Může za to bakterie?

Žaludečními vředy trpí každý desátý Čech. Naštěstí už nemusí všichni skončit na operačním sále.
Nerozčiluj se, uženeš si vředy, říkávali často naši prarodiče. Medicína nebyla na takové úrovni, aby pravdivost této věty potvrdila nebo vyvrátila. Dnešní diagnostické možnosti dokazují, že žaludeční ani dvanácterníkový vřed nejsou výsledkem stresu. Nejedná se ani o typickou manažerskou nemoc. Jen občas se vřed může objevit u lidí s těžkou psychickou zátěží, například po velkých úrazech nebo popáleninách. Stres pouze zhoršuje léčbu už přítomného vředu. Neprospívá mu kouření ani pití alkoholu. Lékaři také někdy diagnostikují vřed u pacientů se závažnými chorobami například plic či jater. Epidemiologové jsou ale lehce optimističtí.
Celý článekKdyž žaludek zlobí

Stává se, že lékaři ani po mnoha vyšetřeních nezjistí příčinu trávicích potíží. V takovém případě jde většinou o funkční poruchu. Pomáhá klid, odpočinek a vhodný jídelníček.
Paní Helenu z Brna bolelo často i několik týdnů v roce v nadbřišku. Později se přidala zácpa, která se střídala s průjmem.„V nemocnici si nejdříve mysleli, že to bude žaludeční vřed,“ říká o svém trápení. „Po různých vyšetřeních mi ale řekli, že nenašli nic, co by vysvětlovalo moje bolesti. To už jsem byla zralá na psychiatrii,“ dodává s hořkým povzdechem. Paní Helena není jediná, u níž lékaři nezjistili příčinu obtíží. Zhruba padesát procent populace se potýká dlouhodobě s podobnými problémy, jako jsou bolesti břicha, plynatost, říhání, křeče, průjem nebo zácpa. Do ordinace je až po letech trápení dovede strach z nádorového onemocnění.
Celý článekPozor, vysoké napětí!

Žena, která trpí vážnou formou premenstraučního syndromu, může z ničeho nic vybuchnout jako sopka anebo být tak unavená, že spí i za chůze.
Už je to opět tady! Cítíte se jak nasáklá houba, nervy máte napjaté na prasknutí a břicho jako balon. Navíc se ne a ne vtěsnat do svých oblíbených kalhot. Proč se to musí opakovat měsíc co měsíc, ptáte se a zlořečíte osudu, který ženské části populace nadělil pravidelné měsíčky, devítiměsíční těhotenství, klimakterium a menopauzu, a jako by to ještě nestačilo i prokletí v podobě premenstraučního syndromu. Může vás utěšit alespoň jedno. Nejste v tom sama! Většími nebo menšími příznaky tohoto do jisté míry stále záhadného jevu trpí až osmdesát procent žen.
Celý článek