Krása beze stop po akné

Různé problémy s pletí trápí některé z nás v průběhu celého života. K nejčastějším patří akné, jehož vzniku je ideální předcházet, ale pokud se objeví, a dokonce po sobě zanechává stopy, je nutné zvolit správnou péči.

Nevhodná strava, hromadění toxinů v těle a samozřejmě i hormonální výkyvy mohou být spouštěčem tvorby akné. Omezte tedy příjem tučných a příliš kořeněných jídel, jednoduchých cukrů a bílé mouky. Dávejte přednost čerstvým potravinám před těmi průmyslově vyráběnými, a už vůbec nekonzumujte polotovary. Popíjejte zeleninové šťávy a bylinné čaje na očistu jater, což je základ krásné zdravé pleti, a doplňte jimi pravidelný pitný režim, který je důležitý pro hydratovanou a vyživenou pokožku. Tělu dodejte také vitaminy B5, B12 a B6. Kombinace vitaminů E, A a C ve spojení se zinkem a selenem je silným antioxidačním koktejlem, který pleť chrání před poškozením ultrafialovým zářením, odstraňuje toxiny a volné radikály z kůže, působí protizánětlivě a preventivně proti ucpávání pórů, nadměrné tvorbě kožního mazu a zánětlivých ložisek. Vitamin C navíc zlepšuje stav jizviček.


Domácí péče

V produktech, které si budete vybírat pro péči o akné, ale i jizvičky nebo skvrnky, hledejte především tyto složky: Tea tree olej a konopné výtažky na rostlinné bázi, které mají silné antibakteriální a antiseptické schopnosti. Dále také kyselinu salicylovou, která disponuje antibakteriálními účinky a motivuje buňky k obnově, protože se rozpouští v tucích a tím pádem proniká hluboko do pórů, čistí je zevnitř a předchází zánětům. Antiseptické a hojivé vlastnosti mají levandule, rozmarýn, šalvěj a řebříček, zklidnění a hydrataci poskytují heřmánek, šalvěj, aloe vera a panthenol. Na ošetření akné i jizev se hodí hojivý antibakteriální prášek z listů nimby, jenž pleť čistí, brání a předchází vzniku pupínků. Někdo také nedá dopustit na koloidní stříbro, jehož částice aktivně omezují působení bakterií, které jsou příčinou zanícení pórů pokožky a omezují správnou činnost mazových žláz.


Nikdy nezapomínejte čistit

Důkladně, a to ráno i večer. Nevolte ale přípravky, které pleť vysušují, ta by pak produkovala více mazu. Ideální a naprosto jedinečné je odličování pomocí olejů či balzámů na olejové bázi. Stačí je krouživými pohyby nanést na navlhčený obličej, nechat chvíli působit, pro hloubkové čištění zhruba tři minuty, a pak setřít tamponkem s vodou, tonikem nebo květovou vodou. Nemusíte se bát, že pleť nadměrně promastíte, naopak z ní nadbytečnou mastnotu dokonale odstraníte. Samozřejmě můžete zvolit i čisticí mléka a emulze. Skvělé jsou i konjakové houbičky, nejlépe obohacené o aktivní uhlí, které hloubkově čistí a jemně exfoliují. K dočištění použijte tonikum nebo květovou vodu, které pokožku navíc připraví na následnou péči. Jednou až dvakrát týdně ošetřete pleť čisticí a zároveň vyživující maskou, některé navíc fungují i jako jemný peeling.


Pravidelný rituál

Znali ji, a především ji aplikovali, již ve staré Číně. Řeč je o obličejové masáži pomocí přírodních olejů, která při každodenní aplikaci zajišťuje krásnou, zdravou a mladistvě vyhlížející pleť. Ovšem co je nejdůležitější – lehká masáž pomáhá zjemnit vzniklé jizvičky po akné. V případě problematické pleti se také stará o otevření pórů a jejich snazší čištění. Využít můžete odličovací oleje a balzámy a spojit tak dvě procedury v jednu. Vždy masírujte jemnými krouživými pohyby od středu obličeje směrem ke spánkům nebo uším. Jednou měsíčně také navštivte kosmetické studio a nechte si pleť odborně vyčistit. Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock, archiv rekce a firem


Čemu se vyhnout

1. Mačkání pupínků, protože to má za následek tvorbu zánětů a následně i jizev.
2. Syntetické kosmetice, což platí i o té dekorativní. Volte takovou, která má nejen zkrášlující efekt, ale pleť i zklidňuje, má protizánětlivé a hojivé účinky, nevysušuje, neucpává póry a nechá pokožku volně dýchat.
3. Používání agresivních ingrediencí, které odstraňují kožní maz kompletně. Pleť je pak přesušená, což rozhodně není cíl.
4. Nadměrnému stresu, protože ten ovlivňuje nervovou soustavu a tím působí na mazové žlázy a stimuluje jejich činnost.
5. Slunci. I když někteří věří tomu, že sluneční paprsky zatočí s akné a jizvičkami, není to pravda. Naopak pupínky i jizvy chraňte vhodným přípravkem s SPF ochranou.

Zeptali jsme se za vás
Jak může dermatologie pomoci s pigmentovými skvrnami nebo jizvičkami, které nám zůstaly po vyhojení akné?

Lze provést resurfacing pomocí CO2 laseru. Jeho vlivem dochází v hluboké vrstvě kůže k obnovení tvorby kolagenních vláken. Pleť se postupem času vypíná, jizvy se vyrovnávají a vzhled postižené kůže se významně zlepšuje. Konečný výsledek laserového ošetření se projeví za dva až šest měsíců. Zmírnit projevy akné můžete také díky chemickému peelingu. Jedná se o lékařskou techniku, kdy se aplikací a působením jedné nebo více AHA kyselin destruuje kůže určité hloubky. AHA kyseliny jsou ovocné kyseliny, které se přirozeně vyskytují v ovoci a dalších potravinách a exfoliací pomáhají uvolnit a odstranit mrtvé povrchové vrstvy kůže. Přirozeně pak dochází ke stimulaci obnovy buněk v různých vrstvách kůže.

Odpovídá Lucia Mansfeldová, dermatoložka z Perfect Clinic DermatologyVyzkoušejte konjakové houbičky, nejlépe obohacené o aktivní uhlí, které hloubkově čistí a jemně exfoliují.


Jednou měsíčně také navštivte kosmetické studio a nechte si pleť odborně vyčistit.


Další informace najdete v květnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět