšem tak jednoduché to není. V mnoha případech totiž děje související s menopauzou mohou probíhat (a většinou taky probíhají) dlouhé roky. Jistě, podle lékařů nelze hovořit o menopauze, pokud stále ještě menstruujete, ovšem pokud se zároveň objevují nejrůznější symptomy, včetně nepravidelnosti menstruačního cyklu, návalů, pocení a podobně, lze už zcela jistě mluvit o tom, že se žena nachází v období perimenopauzy. K ukončení plodnosti nedojde tedy ze dne na den. A ano, pro mnohé ženy to může být poměrně velký šok. Perimenopauza může trvat různě dlouho – rok, dva, tři. Každá žena je jiná, každá tedy prožívá i menopauzu jinak.
Více

 
Nejčastější potíže se zuby a jak na ně

Problémy se zuby dovedou velmi znepříjemnit život, zvlášť pokud se opakují nebo stupňují. V řadě případů je na vině nedostatečná nebo nekvalitní péče o chrup.

Nejčastějším problémem, se kterým se lidé vydávají za zubním lékařem, je zubní kaz. Na pracovištích dentálních hygienistů pak dominuje krvácení dásní. To potvrzuje i dentální hygienistka Eva Bejšovcová, DiS. „Prvotní a jednoznačně nejčastější potíž, která vede pacienty ke mně do ordinace, je krvácení dásní související s přítomností zubního kamene. Přicházejí ale i ti, které trápí vysoká kazivost zubů. Další početnou skupinou pacientů jsou lidé, kterým ubližuje nadměrná péče, například při používání příliš tvrdých zubních kartáčků.“
Více

 
Znovuobjevovaný zemský dar

Vynikají nejen jedinečnou čisticí schopností, ale díky vysokému obsahu minerálních látek poskytují pleti i vydatnou výživu a perfektní péči. Řeč je o kosmetických jílech.

Dávat si na pokožku hlínu může mnohým z vás připadat nezvyklé, ale věřte, že zemina rozemletá na jemný prášek se při kosmetických rituálech používá odnepaměti. Jíly, které jsou bohaté na minerální látky, jako je křemík, draslík, hořčík, zinek, železo, mangan či vápník, disponují úžasnou schopností absorbovat přebytečný kožní maz a nečistoty, a proto se velmi často používají k hloubkovému čištění pokožky včetně té vlasové. Kosmetické jíly pokožku také účinně regenerují, detoxikují, zjemňují, vyhlazují a omlazují a ulevují té, kterou trápí podráždění, záněty, plísně nebo dokonce ekzém či lupénka. Některé dokáží také šetrně čistit zubní sklovinu, absorbovat toxické látky a vstřebávat patogenní zárodky, čímž pečují o dásně a chrání před vznikem parodontózy. Jíly můžete sehnat v čisté práškové podobě, kdy je využijete pro přípravu masek a zábalů nebo domácí výrobu kosmetických přípravků, ale koupit můžete i hotové pleťové krémy, mýdla, masky, peelingy, zubní pasty či deodoranty. Jíly se liší nejen barvou, místem, kde se získávají, ale také svými účinky. I když jsou v podstatě všechny mleté minerální jíly vhodné pro všechny typy pleti, některé se hodí víc pro smíšenou, jiné zase pro suchou či citlivou pokožku. Pojďme si tedy alespoň některé z nich blíže představit.
Více

 
Nedovolte, aby je kašel trápil!
Mírný, úporný, dávivý, suchý či vlhký – v jakékoliv podobě je kašel nepříjemný pro kohokoliv. Pro děti, zejména ty nejmenší, obzvlášť. Není divu, že každý rodič chce svému potomkovi ulevit co nejrychleji. Ale jak?

S velkou nadsázkou by se dalo říci, že školky a školy jsou „jistotou“ toho, že dítě začne brzy kašlat a posmrkávat. Návrat do většího kolektivu po prázdninách je nepříjemnou zárukou toho, že začne pravidelný podzimní a zimní kolotoč různých nemocí. Pochopitelně že na vině nejsou vzdělávací zařízení ani samotný pobyt v kolektivu. Mnohem větším nebezpečím je počasí, kdy se střídají mrazivé dny s náhlým oteplením, ale hlavně stále se zhoršující životní prostředí. Inverze a smog v posledních letech trápí stále více oblastí naší republiky. Špatná kvalita ovzduší způsobuje, že se jak dospělí, tak především děti potýkají s dýchacími obtížemi, především s kašlem, v horším případě také se zánětem průdušek nebo plic. Možná právě teď s těmito problémy bojujete a hledáte účinný prostředek, jak své ratolesti ulevit a zbavit ji kašle, popřípadě rýmy a dalších projevů, protože kašel málokdy přichází sám.
Více

 
7 tipů, jak omezit cukr

Energie pro tělo i mozek, rychlý způsob, jak zahnat hlad, kompenzace nevhodného jídelníčku, ale i záplata na stres, únavu nebo depresi. Cukr hraje v našem životě mnoho rolí. Mnohé z nich nemají nic společného s výživovými potřebami našeho těla. Měli bychom proto vědět, jak ho mít ve svém jídelníčku pod kontrolou.

Někdo si pod pojmem cukr představí bílou sypkou hmotu v cukřence. To ale není všechno. Z výživového hlediska jsou cukry jednoduché sacharidy přirozeně se vyskytující například v ovoci nebo mléčných výrobcích. Nově se tak označují i přidané cukry v produktech. V jejich případě musíme počítat s tím, že potravinářští chemici se jich snaží propašovat do výrobků spolu s tukem větší množství, aby chutnaly, ale nezasytily. Počítají s tím, že po něm budeme bažit více a nesáhneme již po běžných potravinách. Jak to tedy udělat, aby nás mlsná znovu a znovu nedohonila? Zde je několik tipů.
Více

 
Jak se vyrovnat s chronickým onemocněním?
Chronické onemocnění, o kterém pacient ví, že ho bude doprovázet po zbytek života, dokáže převrátit život vzhůru nohama. Jak se s dlouhodobou nemocí co nejlépe vyrovnat a na co by se měla připravit rodina nebo nejbližší okolí nemocného?

Chronická onemocnění postihují řadu orgánů nebo orgánových soustav a podle toho, o jakou chorobu se jedná, přinášejí tyto nemoci problémy různého druhu a intenzity. Chronická onemocnění ovšem nepostihují jen tělo, ale do značné míry také psychiku. Chronické onemocnění v mnoha případech negativně zasáhne do zavedeného životního stylu, pracovního režimu i každodenních a společenských aktivit. Není tedy divu, že se nemoc promítne také do psychické kondice. Proto je při léčbě důležité dodržovat nejen předepsanou terapii, režim a další doporučení lékaře, ale také pečovat o psychiku. „Chronická nemoc či nemoc se špatnou prognózou je psychicky extrémně náročná. U nemocného člověka se oznámením diagnózy spouští podvědomě proces vyrovnávání se změnou stavu. Tento proces začíná šokovou fází spojenou s pocity „být mimo sebe“, jako by se vše odehrávalo ve filmu, a pokračuje přes fázi hledání smyslu a vysvětlení „proč se to stalo zrovna mně“. Dále postupuje do fáze popírání a znovuprožívání, kdy se snaha o popření (například uzavřením se do vzpomínek či snů) střídá s přemítáním na téma „jak mohlo být všechno jinak, kdyby…“. Finálním stadiem tohoto procesu je nastolení nové psychické rovnováhy a zaměření se na dlouhodobou udržitelnost změněné kvality života,“ přibližuje zákonitosti psycholožka PhDr. Sylvie Navarová z online poradny uLékaře.cz. Pokud neproběhne tento proces celý a v některé fázi se zasekne, může se nemocný dlouhodobě trápit sebezničujícími myšlenkami a jeho kvalita života výrazně klesá. „Stejně tak, pokud vyrovnávání s chronickým onemocněním probíhá násilně nebo je potlačováno, v člověku se může hromadit negativní energie ve formě pocitů křivdy a hněvu, které se jednou budou chtít dostat ven,“ upozorňuje psycholožka. „I proto je velmi důležité nemocnému naslouchat a umožnit mu vyrovnat se se ztrátou, kterou změna ve zdraví bezpochyby je.“
Více  naše další tituly   Flóra na zahradě   Pěkné bydlení   ROZMARÝNA   CHATAŘ chalupář   DOMOV   PSÍ kusy

Autorská práva vykonává vydavatel, jakékoli šíření částí nebo celku je zakázáno.