Znalosti první pomoci jsou k nezaplacení!

Nejvíce úrazů se podle lékařů i statistik přihodí v domácnosti nebo při rekreačním sportu. Ne s každým zraněním však musíte běžet urychleně na pohotovost nebo ke svému lékaři. Postačí, když je správně ošetříte. Které jsou nejčastější a jak při nich postupovat?


Vyvrtnutý kotník

Kromě bolesti se podvrtnutý kotník zpravidla projevuje otokem, někdy se objeví i krevní výron. Nepříjemná a intenzivní bolest trvá několik minut a pak ustoupí. Náhlou úlevou se raději nenechte oklamat a úraz správně ošetřete:
1. Na vyvrtnutý kotník si co nejrychleji přiložte led nebo balíček mražené zeleniny, abyste chladem zmírnili bolest a otok.
2. Studený obklad nepřikládejte přímo na kůži, nejprve ji překryjte ručníkem. Jinak byste si mohli způsobit omrzliny.
3. Po deseti až patnácti minutách zafixujte kotník elastickým obvazem. Začněte u prstů, obvaz dvakrát přetočte, pokračujte přes kotník, vraťte se k prstům a obvazování ukončete nad kotníkem. Celý postup několikrát opakujte. Obvaz příliš neutahujte – nesmí vás tlačit.
4. Zraněnou nohu dejte do zvýšené polohy.
5. Můžete sáhnout i po některých protizánětlivých gelech či mastech (Veral, Fastum, Voltaren nebo Ibalgin). Jde o přípravky, které zabraňují tomu, aby na zraněném místě vznikl zánět. Kotník si jimi natírejte alespoň čtyři dny, a to třikrát denně.
Co si pamatovat: Nejdůležitější je poraněnou nohu minimálně deset dnů nezatěžovat a nedošlapovat na ni. Také by měla být obvázaná. Když otok a bolest při použití ledu, obvazu a protizánětlivé masti neustoupí ani druhý den, je možné, že je kotník zlomený.

Naražená žebra

K naraženým žebrům můžete často přijít i při pádu z kola, při autonehodě nebo když do někoho silně vrazíte. Žebra si můžete nejenom lehce narazit, ale také zlomit, což většina lidí nedokáže rozlišit. Bolest je v obou případech téměř stejná. V mnoha případech nemusíte při naražení žeber k lékaři. Naražené (ale i zlomené) žebro dokážete ošetřit i sami.
1. Potřebujete k tomu něčí pomoc a elastický obvaz.
2. Zraněnému je potřeba dát léky proti bolesti a obvázat hrudník, aby se částečně znehybnil. Žebra se tak rychleji hojí a i bolest je méně intenzivní.
3. Před obvazováním by se měl člověk pořádně nadechnout a vydechnout. Ve výdechové fázi je potřeba chvíli vydržet, aby se zvládlo zavinutí obvazu v dolní části hrudníku tři- až čtyřikrát dokola.
4. Není potřeba obvazovat celý hrudník, stačí na šířku obvazu.
5. Hrudník mějte obvázaný nejméně čtyři dny a noci.
6. Spěte raději v polosedu, vleže žebra více bolí.
Co si pamatovat: Když je na hrudníku viditelná a hmatatelná deformace nebo na něm vzniká velký krevní výron (modřina), neváhejte navštívit lékaře. Dalším důvodem k návštěvě lékaře je zhoršené dýchání, dráždění ke kašli nebo vykašlávání růžově zbarvených hlenů. Jsou příznakem poškození plic. Neváhejte a volejte sanitku.

Rozbité koleno

Podařilo se vám spadnout a teď se díváte na špinavé a krvácející koleno? Ošetřete jej podle zásad první pomoci:
1. Především zastavte krvácení. Krvácející místo stlačte a bez pohybu podržte deset až patnáct minut. Za tuto se dobu krevní destičky postarají o vznik krevní sraženiny.
2. Ránu vzápětí očistěte. Na nevelké rány postačí voda a mýdlo, kterými je můžete omýt celé.
3. Odřeninu nepřelepujte, díky přístupu vzduchu se zahojí rychleji.
4. Rychloobvazem ránu zakryjte, jenom pokud krvácí, ale mokrý obvaz vyměňujte, aby v ráně nevznikl zánět.
Co si pamatovat: K dezinfekci menších ran můžete použít i speciální dezinfekční prostředky z lékárny, jako například Betadine či Jodisol. Lepší je však nepoužívat je přímo do rány. Bohužel všichni máme vžité, že právě tam je potřeba dezinfekci nalít. Proč to nedělat? Kromě toho, že to pořádně pálí, tímto způsobem narušují dezinfekční prostředky i tělesné bílkoviny, které ránu zvlhčují a napomáhají hojení. Navíc se rána stejně nejlépe vyčistí tím, že krvácí. Na odborné ošetření si zajděte v případě, když máte v ráně a kolem ní spoustu skla, kamínků či jiných hrubých nečistot. S návštěvou neváhejte ani v případě, že jste se zranili a vypršelo vám očkování proti tetanu.
Tip navíc: Když je rána řezná nebo silně otevřená, je potřeba, aby ji chirurg zašil. Při velikosti do dvou centimetrů ji můžete „zašít“ i doma pomocí náplasti. Spojte okraje rány a pevně je přelepte proužky leukoplasti. Když je rána na místě ohybu nebo na obličeji, svěřte se raději do rukou odborníka.

Popáleniny

Chtěli jste rodinu potěšit koláčem, ale horký plech jste z trouby vyndali tak nešťastně, že jste se popálili? První pomoc je jednoduchá:
• Popálené místo v prvé řadě zchlaďte. Poraněnou končetinu dejte na deset až dvacet minut pod proud studené vody.
• Pokud máte na popálené ruce prstýnky nebo náramky, sundejte je, ale až pod vodou.
• Pokud jde o nenáročnou popáleninu, poraněné místo po prvním ošetření další dva až tři dny převazujte čistým obvazem.
Co si pamatovat: Vytvořil se vám na popáleném místě puchýř? Nepropichujte jej. Popáleninu si nikdy nenatírejte medem, smetanou, jogurtem ani vajíčkem. Masa hmoty zabrání v přístupu vzduchu a rána může zhnisat. V případě nutnosti použijte jen speciální masti na popáleniny. Takovou je například Panthenol.

Text: Soňa Zavadilová, foto: Shutterstock a archiv redakce

Co patří do domácí lékárničky?

Základem všech domácích lékárniček by měly být léky na bolest nebo nesteroidní antirevmatika, například paracetamol nebo ibuprofen. A nejenom, když máte doma děti, byste měli mít v lékárničce i následující věci: sterilní gázu, vatu, náplasti, dezinfekci (například jod), nůžky, pinzetu a teploměr. Kromě toho by vám neměly chybět ani kapky do uší, nosu a do očí. Hodit se vám budou sirupy nebo léky proti kašli, protizánětlivé léky na poranění (vhodné jsou gely), antihistaminika (léky proti alergii koupíte i bez receptu), skvělý je gel na hmyzí bodnutí (například Fenistil). V letním období byste měli přidat do lékárničky vybavení na odstraňování klíšťat. No a pak byste měli mít doma léky, které užíváte pravidelně – ovšem to doporučujeme mít na jiném místě, kam se nedostanou děti.

Zeptali jsme se za vás
Je možné pojistit i děti pro případ úrazu a jak?

Pokud nemáte děti zahrnuté ve svém životním rodinném pojištění, lze je pojistit i samostatně. Pojištění zvažujte s jejich rostoucím věkem a přizpůsobujte ho jejich aktivitám. Čím je totiž dítě aktivnější, samostatnější a zvídavější, tím je pojištění důležitější. Doporučuji věnovat prostředky hlavně na pojištění vážného úrazu s dlouhodobými či trvalými následky. Co se týče pojistných částek, doporučuji alespoň půl milionu a více. Pokud chcete ušetřit, v první řadě omezte denní odškodné za dobu léčení úrazu, případně denní dávky za hospitalizaci. Chcete-li však pro své dítko to nejlepší, myslete především na přiměřené pojištění vás jako rodičů. V případě závažné události tak uchráníte své potomky od řešení existenčních problémů a pomůžete jim snáze překlenout již beztak velmi obtížné období.
Na dotaz odpovídá Eva Svobodová, tisková mluvčí pojišťovny Uniqa.Další informace najdete v záříjovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět